Ptaki

Kształt dzioba pomaga przewidzieć wykorzystanie materiału gniazdowego w globalnych populacjach ptaków

Zobacz także

Zięby Darwina to jedne z najsłynniejszych ptaków w całej nauce przyrodniczej. Choć nie są prawdziwymi ziębami – grupa ptaków, którą badał, jest w rzeczywistości bliżej spokrewniona z tanagerami – zięby Darwina zapewniły sobie miejsce w historii jako jeden z fundamentów teorii ewolucji Darwina. Obserwując sposób, w jaki każdy z ptaków różnił się rozmiarem i kształtem dzioba, Darwin postawił hipotezę, że ich dzioby zostały specjalnie przystosowane w procesie, który nazwał „doborem naturalnym”, aby wykorzystać ich niszę ekologiczną.

Powiązany artykuł: 14 kondorów kalifornijskich wykluło się po ciężkim sezonie ptasiej grypy

Jako obserwatorzy ptaków możemy nie być naukowcami zajmującymi się ewolucją, ale mamy umiejętności identyfikowania wzorców u ptaków. Ptaki z ostrymi haczykowatymi dziobami i szponami można łatwo określić jako ptaki drapieżne na pierwszy rzut oka, a ptaki brodzące z długimi wąskimi dziobami można założyć, że używają tych dziobów do przesiewania bezkręgowców w piasku. Takie obserwacje są integralną częścią praktyki obserwowania ptaków, nawet jeśli są one często przeprowadzane przez instynkt.

Jest to zatem ekscytujące, gdy ta intuicyjna forma obserwacji przynosi nowe spostrzeżenia w środowisku naukowym. Pomimo upływu stuleci od czasu, gdy zięby Darwina wkroczyły na scenę naukową, wciąż uczymy się z ptasich dziobów. Tym razem odkryto fascynujący, choć nie do końca nieoczekiwany, związek między kształtem dzioba a materiałem gniazda.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Bristolu przeanalizowano dane dotyczące gniazd prawie 6000 gatunków ptaków. Odkryto, że w przypadku od 60% do 97% ptaków naukowcy mogli niezawodnie i dokładnie przewidzieć następny użyty materiał na podstawie kształtu dziobów ptaków.

Wśród tych 6000 gatunków stwierdzono, że rozmiar i kształt dzioba danego ptaka jest wiarygodnym predyktorem rodzajów materiałów, których użyje do budowy gniazda. Odkrycie to staje się bardziej znaczące, gdy umieści się je w kontekście wyzwań ekologicznych, które pojawiają się, gdy ludzie i ptaki wchodzą w interakcje. Wykorzystanie materiałów wytworzonych przez człowieka w gniazdach jest powszechne wśród ptaków, a niektóre ptaki używają nawet materiałów zaprojektowanych w celu ich odstraszenia. Ponieważ ptaki i ludzie dostosowują się do wzajemnej obecności ekologicznej, dodatkowa wskazówka w kierunku zrozumienia nawyków gniazdowych jest przydatnym narzędziem naukowym. Wiedza o tym, co ptaki wybierają do budowy swoich gniazd, może być pomocna w przyszłych modelach ekosystemów, a także w działaniach na rzecz ochrony przyrody.

Zobacz także

Popularny artykuł: Organizacja non-profit pozywa o ochronę sów na pustyni Sonora

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.