Drzewa

Choroby drzew na korze

Zobacz także

Zapobiegaj chorobom występującym na korze Twojego drzewa, które mogą je zabić. Wiedza o tym, jaki rodzaj choroby rośnie na lub w Twoim drzewie, pomoże Ci podjąć odpowiednie działania w celu jej wyleczenia.

Serwis 72tree.com zebrał informacje na temat chorób, które dotykają lub pojawiają się na korze drzew, jak bardzo są poważne i jakie działania są potrzebne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Choroby kory drzew

Kora drzew całkowicie pokrywa pień, gałęzie, pnie i gałązki drzewa. Można ją postrzegać jako ochronną skórę, która odstrasza owady, chroni przed patogenami i jest odporna na uszkodzenia fizyczne. Często jednak na zestresowanym drzewie pojawia się jedna z poniższych chorób:

Wąwozy na drzewach

Korniki to martwe obszary kory na pniu lub gałęzi drzewa. Obumieranie kory może być spowodowane wieloma czynnikami, np. uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniem, bakteriami lub grzybami. Patogeny takie jak bakterie czy grzyby zazwyczaj nie są w stanie przeniknąć przez zdrową korę, ale jeśli drzewo jest zestresowane lub kora jest uszkodzona, infekcja jest bardziej prawdopodobna. Weź pod uwagę następujące rodzaje kanarków:

Kanarek ranny – Te kanarki, czasami określane jako kanarki roczne, występują najczęściej u podstawy drzewa lub w jej pobliżu. Są one zazwyczaj spowodowane uderzeniami kosiarki, pojazdu i/lub sprzętu do konserwacji lub powtarzającym się ścieraniem.

Sęki powstałe w wyniku ran uderzeniowych stanowią poważne zagrożenie, któremu należy zapobiegać. Dopuszczenie do utrzymywania się warunków sprzyjających powstawaniu takich ran może doprowadzić do opasania i śmierci drzewa.

Zapobieganie: Utwórz wokół drzewa strefę bezpieczeństwa z wykorzystaniem organicznej ściółki lub żwiru.

Wskazówka: Istniejące rany należy starannie przyciąć (bez poszerzania lub pogłębiania rany), aby drzewo mogło prawidłowo uszczelnić ranę. Wskaż te rany/naprawy specjaliście od drzew.

Rak wieloletni lub Cytospora Canker (Target-Shaped) – Rak ten jest jedną z bardziej powszechnych chorób drzew cienistych i owocowych. Wywołuje go jeden z kilku grzybów z rodzaju Cytospora (Nectria, Strumella, Eutypella itp.) i atakuje wielu gospodarzy, w tym:

– Jabłoń (Malus domestica)
– Morela (Prunus armeniaca)
– Jesion (Fraxinus)
– Osika (Populus tremuloides)
– Brzoza (Betula)
– Buki (Fagus)
– Wiśnia (Cherry) (Prunus avium)
– Wiąz (Ulmus)
– Hikor (Carya)
– Klony (Acer)
– Brzoskwinia (Prunus persica)
– Topole (Populus)
– Orzechy włoskie (Juglans)
– Wierzba (Salix)

Do zakażenia Cytospora może dojść poprzez rany na korze, na połączeniach martwych i żywych gałęzi lub na źle wyciętych ranach po cięciu. W okresie spoczynku (późna jesień i zima) grzyby powoli przerastają przez korę. Następnie, w okresie wegetacyjnym, drzewa-gospodarze reagują poprzez podział zaatakowanych obszarów. Ten naprzemienny wzrost grzyba i drzewa tworzy wyraźny, wydłużony, przypominający cel wygląd.

Identyfikacja: Te kanki pojawią się zatopione na gałęziach lub pniach i prezentują następujące cechy:

– Kolory wahają się od jasnobrązowego do odcieni szarości
– Czarne struktury grzyba (pycnidia) osadzone w małych zgrubieniach wokół rany
– Brązowawe do oranżowego masy zarodników wyrzucane z pycnidiów
– Sączące się soki i/lub mokry wygląd

Wskazówka: Z biegiem czasu korniki powoli powiększają się i w końcu mogą opasać gałąź lub całe drzewo (jeśli znajdują się na pniu). Zwróć się do profesjonalnego serwisu drzewnego, aby ocenił Twoje drzewo i zalecił sposób postępowania.

Kanarek rozproszony – w przypadku tych wysoce śmiertelnych kanarkównekrozy rozprzestrzeniają się tak szybko, że gospodarz nie jest w stanie podzielić tego obszaru wystarczająco szybko, aby powstrzymać ich postęp. Różnice między tymi i innymi korkami to:

– Nie tworzą się pierścienie kalusa, zaatakowane miejsce wydaje się ciemne, zapadnięte i często wilgotne
– Rozproszone kanki kontynuują ekspansję podczas sezonu wegetacyjnego
– Kiedy te kanki pojawią się na pniu drzewa, drzewo prawdopodobnie umrze.

Niektóre z patogenów odpowiedzialnych za rozproszone kanki to:

– Phytophthora dieback
– Cytospora canker
– Botryosphaeria canker
– Hypoxylon canker
– Chestnut blight

Identyfikacja: Kłaki rozproszone pojawiają się jako zapadnięte, ciemne obszary podobne do innych kłaków, ale bez pierścieni kalusowych. Często można zaobserwować wyciekającą z nich posokę.

Uwaga: rozproszone kanarki poruszają się na tyle szybko, że w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego mogą całkowicie opasać i zabić gospodarza.

Zapobieganie chorobom powodowanym przez patogeny – Tak jak w przypadku prawie wszystkich problemów z drzewami, zapobieganie jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż leczenie. Należy rozważyć następujące kwestie:

– Właściwe przycinanie drzewa (tylko przy suchej pogodzie)
– Zdezynfekować cały sprzęt do przycinania 10% wybielaczem lub 70% alkoholem przed i po każdym drzewie
– Usunąć i zniszczyć wszelki martwy lub zainfekowany materiał
– Zapobiegać ranom drzewa (mechanicznym i środowiskowym)
– Gleba powinna być dobrze zdrenowana
– Poprawić stan zdrowia drzewa (podlewać, nawozić, przycinać i mulczować)
– Zastosować zapobiegawczy zabieg chemiczny na niezainfekowanych drzewach.

Wskazówka: zleć coroczny przegląd drzew profesjonalnemu serwisowi drzewnemu. Oprócz wczesnego wykrycia choroby, można zidentyfikować inne czynniki stresogenne, które zwiększają podatność drzewa na rozwój sęków.

Grzyby na korze drzewa

Jeśli zauważysz grzyby rosnące na drzewie, bądź zaniepokojony. Grzyby to owocniki grzybów. Aby się pojawiły, grzyby muszą być dobrze rozwinięte i spowodować rozległy rozkład drzewa. Rozważ następujące kwestie:

Grzyby na gałęzi drzewa – Ostrożnie odetnij gałąź od drzewa i zniszcz ją (spal). Unikać rozprzestrzeniania się patogenów z jednego drzewa na drugie poprzez odkażanie sprzętu 10% wybielaczem lub 70% alkoholem przed i po pracy na zainfekowanych drzewach.

Po usunięciu wszystkich widocznie porażonych kończyn lub gałęzi należy monitorować drzewo przez następny sezon wegetacyjny i zlecić dokładną kontrolę pod kątem innych potencjalnych problemów (grzyby powodujące rozkład mogą szybko rozprzestrzeniać się po całym drzewie).

Grzyby na pniu drzewa – Jak najszybciej wezwij profesjonalny serwis drzew. Pień drzewa jest prawdopodobnie dotknięty rozległym rozkładem wewnętrznym i wymaga usunięcia.

Grzyby na pniu drzewa – Ponownie, jest to pilny scenariusz. Gdy grzyby wyrastają z odrostu korzeniowego, prawdopodobnie doszło do znacznego rozkładu w obrębie korzeni drzewa, co może spowodować jego destabilizację podczas wiatrów i burz. Drzewo prawdopodobnie będzie wymagało awaryjnego usunięcia.

Leczenie: W przypadku grzybów na drzewie leczenie ogranicza się do usunięcia zaatakowanych kończyn i gałęzi. W tym przypadku zapobieganie jest łatwiejsze i mniej kosztowne niż leczenie. Rozważ następujące kwestie:

– Prawidłowo przycinaj swoje drzewo (metoda 3 cięć)
– Sanityzuj cały sprzęt do przycinania 10% wybielaczem lub 70% alkoholem przed i po każdym drzewie
– Usuń i zniszcz (spal) każdy martwy lub zainfekowany materiał
– Zapobiegaj mechanicznym ranom drzewa

Przygotuj swoje drzewa na trudne warunki pogodowe
– Gleba powinna być dobrze zdrenowana, aby uniknąć gnicia korzeni
– Popraw zdrowie drzew (podlewaj, nawoź, przycinaj i mulczuj)
– Zastosuj profilaktyczny zabieg chemiczny na niezakażonych drzewach

Wskazówka: Unikaj niepokojenia tych grzybów. Próba ich usunięcia może spowodować uwolnienie miliardów mikroskopijnych zarodników do powietrza, co może spowodować rozprzestrzenienie się choroby na inne drzewa, krzewy i rośliny.

Choroby drzew

W tym artykule odkryłeś informacje na temat chorób, które dotykają i pojawiają się na korze drzew, szkód, które powodują oraz sposobów zapobiegania im

.

Podejmując szybkie działania w celu leczenia lub usunięcia chorego drzewa, chronisz swoją własność i okoliczne drzewa.

Ignorując choroby pojawiające się na korze drzew, ryzykujemy nagłą śmierć lub destabilizację drzewa oraz kosztowne szkody, które może ono spowodować podczas upadku.

Źródła:
uaex.edu/environment-nature/forestry/health/treecankers.pdf
extension.usu.edu/pests/ipm/notes_ag/fruit-cytospora
extension.colostate.edu/topic-areas/yard-garden/cytospora-canker-2-937/

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/tree-diseases-on-bark/

Powiązane artykuły
Drzewa

Powrót do korzeni: Jak Felix, Alina i Elly inspirują kolejne pokolenie do sprawiedliwości klimatycznej podczas Solutionary Summit

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przyszłość w młodych rękach: Raport z obozu przyszłości w Wolfsburgu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Poznaj członków Global Board na lata 2024/25!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.