Koty

Dlaczego język twojego kota jest jak papier ścierny?

Zobacz także

Anatomia kota jest dla mnie nieskończenie fascynująca. Koty mają pewne wyjątkowe zdolności anatomiczne, których nie mają inne gatunki, a dotyczy to również ich języka. To uczucie papieru ściernego jest spowodowane jednym z najdoskonalszych projektów natury: język kota umożliwia mu pielęgnację i konsumpcję zdobyczy.

Anatomia języka kota

Język kota pokryty jest drobnymi, skierowanymi do tyłu wypustkami zwanymi brodawkami. Są one zbudowane z keratyny, tej samej substancji, która znajduje się w ludzkich paznokciach. To właśnie te brodawki odpowiadają za szorstkie uczucie, które odczuwasz, gdy kot cię liże. Ich zadaniem jest ułatwienie kotu zbierania brudu, zanieczyszczeń i luźnych włosów z jego sierści podczas pielęgnacji. Pomagają również kotu w wyciąganiu mięsa z kości ofiary.

Alexis Neol, badaczka z Georgia Tech, była tak zafascynowana językiem swojego kota Murphy’ego, że postanowiła zbadać kocie języki, tworząc model, który odwzorowuje maleńkie kolce. Zeskanowała okaz języka kota i wydrukowała 3D strukturę w skali 400 procent.

Utrzymanie czystości to kwestia przetrwania

Koci język jest skuteczniejszym narzędziem do pielęgnacji niż jakikolwiek grzebień czy szczotka. Poszczególne kolce mają nawet kształt miniaturowych kocich pazurów z bardzo ostrym zakończeniem” – powiedział Noel. „Są w stanie przeniknąć do każdego rodzaju plątaniny czy węzła i rozerwać go”. Następnie Noel poddał sztuczny koci język próbie w maszynie, która przeciąga model przez płat sztucznego futra. Aby wyczyścić tradycyjną szczotkę do włosów, trzeba wyrwać włoski spomiędzy włosia. Model kociego języka Noel był znacznie łatwiejszy do wyczyszczenia: Po prostu przejechała palcem po powierzchni w tym samym kierunku, co kolce. (Źródło: PBS Newshour)

Nawet jeśli nasze koty domowe nie muszą używać swoich języków do ściągania mięsa ze swoich ofiar, to i tak można zauważyć, że po każdym posiłku dokładnie je pielęgnują. Pielęgnacja po posiłku jest pozostałością po dzikim pochodzeniu kotów, dla których zachowanie czystości jest strategią przetrwania: usunięcie wszelkich śladów zapachu posiłku zapobiega zaalarmowaniu innych ofiar w okolicy o obecności kota, a także zapobiega wyczuwaniu zapachu kota przez potencjalnych drapieżników.

Grooming pomaga również kotu zachować chłód w upalne dni.

Grooming dla wygody

Grooming może być również mechanizmem samouspokajającym. Niektóre koty uciekają się do pielęgnowania, kiedy są zdenerwowane lub niespokojne. Niestety, zachowanie to jest czasami doprowadzone do takiego stopnia, że koty pozbywają się całego futra na części ciała. Ta nadmierna pielęgnacja jest również nazywana łysieniem psychogennym (łysienie oznacza utratę włosów). Opiekunowie kotów często nie widzą, że kot to robi, zauważają jedynie łysiejące plamy. Przyczyna nadmiernej pielęgnacji może być fizyczna lub behawioralna.

Język pomaga kotom pić

Język jest również pomocny w pomaganiu kotom w piciu. Kilka lat temu naukowcy z MIT przeprowadzili badania nad fizyczną dynamiką tego, jak koty piją. Studiowali oni szybkie nagrania wideo kotów, aby pokazać, w jaki sposób fikają one po powierzchni wody górną stroną czubka języka. Według badaczy, górna powierzchnia języka kota jest jedyną powierzchnią, która dotyka cieczy. Koty, w przeciwieństwie do psów, nie zanurzają swoich języków w cieczy jak chochli. Zamiast tego, koci mechanizm docierania jest o wiele bardziej subtelny i elegancki. Gładki czubek języka ledwo dotyka powierzchni cieczy. cieczy, zanim kot gwałtownie wyciągnie język z powrotem do góry. W ten sposób między językiem a powierzchnią cieczy tworzy się słup cieczy. Następnie kot zamyka usta, uszczypując górną część kolumny, aby się napić, a jednocześnie zachować suchy podbródek.

Koty nie potrafią smakować słodyczy

Zobacz także

Koty mają mniej kubków smakowych niż ludzie i nie potrafią smakować słodyczy. W przypadku tych kotów, które lubią słodycze, nawyk ten powstał najprawdopodobniej w wyniku karmienia ich nieodpowiednią dla danego gatunku karmą o zbyt dużej zawartości węglowodanów i cukrów.

Powiązane artykuły
Koty

Kierowca UPS usłyszał kota i zdał sobie sprawę, że w jego ciężarówce znajduje się nieoczekiwany pasażer, co uczyniło jego trasę interesującą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Bezpański kot przeszedł od walki z ulicą i ulewnym deszczem do bycia trzymanym z miłością w miejscu swoich marzeń

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Kot na poboczu autostrady bez możliwości ucieczki, ludzie zebrali się, aby go uratować, aby mógł żyć dobrym życiem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.