Rośliny domowe

Jak uprawiać dynie w prosty sposób

Zobacz także
Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako Amazon Associate zarabiam od kwalifikujących się zakupów.

Skuteczne i łatwe wskazówki, jak uprawiać dynie i zimowe squash. Zawiera informacje na temat wyboru właściwych odmian, przygotowania gleby, rozpoczęcia z dobrych nasion i radzenia sobie z wyzwaniami, takimi jak mączniak rzekomy.

przez Rachel Guy-Whittle

Jesień zajmuje specjalne miejsce w moim sercu z wielu powodów, ale jeśli jestem naprawdę szczery duży jest zimowy squ

ash

.

Niewiele rzeczy sprawia, że jestem tak szczęśliwy jak widok jasnopomarańczowej dyni, niczym latarnia morska wesołości w powoli ciemniejącym krajobrazie. Jednak, pomijając moje rozmarzone spojrzenie na dynię, zimowy kabaczek to coś więcej niż tylko latarnia morska. W Wielkiej Brytanii i Irlandii nie mamy z nimi tak miłego związku jak w innych częściach świata. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że brakuje nam tego.

Wybierz odmiany, które łatwo dojrzeją w twoim klimacie

Jak uprawiać dynie

Domowy squash jest idealny do wypełnienia spiżarni plus wyglądają świetnie. Nie ma nic lepszego niż warzywo, które sprawia, że dom wygląda jak sezonowa scena z „Good Housekeeping”, podczas gdy tak naprawdę na kominku stoi tylko przyszłomiesięczne curry. Kiedy ostatni raz przypadkowo umieszczony ziemniak sprawił, że twój dom wyglądał jak coś z Instagram feedu Marthy Stewart? Dokładnie.

Poniższe porady to tylko zlepek moich własnych doświadczeń. Jestem pewna, że czytając je będziesz myśleć „czy ona oszalała? Musisz wykonać o wiele więcej pracy niż to!”. Możesz mieć rację, ale jak siedzę tutaj, bardzo leniwy ogrodnik z zbiorami kabaczków tak dużych, że jestem zaskoczony, że nie spowodowały rozwodu (kto wiedział, że oddanie sofy do przechowywania kabaczków będzie takim punktem spornym?). Mogę przynajmniej powiedzieć, że poniższa rada działa dla mnie.

Rough Vif d’Etampes pumpkin

More Inspiration

Choose the Right Pumpkin Varieties

With a huge variety of winter squash out there it can be a little hard to pick which to grow. Wszystko polega na znalezieniu odmiany, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli jesteś początkujący w uprawie dyni zimowych, warto nie przejmować się zbytnio różnicami pomiędzy 3 głównymi gatunkami (Maxima, Pepo i Moschata). Patrząc na nasiona, skup się na dniach do dojrzałości. To zazwyczaj decydujący czynnik dla tych z nas, którzy mają krótszy sezon wegetacyjny. Osobiście uprawiam tylko odmiany squasha, które dojrzewają poniżej 105 dni, ponieważ wydaje się, że jest to górna granica sezonu w moim regionie.

Uprawa kabaczków w pojemnikach w ogrodzie

Należy pamiętać, że niektóre rodzaje są łatwiejsze w uprawie niż inne. Wielu z nas, którzy próbowali uprawiać butternut squash skończyło z bardzo mało, aby pokazać dla naszej krwi, potu i mulczowania. Zapytaj się i zrób kilka badań.

Miejsce do uprawy dyni

Następnie pomyśl o swojej przestrzeni, czy jest to pojemnik w małym ogrodzie lub balkonie? Jeśli tak, to co powiesz na coś takiego jak Golden Nugget, który jest typem krzewu. Jeśli masz również pionową przestrzeń, możesz uprawiać całkiem sporo każdego typu. Choć nie wiem, czy polecałbym próbować 200-funtowego Atlantic Giant na balkonie. Nie, jeśli nie chcesz, aby twoi sąsiedzi z dołu czuli się szczególnie niekomfortowo.

Pamiętaj, aby karmić je co dwa tygodnie i wkrótce małe rośliny staną się dżunglą

Jeśli masz rozsądnej wielkości ogród lub działkę, to świat jest twoją ostrygą, lub raczej

,

katalog nasion. Rok w rok odnosiłem fantastyczny sukces z North Georgia Candy Roaster. Gdy już się zadomowi, jej uprawa sprawia wiele radości i pozostawia więcej łososiowo-różowych owoców w kształcie zeppelinów, niż można z nimi zrobić. Z całego serca polecam. Ma słodki, melonowy smak i tak bardzo mnie zachwyciła, że ewangelizuję o niej każdego, kto jest na tyle głupi, by stać obok mnie w kolejce przez zbyt długi czas.

Najlepsza gleba dla dyń

Teraz, gdy wybrałeś już swoją odmianę, należy przygotować glebę. Lubię to robić kilka miesięcy do przodu, ale kilka tygodni nie jest niespotykane, jeśli nie dostałem się wokół niego. Zimowe kabaczki są notorycznie ciężkostrawne i niektóre z największych, jakie kiedykolwiek widziałem, zostały posadzone w stosie obornika lub kompostu. Nie należy więc skąpić na tym, co dobre. W grządce warzywnej, idę z co najmniej wiadro dobrze zgniłego obornika końskiego na roślinę i pół wiadra dobrego bogatego kompostu, jak również. Nie bądź cenny, ale stosuj go.

Obornik z kabaczka i obierki kuchenne

Mieszankę wzbogacam także o garść cudownie śmierdzącego organicznego obornika z kurczaka. Na mojej działce jest on jak paliwo rakietowe, ale upewniam się, że nie ma bezpośredniego kontaktu z korzeniami. Dla tych, którzy nie chcą używać produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, w tym roku odniosłem olbrzymi sukces sadząc rośliny na obierkach kuchennych. Ostatniej zimy wypełniłem rowy resztkami kuchennymi, a następnie tego lata posadziłem na nich squasha. Odległość sadzenia może się różnić w zależności od odmiany, ale jeśli zamierzasz skąpić na odległość, warto upewnić się, że twoja gleba jest naprawdę żyzna.

Powinienem też powiedzieć, że nie zmieniam upraw, chyba że w poprzednim zasiewie wystąpiła choroba. Ponieważ stosuję zasady no-dig, co roku dodaję nowy kompost i obornik. Nie czuję, że ziemia jest zużyta z substancji odżywczych z ostatniej uprawy, więc jej nie ruszam.

Nie zmieniam upraw, chyba że w poprzednim siewie wystąpiła choroba

Siew nasion dyni

Osobiście sieję nasiona na początku maja i często lekko oszukuję, kładąc nasiona na tacy w pobliżu kal

oryfera.

Dzięki temu jest im wystarczająco ciepło, aby mogły wykiełkować, ponieważ nie mam ani maty grzewczej, ani żadnej rzeczywistej cierpliwości.

Squash naprawdę nienawidzi zakłóceń korzeni, więc upewniam się, że są one wysiewane do wystarczająco dużych doniczek, aby utrzymać je do czasu, gdy będą gotowe do posadzenia. Jeśli chcesz zabezpieczyć się i posadzić kilka sztuk w każdej doniczce, najlepiej jest przycinać, a nie wyrywać podczas przerzedzania. Wyrywanie sadzonek może naruszyć korzenie tych, które pozostały.

Ja hartuję swoje w zimnej ramie w ogrodzie, gdy mają co najmniej 2 prawdziwe liście. Jeśli istnieje choćby najmniejsza możliwość wystąpienia mrozu, wprowadzam je do środka. Oznacza to, że przez większość maja mój stół kuchenny wygląda jak wiejski stragan z roślinami, który się nie udał. Wszystko jest sprawiedliwe w miłości i dyniach.

Sadzenie dyń w ogrodzie

Gdy minie całe ryzyko mrozu, przez pierwszy tydzień sadzę je pod

włókniną.

Podlewam je obficie wodą, a potem wystarczy je regularnie sprawdzać. Nie mam tendencji do podlewania moich raz założonych roślin, ponieważ uważam, że jeśli są ściółkowane, nie potrzebują tego. Pamiętajcie, aby karmić je co dwa tygodnie, a wkrótce te małe rośliny staną się dżunglą. Twoi sąsiedzi zaczną się martwić, że wyhodowałeś jakiś rodzaj tryfidów, ale pokrycie liści oznacza, że będziesz robił o wiele mniej w

karmienie. Fabulous.

pumpkins and winter squash need to be cured if they’re to last through the winter

There are lots of ways of managing squash vines, books are indeed crammed with great advice on the subject. Powiem szczerze, że nie stosuję żadnego z nich. Może odetnę końcówkę, jeśli w ciągu nocy pnącze urosło o stopę i teraz zawzięcie dusi czosnek. To wszystko.

Wyzwania

związane

z uprawą dyni Jednym z

największych

wyzwań

związanych z uprawą kabaczków jest dobre zapylenie. Kabaczki i dynie są niemal wyłącznie uzależnione od zapylania przez pszczoły. Uprawianie kwiatów i roślin, które je przyciągają, pomoże przyciągnąć zapylacze do twojego pola dyni. Pomocne jest również sadzenie więcej niż jednej sztuki tego samego rodzaju kabaczka razem, ponieważ zwiększa to szanse na zapylenie.

Dynie i zimowe kabaczki mogą być niezwykle satysfakcjonujące w uprawie

Jeśli masz tylko kilka roślin, możesz również zapylać je ręcznie, za pomocą pędzla. W przypadku prognozowanego deszczu należy umieścić nad kwiatami żeńskimi kilka wodoodpornych torebek, aby nie dopuścić do zmycia pyłku.

Inną kwestią, o której mówi się w przypadku kabaczków zimowych, jest straszna mączniak rzekomy. Jest to coś, co wydaje mi się nieistotne, dopóki nie nadejdzie czas naturalnego obumierania roślin. Miałem z nią problemy na moich letnich kabaczkach, a moje leczenie z wyboru to dolistny spray mleczny. Znalazłem to najlepiej zrobić w słoneczny dzień, ale będziesz pachnieć jak taca slop z kawiarni po tym. Wydaje się, że działa to lepiej niż jakakolwiek kontrola chemiczna – nie zapomnijcie tylko spryskać także spodniej strony liści.

Pumpkins can be orange or green like this one

Harvesting Pumpkins

Once picked, pumpkins and winter squash need to be cured if they’re to last through

the winter.

Pekluję je w słonecznym miejscu na zewnątrz lub na parapecie przez tydzień lub dwa. Potem trzeba tylko znaleźć miejsce, w którym można je przechowywać. Dla mnie sprawdza się każde miejsce z dobrym przepływem powietrza i bez grzejnika. Nie mam piwnicy ani garażu, więc w listopadzie znajdziesz mnóstwo Buttercup i Candy Roasters upchniętych w szafce pod schodami.

Niektóre odmiany, jak Honey Boat Delicata, mają cienką, jadalną skórkę i nie przechowują się dobrze. Trzeba je zjeść zaraz po zbiorach. Inne, jak przystojna australijska odmiana Jarrahdale, podobno wytrzymują ponad 12 miesięcy. Z osobistego doświadczenia wynika, że wiele odmian o dłuższym okresie przechowywania staje się słodsza w miarę przechowywania. Właściwie unikam jedzenia moich ukochanych Candy Roasterów aż do Nowego Roku, ponieważ stają się one o wiele słodsze.

Oto, co powstaje, gdy dynia krzyżuje się z letnim squashem

Rozdzielnopłciowe dynie

Podczas gdy ja kroję moje zbiory na kolację, jedną rzeczą, której nie znajdziesz u mnie, jest zapisywanie nasion. Wiem, to brzmi okropnie z mojej strony, prawda? To dlatego, że squash i dynie szczęśliwie i łatwo się zapylają. Niemożliwe jest zagwarantowanie, że nasiona, które trzymasz w ręku, pokryte mazią z kabaczka, wyrosną zgodnie z typem. Chyba, że zapylasz ręcznie lub uprawiasz tylko jedną odmianę kabaczka w odosobnieniu, oczywiście.

Dlatego co roku prażę moje nasiona kabaczka pokryte miodem, solą i srirachą. Są one pysznym przysmakiem, kiedy przeglądam katalogi z nasionami w poszukiwaniu nowych odmian, które mogę dodać do mojej kolekcji. Katalogi z nasionami to niebezpieczne miejsca w mroźną zimową noc, więc każdego roku uprawiam więcej niż

Zobacz także

Pewnie powinnam. Na pewno nie wyrosną mi dzięki temu żadne rekordowe dynie świata, ale smakują świetnie, wyglądają fantazyjnie i nawet jeśli ukradną mi pół kanapy na kilka tygodni, to cóż, dla mnie to akurat dobrze.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.