Rośliny domowe

Pielęgnacja bluszczu angielskiego – Uprawiaj Hedera helix jako roślinę domową

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Hedera helix

Bluszcz angielski o klapowanych liściach i bujnych, zwisających pnączach to elegancka roślina akcentująca

. Bluszcze o

małych liściach pięknie komponują się z ogrodem, dodając teksturę do różnych roślin tropikalnych.

Chociaż bluszcz jest powszechnie uprawiany jako roślina wisząca w pomieszczeniach, jego korzenie powietrzne można łatwo przyuczyć do wspinania się po patyku z mchu lub kratce. Lub jeśli czujesz się naprawdę odważny, pociąg bluszcz na topiary.

Angielski bluszcz jest energiczny wzrost, gdy dostaje światło i wilgoć, że chce. Będziesz chciał przesadzić wiosną co kilka lat, aby dać mu nieco większy garnek do wzrostu i odświeżyć glebę. Nie należy przesadzać z małego pojemnika do znacznie większego (niezależnie od tego, jak piękny jest), ponieważ będzie on zatrzymywał zbyt dużo wody, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Odmiany

bluszczu

angielskiego

Istnieją setki rodzajów odmian bluszczu – niektóre o zwykłych zielonych liściach, inne są variegated z żółtym, złotym lub kremowym białym. Do wyboru jest wiele nazwanych odmian.

Jak sugeruje ich nazwa, ’Itsy Bitsy’ jest małą odmianą. ’ Curlilocks’ ma pofalowane liście. Wśród odmian o liściach variegatych jest ’ Gold Child’ (jedna z moich ulubionych) o liściach żółto-złotych, białych i w odcieniach szarości. Bluszcz ’ Glacier’ ma srebrzysto-szaro-zielone liście obramowane kremową bielą.

Częste problemy z bluszczem angielskim, odpowiedzi i rozwiązania

Suche, kruche liście? Chłodne, wilgotne powietrze i równomiernie wilgotna gleba pomogą bluszczowi angielskiemu rozwijać się w pomieszczeniach. Chroń go przed przeciągami i otworami wentylacyjnymi. Często zraszaj roślinę, aby jej liście nie wysychały. Mist również pomaga utrzymać z dala pająki, które kochają atakować tę roślinę.

Prune go z powrotem, jeśli chcesz zachować swój bluszcz roślin do pożądanej długości

.

Lekkie przycinanie może być wykonane o każdej porze roku.

Wilted liście? Sucha gleba lub konsekwentnie mokrej gleby będzie każdy spowodować liści więdną. Nadmierne podlewanie jest zazwyczaj problemem i prowadzi do gnicia korzeni. Najlepiej użyć pojemnika z otworami drenażowymi, dokładnie podlać, a następnie opróżnić tackę drenażową. W miesiącach zimowych, gdy wzrost jest wolniejszy, podlewaj rzadziej.

Wyblakłe

liście? Uprawa bluszczu z dużą ilością jasnego światła pomoże bluszczowi variegatemu zachować kolor. Przycinaj wszystkie pędy bluszczu variegata, które zmieniają kolor na zielony.

Czy jest trujący? Tak. Liście bluszczu angielskiego są trujące, jeśli zostaną zjedzone i mogą powodować podrażnienia skóry. To dobry pomysł, aby nosić rękawice podczas obsługi tej rośliny, i trzymać go z dala od dzieci, kotów i psów.

Bluszcz dodaje koloru, tekstury i świeżego stylu do każdego pomieszczenia – łącząc się z roślinami o dużych liściach lub samodzielnie.

Porady dotyczące uprawy bluszczu angielskiego

Pochodzenie: EuropaWysokość

: Będzie wspinać się tak wysoko, jak to możliwe.

Światło: Jasne światło, ale bez bezpośredniego słońca. Bluszcz dobrze czuje się w świetle fluorescencyjnym. Jeśli odmiana variegata zmienia kolor na głównie zielony, to znaczy, że nie dostaje wystarczająco dużo światła.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie mokrą od wiosny do jesieni; nieco suchszą w zimie, kiedy wzrost jest wolniejszy. Zwiędnięte liście są objawem suchej gleby, jednak gnicie korzeni spowodowane przez wilgotną glebę spowoduje również więdnięcie liści. Dobrym pomysłem jest użycie pojemnika z otworami drenażowymi. Podlej dokładnie, a następnie opróżnij tackę drenażową.

Wilgotność: Należy dążyć do utrzymania 40% lub wyższej wilgotności względnej wokół rośliny. Podnieś wilgotność poprzez zamgławianie wodą lub postawienie bluszczu angielskiego na tacy z mokrymi kamykami. Zimą wilgotność może drastycznie spaść. Jeśli twój dom staje się zbyt suchy, użyj nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Temperatura: Chłodna do średniej temperatury pokojowej (50-75°F/10-24°C) przez cały rok.

Gleba: Mieszanka na bazie mchu torfowego z dodatkiem perlitu lub wermikulitu dla dobrego drenażu. African violet doniczka mix jest idealny.

Fertilizer

:

Karmić co miesiąc od wiosny do jesieni z wysokim azotem nawozu rozpuszczalnego w wodzie.

Propagacja: Weź 3-4 w (8-10 cm) sadzonki końcówki łodygi wiosną i ukorzeniaj w wilgotnej glebie lub wodzie.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.