Drzewa

5 Choroby drzew sosnowych i leczenie

Zobacz także

Nie dopuść, aby uleczalne choroby zainfekowały i zabiły Twoje sosny. Rozpoznawanie oznak chorób i podejmowanie działań w celu ich powstrzymania pomoże Ci zachować wytrzymałość i stabilność Twoich sosen.

Serwis 72tree.com zebrał następujące informacje i wskazówki dotyczące oznak chorób sosny, sposobów ich leczenia i zapobiegania im.

Choroby sosny

W latach, w których występują obfite opady deszczu lub silna susza, sosny mogą brązowieć w odpowiedzi na nie. Brązowienie jest zwykle spowodowane niezdolnością sosny do pobierania wystarczającej ilości wody, aby utrzymać igły w stanie świeżości i życia. Gdy wilgoć jest zbyt duża (a odwadnianie słabe), winowajcami są często zgnilizna korzeni i inne choroby. Rozważ następujące choroby sosny:

1. Choroba korzeni Annosus (Heterobasidion annosum)

Heterobasidion annosum to grzyb bazidiomycete z rodziny Bondarzewiaceae. Jest uważany za jeden z najbardziej szkodliwych ekonomicznie patogenów leśnych na półkuli północnej. Heterobasidion annosum jest szeroko rozpowszechniony w lasach USA i odpowiada za 1 mld USD rocznych strat w drzewostanach sosnowych.

Wygląd – W niektórych przypadkach w pobliżu kołnierza korzeniowego może pojawić się wypływ żywicy, ponieważ drzewo próbuje bronić się przed atakiem. U chorych sosen może wystąpić przerzedzenie koron i żółknięcie. U sosen choroba jest najbardziej aktywna w drewnie bielastym, a w miarę postępu niszczy tkanki i twardziel.
Leczenie – Należy starannie usunąć i zniszczyć zainfekowane drzewa i pniaki. Pnie pozostawione w ziemi należy potraktować boraksem.
Zapobieganie – Choroba ta zazwyczaj wkracza do drzewostanu sosnowego, gdy zarodniki lądują na świeżo ściętych konarach lub powierzchni pniaków. Grzyb rozwija się z pniaka na pobliskie żywe drzewa poprzez szczepy korzeniowe lub kontakty. W ramach profilaktyki należy traktować pniaki boraksem przy każdej trzebieży na obszarze wysokiego ryzyka.

2. Zaraza wierzchołków drzew (Sphaeropsis sapinea)

Zaraza wierzchołkowa (Sphaeropsis sapinea) jest powszechną chorobą grzybową zestresowanych drzew iglastych, najczęściej sosen o igłach ułożonych w pęczki po 2 i 3.

Wygląd – Igły nowych pędów pozostaną zahamowane, nabiorą słomkowego koloru i będą sklejone z nadmiaru żywicy. Dojrzałe igły na gałęziach kończą się zabiciem przez opasujące je kłykcie. Lepka, przezroczysta do białej żywica znajduje się na martwych gałązkach, głównej łodydze lub gałęziach z kanarkami.
Leczenie – Jeśli wcześniej miałeś problemy z Diplodią, rozważ zastosowanie fungicydów w momencie, gdy świece się rozwijają, a następnie dwa razy w odstępach 2-tygodniowych (przerwa w pąkach, połowa świecy i pełna świeca). Zapobiega to zwykle rozprzestrzenianiu się zarodników i infekowaniu soczystych nowych przyrostów drzewa.
Zapobieganie – Właściwa pielęgnacja drzew, w tym zwiększone nawadnianie w czasie suszy, przycinanie i higiena sprzętu są często skutecznymi metodami zwalczania zarazy wierzchołkowej i raka Diplodia, zwłaszcza gdy sosny są nowo zainfekowane.

3. Zaraza igieł Dothistroma (Dothistroma septosporum)

Zakażeniu mogą ulec sosny w każdym wieku. Objawy są zazwyczaj widoczne po raz pierwszy u podstawy korony na starszych igłach. Na zainfekowanych igłach pojawiają się żółte i brązowe plamy i pasma, które wkrótce stają się czerwone. W miarę postępu choroby końce igieł stają się czerwonobrązowe, podczas gdy podstawa igieł w dziwny sposób pozostaje zielona.

Wygląd – Jesienią na igłach pojawiają się czerwonobrązowe plamy lub pasma. Plamy opasują igły sosny. Igła poza opaską zamiera i brązowieje, pozostawiając dolną część igły zieloną. Drobne czarne owocniki grzybów pojawi się w pasmach lub martwych miejscach igły.
Leczenie – Skuteczną metodą zapobiegania obsadzie igieł jest oprysk fungicydem miedziowym. Inne przydatne fungicydy to chlorotalonil i mankozeb.
Zapobieganie – Jeśli drzewa mają za sobą historię występowania zarazy igieł Dothistroma, fungicydy miedziowe mogą chronić nowe igły przed infekcją. Fungicydy należy stosować przed otwarciem pąków na wiosnę.

4. Rdza fuzaryjna (Cronartium quercuum)

Rdza fuzaryjna jest powodowana przez ciekawy grzyb, który wytwarza pięć stadiów rozwojowych zarodników i wymaga dębu i sosny, aby zakończyć swój cykl życiowy.

Wygląd – Rdza fuzaryjna jest powodowana przez Cronartium quorum f. sp. fusiforme. Wytwarza jaskrawopomarańczowe zarodniki na południowych sosnach żółtych, zwłaszcza na sosnie loblolly, w okresie wiosennym.
Leczenie – Unikać sadzenia wszelkich gatunków sosen podatnych na rdzę w miejscach, gdzie rdza fuzaryjna jest lub była problemem. Przycinanie gałęzi i całkowite usuwanie chorych gałęzi może pomóc w zmniejszeniu potencjalnego zakażenia pnia. Jednakże, gdy pień zostanie zainfekowany, przycinanie gałęzi nie jest już zalecane (zalecane jest ostrożne usuwanie i niszczenie drzew).
Zapobieganie – Zapobieganie chorobom najlepiej jest realizować poprzez sadzenie odpornych gatunków sosny i leczenie wszystkich dębów rosnących w dowolnym miejscu w pobliżu sosny.

5. Rdza igieł (Chrysomyxa ledicola Logerh)

Rdza igieł sosny lub świerka jest łatwo rozpoznawalna dzięki bladym, białym lub pomarańczowym pęcherzom pojawiającym się na zainfekowanych igłach (latem). Białe pęcherze pojawiają się na tegorocznych przyrostach igieł.

Wygląd – Wiosną na zielonych igłach pojawiają się żółte do pomarańczowych plamy lub pasma. Późną wiosną i wczesnym latem na igłach tworzą się małe, uniesione, białe rurki, które pękają i uwalniają sproszkowane, pomarańczowe zarodniki. Zainfekowane igły mogą pozostać na drzewie przez kilka lat.
Leczenie – Rdza iglasta jest uważana za niewielki stres dla sosny i zazwyczaj nie wymaga żadnych wysiłków w zakresie zarządzania. Jednakże, gdy jest to konieczne, najbardziej efektywnym sposobem zwalczania rdzy jest staranne przycinanie i niszczenie dotkniętych obszarów oraz usuwanie wszelkich widocznych galasów (nieprawidłowych narośli) późną zimą lub wczesną wiosną, zanim zdążą one wytworzyć zarodniki.
Zapobieganie – Aby zapobiec rdzy igieł świerka należy przestrzegać poniższych zasad:

– Przekieruj zraszacze trawnika z dala od gałęzi i igieł sosny.
– Sadzić drzewa świerkowe w odpowiedniej odległości od siebie, aby umożliwić dobrą cyrkulację powietrza między nimi.
– Wycinaj i niszcz zwiędłe lub zepsute pędy i gałęzie.

Uwaga: W większości przypadków rdza igiełkowa sosny jest problemem kosmetycznym i nie wymaga żadnych działań.

Zwalczanie chorób drzew sosnowych

W tym artykule odkryłeś istotne informacje i porady dotyczące identyfikacji, leczenia i zapobiegania kilku chorobom sosny.

Wiedza o tym, jak rozpoznawać, zwalczać i zapobiegać śmiertelnym chorobom sosny, pomoże Ci utrzymać kwitnące sosny i powstrzymać te choroby przed rozprzestrzenianiem się w całym krajobrazie.

Nierozpoznanie oznak chorych sosen doprowadzi do ich śmierci, potencjalnie powodując katastrofalne szkody i zagrażające życiu obrażenia podczas upadku.

Źródła:
tfsweb.tamu.edu/uploadedFiles/TFSMain/Manage_Forest_and_Land/Forest_Health/Stewardship/Annosum_Root_Disease.pdf
fs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/stelprdb5299327.pdf
extension.umn.edu/plant-diseases/diplodia-shoot-blight-and-canker
forestry.ces.ncsu.edu/2017/04/so-what-is-the-orange-stuff-on-my-pin

e-trees/
extension.psu.edu/spruce-needle-rust

Photo Credit: craven.ces.ncsu.edu

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/5-pine-tree-diseases-and-treatments/

Powiązane artykuły
Drzewa

Czy firmy zajmujące się usuwaniem drzew pracują w deszczu?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Ochrona i odtwarzanie lasów w walce z kryzysem klimatycznym: Spostrzeżenia z ważnego badania w Nature

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Światowa Konferencja Klimatyczna COP 28: Oczekiwania wobec naszej delegacji

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.