Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin nerwowych: Jak uprawiać Fittonia verschaffeltii w pomieszczeniach zamkniętych

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Fittonia verschaffeltiiNerve

Plant ma piękne, głęboko zielone liście z żyłkami w kolorze białym, różowym lub czerwonym, dzięki czemu wyróżnia się wśród roślin domowych.

Kontrastujące żyłki na Fittonia verschaffeltii dodają koloru i tekstury, tworząc żywą sztukę.

W swojej ojczyźnie, Ameryce Południowej, ta tropikalna roślina rośnie jako roślina okrywowa i może rozrastać się do 30 cm. Jej mało rozłożysty pokrój sprawia, że jest idealna do ogrodów z naczyniami i terrariów, gdzie rozwija się dzięki wysokiej wilgotności.

Roślina ta najlepiej rośnie w równomiernych temperaturach około 70°F/21°C. Nie lubi suchego powietrza, przeciągów i bezpośredniego słońca, które mogą powodować kurczenie się lub opadanie liści.

Grupuj rośliny

Nerve Plant pięknie rośnie w ogrodzie lub terrarium. Połącz ją z 2 lub 3 roślinami lubiącymi wilgoć

:

  • Palma salonowa
  • Filodendron sercowaty
  • Strzałkowiec
  • Bluszcz angielski

Rośliny nerwowe na sprzedaż

Możesz znaleźć Fittonia verschaffeltii

na

sprzedaż przez inne wspólne nazwy, takie jak Silver Net Leaf lub Mosaic Plant

.

Pielęgnacja Fittonii przez cały rok

Uszczypnij roślinę. Uszczypnij czubki łodyg regularnie, aby utrzymać roślinę krzaczastą i pełną. Uszczypnij także wszystkie małe pędy kwiatowe, które mogą się pojawić, ponieważ są one mało znaczące i osłabią wygląd liści.

Zamgławiaj. Ta tropikalna piękność uwielbia być zraszana. Codziennie rano spryskaj ją delikatnym strumieniem letniej wody, aby zapewnić jej wilgotne powietrze, którego pragnie. Możesz też umieścić doniczkę na tacy z mokrymi kamykami, aby podnieść wilgotność wokół niej.

Przesadzaj wiosną co kilka lat, aby odświeżyć glebę. Nerve Plant ma płytkie korzenie, więc można ją trzymać w małej doniczce.

Fittonia jest wspaniała w ogrodach i terrariach. Zdjęcie ©Alina Kuptsova

Problemy z roślin

ą nerwową

  • Żółte liście są objawem zbyt dużej ilości wody. Zbyt częste podlewanie lub słaby drenaż powodują żółknięcie liści. Użyj garnka z otworem drenażowym, aby zapobiec mokrej ziemi, która może prowadzić do gnicia korzeni.
  • Opadanie liści jest prawdopodobnie spowodowane niskimi temperaturami lub przeciągami z pobliskich okien. Ten tropikalny tubylec preferuje te same ciepłe temperatury, co Ty.
  • Suche, wyschnięte liście są oznaką suchego powietrza lub bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wilgotność w pomieszczeniu może drastycznie spaść w miesiącach zimowych. W razie potrzeby użyj nawilżacza powietrza i trzymaj roślinę z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  • Szkodniki i choroby czasami przychodzą z nową rośliną. Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie roślin domowych pod kątem obecności owadów, lepkiej spadzi lub pleśni. Mszyce są najczęstszym szkodnikiem dla młodych roślin, ponieważ żywią się nowym wzrostem. Należy natychmiast zwalczać wszelkie plagi i odizolować zaatakowaną roślinę, aby zapobiec przeniesieniu się szkodników na inne rośliny domowe.

Nerve

Plant Care Tips

Pochodzenie: PeruWysokość

:

Do 6 in (15 cm)

Światło: Niskie do średniego światła. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego, które może spowodować wyschnięcie liści. Nerve plant dobrze rośnie pod lampą do uprawy.

Woda: Utrzymuj glebę stale wilgotną. Nerve plant upadnie, jeśli wyschnie. Yell

sowe liście na tej roślinie wskazują na zbyt dużą ilość wody lub słaby drenaż. Fittonia potrzebuje wilgoci przez cały czas, ale nie toleruje wilgotnej gleby. Należy przyciąć żółte liście i pozwolić, aby gleba lekko przeschła pomiędzy podlewaniem.

Wilgotność: Wysoka wilgotność (około 60-70% wilgotności względnej). Nerve plant dobrze rośnie w wilgotnym środowisku szafy lub terrarium. Suche powietrze spowoduje wyschnięcie liści.

Temperatura: Średnia temperatura w pomieszczeniu 65-75°F/18-24°C. Fittonia będzie tolerować minimum 60°F/16°C. Dobrze jest trzymać rośliny tropikalne z dala od zimnych podmuchów z drzwi i z dala od wentylatorów, które mogą powodować opadanie liści.

Gleba: Idealna jest mieszanka na bazie torfu z dodatkiem perlitu, np. mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Zasilać co 2-3 miesiące wiosną do jesieni zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

Rozmnażanie: Wiosną pobieramy 2-calowe (5 cm) sadzonki z końcówką łodygi i umieszczamy je w wilgotnej mieszance doniczkowej. Łatwo się rozmnażają w ciepłym, wilgotnym środowisku, ukorzeniają się w ciągu około 2-3 tygodni.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.