Rośliny domowe

Pielęgnacja kaktusa na Święto Dziękczynienia: Jak uprawiać Schlumbergera truncata Indoors

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Schlumbergera truncata

Kaktus dziękczynny należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Schlumbergera truncata jest rodzicem wielu hybryd Schlumbergera. W swoim rodzimym środowisku, ten kaktus z lasu deszczowego jest epifitem, tworzącym swój dom na drzewach.

Umieść ten wakacyjny kaktus w wiszącym koszyku, aby podziwiać jego kolorowe kwiaty na wysokości oczu.

Co powinieneś wiedzieć o Schlumbergerach?

Istnieje kilka błędnych przekonań na temat uprawy tropikalnych kaktusów. Nie traktuj tego świątecznego kwiatka jak jego pustynnych krewnych. Weź pod uwagę rodzime środowisko Schlumbergery, gdzie siedzi na gałęzi drzewa w południowoamerykańskiej dżungli… pod baldachimem wysokich drzew i winorośli… skąpana w wysokiej wilgotności.

Daj swojej roślinie to, czego chce, a będziesz się nią cieszyć przez wiele lat. Niektórzy ludzie mówią mi, że mają ich Schlumbergera truncata przez kilka dekad.

Jest to krewny kaktusa bożonarodzeniowego, który lubi to samo tropikalne traktowanie. Jego świątecznego kuzyna można rozpoznać po gładkich, pofalowanych łodygach i późniejszym czasie kwitnienia.

Kaktusy dziękczynne mają ząbkowane odcinki łodyg, które są długie i wąskie, połączone środkowym żebrem. Jej głęboko wcięte łodygi wyglądają jak pazury kraba, co dało jej drugą wspólną nazwę – kaktus krabowy.

Obfitość żywych kwiatów sprawia, że Kaktus Dziękczynny jest obowiązkową rośliną domową.

Odmiany kaktusa dziękczynnego

Późną jesienią ten tropikalny kaktus rodzi duże, piękne kwiaty, które mogą być czerwone, różowe, brzoskwiniowe, pomarańczowe, białe lub dwukolorowe.

Wiele odmian jest dostępnych do wyboru. Nazwy są niemal tak kuszące jak ich spektakularne kwiaty. Oto tylko kilka z nich…

’Peach Parfait ’ i ’Twilight Tangerine’ mają odpowiednio brzoskwiniowe i pomarańczowe kwiaty… ’Red Radiance ’ jest ciemnokarmazynowy… ’Majestic ’ jest purpurowy.

W okresie kwitnienia świąteczne kaktusy należy trzymać przed jasnym, chłodnym oknem.

Całoroczna pielęgnacja kaktusów z okazji Święta Dziękczynienia

Przycinaj. Dzięki przycinaniu roślina stanie się pełniejsza. Przycięcie wiosną spowoduje, że roślina zacznie się rozgałęziać w miejscu przycięcia łodygi. Kwiaty wyrastają z końców łodyg, więc w ten sposób uzyskasz więcej kwiatów. Wiosna to najlepszy czas na przycinanie, gdy roślina zaczyna ponownie aktywnie rosnąć. Nie wyrzucaj tych sadzonek – rozmnażaj je, aby uzyskać więcej roślin.

Wskazówka dotycząca przycinania:

Odetnij łodygę pomiędzy segmentami (miejsce, w którym są one połączone środkowym żebrem). Używaj ostrych, czystych sekatorów, aby uniknąć rozdarcia łodyg.

Jak uzyskać kwiaty. Kwitnienie wynika z krótszych, chłodniejszych dni przez 8-10 tygodni. Wystawienie kaktusa na zewnątrz wczesną jesienią jest idealne. Upewnij się, że znajduje się w zacienionym miejscu. Przenieś go z powrotem do środka przed pierwszym mrozem. Gdy pąki się zawiążą, nie ruszaj rośliny. Pąki kwiatowe prawdopodobnie opadną, jeśli roślina zostanie przeniesiona lub nagle wystawiona na zmiany temperatury. Jeśli tak się stanie, nie martw się. W przyszłym roku roślina pięknie zakwitnie.

Późny termin kwitnienia? Rośliny kaktusów na Święto Dziękczynienia są doprowadzane do rozkwitu przez producentów szklarniowych, aby sprzedać je przed świętami. Ty cZależą one od rośliny, aby kwitnąć swobodnie każdego roku, ale nie bądź zaskoczony, jeśli nie kwitnie w harmonogramie po pierwszym roku. Kwiaty mogą pojawić się nieco później w sezonie niż w momencie zakupu rośliny.

Przesadź roślinęwczesnym latem, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Nigdy nie przesadzaj rośliny, która kwitnie, poczekaj aż skończy kwitnąć. Użyj doniczki o 1 do 2 cali większej. Dlaczego? Zbyt duża donica będzie zatrzymywać zbyt dużo wody. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, aby zapobiec zamoczeniu podłoża, co może prowadzić do gnicia korzeni. Chcesz wykorzystać ozdobny pojemnik bez otworów odpływowych? Użyj go jako doniczki. Wsuń do niej zwykłą doniczkę, aby ją zakryć. Dobrym pomysłem jest umieszczenie małych kamieni na dnie cachepot, aby utrzymać wewnętrzną doniczkę nad wodą drenażową.

Porady dotyczące pielęgnacji kaktusów z okazji Święta Dziękczynienia

Pochodzenie: Brazylia

Wysokość: 12-24 cale (30-60 cm)

Światło: Jasne światło pośrednie

Woda: Nie należy przesadzać z podlewaniem tego tropikalnego kaktusa. Jego sukulenty łodygi zachować wodę, dzięki czemu kaktus Dziękczynienia bardziej tolerancyjne suchej ziemi niż mokrej. Utrzymuj glebę lekko wilgotną, ale nie mokrą, gdy roślina rośnie. Po kwitnieniu należy oszczędnie podlewać, aż do momentu rozpoczęcia nowego wzrostu wiosną. Jeśli korzenie są zbyt suche, pędy usychają lub więdną.

Wilgotność: Ta rodzima roślina z dżungli najlepiej radzi sobie z umiarkowaną do wysokiej wilgotności, najlepiej 50% lub powyżej. Sprawdź te wskazówki, jak zwiększyć wilgotność dla roślin tropikalnych.

Temperatura: Aby zawiązać pąki kwiatowe, kaktus dziękczynny potrzebuje chłodnych dni 60-65°F/16-18°C i nocy 45-55°F/7-13°C. Po zawiązaniu się pąków kwiatowych należy utrzymywać temperaturę 70-75°F/21-24°C w dzień i 60-70°F/16-21°C w nocy.

Gleba: Zmieszaj 1 część ziemi doniczkowej i 1 część drobnoziarnistej kory jodłowej.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie rozcieńczonym o połowę. Po opadnięciu kwiatów należy zaprzestać nawożenia aż do momentu rozpoczęcia nowego wzrostu wiosną.

Rozmnażanie: Wiosną lub wczesnym latem pobrać sadzonki łodygowe (2 do 3 przymocowanych segmentów). Pozostawić odcięte końce na jeden dzień do wyschnięcia; w miejscu cięcia utworzy się odcisk, który zapobiegnie wyciekaniu soków. Następnie umieść łodygi pionowo (w tym samym kierunku, w którym rosły) w wilgotnym perlicie.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.