Koty

Jak zapoznać noworodka z kotem: Pomagając niemowlętom i kotom zaprzyjaźnić się na całe życie

Zobacz także

Noworodek wnosi do życia przyszłych rodziców ekscytację i radość, ale nie zawsze to samo można powiedzieć o zwierzętach domowych. Szczególnie koty są stworzeniami przyzwyczajonymi i każda zmiana w ich rutynie lub środowisku, nieważne jak mała, może być bardzo niepokojąca.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako ciężarna właścicielka kota, jest rozpoczęcie przygotowań do wielkiej zmiany, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. Czytaj dalej, aby znaleźć nasze wskazówki, jak sprawić, aby przejście w rodzicielstwo było tak łatwe i bezproblemowe dla twojej kotki, jak to tylko możliwe.

Po pierwsze, pokażemy Ci jak się przygotować, gdy jesteś w ciąży. Następnie, damy ci kilka wskazówek, jak bezpiecznie wprowadzić twoje nowo narodzone dziecko do twojego kota. Wreszcie, będziemy obejmować ważne problemy zdrowotne i bezpieczeństwa, aby być świadomi. Zaczynajmy!

Jak przygotować kota w ciąży

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby przygotować kotkę na przybycie dziecka, jest rozpoczęcie pracy przygotowawczej na długo przed wejściem do domu z dzieckiem. Twoim celem jest zapoznanie kota z nadchodzącymi zmianami tak szybko, jak to możliwe, aby kiedy twój noworodek wróci do domu, jedyną różnicą w środowisku twojego kota była obecność dziecka.

Image Credit: Africa Studio, Shutterstock

Use Baby Powder & Lotions

Koty są bardzo zorientowane na zapachy i używają ich do komunikacji. Mają gruczoły zapachowe na całym ciele, które ocierają się o przedmioty w Twoim domu, aby domagać się swojego terytorium. Czy kiedykolwiek byłeś świadkiem, jak Twój kotek drapał Twoją kanapę lub czułeś, że ociera się o Twoją nogę? Używa swoich gruczołów zapachowych, aby oznaczyć twoje meble i ciebie jako swoją własność.

Kiedy przynosisz do domu noworodka, na pewno pojawi się wiele nowych zapachów w tym, co kiedyś było znajomą przestrzenią twojego kotka. Będziesz codziennie używać balsamów i proszków dla niemowląt, nie wspominając o brudnych pieluchach, w których wkrótce będziesz po łokcie.

Podczas gdy nie możesz zapoznać swojego kotka z zapachem pieluch, możesz przyzwyczaić go do balsamów i proszków.

Donât Keep the Nursery Off Limits

Postaraj się urządzić swój pokój dziecinny tak szybko, jak to możliwe podczas ciąży. Nie chcesz spędzać dni poprzedzających poród na ustawianiu mebli lub malowaniu pokoju. Zamieszanie, które towarzyszy przygotowaniu pokoju dziecinnego może być również źródłem stresu dla Twojego kotka. Twoim celem powinno być stopniowe zmienianie przestrzeni, w której przebywa Twój pupil, a nie remont sypialni i sprowadzenie do domu głośnego i przerażającego noworodka w ciągu jednego tygodnia.

Pozwól kotu zbadać nowe przedmioty, które ustawiasz w pokoju dziecinnym. Może zechcieć otrzeć się o łóżeczko lub basetkę, aby zaznaczyć swój zapach. Nie bądź zaskoczony, jeśli znajdziesz go wtulonego w łóżeczko na kocią drzemkę lub kąpiącego się w komórce dziecka. Nadzoruj kota w pokoju dziecinnym i trzymaj drzwi zamknięte, kiedy nie możesz.

Zapoznaj kota z innymi

dziećmi

Jeśli masz przyjaciół lub członków rodziny z noworodkami, zaproś ich na kilka godzin. Dzięki temu Twój kot będzie miał trochę czasu, aby zapoznać się z dźwiękami i ruchami dziecka. W trakcie i po tych wizytach powinieneś zaoferować kotu smaczne smakołyki, aby mógł on wytworzyć pozytywne skojarzenia (dziecko równa się smakołyk).

Jeśli nie znasz nikogo, kto ma dzieci, odtwarzaj nagrania odgłosów dziecka (płacz, krzyk, chichot) na małej głośności podczas zabawy kota. Z każdą sesją zwiększaj nieco głośność, aż kot przestanie się przejmować hałasem.

Zostaw swojego kota

W idealnym świecie pokój dziecka będzie znajdował się w miejscu, w którym Twój kot nie będzie często przebywał. Prawdopodobnie będziesz chciał, aby pokój dziecięcy był niedostępny dla kota przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeśli ulubione miejsce pobytu kota znajduje się w pokoju, który zajmie dziecko, możesz mieć do czynienia ze zestresowanym kotkiem. Możesz rozważyć ustawienie rzeczy dziecka w innym miejscu w domu, przynajmniej na początku.

Image Credit: Marjan Grabowski, Unsplash

Jak przygotować kota po narodzinach

dziecka

Nie tylko twoje życie zmieni się drastycznie po przyjściu dziecka na świat. Życie Twojego kota również zostanie wywrócone do góry nogami przez pierwsze kilka miesięcy (a nawet lat). Oto kilka wskazówek, jak przygotować kota do powrotu do domu po narodzinach dziecka.

Zapoznaj go z zapachem dziecka

Nowa mama może być zmuszona do spędzenia nocy lub dwóch w szpitalu po urodzeniu

dziecka.

Możesz wykorzystać ten czas na swoją korzyść, aby jeszcze bardziej pomóc kotkowi w dostosowaniu się, gdy dziecko wróci do domu.

Kiedy tata wraca do domu na dzień, przynieś do domu coś ze szpitala o zapachu dziecka. Świetnie nadaje się do tego kocyk. Daj koc kotu i pozwól mu go powąchać, aby zapoznał się z zapachem noworodka.

Innym świetnym trikiem jest pogłaskanie kota nienoszoną parą skarpetek noworodka. Załóż skarpetki dziecku w dniu, w którym przywieziesz je do domu ze szpitala, więc kiedy Twój pupil powącha je po raz pierwszy, będzie ono pachniało jak Twój kot.

Daj mu miejsce do ukrycia

Musisz mieć w domu miejsca, do których kot będzie mógł się schować, gdy dziecko go zestresuje.

Być może masz już przygotowane pewne miejsca, ale upewnij się, że są one w pokoju, w którym nie będziesz z dzieckiem. Drzewko dla kota ustawione w salonie, w którym będziesz kołysać do snu płaczące niemowlę, nie zapewni mu zbytniego schronienia. Na razie przenieś ulubione drzewko kota do piwnicy lub zapasowej sypialni.

Możesz również stworzyć nowe kryjówki, takie jak otwarty transporter dla kotów lub, ulubione przez większość kotów, nieodparte pudełko.

Kontynuuj r

utynowe czynności

Ustal rutynowe czynności, takie jak czas posiłków i zabawy, na długo przed przybyciem dziecka i kontynuuj je, gdy wrócisz do domu z

maluchem.

Staraj się, aby posiłki były o tej samej porze i nie zapominaj, aby każdego dnia wygospodarować czas na pieszczoty i zabawę z kotem.

Cały twój czas i uwaga mogą być skupione na twoim ludzkim dziecku, ale nie zapominaj o zaspokojeniu potrzeb twojego futrzanego dziecka.

Użyj dyfuzorów lub sprayów usp

okajających

Kilka firm produkuje spraye i dyfuzory na bazie feromonów, które pomagają uspokoić i odstresować niespokojne kociaki. Te nie zawierające leków rozwiązania są bezpieczne i mogą pomóc kotu dostosować się do zmieniającego się otoczenia.

Feliway jest jedną z najpopularniejszych opcji i jest często polecany przez weterynarzy. Ich 30-dniowy zestaw startowy zawiera dyfuzor i wkład, który pomoże zredukować oznaki stresu, jakie może wykazywać Twój kot.

Image Credit: Kristi Blokhin, Shutterstock

How to Introduce Cats to Babies

Teraz, gdy Twoje dziecko jest w domu, a Twój kot przyzwyczaja się do widoków, dźwięków i zapachów noworodków, możesz zastanawiać się, jak powinieneś wprowadzić te dwie

osoby.

Pozwól kotu nadać tempo wprowadzeniu. Nigdy nie trzymaj kota wbrew jego woli, ponieważ nie stworzy to pozytywnych skojarzeń z dzieckiem. Nawet jeśli kot nadal będzie chciał

Po upływie sześciu miesięcy, pozwól mu się oddalić od dziecka. Im bardziej kotek czuje się pod kontrolą, tym lepiej przebiegnie wprowadzenie.

Kiedy kot jest gotowy do przebywania w pobliżu dziecka, utrzymuj interakcje krótkie i pozytywne. Trzymaj dziecko w ramionach i pozwól kotu podejść i powąchać je. Upewnij się, że przestrzeń, w której przebywasz podczas fazy wprowadzenia, jest wolna od zakłóceń, głośnych dźwięków i rozproszeń.

Proponuj smakołyki lub zabawę, gdy tylko dziecko jest w pobliżu, a Twój pupil nie wykazuje oznak stresu.

Zwracaj baczną uwagę na język ciała kota, aby określić, jak komfortowo czuje się podczas tych początkowych interakcji. Jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki stresu, takie jak syczenie lub wycofywanie się, czas zwolnić z fazy wprowadzania.

Czy istnieją jakieś obawy dotyczące zdrowia lub bezpieczeństwa?

Koty mogą być niebezpieczne dla noworodków na kilka sposobów.

Po pierwsze, koty mogą przenosić choroby zakaźne, które mogą zarazić Twoje dziecko. Choroby te, takie jak toksoplazmoza, gorączka kociego pazura i toksokaroza, mogą być przekazywane przez zadrapania lub kocie odchody.

Następnie kot może stać się agresywny do tego stopnia, że ugryzie lub podrapie Twoje dziecko. Koty przenoszą wiele zarazków w swoich ustach i pazurach, więc musisz być zawsze czujny, gdy jest w pobliżu Twojego dziecka.

Wreszcie, koty uwielbiają spać w ciepłych miejscach i może się okazać, że uwielbiają wtulać się w Twoje dziecko podczas snu. Podczas gdy robi to urocze zdjęcia, nie jest to bezpieczne, ponieważ może zakłócić oddychanie dziecka.

Możesz zmaksymalizować bezpieczeństwo swojego dziecka przez

:

 • Zawsze nadzoruj je, gdy kot jest w pobliżu
 • Mycie rąk po kontakcie z kotem lub jego żwirkiem
 • Uzyskanie pomocy medycznej, jeśli dziecko zostało ugryzione lub podrapane
 • Trzymanie drzwi do pokoju dziecinnego zamkniętych podczas drzemki i na czas snu
 • Trzymanie dziecka z dala od bezpiecznych miejsc, w których przebywa kot.

Image Credit: Iuliia Bondarenko, Pixabay

Czy koty mogą być zazdrosne o nowe dziecko?

Koty mogą być zazdrosne o dzieci, ponieważ nie są już w centrum twojej uwagi. Koty są stworzeniami z przyzwyczajenia i nawet małe zmiany w ich codziennej rutynie mogą prowadzić do stresu, niepokoju i zazdrosnych zachowań. To całkowicie normalne, że zwierzęta stają się zazdrosne, gdy przynosisz dziecko do domu, ponieważ mogą stać się lękliwe przed utratą swojego terytorium i ulubionych ludzi.

Symptomy zazdrości u kota obejmują

:

 • Agresja
 • Zabrudzenie poza kuwetą
 • Jęczenie
 • Miauczenie
 • Nadmierna pielęgnacja
 • Oznaczanie terytorium moczem

Możesz zapobiec zachowaniom zazdrosnym, dokonując stopniowych zmian w środowisku kota, gdy już wiesz, że jesteś w ciąży i nie wprowadzając ich i noworodka zbyt szybko po urodzeniu.

Końcowe przemyślenia

Przyniesienie do domu noworodka może być przerażającym wydarzeniem dla Twojego kota, ale z odrobiną czasu i przemyślenia możesz sprawić, że będzie to bardziej komfortowe doświadczenie. Im szybciej zaczniesz robić kroki w kierunku zapewnienia swojemu kotu przestrzeni wolnej od stresu, tym szybciej Twój pupil będzie zainteresowany spotkaniem z nowym członkiem rodziny.

Featured Image Credit: aprilante, Shutterstock

Kocia mama Ivy – zadziornej małej kotki z odzysku, która jest jej jedynym i niepowtarzalnym dzieckiem. Na razie! Przez całe swoje życie poznawała szczególną miłość, jaką można znaleźć w więzi z kotem. Posiadając wiele

Zobacz także

jest bardziej niż pewna, że ich miłość jest niezrównana, bezwarunkowa i niepodobna do żadnej innej. Z pasją do edukacji społeczeństwa o wszystkim, co można wiedzieć o kotach, ich zachowaniu i ich unikalnych osobowościach, Crystal jest oddana sprawie, aby wszystkie koty i ich właściciele wiedzieli, jak ważne jest świadome życie – i miłość!

Powiązane artykuły
Koty

Kierowca UPS usłyszał kota i zdał sobie sprawę, że w jego ciężarówce znajduje się nieoczekiwany pasażer, co uczyniło jego trasę interesującą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Bezpański kot przeszedł od walki z ulicą i ulewnym deszczem do bycia trzymanym z miłością w miejscu swoich marzeń

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Koty

Kot na poboczu autostrady bez możliwości ucieczki, ludzie zebrali się, aby go uratować, aby mógł żyć dobrym życiem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.