Rośliny domowe

Porady dotyczące pielęgnacji lilii pokojowej: Jak uprawiać Spathiphyllum wallisii w pomieszczeniach?

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Spathiphyllum wallisiiWśród

wszystkich kwitnących roślin domowych, pielęgnacja Peace Lily jest prawdopodobnie najłatwiejsza. W rzeczywistości toleruje ona przeciętne warunki wewnątrz pomieszczeń lepiej niż wiele roślin domowych.

Jest też dobra dla Ciebie. Jest to jedna z najlepszych roślin do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Spathiphyllum ma jeden z najlepszych wskaźników usuwania toksyn, takich jak formaldehyd, amoniak i tlenek węgla z zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach.

Ze wszystkich roślin domowych kwitnących, lilie pokojowe mogą być najłatwiejsze i najdłużej trwające.

Get to Know Peace Lily Plant

Blooms zazwyczaj pojawiają się na początku lata i trwają tygodniami. Każda spatka w kształcie łyżki jest nieskazitelnie biała i otacza wystającą spadix, która jest gęsto pokryta jej małymi, prawdziwymi kwiatami.

Gdy kwiaty zaczynają blednąć, należy obciąć łodygi kwiatowe jak najbliżej podstawy.

Brak kwiatów? Rośliny, które nie kwitną, zazwyczaj nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego. Przenieś roślinę w jaśniejsze miejsce, ale trzymaj ją z dala od bezpośredniego słońca, które może poparzyć liście. Masz starszą roślinę, która nie chce zakwitnąć? Jeśli nie podzieliłeś go w ciągu kilku lat, podziel go na wiosnę. Jest to jedna z niewielu znanych mi roślin, która kwitnie lepiej po podzieleniu.

Ciemnozielone, błyszczące liście są mocno żyłkowane i odchodzą od podstawy rośliny, co sprawia, że jest to atrakcyjna roślina ulistniona, gdy nie kwitnie. Liście należy chronić przed kurzem, przecierając je wilgotną szmatką.

Z czasem lilie pokojowe będą powoli wypuszczać odrosty. Można je trzymać razem w tej samej donicy, aby uzyskać bujną, pełną ekspozycję. Można też podzielić odrosty i posadzić je osobno.

Spathiphyllum Problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Podczas pielęgnacji roślin lilii pokojowej należy pamiętać, że jej liście wskazują na wszelkie problemy.

Brązowe końcówki liści? Brązowe końcówki liści są prawdopodobnie spowodowane nadmiernym podlewaniem. Podlewaj dokładnie, ale nie pozwól, aby ziemia stała się mokra. Może to być również spowodowane bezpośrednim działaniem słońca. Przenieś roślinę w bardziej zacienione miejsce i uważaj, aby nie przesadzić z podlewaniem.

Suche, chrupiące liście? Jeśli liście stają się zeschnięte i suche, wilgotność jest zbyt niska. Możesz zwiększyć wilgotność, zraszając roślinę, umieszczając ją na tacy z mokrymi kamykami lub ustawiając ją w pobliżu nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Żółte krawędzie liści to znak, że mieszanka doniczkowa jest zbyt sucha lub brakuje w niej nawozu. Zobacz porady „Nawóz” poniżej.

Opadające łodygi mogą wskazywać, że roślina jest spragniona, jednak więdnięcie może być także objawem nadmiernego podlewania. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, aby uniknąć mokrej mieszanki.

Zwinięte liście? Za dużo słońca. Te piękności nie znoszą gorącego, bezpośredniego światła słonecznego.

Coś dokucza twojej roślinie? Wciornastki to małe, wąskie owady, które mogą żerować na liliach pokojowych. Wciornastki żywią się sokami roślinnymi, pozostawiając na liściach smugi, które mogą się marszczyć lub zwijać. Żerując na kwiatach, powodują ciemne plamy. Odizoluj każdą zaatakowaną roślinę domową, aby zapobiec inwazji szkodników na inne rośliny w pomieszczeniach. Spróbuj umyć wciornastki z roślin z natryskiem wody. Jeśli infestacja jest poważna, lub masz jakieś uparte błędy, spryskać roślinę z mydłem owadobójczym.

Czy Spathiphyllum poi

sonous? Tak — według ASPCA lilia pokojowa zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które powodują intensywne pieczenie w ustach. Trzymaj ją z dala od dzieci, kotów i psów, które mogą się nią bawić lub ją żuć, a po jej użyciu dokładnie umyj ręce.

Pośrednie światło w pobliżu okna jest idealne, aby pobudzić lilie pokojowe do kwitnienia. Zdjęcie © Dolotova1992

Odmiany lilii

pokojowych

Istnieje wiele dobrych

odmian

do wyboru. Oto kilka z nich…’Mauna Loa’ jest piękna i od dawna ulubiona. Odmiana ’ Sensation ’ jest popularną rośliną podłogową, osiąga 6 stóp (1,8 m) wysokości. Nowszą odmianą, która przyciąga uwagę jest ’ Domino’ o marmurkowych, zielonych i białych liściach. ’Petite’ to mała odmiana, idealna do ogrodu z naczyniami.

Lilia pokojowa Porady pielęgnacyjne

Pochodzenie: Ameryka PołudniowaWysokość

:

Większość odmian osiąga około 3 stóp (90 cm)

Światło: Jasne światło, ale bez bezpośredniego słońca. Lilie pokojowe tolerują słabe światło, ale mogą nie kwitnąć. Brązowe ślady przypalenia na liściach, a także poskręcane liście, to oznaki zbyt dużego nasłonecznienia.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną. Stosuj doniczki z otworem drenażowym, aby nie dopuścić do przesiąknięcia gleby, co może spowodować gnicie korzeni. Zawsze używaj wody o temperaturze pokojowej dla roślin domowych; zimna woda jest dla nich szokiem.

Wilgotność: Wilgotność względna 40% lub wyższa. Skurczone, suche liście są prawdopodobnie spowodowane suchym powietrzem. Wilgotność w pomieszczeniach może drastycznie spaść zimą i może wymagać zwiększenia. Zapoznaj się z tymi prostymi sposobami na zwiększenie wilgotności dla roślin domowych.

Temperatura: Średnia temperatura w pomieszczeniu (65-75°F/18-24°C) przez cały rok. Chroń roślinę przed zimnymi przeciągami w pobliżu wejść oraz otworów wentylacyjnych.

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie mchu torfowegoNawóz

: Zasilaj co miesiąc wiosną i latem zbilansowanym nawozem do roślin domowych, który zawiera mikroelementy, stosując połowę zalecanej mocy. Żółte krawędzie liści wskazują na niedobór magnezu i żelaza.

Rozmnażanie: Podział odrostów. Wczesna wiosna to najlepszy czas na dzielenie Spathiphyllum, ponieważ zaczyna się jego najbardziej energiczny okres wzrostu. Dzielimy ją co 5 lat lub w razie potrzeby.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.