Rośliny i Zwięrzęta

Modliszka Symbolizm & Znaczenie (+Totem, Duch & Omeny)

Zobacz także

Nazwana dla swojej „modlącej się” postawy, modliszka jest powszechnym symbolem spokoju, dojrzałości i skupienia. Ten owad jest znany jako żarłoczny myśliwy, jak również korzystny mieszkaniec ogrodów, który zarządza szkodnikami. W tym artykule przyjrzymy się niektórym symbolom związanym z modliszką, jak również roli tego owada w mitach i tradycjach ludowych na całym świecie. Niezależnie od tego, czy jesteś już fanem modliszki, czy też próbujesz pokonać swoje lęki przed owadami, czytaj dalej, aby poznać wszystkie wspaniałe pomysły związane z tym fascynującym robakiem!

Spis treści

Symbolika

i znaczenie Mod

liszki Modliszki

są smukłe i eleganckie z długimi kończynami i ciałem. Są często używane jako symbole ostrości i skupienia ze względu na ich niesamowity styl i zdolności łowieckie. Modliszki zastawiają zasadzkę na swoją ofiarę, czekając w całkowitym bezruchu, aż niczego nie podejrzewająca ofiara poruszy się w zasięgu wzroku. Ten styl zasadzki kojarzy się modliszce z cierpliwością, równowagą i zwycięstwem. (1)

Modliszki

są podwójnie nazywane dla unikalnej „modlącej się” postawy którą przyjmują. Stąd pochodzi zarówno część ich nazwy „modląca się”, jak i „mantis” która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „proroka”. Z tego powodu modliszka często kojarzona jest z wiarą, oddaniem, natchnieniem i boskością. (2)

Samice modliszki mają poważną reputację do przemocy. W wielu spotkaniach godowych samica znana jest z tego, że po kopulacji niszczy samca i usuwa mu głowę. Samica zjada samca i wykorzystuje składniki odżywcze z tego kanibalistycznego aktu, aby wyprodukować jak najwięcej zdrowych jaj. Z powodu tego makabrycznego rytuału godowego modliszki są często łączone z przemocą domową lub niezgodą, „femme fatales” lub ogólną agresją. (3)

Modliszki są wyjątkowo silnymi łowcami. Chociaż są one małe i delikatne, to nierzadko udaje im się schwytać i zjeść zwierzęta znacznie większe od siebie. W rzeczywistości modliszki są często notowane jako zjadające ptaki! Podczas gdy ptaki w naturalny sposób żerują na większości owadów, modliszka jest w stanie od czasu do czasu zakłócić ten naturalny łańcuch pokarmowy. Z tego powodu modliszki są związane z siłą, determinacją i niedocenianą lub niespodziewaną siłą. (4)

Modliszki są uważane w wielu kulturach za amulety szczęścia. Jedzą szkodliwe szkodniki i są nawet sprzedawane w formie jaj w sklepach ogrodniczych w celu zarządzania populacjami szkodników. Modliszka może reprezentować współpracę, oczyszczenie, sprawiedliwość lub czujność. (5)

Skąd przybyła modliszka?
Z kosmosu, czy z zaginionej Atlantydy?
zerknij na grdykę, zielony metalowy kubek
na maski pseudo świętego robaka,
Ortopterous, również mięsożerny,
I słabo szepnij, Panie wybaw nas.”

Ogden Nash (6)

Modliszka symbolika rdzennych Amerykanów

Owady, takie jak modliszka, i pajęczaki, takie jak Babcia Pająk, odgrywają mnóstwo ważnych ról w całych mitach, tradycjach ludowych i motywach artystycznych rdzennych Amerykanów. Wiele źródeł twierdzi, że modliszka jest postrzegana przez rdzennych Amerykanów jako wysłannik Wielkiego Ducha i starożytny przyjaciel ludzkości.

Waham się przed takimi twierdzeniami, ponieważ nie mogę znaleźć żadnych renomowanych źródeł, które to poprzeć. To, co mogę powiedzieć ze względną pewnością, to fakt, że wiele plemion kojarzy owady w ogóle z czarami i siłami nadprzyrodzonymi. (7)

Modliszka Symbolika wschodnia Modliszki

są związane z siłą, odwagą i duchem walki wojownika w dużej części chińskiej filozofii. Chiński filozof Chuang Tse ma wiele do powiedzenia na temat tego owada:

Czy nie znasz historii

modliszki?

W swoim gniewie wyciągnęła ona ramiona, aby uniemożliwić przejazd rydwanu, nieświadoma, że było to ponad jej siły, tak godna podziwu była jej energia!”.

The Praying Mantis In Chinese Folklore
By Berthold Laufer (8)

Kiedy Chuang-tse wędrował po parku w Tiao-Hng, zobaczył dziwnego ptaka, który przybył z południa. Jego skrzydła miały siedem stóp szerokości. Jego oczy miały cal w obwodzie. I przeleciał blisko głowy Chuang-tse, aby osiadł w gaju kasztanowym. 'Co to za ptak?’ zawołał Chuang-tse. Z silnymi skrzydłami nie odlatuje. Z dużymi oczami nie widzi. Podniósł więc swoje spódnice i podszedł do niego z kuszą, chcąc oddać strzał. Właśnie wtedy zobaczył cykadę, która bawiła się w cieniu, zapominając o wszystkim innym. Zobaczył, jak modliszka rzuca się na nią i chwyta ją, zapominając przy tym o własnym ciele, na które natychmiast rzucił się dziwny ptak i uczynił je swoją ofiarą. I to było to, co spowodowało, że ptak zapomniał o swojej własnej naturze. 'Niestety!’ zawołał Chuang-tse z westchnieniem, 'jak stworzenia szkodzą sobie nawzajem. Strata następuje po pogoni za zyskiem.”

The Praying Mantis In Chinese Folklore
By Berthold Laufer (9)

W życiu ponadto modliszka rzuca się na cykadę. Chińczycy opowiadają, że modliszka wyciąga nawet swoje czułki, aby zatrzymać wózek i uważają to za rodzaj chciwości i uporu.

W Japonii modliszka „kamakiri” jest emblematem odwagi i symbolem jesieni. Japońska nazwa tego owada nawiązuje do ruchu tnącego kosy. (10)

Modliszka

symbolika chrześcijańska

Modlitwa jest głównym aspektem wiary chrześcijańskiej. Modliszki nie są głównymi symbolami biblijnymi, jednak związek między tymi owadami a aktem modlitwy jest oczywisty.

„Jeśli jest głód w ziemi, jeśli jest zaraza lub zaraza, lub pleśń, lub szarańcza, lub gąsienica, jeśli ich wróg oblega ich w ziemi u ich bram, jakakolwiek plaga, jakakolwiek choroba tam jest, jakakolwiek modlitwa, jakakolwiek prośba jest zrobiona przez jakiegokolwiek człowieka lub przez cały twój lud Izrael,

każdy znający utrapienie swego serca i wyciągający ręce ku temu domowi, wtedy wysłuchaj w niebie swego mieszkania i przebacz i działaj i oddaj każdemu, którego serce znasz, według wszystkich jego dróg (bo Ty, tylko Ty, znasz serca wszystkich dzieci ludzkich)

” – 1 Krl 8:37-39 (11)

Być może z powodu swojej „modlącej się” natury, duża część świata uważa, że zabicie modliszki przynosi pecha. (12)

Modliszka

celtycka symbolika

Modliszki pojawiają się często w nowoczesnej sztuce i mediach jako surrealistyczna lub nadprzyrodzona siła. Czytałem twierdzenia, że ten owad jest związany z druidyzmem lub magią w symbolice celtyckiej. Niestety, nie znalazłem wiarygodnych materiałów źródłowych, z którymi można by to zweryfikować. Co ja można powiedzieć, że modliszka jest dość często związana z wiosną i przemianami. (13)

Medycyna

modliszki Medycyna modliszki

jest używana do doskonalenia koncentracji i wspierania introspekcji. Modliszka jest stworzeniem równowagi, które polega na wyczuciu czasu i bystrości, aby odnieść sukces. Z odpowiednim wyczuciem czasu modliszka może dokonać wyczynów o niewyobrażalnej sile. Wzywaj modliszkę, kiedy potrzebujesz pomocy w wyborze właściwego momentu do działania.

Medycyna modliszki sprzyja cierpliwości i dojrzałości. Kiedy nasza droga wydaje się zbyt odległa lub trudna, modliszka przypomina, że wszystko dzieje się wtedy, kiedy ma się wydarzyć.

Modliszka

we

śnie Śnienie

o modliszce może odnosić się do skupienia lub tęsknoty. Śnić o tym owadzie może oznaczać, że czujesz się napędzany do dążenia do określonego celu. Podczas gdy modliszka uosabia cierpliwość, sen o niej może oznaczać, że jesteś nadmiernie zestresowany terminami lub zmagasz się z byciem tak cierpliwym, jak potrzebujesz. Pozwól modliszce poprowadzić Cię i przypomnieć Ci, że dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają.

Sen o modliszce może być również związany z romantycznymi nieszczęściami. Jak już wcześniej rozmawialiśmy, modliszki nie są najbardziej romantycznymi zwierzętami. Samice modliszek często niszczą i konsumują swoich kolegów po kopulacji. Sen o modliszce może wskazywać, że ktoś odczuwa niepokój lub brak zaufania w swoich romantycznych związkach. Taki sen może być znakiem, że śniący zmaga się z lękiem przed byciem bezbronnym. (14)

Spotkania z modliszką i omeny

W większości kultur spotkanie z modliszką to amulet szczęścia, który zapowiada okres dobrej passy na horyzoncie. Niektóre tradycje idą dalej i sugerują, że skrzywdzenie modliszki, czy to przez pomyłkę czy celowo, przyniesie przedłużony okres nieszczęścia. Przesądne osoby mogą chcieć zachować szacunek wobec tych owadów. (15)

Spotkanie z

modliszką może być przypomnieniem o tym, że należy pozbyć się strachu ze swojego umysłu. Modliszki mogą być małe, ale potrafią przyjąć ofiarę, która jest znacznie większa niż można by się spodziewać. Pomyśl o modliszce, gdy następnym razem będziesz się bał lub obawiał. Nie lekceważ swoich możliwości.

Mitologia i folklor mod

liszki

Dla niektórych kultur południowoafrykańskich modliszka jest najbardziej znaczącym i świętym zwierzęciem. Bóg Kaggen jest przedstawiany jako modliszka i jest uznawany zarówno za bóstwo stwórcę, jak i zmiennokształtnego trickstera. Mówi się, że Kaggen był pierwszym zwierzęciem, stworzył inne zwierzęta i karmił je miodem. Mówi się również, że Kaggen zawiesił na niebie księżyc. (16)

Wspólny folklor sugeruje, że modliszki mogą być używane do kierowania ścieżką. W niektórych europejskich tradycjach panna, która trzyma modliszkę, może znaleźć swojego przyszłego męża, idąc w kierunku, który wskazuje owad. (17)

Modliszka zwierzę duch

owe

Jeśli Twoim zwierzęciem duchowym jest potężna modliszka to prawdopodobnie jesteś skupioną i spokojną osobą, która nie przejmuje się drobnymi

sprawami.

Zwierzę duchowe modliszki jest dojrzałe i cierpliwe, co pozwala temu owadowi odnieść sukces w sprawach, w których inni spodziewaliby się, że zawiedzie.

Duchowe zwierzę modliszki jest nieustraszone, ale nigdy nie jest w stanie się poddać.i lekkomyślność. Ludzie z tym zwierzęciem jako ich zwierzęciem duchowym wiedzą, do czego są zdolni i są gotowi podjąć niezbędne skoki wiary, aby podążać za swoim potencjałem. Duch modliszki jest wojownikiem i nie cofa się przed wyzwaniem. (18)

Modliszka totem

zwierzę Jeśli modliszka jest twoim totem zwierzęciem to prawdopodobnie jesteś szczególnie utalentowany jeśli chodzi o elastyczność i równowagę. Bez względu na to, co życie rzuca na totem modliszki, ten owad zachowuje zimną krew i walczy z ciosami. Zwierzę totemowe modliszka jest zdolne do adaptacji i zręczne zarówno w ciele jak i w duchu.

Ktoś, kto ma modliszkę jako swoje zwierzę totemowe, jest prawdopodobnie bardzo zrównoważony i analityczny. Ludzie mogą uznać, że totem modliszki jest zimny lub robotyczny, ale nie jest to spowodowane brakiem emocji. Totem modliszki wie, że nawet najpotężniejsze emocjonalne doświadczenie przeminie z czasem. Totem modliszki jest cierpliwy i nie reaguje, jeśli nie jest to konieczne. (19)

Modliszka zwierzę mocy

Jeśli Twoim zwierzęciem mocy jest modliszka to możesz polegać na wsparciu tego zwierzęcia jeśli chodzi o niesamowity dar wyczucia czasu. Timing może nie wydawać się zbytnio, ale jest to ważny czynnik dla sukcesu. Ludzie z zwierzęciem mocy Modliszki są wyjątkowi w używaniu ich czasu mądrze i odnoszeniu sukcesów wbrew przeciwnościom.

Odwołaj się do zwierzęcia mocy Modliszki, kiedy nie jesteś pewien, czy czas jest odpowiedni do działania. Modliszka poprowadzi Cię ścieżką najmniejszego oporu. (20)

Modliszka

znaczenie tatuażu T

atuaż modliszki

może mieć szeroki zakres znaczeń od szczęścia do skupienia do równowagi. Dla chrześcijanina tatuaż modliszki może działać jako przypomnienie, aby skupić umysł na modlitwie i czystości.

Tatuaż modliszki może również reprezentować oczyszczenie, sprawiedliwość, siłę lub odwagę. Eteryczne piękno modliszki siedzi w ostrym kontraście z jej niespodziewanie dziką siłą.

Podsumowanie

Symbolika modliszki jest obszerna i zróżnicowana. Jako bóstwo stwórca, modliszka jest onieśmielająca i dziwna. Jako owad ogrodowy, modliszka jest pomocna i chętna do współpracy. Modliszki pełnią różne role w życiu i kulturze ludzkości.

Zobacz także

Powiązane

Exit mobile version