Rośliny domowe

Lycopodium teraz w rodzaju Huperzia i jak dbać o nich

Zobacz także

Jak pielęgnować lycopodium? (Teraz w rodzaju huperzia) Te rośliny są tak dziwne i niesamowite. Pierwszy raz zobaczyłem Lycopodium (Huperzia) w książce Elvina McDonalda, The New Houseplant (strona 45). Było to zdjęcie okna kwiaciarni w Nowym Jorku z jedną z tych roślin wiszących w nim. Nie było nic, co by mi mówiło, co to jest, bo było to w tle zdjęcia. Uwielbiałam ją mimo wszystko.

Moje lycopodium

Następnym razem zobaczyłem go w lokalnej szklarni i rozstałem się z dużą ilością pieniędzy i kupiłem go. To była dość duża wisząca roślina. Powiesiłem ją w moim pokoju słonecznym, ale niestety, było zbyt gorąco, wyschła i straciłem ją. Byłem tak załamany.

Poznaj swoją roślinę

Jest to przykład znaczenia wiedzy, co twoje rośliny potrzebują przed umieszczeniem ich w domu. Gdybym badał go pierwszy, wiedziałbym, że nie chce wyschnąć i woli podwyższoną wilgotność.

Moje Lycopodium (Huperzia) na ladzie 2014 r.

Moje drugie lycopodium

Następnym razem kupiłam więc małe choć nadal było drogie. Przez długi czas leżało na moim blacie, gdzie dbałem o to, aby nigdy nie wyschło, a wilgotność była wysoka. Kupiłem go latem 2013 roku i zajęło to ponad rok, aby podwoić rozmiar. (Zobacz zdjęcie powyżej.) To nie są najszybciej rosnące rośliny.

Nie jest to prawdziwa paproć

Choć wspólna nazwa, paproć frędzli doprowadziłaby cię do przekonania, że są to paprocie, nie są. Są to rośliny wytwarzające zarodniki, jak paprocie i są daleko spokrewnione. Te, które omawiamy dzisiaj są epifityczne, ale są też lądowe, ale nie tak łatwe do uprawy.

Nazwa paproci tassel pochodzi od wyglądu ich zarodnikodajnych wyrostków, które zwisają z końca gałęzi jak frędzle. Nigdy nie miałem takiego na mojej roślinie.

Preferują one wilgotne, wilgotne warunki i nie tolerują wysychania przez długi czas, stąd powód, dla którego moja pierwsza roślina jest martwa. Lycopodium pochodzi od greckiego lukos, wilk, i podion, stopa. Znane są również jako sosny ziemne lub cedry pnące.

Lycopodium z Ogrodu Botanicznego Matthaei

Kiedy zobaczyłem to w Matthaei Botanical Gardens w Ann Arbor, byłem jeszcze bardziej zauroczony tą rośliną. To znaczy, spójrzcie na to!

To jest Lycopodium (Huperzia) squarrosum w Matthaei Botanical Gardens.

Longwood Gardens Lycopodium (Huperzia)

Kiedy w 2012 roku weszłam do korytarza paproci w Longwood Gardens w Pensylwanii i zobaczyłam wiele z nich, byłam zdumiona. (Byłem już ekstatycznie zachwycony, że tam jestem!).

Były tam ogromne okazy zwisające z sufitu. Wow! Poniżej znajdują się zdjęcia tychże. Jest wiele odmian, ale nie mogłem odczytać tagów i nie jestem pewien co do nich.

Lycopodium carinatum

Pielęgnacja Lycopodiums/Huperzias

Nigdy nie pozwól im wyschnąć. Nauczyłem się tego z doświadczenia. Mój rośnie w zachodnim oknie i wydaje się kochać go i nigdy nie pozwól mu wyschnąć. Moja roślina, którą kupiłem w 2013 roku stała się dużą rośliną.

Kiedy wyjeżdżam na tydzień lub tak, upewniam się, że mój mąż wie, aby nie pozwolić tej roślinie wyschnąć. Tak duża, jak jest teraz, byłaby droga do zastąpienia. A ja byłabym zdenerwowana i smutna, gdyby umarła.

Rodzime siedliska lycopodium

Te rośliny są z tropikalnych Afryki, Polinezji, Australii i Azji. Typy epifityczne rosną na innych roślinach. Żyją tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, więc wolą być w ten sposób w naszych domach. Wolą nie wysychać, ale nie chcą też stać w wodzie.

Światło

Mam mwe stronę zachodniego okna. Część rośliny jest przed oknem, więc obracam ją często, więc ita dostaje nawet światło. Te epifityczne rośliny nie chciałyby być w pełnym słońcu, jak południowe okno zapewni.

Podłoże do doniczek

Kiedy kupiłem tę roślinę, była w 4″ doniczce w zwykłym medium doniczkowym. Jak to wzrosła, przeniosłem go w wielkości puli kilka razy, przy użyciu dobrze odsączonej mieszanki doniczkowej. Trudno jest utrzymać się z wody, więc mogę up-pot go ponownie tej wiosny. Tym razem jednak dodam do mieszanki trochę kory dla storczyków, aby ją napowietrzyć.

Lycopodium mojego przyjaciela

Kolejny raz widziałem Lycopodiums/huperzia w szklarni mojego przyjaciela. Miał on 3 różne gatunki i uwielbiam je! Zdjęcia jego roślin znajdują się poniżej. Nie widziałem tych na sprzedaż, ale nie szukałem w sieci. Jestem pewien, że mógłbyś je znaleźć.

Lycopodium/huperzia phlegmarioidesHuperzia nummulariifoliaLycopodium/Huperzia carinata

Mam nadzieję, że znajdziesz jedną z tych roślin i dodasz ją do swojej kolekcji roślin domowych. To naprawdę wspaniała, dziwaczna roślina i jedna z moich ulubionych. Po uprawianiu jej przez 10 lat i osiągnięciu dobrych rozmiarów, byłoby mi bardzo smutno, gdybyśmy ją stracili.

Miłego tygodnia, roślinni przyjaciele!

Zobacz także

Linki w tym wpisie zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz produkt przez ten link, otrzymam kilka centów. Dziękuję.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.