Rośliny domowe

Prace w ogrodzie zimowym dla ogrodu warzywnego

Zobacz także

Wykorzystaj czas w grudniu i styczniu, aby wykonać te zimowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym. Ten przewodnik zawiera rośliny do siewu, sadzenia i zbioru w zimie oraz projekty, które pozwolą Ci rozpocząć rok wegetacyjny!

Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako Amazon Associate zarabiam na kwalifikujących się zakupach.

W grudniu i styczniu tempo pracy w ogrodzie znacznie spada. Niższe poziomy światła i niskie temperatury spowalniają wzrost, a niesprzyjająca pogoda często zatrzymuje nas w domach. Dla niektórych z nas ziemia będzie zamarznięta przynajmniej przez część czasu, co ogranicza to, co możemy zrobić w naszym ogrodzie zimowym. Pomimo tego, nadal istnieje wiele zimowych prac ogrodniczych do wykonania w ogrodzie warzywnym.

Czas, który spędzamy na zewnątrz o tej porze roku zawsze czuje się bardzo wyjątkowy; rześkie poranki, kiedy nasz oddech wisi w powietrzu, a wodniste promienie słońca błyszczą przez nagie gałęzie drzew. To magiczna pora roku. Są nawet plony do zebrania, jeśli pomyślałeś z wyprzedzeniem; pory, kapusta, buraki i yacon, duże warzywa korzeniowe. Oto jeszcze więcej powodów, aby wyjść na zewnątrz i cieszyć się ogrodem zimą.

Zimowe prace ogrodnicze

Lista kontrolna

Zimowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym koncentrują się na zbieraniu plonów, ściółkowaniu grządek i sadzeniu roślin

w stanie spoczynku.

 • Wysiewać czosnek
 • Siać cebulę
 • Zbierać kapustę zimową
 • Zbiór porów
 • Zbieranie ziemniaków
 • Mulczowanie
 • Sadzenie wiosennych roślin cebulowych
 • Zaplanuj wiosenne sadzenie
 • Zamówienie/zamiana nasion
 • Sadzenie krzewów z gołymi korzeniami

Wysiewamy nasiona bobu do doniczek i sadzimy w ogrodzie w tym rozmiarze Nasiona do wysiewu

zimą

Ze względu na niskie temperatury i słabe oświetlenie, jesteśmy nieco ograniczeni w kwestii tego, co możemy wysiać w grudniu i styczniu. Jednak nadal istnieje kilka możliwości. O tej porze roku to, co można wysiać na zewnątrz lub w pomieszczeniach, zależy od tego, czy ziemia jest zamarznięta, czy nie. Nawet jeśli ziemia nie jest zamarznięta, można preferować uprawę bobu (fasoli) pod osłoną, jeśli ogród warzywny jest narażony na silne wiatry, ponieważ mogą one być bardzo szkodliwe w miarę wzrostu roślin.

Strefy 2-6Wewnątrz budynków: Sadzonki cebuli, bób, groszek, sałata, Microgreens
Strefy 7-10Cebula, czosnek, bób, groszek (wewnątrz), sałata, Microgreens

Pomysły, które Ci się spodobają

Zimowe warzywa, w tym pory, buraki, szczypiorek, jarmuż, boćwina, zioła i zimowa rzodkiewka

Co zbierać zimą

Jedzenie, które zbieramy teraz jest obfite i gęste od składników odżywczych. Jeśli do połowy grudnia w twoim ogrodzie nadal będą rosły rośliny wymienione poniżej, powinieneś być przygotowany na wspaniały świąteczny obiad!

W chłodniejszym klimacie może być konieczne zebranie i przechowanie plonów, aby przetrwały zimę, ponieważ długotrwałe wystawienie na działanie ujemnych temperatur może zabić nawet niektóre odporne rośliny. Można to złagodzić stosując klosze lub włókninę do ochrony niektórych upraw.

W cieplejszych szerokościach geograficznych (strefa 7 i wyższa) wiele upraw zimowych powinno przetrwać temperatury poniżej zera przy niewielkiej ochronie lub bez niej. Niektóre rośliny można zbierać przez całą zimę, gdy są potrzebne, jak na przykład te poniżej.

Uprawy

zimowe z ogrodu warzywnego

 • Marchew
 • Pasternak
 • Kapusta zimowa
 • Kalafior
 • Ziemniaki
 • Sałata zimotrwała
 • Jarmuż
 • Pory
 • Ignamy nowozelandzkie (oca)
 • Brukselka

Prace w

ogrodzie zimowym

Wiele prac z naszej listopadowej listy prac w ogrodzie jest nadal aktualnych w grudniu. Z pewnością nie jest jeszcze za późno, aby wyciągnąć sekator i przyciąć stare drewno z drzew owocowych, aby ochronić je przed zimowymi burzami, lub dodać siatki do kapustnych, aby chronić je przed gołębiami. Nie jest również za późno, aby zacząć robić pleśń z liści. Jeśli są jakieś jesienne prace, których jeszcze nie wykonałeś, grudzień to czas na nadrobienie zaległości.

Pamiętaj, aby w grudniu i styczniu zadbać o swoją dziką przyrodę, dbając o to, aby karmniki dla ptaków były dobrze zaopatrzone, a wanna dla ptaków oblodzona. Pozostawianie stosów patyków, kłód i opadłych liści może również pomóc zwierzętom w zapewnieniu miejsc do hibernacji, więc pamiętaj, aby nie naruszać tych miejsc podczas zimy.

Jednym z moich ulubionych dzikich zwierząt, które żyją w ogrodzie, są jeże. Śpią one przez całą zimę w stosach liści lub w zaroślach, więc jestem ostrożny, aby im nie przeszkadzać. Unikam również dotykania pryzmy kompostowej zimą, ponieważ w przeszłości znajdowałam w niej zimujące żaby.

Ściółkowanie grządek ogrodowych przez rozprowadzenie cienkiej warstwy kompostu na wierzchu.

Planowanie przyszłorocznej

uprawy

Zima jest idealna do planowania ogrodu warzywnego na nadchodzący rok. Możesz zacząć budować grządki i konstrukcje, jeśli potrzebujesz, sadzić drzewa, krzewy i krzewinki oraz zaopatrywać się w nasiona. Możesz zorganizować wymianę nasion w swojej lokalnej społeczności. Jest to świetny sposób na zdobycie nasion za darmo i podzielenie się zapasowymi nasionami, które możesz mieć. Wymiana nasion to także świetny sposób na nawiązanie kontaktów z innymi ogrodnikami.

Ściółkowanie można wykonać w dowolnym momencie w okresie zimowym. Można to zrobić przy użyciu kompostu, obornika lub specjalnie przygotowanej ściółki. Można też użyć przygotowanej wcześniej formy do liści, jeśli się ją ma. Ściółkowanie w zimie pomoże chronić glebę i przygotować ją do nadchodzącego sezonu wegetacyjnego.

Truskawki z niskimi korzeniami, które otrzymałem pocztą. Trzeba je posadzić zaraz po przyjeździe.

Zamów i posadź rośliny

z

gołym korzeniem Jedną z naszych zimowych prac ogrodniczych jest sadzenie drzew i krzewów owocowych z gołym korzeniem, krzewów i truskawek. Można to robić, o ile ziemia nie jest zamarznięta i nie ma śniegu. Oznacza to, że niektórzy mogą sadzić przez całą zimę, a niektórzy będą musieli poczekać do późnej zimy lub wczesnej wiosny. O wiele taniej jest używać roślin z gołym korzeniem, aby uzupełnić swoją kolekcję jagód, w szczególności. Maliny, loganberry, i wiele innych są dostępne jako bare-root w zimie i często trzydzieści procent taniej niż rośliny doniczkowe.

Aby posadzić drzewko lub krzew owocowy z gołym korzeniem, należy najpierw namoczyć korzenie w wiadrze z wodą przez pół godziny. Pomoże to nawodnić korzenie. Następnie wykop dół wystarczająco duży, aby zmieściły się w nim korzenie i w miarę możliwości nieco je rozłóż. Upewnij się, że nie wciskasz korzeni do niewystarczająco dużego otworu.

Włóż drzewo, krzew lub drzewko do otworu i upewnij się, że jest ono wyprostowane i skierowane w pożądany sposób. Posypujemy granulatem grzybów mikoryzowych, aby dać roślinie dobry start w życiu (opcjonalnie), a następnie zasypujemy ziemią. Dodaj grubą warstwę kompostu lub obornika mulcz do góry gleby wokół podstawy rośliny, aby dać mu trochę ekstra

pomoc w zakładaniu ogrodu.

Rozpoczęcie nowego og

rodu warzywnego

Planowanie ogrodu warzywnego może być ekscytującym lub zniechęcającym zadaniem. Może polegać na podjęciu decyzji, co zasiejesz i gdzie to zasadzisz, lub może oznaczać zaplanowanie całej nowej działki warzywnej. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, unikaj tych prostych błędów. Polecam również naszkicowanie swoich pomysłów na papierze. Pomaga to przynajmniej w procesie myślenia. Jeśli chcesz mieć plan w skali swojego miejsca do uprawy, mam kawałek o tym, jak narysować prosty plan ogrodu, który pomoże.

Zacznij myśleć o swoich głównych strukturach; szopa, szklarnia, polytunnel, cokolwiek chcesz mieć i gdzie te pójdą. Wybierz najbardziej słoneczne miejsca dla swojej szklarni lub polytunnel i umieścić szopę w mniej pożądanej lokalizacji. Możesz również chcieć umieścić strukturę w lub sadzić niektóre drzewa lub krzewy, aby zapewnić pewne schronienie, jeśli twój ogród jest w wietrznym miejscu.

Pomyśl o tym, jak będziesz chodzić po swoim ogrodzie warzywnym. Ścieżki w ogrodzie warzywnym powinny być bezpośrednie, ponieważ okaże się, że czasami bierzesz bezpośrednią trasę, czy jest ścieżka, czy nie.

Następnie zastanów się, gdzie umieścić grządki. Upewnij się, że są one w słonecznych miejscach, a jeśli zamierzasz uprawiać rzeczy pionowo, nie będą one przysłaniać innych upraw. Pomyśl o tym, jak chcesz korzystać z łóżek warzywnych, i zorientować je tak, że twoje uprawy dostanie maksymalną ilość słońca. Pamiętaj, aby upewnić się, że grządki są dostępne do sadzenia, siania i zbierania, więc nie rób ich zbyt szerokich.

Planowanie założonego og

rodu warzywnego Założony

i zbudowany ogród warzywny jest łatwiejszy do zaplanowania, ponieważ musisz myśleć tylko o tym, co chcesz uprawiać i gdzie będziesz sadzić rzeczy. Możesz rozważyć sadzenie towarzyszące, aby zmaksymalizować plony na następny rok.

Mój harmonogram wysiewu nasion jest w małym czarnym notesie

Tworzenie planu wysiewu nasion jest również jedną z tych fantastycznych zimowych prac ogrodniczych, które pomogą ci, gdy nadejdzie wiosna. To plan miesiąc po miesiącu lub tydzień po tygodniu, jaki nasiona należy wysiać. Możesz zacząć od przejrzenia swoich aktualnych zapasów nasion i przeglądnięcia katalogów z nasionami. Jeśli nie masz nasion, których potrzebujesz, zamów je teraz. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie, kiedy będziesz siać, sadzić i zbierać te uprawy. W ten sposób można określić, gdzie w grządkach mogą być luki, które można wypełnić, więc można mieć sadzonki gotowe do wypełnienia tych miejsc.

Zaplanuj, gdzie będziesz uprawiać rośliny letnie

Zacznij od narysowania schematu swojego ogrodu warzywnego, włączając kierunek słońca i dominujący wiatr, jeśli to konieczne. Następnie wypisz wszystkie rzeczy, które chciałbyś uprawiać w swoim ogrodzie. Określ, ile z tych rzeczy prawdopodobnie wykorzystasz, aby uniknąć sadzenia zbyt małej lub zbyt dużej ilości jednej uprawy.

Decydując, które uprawy chcesz uprawiać i gdzie, pomagasz stworzyć plan ogrodu

Następnie zaplanuj, gdzie umieścisz rzeczy. Może to zająć trochę czasu, ponieważ należy zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Warto pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni między wolno rosnącymi roślinami do uprawy szybszych roślin, takich jak rzodkiewka. W niektórych przypadkach można również rozważyć wykorzystanie podszycia, np. zwiększenie ilości kabaczków pod kukurydzą.

Projekty ogrodów zimowych

Podczas planowania przyszłorocznego ogrodu warzywnego można zastanowić się nad nowymi grządkami lub innymi nowymi konstrukcjami. W zimie opieka nad roślinami jest mniej pilna, dlatego warto rozważyć zastosowanie nowych grządek lub innych konstrukcji.

ould have time on your hands to build. Genialnym kreatywnym projektem jest zrobienie obrzeża ogrodowego z trzciny malinowej. Jest to świetna zabawa, a produkt końcowy jest praktyczny i nada ogrodowi fantastyczny rustykalny wygląd.

Jeśli chcesz zbudować pionowe struktury w swoim ogrodzie, możesz wykonać wierzbowe podpory do roślin. Są one wspaniałe do uprawy słodkiego groszku, fasoli, kobei, chmielu lub kabaczka. Jeśli chodzi o bardziej wewnętrzne projekty, możesz nauczyć się wyplatać własne wierzbowe kosze do przechowywania przyszłorocznych zbiorów. Można też zrobić DIY gazetowe doniczki na rośliny.

Prace ogrodowe na luty

W lutym możemy zacząć myśleć o rozpoczynaniu nasion pod osłonami. Jest to idealny czas na rozpoczęcie uprawy roślin wolno rosnących, takich jak bakłażan, chilli i papryka, które będą potrzebowały długiego okresu wegetacji. Należy je wysiać na matach grzewczych i trzymać w szklarni bez mrozu lub na parapecie. Zastosowanie lamp uprawowych w lutym może pomóc zapewnić tym sadzonkom światło, którego potrzebują, aby nie wyrosły na nogi.

Zobacz także

Luty to także doskonały czas na ściółkowanie ogrodu, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Pomoże to lekko ogrzać glebę, aby można było dokonać bezpośredniego siewu w następnym miesiącu. W ogrodzie warzywnym dobrym sposobem na ściółkowanie jest pokrycie gleby półcalową warstwą kompostu. Może to być kompost z grzybów, stary obornik lub domowej roboty kompost ogrodowy. Więcej rzeczy, które można zrobić na początku roku wegetacyjnego, można znaleźć na stronie February Garden Jobs.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.