Zdrowie zwięrząt

Jak dbać o swojego ciężarnego psa

Zobacz także

Ciąża u psa, zwana też ciążą, trwa około 63 dni. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie mogą wykonać testu ciążowego, aby wiedzieć, czy są w ciąży. Badania diagnostyczne są najbardziej wiarygodną metodą określenia, czy pies jest w ciąży. Biorąc pod uwagę, że każda metoda wykrywania ciąży u psa jest zależna od czasu, należy poinformować lekarza weterynarii o dokładnym terminie krycia psa.

Ponadto, istnieją oznaki i objawy, na które można uważać, aby określić, czy pies jest w ciąży. Niektóre psy wykazują oznaki zwiększonego apetytu, spuchniętego brzucha, drażliwości i zwiększenia rozmiaru sutków.

Kiedy już potwierdzisz, że Twój pies jest w ciąży, jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, aby utrzymać go w zdrowiu przez cały okres ciąży. Konieczne jest, abyś dbał o psy w ciąży dla zdrowia i odżywienia ich szczeniąt.

Ćwiczenia

Niektórzy weterynarze sugerują, że ograniczenie energicznych ćwiczeń w ciągu pierwszych dwóch tygodni ciąży poprawi implantację zarodków, jeśli próbujesz rozmnażać swojego psa. Normalna aktywność jest wtedy dozwolona, dopóki brzuch psa się nie powiększy. Upewnij się, że ćwiczy wyłącznie wewnątrz, aby uniknąć zbierania chorób, które mogą być szkodliwe dla jej zdrowia i zdrowia szczeniąt. Dodatkowo, zmniejszy to jej narażenie na opryszczkę psów, chorobę, która prowadzi do martwo urodzonych szczeniąt.

Wizyta u weterynarza

Przed przystąpieniem do hodowli psa wymagane jest badanie ciąży i zaktualizowane szczepienia. Zaleca się częste wizyty u weterynarza podczas tej ciąży. Po potwierdzeniu, że pies jest w ciąży, weterynarz sprawdzi, czy nie ma żadnych problemów mechanicznych lub anatomicznych, które mogą przeszkodzić w uzyskaniu normalnego miotu. Ten czas byłby również świetny, aby porozmawiać o planowaniu prenatalnym, w tym o tym, czy należy pomyśleć o porodzie cesarskim i zarezerwować go z wyprzedzeniem. Jeśli podczas badania okaże się, że pies jest w ciąży i jeśli ciąża była przypadkowa, jest to również dobra okazja, aby porozmawiać o przyszłych środkach ostrożności, takich jak kastracja, aby uniknąć kolejnych niespodziewanych miotów. Dodatkowo należy zapytać weterynarza o radę, co zrobić w razie nagłego wypadku w ostatnich stadiach ciąży.

Żywienie

Upewnij się, że Twój pies otrzymuje odpowiednie odżywianie podczas ciąży. Jeśli obecnie spożywa wysokiej jakości karmę dla psów, być może nie będą wymagane żadne korekty żywieniowe w pierwszych dwóch trzecich ciąży, chyba że lekarz tak powie. Bądź świadomy, że podawanie psu zbyt dużej ilości jedzenia zaszkodzi mu. Zaleca się stopniowe zwiększanie ilości jedzenia w miarę przybierania na wadze w ostatnich tygodniach ciąży, aż do momentu, gdy pies zje 30%-50% więcej niż zwykle. Aby zapobiec bólowi, karm ją przez cały dzień w małych, regularnych posiłkach, w przeciwieństwie do jednego ogromnego.

Zabiegi

Nie można stosować domowych sposobów leczenia pcheł, robaków i pasożytów u psów w ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Nienarodzone szczenięta mogą być chronione poprzez unikanie leków w jak największym stopniu, ponieważ istnieje niewiele zabiegów dostępnych dla psów w ciąży. Niektóre terapie, takie jak ciągłe podawanie leków zapobiegających rozwojowi nicieni sercowych, są bezpieczne dla psów w czasie ciąży. Wszystkie leki przeciwko nicieniom sercowym mogą być bezpiecznie stosowane u psów w ciąży. W celu zapobieżenia zarażeniu, kluczowe jest podanie nowonarodzonym szczeniętom kilku preparatów przeciwko gliście i tęgoryjcowi. Ale nie wszystkie leki na pchły dla psów w czasie ciąży są bezpieczne.

Zobacz także

Psy i ich właściciele mogą doświadczać stresu podczas ciąży, ale nie musi tak być. Będziesz lepiej przygotowany do opieki nad swoim psem, jeśli będziesz bardziej poinformowany o ciąży u psa z wyprzedzeniem. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dodatkowe informacje na ten temat.

Powiązane artykuły
Zdrowie zwięrząt

Jak zapobiegać typowym urazom u aktywnych psów?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

Bezpieczeństwo przede wszystkim: 9 wskazówek, jak zapewnić szczeniętom bezpieczeństwo w domu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

7 typowych objawów choroby u ptaków

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.