Rośliny domowe

10 łatwych w uprawie warzyw dla początkujących

Zobacz także

Chcesz nauczyć się uprawiać swoje własne jedzenie? Spróbuj tych łatwych w uprawie warzyw odpowiednich dla początkującego ogrodnika. Zawiera dziesięć różnych warzyw, zalecane odmiany i podstawowe instrukcje uprawy. To świetne rośliny do ogrodu, w którym nie trzeba się męczyć!

Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako Amazon Associate zarabiam na kwalifikujących się zakupach.

Każdy ogrodnik zadaje sobie to samo pytanie każdej wiosny – co będę uprawiał w tym roku? Dla doświadczonych ogrodników, wypróbowane i przetestowane warzywa i odmiany będą obecne w menu. Amatorzy przygód przez całą zimę wertowali katalogi z nasionami i mają do wypróbowania kilka niezwykłych roślin jadalnych. Niektórzy ludzie są po prostu trochę niepewni. Jeśli zaczynasz swój pierwszy ogród lub potrzebujesz trochę inspiracji, mam nadzieję, że te łatwe w uprawie warzywa pomogą ci. Są to typy, które są szybsze w produkcji, wymagają mniej pracy, są bardziej odporne lub są mniej dotknięte przez szkodniki lub choroby.

Zanim jednak zdecydujesz się na uprawę czegokolwiek, zastanów się, co lubisz jeść ty i ci z twoich domowników. Jeśli nikt nie lubi rzepy, może nie warto jej uprawiać, pomimo tego, jak łatwo jest uzyskać plon. Kolejną rzeczą, którą początkujący ogrodnicy pomijają, jest wybór odmian dla swojego klimatu i miejsca uprawy. Jeśli jesteś ograniczony do uprawy w pojemnikach, wybierz typy, które mają mniejsze przyzwyczajenia. Jeśli twój ogród jest wietrzny, uprawiaj odmiany kompaktowe. To jest powód, dla którego wolę uprawiać karłowaty groszek 'Meteor’, w przeciwieństwie do wyższych tradycyjnych odmian.

Po wysuszeniu zbiorów czosnku można go zapleść lub przechowywać w koszach, co ułatwia przechowywanie

Czosnek Czosnek jest niezwykle popularną rośliną, która po zasadzeniu wymaga bardzo niewielkiej konserwacji. Istnieją dwie odmiany, twarda szyjka i miękka szyjka, z wieloma różnymi rodzajami każdej z nich. Pojedyncze ząbki należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną, tak aby czubek ząbka znajdował się jeden cal pod powierzchnią gleby. Goździki należy sadzić w odstępach około sześciu cali w kratkę lub w podwójnych rzędach. W ciągu najbliższych miesięcy wykiełkują i urosną zielone liście, a czosnek jest gotowy do zbioru, gdy dwa dolne liście staną się żółte.

Unieś główkę widelcem i połóż ją w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza, aby wyschła. Cebulki można przechowywać przez kilka miesięcy w temperaturze pokojowej, dlatego też często widuje się czosnek spleciony i powieszony w kuchni. Więcej informacji na temat uprawy, w tym różnice między czosnkiem z twardą i miękką szyjką, znajdziesz w poradach dotyczących uprawy czosnku.

Rzodkiewka

Rzodkiewka jest jednym z najłatwiejszych warzyw do uprawy i można ją wysiewać sukcesywnie przez cały rok, aby uzyskać stałe zbiory. Można je wysiewać sukcesywnie przez cały rok, aby uzyskać stałe zbiory. Ponieważ rosną bardzo szybko, ich gleba musi być zawsze wilgotna. Bez stałego podlewania rzodkiewka może zginąć, co oznacza, że jej korzeń stanie się twardy, zdrewniały i praktycznie niejadalny. Ponadto należy zbierać rzodkiewki, gdy są młode, ponieważ im większe się stają, tym bardziej zdrewniałe się stają.

Rzodkiewki najlepiej wysiewać bezpośrednio do gleby, gdy tylko ziemia się ogrzeje. Nasiona należy wysiewać w odległości około 1 cala od siebie lub przerzedzać je w zależności od potrzeb. Jak tylko zobaczysz pulchne korzenie wystające z ziemi, wyrwij kilka i sprawdź, czy są gotowe. Większość rzodkiewek to małe czerwone odmiany, które je się w całości i kroi do sałatek, i to właśnie one są łatwe w uprawie. Ther

Istnieją jednak znacznie większe i wolniej rosnące odmiany zimowe rzodkiewki. Te odmiany wysiewa się od lipca i zbiera jesienią i zimą.

Więcej przydatnych pomysłów ogrodniczych

Najłatwiejsze w uprawie są pierwsze wczesne ziemniaki Pierwsze

wczesne

ziemniaki Ziemniaki

są podstawą og

rodu

i jednym z najczęściej uprawianych warzyw. Ich uprawa jest bardzo prosta, ale najłatwiejsze w uprawie są odmiany sklasyfikowane jako wczesne. Pierwsze wczesne ziemniaki potrzebują od 8 do 10 tygodni, a drugie od 10 do 12 tygodni. Ich krótszy czas uprawy sprawia, że można uniknąć zarazy i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki.

Polecane odmiany: Lady Christl, Red Duke of York, Sharpes Express

Aby wyhodować wczesne ziemniaki, należy kupić sadzeniaki, a pod koniec zimy rozpocząć ich cyk

linowanie.

Polega to na postawieniu ich w jasnym, niezamarzającym miejscu, aby zaczęły wypuszczać pędy. Nie przyspiesza to wprawdzie zbiorów ziemniaków z głównego zbioru, ale jest korzystne dla wczesnych ziemniaków. Następnie należy posadzić je na zewnątrz pod koniec marca lub w kwietniu, w odległości około 12 cali i na głębokości 5 cali. Gdy pojawią się pierwsze zielone liście, należy je uziemić, czyli całkowicie przykryć ziemią lub kompostem. Chroni to liście przed późnymi przymrozkami, a liście będą rosły dalej.

Można policzyć tygodnie, które są potrzebne do zbiorów, ale czasami są one gotowe trochę przed lub trochę po tym czasie. Oto znaki, których należy szukać, aby wiedzieć, kiedy ziemniaki są gotowe do zbiorów.

Zimowe kabaczki i dynie dają duże zbiory przy bardzo niewielkim wysiłku

Dynie

Dynie są bardzo proste w uprawie i wymagają niewielkiej konserwacji (zwłaszcza po zastosowaniu tych wskazówek). Nasiona należy wysiać pod osłoną w doniczkach w połowie wiosny i wysadzić na ostateczne miejsce uprawy, gdy minie ryzyko przymrozków. Rośliny rozprzestrzeniają się po ziemi i wytwarzają kilka owoców na roślinę. W czasie upałów należy je podlewać, a w połowie lata można je podawać co dwa tygodnie.

Gdy roślina zacznie obumierać, należy odciąć dynię, ale pamiętać o pozostawieniu części łodygi. Dodatkowe wskazówki dotyczące uprawy dyni obejmują podnoszenie jej z powierzchni ziemi pod koniec lata, aby zapobiec gniciu, oraz pozostawienie jej na kilka dni po zbiorach, aby skóra stwardniała na słońcu.

Sałata dobrze rośnie w ziemi, pojemnikach i podniesionych łóżkach

Sałata

Istnieje wiele różnych odmian sałaty, aby spróbować, a wszystkie są łatwe do uprawy. Istnieje cała gama liści, faktur, smaków i kolorów, niektóre tworzą centralną główkę, a inne luźne liście. Sałata o luźnych liściach może być uprawiana jako sałata cięta, aby uzyskać kilka zbiorów z jednego siewu.

Polecane odmiany: Salad Bowl (luźnolistna), All the Year Round (masłowa), Little Gem (odmiana cos/wielkie serce)

Sałatę można uprawiać w gruncie, w doniczkach lub na parapetach. Choć preferują miejsce słoneczne, tolerują również odrobinę cienia. Wysiewamy na zewnątrz od marca, aby uzyskać plony przez całe lato. Nasiona należy wysiewać cienko, na głębokość około ćwierć cala, w rzędach, a następnie przerzedzać sadzonki do odległości 12 cali. W ciepłych i suchych okresach należy regularnie podlewać, aby nie dopuścić do rozsadzenia. W celu zebrania groszku należy ściąć go u podstawy, gdy uformuje się twarde serce, lub usunąć liście z odmian o luźnych liściach w zależności od potrzeb.

Groszek ogrodowy jest niezwykle Łatwy w uprawie i dający obfite plony wczesnym latem Groszek

ogrodowy

Świeży groszek to letni przysmak, który w ciągu kilku minut może przejść z rośliny na talerz. Groszek śnieżny (Mangetout) to rodzaj groszku, który można jeść w całości. Można również jeść strąk groszku cukrowego (snap peas), ale strąk jest znacznie bardziej okrągły. Groszek ogrodowy (angielski groszek w USA) to rodzaj groszku, który można wyłuskać ze strąka. Wszystkie są bardzo proste w uprawie.

Polecane odmiany: Kelvedon Wonder (groszek ogrodowy), Sweet Horizon (mangetout/snow pea) i Sugar Ann (sugar snap)

Groszek można wysiewać w pomieszczeniach wczesną wiosną lub kierować do okopów na zewnątrz, gdy miną mrozy. Niezależnie od rodzaju, groszek potrzebuje podpór do wspinania się i wymaga regularnego podlewania. Gdy strąki osiągną odpowiednią wielkość, są gotowe do zbioru. Dzięki regularnym zbiorom roślina będzie nadal produkować zdrowe strąki.

Zielona cukinia gotowa do zbiorów

Cukinia

Cukinia

to niezwykle wydajna roślina, z której można uzyskać wiele pysznych letnich kabaczków z jednej lub dwóch roślin. Do wyboru jest również wiele różnych kolorów i kształtów owoców, w tym klasyczne zielone, żółte, w paski i w kształcie kuli.

Nasiona wysiewamy do doniczek w kwietniu i sadzimy na docelowe stanowisko po minięciu ryzyka przymrozków. Cukinie są roślinami łakomymi, wymagają stałej wilgoci i składników odżywczych. Aby uzyskać najlepsze plony, przed posadzeniem wymieszaj z kompostem lub inną substancją organiczną i zasilaj rośliny nawozem do pomidorów przez cały sezon. Zbieraj, gdy mają około czterech do sześciu cali i odetnij owoce od łodygi za pomocą ostrego noża. Zbieranie mniejszych owoców zapewni stałe dostawy i pozwoli uniknąć przekształcenia się cukinii w szpikulce.

Zbieraj delikatne, czerwone łodygi rabarbaru od wczesnej wiosny do wczesnego lata Rabarbar

Rabarbar

to klasyczna, stara, ulubiona roślina uprawna, która przez dziesięciolecia będzie produkować mnóstwo smacznych ł

odyg.

Choć zwykle myślimy o nim jako o owocu deserowym, w rzeczywistości jest on łatwym do uprawy warzywem. Najszybszym sposobem na uprawę rabarbaru jest uzyskanie koron i posadzenie ich zimą w odległości 30-40 cali od siebie. Jeśli znasz kogoś, kto uprawia rabarbar, zapytaj go, czy da ci część korony, gdy podzieli swoją roślinę.

Polecane odmiany: Victoria, Timperley Early, Red Champagne

Rabarbar uwielbia słoneczne stanowisko z wilgotną, dobrze zdrenowaną glebą. Kluczem do uzyskania wydajnej i długotrwałej korony rabarbaru jest utrzymanie żyznej gleby. Jesienią należy ściółkować glebę wokół korony, ale nie na niej, a w marcu zasilić ją nawozem ogólnym. Aby zebrać plony, należy oderwać i wykręcić łodygi, gdy mają one około 12 cali długości, a liście są w pełni otwarte. Gdy znudzi Ci się jedzenie rabarbarowej kruszonki, możesz wykorzystać łodygi do produkcji wina rabarbarowego, ginu rabarbarowego i innych smacznych przepisów.

Uprawiaj cebulę walijską, aby uzyskać wieloletnią zieleninę do sałatek i dań korzennych.

Cebula

walijska

to wieloletnie warzywo, z którego ścina się liście, aby wykorzystać je jako szczypiorek lub zieleninę cebulową. Warzywa wieloletnie są szczególnie łatwe w uprawie, ponieważ można je zbierać rok po roku przy niewielkim wysiłku. Dopóki nie zbierzesz cebulki, roślina będzie rosła przez wiosnę, lato i jesień.

Gdzie zdobyć nasiona cebuli walijskiej: USA, Wielka Brytania

Cebula walijska rośnie w kępie, a swoją własną można rozpocząć z podziału od przyjaciela lub z nasion. Nasiona należy wysiewać wiosną w pomieszczeniach, a następnie w ciągu roku.

Sadzonki należy wysadzać na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków. Rośliny wymagają podlewania podczas gorącej i suchej pogody, ale są dość odporne na suszę. Aby zebrać plony jako bylina, należy ściąć z rośliny tylko zielone części liści. Cała roślina, łącznie z małą cebulką, jest jednak jadalna.

Zbieraj fasolę wielokwiatową co kilka dni, aby utrzymać rośliny w produkcji

Fasola

wielokwiatowa

to płodna roślina, która produkuje mnóstwo produktów na stosunkowo małej przestrzeni. Wyrastają z wigwamów, siatek, kratek i wszystkiego innego, co im dasz i produkują masę długich zielonych fasolek. Fasola ta różni się wyglądem i strukturą od fasoli francuskiej i jest znacznie łatwiejsza w uprawie.

Polecane odmiany: Scarlet Emperor, Painted Lady, Enorma

Nasiona fasoli wielokwiatowej wysiewamy do doniczek w kwietniu, gotowe do wysadzenia po ostatnich przymrozkach. Można też wysiać bezpośrednio do gleby, gdy mają rosnąć, ale ponieważ trzeba to zrobić po ostatnich przymrozkach, może to oznaczać znacznie późniejsze zbiory. Fasola wielokwiatowa potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca, a także stelaża, po którym może się wspinać. Posadź jedną lub dwie rośliny na słupie i delikatnie przywiąż pędy do trzciny.

Fasola wielokwiatowa jest rośliną głodną, dlatego należy ją regularnie podlewać i zawsze sadzić w żyznej glebie. Zbieraj fasolę, gdy ma 6-8 cali długości i jest delikatna. W przypadku wysadzenia można jeszcze wyłuskać ziarna ze środka, ale strąki będą zbyt twarde, aby je zjeść. Zbieraj regularnie, aby zachęcić roślinę do produkcji większej ilości fasoli i nie pozostawiaj starych fasoli na roślinie, ponieważ spowoduje to, że roślina przestanie kwitnąć i produkować strąki.

Łatwe w uprawie warzywa dla początkujących

Zobacz także

Masz to – dziesięć łatwych w uprawie warzyw, które pomogą ci rozpocząć tegoroczny ogród. Jeśli zdecydujesz się uprawiać tylko te i nic więcej, na pewno czekają cię długie i obfite zbiory. Domowe zbiory prosto przez lato przy minimalnym wysiłku i mniejszym stresie niż mógłbyś mieć z innymi uprawami. To dlatego, że w większości przypadków każda z tych roślin wymaga jedynie regularnego podlewania, gleby wzbogaconej zwykłym kompostem i w kilku przypadkach podpór. Nie jest to wcale takie skomplikowane, a stanowi świetny początek zbierania plonów i odkrywania sztuki i radości z uprawiania własnej żywności.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.