Drzewa

Projekty naszej platformy Wywiad: Home for Trees – przywracanie strat w lasach spowodowanych suszą w Czechach

Zobacz także

Susza nie kojarzy się często z Europą, ale skutki kryzysu klimatycznego nie oszczędzają nikogo, choć niektóre regiony są bardziej dotknięte. Tak jest w przypadku Republiki Czeskiej, gdzie część kraju cierpi z powodu suszy od prawie pół dekady, co ma wpływ na przyrodę i nie tylko, na utratę lasów.

Michaela Weissová, założycielka i dyrektorka organizacji Home for Trees, która była świadkiem skutków tej długotrwałej suszy, podejmuje działania mające na celu zapewnienie następnemu pokoleniu lasu. Home for Trees to czeska organizacja non-profit, która sadzi nowe, bioróżnorodne lasy w Czechach w miejscach zniszczonych przez korniki lub wiatrołomy. Rozmawia z nami w tym wydaniu bloga:

Zniszczone przez korniki

Home for Trees powstało w 2019 roku jako odpowiedź na katastrofę ekologiczną w lasach w Czechach, które zostały zniszczone przez chrząszcza zwanego kornikiem. Chrząszcz ten rozmnożył się w wyniku długotrwałej suszy spowodowanej zmianami klimatycznymi. W ciągu 4 lat tej klęski Republika Czeska straciła prawie jedną trzecią wszystkich lasów, dlatego moją motywacją było rozpoczęcie odbudowy lasów, tak aby pozostały one dla następnych pokoleń i jednocześnie pomogły w stopniowym łagodzeniu kryzysu klimatycznego. Sadzimy lasy mieszane wiekowo i gatunkowo z przewagą drzew liściastych, które są bardziej odporne na zmiany klimatu.

Wyzwanie dla COVID i inwazji na Ukrainę

W latach 2020-2022, jak wszyscy inni, zmagaliśmy się z ograniczeniami i blokadami wokół Covid, więc nie mogliśmy sadzić tyle, ile byśmy chcieli. W 2022 roku przyszła wojna na Ukrainie i część naszych darczyńców przestała finansować wspieranie przyrody i wspierała wszystko co potrzebne na zbombardowanej Ukrainie, co rozumieliśmy i również wspieraliśmy. Teraz wszystko stopniowo wraca do „normy” i znów sadzimy znacznie więcej. W Czechach posadziliśmy w sumie 60 000 drzew i pomogliśmy wielu ludziom.

Odkrywając Plant-for-the-Planet

Do projektu Plant-for-the-Planet dotarliśmy, gdy skontaktował się z nami Šimon Michalčík, który jest przedstawicielem na Czechy, i natychmiast zgodziłem się na współpracę. Korzystamy z platformy Plant-for-the-Planet ze względu na przejrzystość i globalną skalę, której chcemy być częścią dla Republiki Czeskiej. Podoba nam się ten projekt i chcemy nadal łączyć się z podobnymi projektami zagranicznymi. Podoba mi się jego koncepcja, przejrzyste sortowanie projektów i krajów oraz prostota, z jaką możemy pobierać pieniądze od darczyńców na nasze kolejne sadzenie nowych lasów.

Sadzenie, inspekcja i zbieranie społeczności

Od momentu otrzymania pieniędzy planujemy sadzenie na działkach prywatnych właścicieli, miast i gmin wiosną i jesienią, kiedy w Czechach jest sezon sadzenia sadzonek leśnych. Skontaktujemy się z zarządcą lasu lub właścicielem i porozmawiamy o wizji nowego lasu. Jeśli zgodzą się na sadzenie biodywersyjne zgodne z danym krajobrazem, wysokością i sadzenie blisko natury, uzgodnimy skład drzewek, termin i inne szczegóły. Kupimy drzewa, przygotujemy narzędzia, a następnie przyjedziemy na wydarzenie z naszymi profesjonalnymi koordynatorami i wolontariuszami, aby posadzić drzewa. Nasze wydarzenia są zawsze spotkaniem społeczności, miłych ludzi, mieszkańców, rodzin z dziećmi, przyjaciół i dzieci z żywiołu.ary schools, których będziemy uczyć, pokazywać i dawać wszystko, i zawsze zaprosimy wszystkich na grilla przy ognisku, gdzie wszyscy się połączymy. Następnie dokumentujemy wszystko na naszej stronie internetowej i portalach społecznościowych. Rok po posadzeniu lasu jeździmy na inspekcje, aby sprawdzić, jak radzą sobie drzewa. Na naszych imprezach nawiązują się nowe przyjaźnie, wzmacniają się relacje, oczyszcza się głowa i wzmacnia ciało na świeżym powietrzu. Każdy z nas zawsze wychodzi z doskonałym humorem.

Wybór sadzonek

Sadzonki pozyskujemy z lokalnych szkółek leśnych, zawsze w miejscu sadzenia, dzięki czemu nie są one transportowane daleko i są dostosowane do lokalnych warunków. Ich dobór jest zawsze podporządkowany potrzebom i rodzimym drzewom danego krajobrazu.

Nasze przesłanie

Dojrzałość społeczeństwa można poznać po tym, jak traktuje ono najsłabsze ogniwa, czyli dzieci, ludzi starych, zwierzęta i przyrodę. Przyroda nie jest najsłabsza, ale najbardziej krucha, ponieważ nasza konsumpcja stale wzrasta i przyroda nie ma czasu na naturalne odnawianie się, dlatego trzeba ją chronić, pomagać jej i sadzić nowe lasy. Wszystkim organizacjom życzymy, aby wszystko szło dobrze, aby czerpały radość ze swojej pracy, aby zawsze miały nowe pomysły i chęć poprawy swojego otoczenia, a tym samym korzyści dla nas wszystkich. Wszyscy jesteśmy połączeni i to jest nasza siła. Bardzo dziękuję wszystkim fundatorom za wsparcie, niezależnie od tego, czy ich pieniądze trafiają na sadzenie lasów w Ameryce, Europie czy gdziekolwiek na świecie. Ten, kto ma pieniądze, pomaga pieniędzmi, ten, kto ma więcej czasu i entuzjazmu, pomaga swoją pracą i poświęca czas i miłość tej samej rzeczy – przyrodzie, której wszyscy jesteśmy integralną częścią i której potrzebujemy, aby żyć tu zdrowo i naszym dzieciom i wnukom również. Bądźmy zmianą, którą chcemy widzieć na świecie, a cuda zaczną się dziać.

Bardzo dziękujemy Plant-for-the-Planet za przestrzeń i wsparcie naszej organizacji i życzymy wielu pięknych projektów, w których sadzą jak najwięcej drzew dla wszystkich zwierząt, roślin i grzybów, szczęśliwych ludzi, którzy będą częścią Was, wspaniałych zrealizowanych pomysłów i wielkiego pozytywnego wpływu na planetę Ziemię. Dziękujemy!

Zobacz także

Odwiedź Home for Trees, aby dowiedzieć się więcej.

Powiązane artykuły
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Apel o przeciwdziałanie pożarom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

12 miesięcy do wejścia w życie: Rozporządzenie UE w sprawie wylesiania

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.