Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także

Gałęzie wypełnione jaskrawymi owocami sprawiają, że wiśnia jerozolimska jest ulubioną ozdobną rośliną domową jesienią i zimą.

Dowiedz się, jak uprawiać Solanum pseudocapsicum w pojemniku. W tym przewodniku znajdziesz wskazówki dotyczące uprawy, podlewania, przycinania i zimowania tej przyciągającej wzrok rośliny w pomieszczeniach.

Owoce wyglądają świątecznie, zmieniając kolor z zielonego na czerwony pod koniec roku. Zdjęcie: Marjon Besteman-Horn

Poznaj swoją roślinę domową

Białe kwiaty w kształcie gwiazdy pokrywają latem tę krzewiastą roślinę. Począwszy od jesieni, po kwiatach pojawiają się małe, okrągłe owoce, które powoli dojrzewają, zmieniając kolor z zielonego na żółty, pomarańczowy i czerwony. Są one trwałe i będą „zdobić” roślinę przez całą zimę.

Chociaż owoce wyglądają jak pomidory koktajlowe i mogą wydawać się kuszące, są trujące i nie powinny być spożywane. Roślinę Jerusalem Cherry należy trzymać z dala od dzieci i zwierząt domowych, które mogą skusić się na tę kolorową roślinę domową.

Znana botanicznie jako Solanum pseudocapsicum, ta piękność pochodzi z Brazylii i lubi te same ciepłe temperatury, co my, co czyni ją idealną do uprawy w pomieszczeniach.

Jak duża jest ta roślina? Możesz spodziewać się, że roślina Jerusalem Cherry osiągnie wysokość 1-2 stóp (30-60 cm) w pomieszczeniu.

Te rośliny ozdobne można znaleźć w sprzedaży o każdej porze roku. W okresie świątecznym są one czasami sprzedawane jako Christmas Cherry lub Christmas Pepper.

Istnieje również odmiana pstrokata; Solanum pseudocapsicum 'Variegata’ ma liście o kremowobiałych krawędziach.

Jak dbać o wiśnię jerozolimską

Niech świeci słońce. Wiśnia jerozolimska to atrakcyjna roślina na patio, gdzie będzie miała bezpośrednie słońce, którego potrzebuje do wzrostu, kwitnienia i owocowania. Pamiętaj tylko, aby przenieść tę delikatną bylinę z powrotem do środka, zanim temperatura spadnie jesienią. Ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina jest mrozoodporna.

Należy zapewnić jej zimowy odpoczynek. Gdy owoce przestaną być atrakcyjne, przyciąć łodygi o połowę. Ogranicz podlewanie, ale nie dopuść do całkowitego wyschnięcia gleby. Umieść roślinę w chłodniejszym miejscu (około 60°/16°C). Późną wiosną przenieś ją z powrotem do nasłonecznionego okna – lub na zewnątrz po minięciu ostatniego zagrożenia mrozem – i wznów normalną pielęgnację.

Masz niechętnie kwitnącą roślinę? Rośliny, które nie kwitną, zwykle nie otrzymują wystarczającej ilości światła. Chłodny odpoczynek, po którym nastąpi ciepłe, słoneczne lato, powinien spowodować pojawienie się nowych kwiatów, a następnie owoców. Nie zapomnij o nawożeniu podczas sezonu wegetacyjnego. Rośliny uprawiane w doniczkach muszą być regularnie dokarmiane. Zakwitły, ale nie ma owoców? Rośliny trzymane przez drugi rok mogą kwitnąć, ale nie produkować owoców, ponieważ nie są zapylane. Nie martw się – jest to łatwe do zrobienia.

Jak zapylić roślinę: Rośliny uprawiane na zewnątrz są zapylane przez wiatr lub owady, które przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat. Jeśli trzymasz roślinę w pomieszczeniu, potrzebuje ona pomocy od Ciebie. Użyj małego, czystego pędzla, aby wklepać pręciki w środek kwiatów, przesuwając się od kwiatu do kwiatu, aby rozprowadzić pyłek.

Wiosną przesadź rośliny związane z korzeniami. Przenieś roślinę do doniczki o 1 rozmiar większej, aby zapewnić jej trochę przestrzeni. UUżyj doniczki z otworem drenażowym, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu, które może prowadzić do gnicia korzeni.

Radzenie sobie ze szkodnikami. Coś dokucza twojej roślinie? Wiśnia jerozolimska jest czasami atakowana przez mszyce, mączliki lub przędziorki. Regularne spryskiwanie letnią wodą pomoże zapobiec inwazji przędziorków, które preferują gorące i suche warunki. W razie potrzeby użyj środka owadobójczego. Organiczny środek owadobójczy na bazie oleju neem jest skutecznym środkiem na wiele szkodników.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji wiśni jerozolimskiej

Światło: Umieść roślinę doniczkową w jasnym miejscu, w którym będzie miała kilka godzin bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia. Jeśli chcesz, możesz przenieść ją na lato na zewnątrz. Przynieś ją przed pierwszymi przymrozkami, a będziesz cieszyć się jej kolorowym wyglądem przez cały sezon wakacyjny.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie mokrą. Ogranicz podlewanie wiosną, po opadnięciu owoców i odpoczynku rośliny. Zawsze używaj letniej wody do podlewania roślin tropikalnych; zimna woda jest dla nich szokiem.

Wilgotność: Należy dążyć do utrzymania 40-50% wilgotności względnej wokół rośliny doniczkowej. Aby zwiększyć wilgotność, użyj nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką lub postaw doniczkę na tacy z mokrymi kamykami. Trzymaj roślinę z dala od otworów wentylacyjnych. Podmuchy suchego powietrza spowodują wysychanie i przedwczesne opadanie owoców.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa (65-75°F/18-24°C). Jeśli przeniesiesz roślinę na zewnątrz na lato, nie martw się – wytrzyma upały. Nie będzie jednak tolerować mrozu. W miesiącach jesiennych i zimowych, utrzymywanie chłodnej temperatury (około 60°/16°C) pomoże dłużej utrzymać owoce.

Gleba: dowolna uniwersalna mieszanka doniczkowa dobrej jakości.

Nawóz: Nawozić co miesiąc od wiosny do jesieni nawozem do pomidorów, który zawiera mikroskładniki odżywcze potrzebne tej roślinie.

Rozmnażanie: Sadzonki łodygowe lub nasiona. Sadzonki łodygowe odmiany Jerusalem Cherry należy pobierać wiosną i ukorzeniać w wilgotnej mieszance doniczkowej. Zbierz nasiona z dojrzałych owoców i wysiej do doniczek w pomieszczeniu wczesną wiosną.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.