Ptaki

Kruk symbolika i znaczenie – totem, omeny, mitologia, warstwa duchowa

Zobacz także

Kruki, wraz z innymi członkami rodziny krukowatych, są często uważane za jedne z najmądrzejszych ptaków w okolicy. Pomimo tego, wiele kultur przywiązuje silną negatywną asocjację do kruka. Być może ze względu na ich związek z pechami, złymi przeczuciami i negatywnością, duża grupa kruków jest określana jako „nieprzyjemność” kruków. (1)

Pomimo upiornej reputacji, jaką cieszą się kruki, mają one również wiele pozytywnych ról kulturowych. Ważne dla mitologii nordyckiej, japońskiej i wielu kultur rdzennych Amerykanów, kruki mają nawet pozytywne znaczenie w wielu kontekstach biblijnych. Dla ludzi, którzy obawiają się lub nieufają krukom, poznanie odrobiny historii kulturowej kruka może rzucić trochę światła na wyjątkowe zalety tego wykwintnego ptaka.

Symbolika i znaczenie kruka

Kruki to pospolite ptaki, które mają tendencję do utrzymywania wielu symboli dla kultur, które wchodzą z nimi w interakcje. Podczas gdy wiele tradycji postrzega kruki jako zły omen, są one święte i ważne również w wielu kulturach. (2) Kruki są odporne i często można je spotkać w środowiskach miejskich. Mają tendencję do bycia nieco nieustraszonymi wokół ludzi i chętnie zamieszkują w pobliżu ludzkich społeczności w poszukiwaniu resztek. Ich skłonność do jedzenia padliny od dawna kojarzy te ptaki ze śmiercią, rozkładem i rozlewem krwi. Mimo to, ich zaradność łączy kruki z takimi ideami jak zdolność do adaptacji i spryt. (3)

Inteligencja kruków jest szeroko opisywana, ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że zdolności poznawcze kruków są często na równi z małpami wielkimi. Zdolny do rozwiązywania zagadek, zapamiętywania rzeczy, interakcji z obiektami i szybkiego opanowania zadań, w szeregu testów na inteligencję kruki osiągały wyniki na mniej więcej tym samym poziomie co dorosły szympans. Co więcej, kruki przewyższały w niektórych dziedzinach małe ludzkie dzieci. (4) Tak więc kruki mogą reprezentować inteligencję, umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywność lub geniusz.

Ciemne ubarwienie kruka, jak również wiele tradycji kulturowych, które przywiązują mistyczne znaczenie do tych ptaków oznacza, że kruki są często związane z magią i czarami. Kruki nie są rzadkimi dekoracjami na Halloween i są dość powszechne w gotyckiej wyobraźni. Ten aspekt symboliki kruka nie może być wspomniany bez uznania ogromnej popularności wiersza Edgara Allana Poe, The Raven, który zawiera niesamowite tematy śmierci i ostateczności z tym corvid.

Kruk – symbolika rdzennych Amerykanów

W kulturach rdzennych Amerykanów kruk jest zarówno postacią heroiczną, która kształtuje i tworzy rzeczywistość, jak i postacią trickstera który może siać spustoszenie, gdy tego zapragnie. Podczas gdy kruk jest uważany za bohaterskiego i sprytnego, jest również uważany za chciwego, pochopnego i skłonnego do głupoty. (6)

W niektórych tradycjach krukowi przypisuje się przywrócenie światu światła po okresie ciemności. Według jednej z wersji tej historii, ludzkiemu wodzowi udało się schwytać słońce i księżyc i trzymał je zamknięte w swoim domu, aby mogła się nimi cieszyć tylko jego rodzina. Świat był ciemny bez słońca i księżyca, które go oświetlały. Pewnego dnia kruk, który tęsknił za słońcem, przemienił się w maleńką rybkę i wskoczył do kubka z napojem córki wodza. Kiedy dziewczyna wypiła rybę, kruk przemienił się w dziecko w jej wnętrzu. Gdy to dziecko się urodziło, było ukochanym wnukiem wodza. Pewnego dnia ludzki niemowlak kruk zaczął płakać do dziadka, że chce się bawić ze słońcem i księżycem. Aby powstrzymać jego płacz, wódz pozwolił dziecku zabrać słońce i księżyc na zewnątrz. Zwycięstwo pod ręką, kruk wyrzucił słońce i księżyc z powrotem do nieba, ujawnił swoją prawdziwą postać i odleciał. (7)

W wielu tradycjach wielkiemu krukowi przypisuje się stworzenie samego świata. Z tego powodu niektóre rdzenne kultury amerykańskie uważają kruka za święte zwierzę. (8)(9)

Niektóre opowieści o kruku są bardziej przerażające niż inne. Jedna z legend z północnego zachodu opisuje kruka jako podstępne stworzenie, które żywi się padliną, podczas gdy jego wioska głoduje z powodu głodu. W tej historii kruk zdobywa córkę wodza na żonę, ale ona nie może znieść zapachu padliny, który wydziela i ucieka od niego. Bierze inną dziewczynę za żonę i przynosi do domu wielkiego wieloryba, którego wszyscy mogą zjeść. W końcu wieloryb kruka powoduje śmierć wszystkich w wiosce oprócz kruka, jego babci i jego nowej żony.(10)

Krucza symbolika chrześcijańska

Kruki pojawiają się wiele razy w Biblii i wydają się służyć różnym celom symbolicznym w zależności od kontekstu. W Księdze Hioba, na przykład, kruk jest używany jako przykład jednego z wielu zwierząt, które Bóg sam zapewnia na ziemi. Kruk symbolizuje rolę Boga jako stwórcy i dostawcy wszystkich rzeczy.

„Czy polujesz na zdobycz dla lwicy
i zaspokajasz głód lwów
, gdy przykucną w swoich norach
lub czyhają w gęstwinie?
Kto dostarcza pożywienia krukowi
, gdy jego młode wołają do Boga
i błąkają się z braku pożywienia?”-

Hiob 38:39-41 (11)

Według Księgi Rodzaju pierwszym ptakiem, którego Noe wysłał na poszukiwanie ziemi po katastrofalnym potopie, był kruk. (12)

„Po czterdziestu dniach Noe otworzył okno, które zrobił w arce, i wysłał kruka, a ten latał tam i z powrotem, aż woda wyschła z ziemi. Wtedy wysłał gołębia, aby zobaczył, czy woda ustąpiła z powierzchni ziemi.”-

Księga Rodzaju 8:6-9

W tym kontekście można zrozumieć, że kruk jest w najlepszym razie niewiarygodny i niezdolny do wypełnienia zadania postawionego przed nim przez Noego. W najgorszym przypadku kruk jest zdradliwym zwierzęciem, które jest rozproszone od swojego zadania lub w inny sposób nie jest zainteresowane wypełnieniem swojego obowiązku.

Kruk – celtycka symbolika

Kruki są obecne w wielu różnych tradycjach celtyckich. W wielu w przypadkach, kruki reprezentują chaos i śmierć, a także siłę wojownika. Wiele starożytnych celtyckich poematów chwali najsilniejszych wojowników za ich zdolność do „karmienia kruków” na ciałach swoich wrogów. (13)

W mitologii walijskiej na myśl przychodzi historia Branwen. „Bran” oznacza „kruk”. Historia Branwen, której imię oznacza „święty biały kruk”, śledzi ją i jej brata Brana przez wojnę, która rozdziera Walię i Irlandię. Według legendy, Bran był wielkim olbrzymem i królem Walii. Postanowił, że jego siostra Branwen poślubi króla Irlandii, aby połączyć oba narody. Kiedy jednak małżeństwo rodzi syna, jego zły młodszy brat zabija dziecko. Zdegustowany, król Irlandii blokuje Branwen daleko, a ona jest zmuszona do szkolenia ptak dostarczyć wiadomość do Bran ją uratować. Bran idzie przez morze, aby uratować swoją siostrę. W końcu jednak Bran zostaje zabity, a jego głowa zostaje zakopana pod miejscem, które stałoby się miastem Londyn. Pod koniec opowieści przeżywa tylko garstka ludzi z Walii i Irlandii. (14)

W mitach irlandzkich kruk jest jednym z symboli Morrigan. Morrigan jest boginią chaosu, która pojawia się w wielu postaciach w całej mitologii irlandzkiej. Jest boginią wojny, ale potrafi być życzliwa wobec tych, którym sprzyja. W wielu opowieściach przychylność Morrigan decyduje o zwycięstwie w ważnych konfliktach. (15)

Kruk we śnie – znaczenie

kruk we śnie – źródło commons.wikimedia.org

Śnienie o kruku może wskazywać na niepokój. Ponieważ tak wiele osób postrzega kruki jako omeny nieszczęścia, sen o kruku może wskazywać, że martwisz się o przyszłość lub wyczuwasz katastrofę na horyzoncie.

Na szczęście przesądy otaczające kruki nie przyćmiewają ich pozytywnych znaczeń. Sen o kruku może wskazywać, że problem, przed którym stoisz, wymaga pewnego złożonego i kreatywnego myślenia. Kruk może wskazywać na zagadki i ciekawość, a także na kreatywne rozwiązania.

Śnienie o kruku może wskazywać na coś nieznanego lub tajemniczego. Ogromna część przesądnego postrzegania kruka jest związana z ich tajemniczym powabem i ciemnym ubarwieniem. Staw czoła nieznanemu, a przekonasz się, że rzeczy, które wydają się niejasne lub przerażające, nie są tak podstępne, jak się wydają po bezpośredniej konfrontacji. (16)

Spotkania z krukami i omeny

Tradycyjnie, spotkanie z krukiem jest zapowiedzią śmierci. Wynika to w dużej mierze z faktu, że kruki są ptakami padlinożernymi, które żywią się zmarłymi i dlatego można je spotkać w pobliżu śmierci. Oczywiście nie każde spotkanie z krukiem może rzeczywiście zapowiadać śmierć, gdyż ptaki te są pospolite i powszechne. Spotykanie kruków może być codziennym doświadczeniem w zależności od miejsca zamieszkania i rutyny. (17)

Co więc jeszcze może reprezentować spotkanie z krukiem? Cóż, kruki znajdują się w tak wielu środowiskach ludzkich, ponieważ są zaradne i zdolne do uczynienia najlepszego z prawie każdej sytuacji. Tak więc, spotkanie z krukiem może reprezentować wytrwałość, odporność lub spryt. Zbadaj, czy możesz zatriumfować nad sytuacjami, z którymi się spotykasz, wykorzystując jak najwięcej zasobów, które masz do dyspozycji.

Spotkanie z krukiem może również reprezentować związki. Kruki mają złożone struktury społeczne, które obejmują elastyczne grupy społeczne, które rosną i dzielą się oraz regularnie się zmieniają. Napotkanie grupy kruków może być znakiem, aby nadać priorytet empatii w podejmowaniu decyzji w przyszłości. (18)

Mitologia kruków i folklor

W mitologii na całym świecie kruk jest wybitną postacią, która jest związana z szerokim zakresem typów osobowości. Wspólne motywy związane z krukami obejmują podstęp, spryt, magię, złośliwość, mądrość i uzdrawianie.

Jak wspomniano powyżej, kruki są związane zarówno z królewskością, jak i chaosem w mitach celtyckich. Przynoszą zwycięstwo, ale mogą też symbolizować brutalność pola walki.

W mitologii norweskiej Odyna wspomaga para kruków o imionach Hugin i Munin. Hugin i Munin są tak ważni dla Odyna, że często określa się go mianem kruczego boga. Kruki kojarzą się więc nie tylko z jego dwoma pomocnikami, ale także z jednym z najważniejszych bogów mitologii norweskiej. Hugin i Munin są odpowiedzialni za wylatywanie i obserwowanie świata, a następnie informowanie Odyna o swoich odkryciach. W pewnym sensie te dwa kruki pełnią rolę jego oczu na całym świecie. Podobnie jak w mitologii celtyckiej, związek Odyna z krukami ma prawdopodobnie coś wspólnego z jego rolą jako osoby decydującej o tym, kto żyje, a kto umiera na polu bitwy. Kiedy wojownicy giną w bitwie, Odyn „karmi” kruki. (19)

W mitologii japońskiej „Yatagurasu” jest głównym symbolem zarówno sfery boskiej, jak i samej Japonii. Yatagurasu jest zwykle przedstawiany jako kruk z trzema nogami. W niektórych opowieściach Yatagurasu ma normalne dwie nogi, ale jest długi na osiem stóp. To mityczne stworzenie pojawia się w wielu opowieściach i zwykle oznacza wskazówki i boską interwencję. (20)

W Wielkiej Brytanii mówi się, że jeśli kruki opuszczą Tower of London, to upadnie ona i tak samo Korona Anglii. (21)

Kruk zwierzę duchowe

Jeśli kruk jest twoim zwierzęciem duchowym, to prawdopodobnie jesteś inteligentną, ciekawą, kreatywną i towarzyską osobowością. Kruk zwierzę duchowe jest często spotykany u ludzi z głęboko zakorzenioną miłością do nauki. Chociaż lubią spotkania towarzyskie, ludzie z krukiem zwierzęciem duchowym mogą wydawać się ekscentryczni lub dziwni z powodu ich intensywnej fascynacji rzeczami, które ich interesują.

Jeśli Twoim zwierzęciem duchowym jest kruk, to być może będziesz musiał popracować nad sposobami komunikacji z innymi. Kruk zwierzę duchowe ma tendencję do bycia zarówno bardzo ciekawym, jak i bardzo sprawnym w dostrzeganiu niezwykłych rozwiązań problemów. Nauka przekazywania swojego unikalnego światopoglądu może być trudna, ale jest warta wysiłku! (22)

Kruk zwierzę totemowe

Jeśli kruk jest twoim zwierzęciem totemowym, oznacza to, że jesteś utalentowany, jeśli chodzi o wgląd. Ludzie z totemem kruka są świetni w kopaniu pod powierzchnią i poznawaniu ukrytych znaczeń, które leżą pod codziennymi sytuacjami. Kruk jest bardzo intuicyjny i często wyczuwa głębię pod rzeczami, których inni ludzie nie zauważają.

Z zewnątrz ludzie mogą postrzegać kruk totem jako szczęściarza, ponieważ ma on tendencję do wybierania najbardziej fortunnych możliwych ścieżek. To, czego ludzie nie widzą, to złożona analiza, która towarzyszy każdej decyzji. Ludzie z krukiem jako totemem myślą o każdej decyzji bardzo uważnie i rzadko podejmują decyzje na ślepo. Totem kruka jest daleki od impulsywności. (23)

Zwierzę mocy kruk

Zwierzę mocy kruk przynosi rozwiązania. Kiedy zastanawiasz się nad trudnym problemem, wezwij kruczą moc zwierzęcia, aby onlp zyskujesz pewną perspektywę i widzisz swój problem z zupełnie nowego punktu widzenia. Zwierzę mocy kruk jest świetne w powiększaniu i uzyskiwaniu „widoku z lotu ptaka” na trudne sytuacje.

Kiedy czujesz się uwięziony, wezwij kruka, aby wskazał Ci drogę. Krucze zwierzę mocy przynosi wskazówki. (24)

Krucze zwierzę mocy jest zaradne. Często przypomina nam, abyśmy byli wdzięczni za to, co mamy i wykorzystywali wszystkie nasze zasoby na naszą korzyść. Kiedy rzeczy wydają się beznadziejne, zwierzę mocy kruka przypomina nam, że mamy tak wiele więcej, co idzie dla nas, niż możemy sobie uświadomić.

Znaczenie tatuażu z krukiem

tatuaż z krukiem – źródło commons.wikimedia.org

Krucze tatuaże są zwykle wybierane w połączeniu z gotyckimi obrazami. W tych przypadkach kruk może być „memento mori”, przypomnieniem, że śmierć jest nieunikniona.

Tatuaż z krukiem może również symbolizować ciekawość, inteligencję i magię.

Na Zachodzie symbolika wron lub kruków może być negatywna, ale w Japonii kruk lub kruk jest przedstawiany w stylu Rising-Sun, a nawet widziany w sanktuariach Shinto. Kruk jest nawet symbolem japońskiej narodowej drużyny piłkarskiej! Japoński tatuaż z krukiem może reprezentować boskie wskazówki.

Wniosek

Zobacz także

Mam nadzieję, że nawet jeśli jesteś kimś, kto jest zdenerwowany przez kruki normalnie, historie, którymi się z tobą podzieliliśmy, zmieniły nieco twoje postrzeganie. Kruki nie są niczym, czego należy się obawiać. W rzeczywistości, na całym świecie, kruki są często podziwianymi i ukochanymi zwierzętami. Właściwe jest, że powinniśmy je czcić, ponieważ rywalizują z naczelnymi swoim imponującym intelektem!

Powiązane artykuły
Ptaki

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi

Zobacz także Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi…
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Orzeł harpia

Zobacz także Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi…
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Petrel olbrzymi

Zobacz także Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy pomaga w ochronie gęsi…
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.