Rośliny domowe

Przewodnik po uprawie róż miniaturowych w pomieszczeniach zamkniętych

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Rosa chinensis hybridsJeśli

uprawiasz róże miniaturowe w domu, z pewnością odniesiesz sukces dzięki tym wskazówkom dotyczącym pielęgnacji róż miniaturowych.

Rośliny róż miniaturowych można znaleźć na sprzedaż w kwiaciarniach w okolicach Walentynek i Dnia Matki. Chociaż te miniaturowe piękności są popularnym prezentem, to tak naprawdę lepiej sprawdzają się jako tymczasowi goście domowi. Ich prawdziwy dom znajduje się na zewnątrz, gdzie będą się rozwijać w promieniach słońca i na świeżym powietrzu.

Niezliczone kultywary mini krzewów różanych dały nam piękną różnorodność.

Niemal w każdym ogrodzie jest miejsce na uprawę róż miniaturowych. Można je posadzić na obwódkach lub przed wysokimi krzewami różanymi. Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie, możesz trzymać róże miniaturowe w doniczkach na słonecznym ganku lub patio.

Ich drobne 1-2-calowe (2,5-5 cm) kwiaty są dostępne w dużej gamie kolorów, w tym czerwonym, różowym, brzoskwiniowym, pomarańczowym, białym, żółtym i wielu kombinacjach

.

Niektóre z nich to krzewy, a niektóre to pnącza. Miniaturowe róże pnące można uprawiać na niewielkiej kratce.

Odmiany

róż miniaturowych

Dostępne są dziesiątki doskonałych

odmian.

Trudnym zadaniem jest wybranie jednej z nich. Nagrodzona 'Cupcake’ obficie kwitnie na bladoróżowo… 'Innocence’ jest biała z różowym rumieńcem… 'Caliente’ zachwyca jaskrawoczerwonymi kwiatami i błyszczącymi liśćmi.

Pomarańczowo-czerwona 'Starina’ otrzymuje najwyższe wyróżnienie od ARS… 'Lavender Lace’ ma duże, fioletowe kwiaty… a 'Beauty Secret’ jest bogata, promienna czerwień. Wśród najmniejszych mini róż są białe 'Cinderella’ i 'Popcorn’, różowa 'Bo Peep’ i żółta 'Littlest Angel’. Szukasz pachnącej róży mini? Wszystkie odmiany Scentsation mają odurzający zapach.

Przy dużej ilości jasnego światła słonecznego można spodziewać się kwitnienia w lecie.

Pielęgnacja róż miniaturowych

Pozwólmy, aby świeciło słońce. Te mini i mikro hybrydy nie zakwitną, jeśli nie będą miały wystarczająco dużo słońca. W przypadku uprawy róż miniaturowych w pomieszczeniach zamkniętych znalezienie miejsca, w którym będą one miały kilka godzin bezpośredniego nasłonecznienia każdego dnia, może być wyzwaniem. Jeśli nie ma miejsca w słonecznym oknie, można przenieść różę na zewnątrz, o ile nie ma zagrożenia mrozem.

Regularnie pod

lewaj.

Kwitnące róże są spragnione, a w pojemnikach szybko wysychają. Co dzień lub dwa wbijaj palec w ziemię, aby sprawdzić, czy jest sucha, zwłaszcza jeśli uprawiasz róże miniaturowe na zewnątrz.

Usuwanie

przekwitłych kwiatów. Usuwaj kwiaty, gdy tylko zblakną, aby rośliny wyglądały jak najlepiej i aby zapewnić im długi sezon kwitnienia. Nie wyrywaj ich rękami, ponieważ rozdarcie może uszkodzić łodygę. Używaj ostrych sekatorów, aby uniknąć rozdarcia łodyg, co może przyciągać choroby.

Przycinaj

pod kątem 45°.

Przycinanie róż miniaturowych. Nowe rośliny nie będą wymagały przycinania. W miarę starzenia się rośliny należy usuwać martwe gałęzie lub gałęzie krzyżowe, które ocierają się o siebie. Nie bój się mocno przycinać jesienią, po kwitnieniu. Coroczne przycinanie sprzyja energicznemu wzrostowi nowych roślin oraz ogólnemu zdrowiu róży. Nadaje to także atrakcyjny kształt.

Za

pomocą czystego sekatora należy przyciąć łodygę pod kątem 45°, 1/4 cala powyżej osi liścia.

Przesadzanie rocznych róż. Sadzonki w doniczkachW doniczkach lub koszach prezentowych znajduje się czasem więcej niż jedna roślina różana. Jest to dobry moment, aby je podzielić. Należy rozdzielić korzenie palcami, usuwając jak najwięcej oryginalnej gleby i posadzić osobno w małych doniczkach z otworami drenażowymi. Przesadzić jesienią, po zakończeniu sezonu kwitnienia.

Miniaturowe róże są popularnym prezentem i elegancką rośliną do słonecznego okna.

Zimowanie rośliny. Róże przechodzą zimą w stan spoczynku i zrzucają liście. Zapewnienie różom okresu odpoczynku w zimie przedłuży życie i zdrowie roślin. W tym czasie należy zapewnić im chłód. Są odporne na zimno, ale jeśli uprawiasz róże miniaturowe na zewnątrz, chroń je przed mrozem, przykrywając warstwą ściółki.

Róże

uprawiane w pojemnikach należy na zimę przenieść do piwnicy lub garażu, aby korzenie nie zamarzły.

Róże miniaturowe

są tak samo podatne na te same dolegliwości, które dotykają inne

róże.

Wilgotne warunki mogą spowodować rozwójczarnej pl amki na liściach. Jest to grzyb, który należy natychmiast leczyć. Należy odciąć porażone liście i potraktować je środkiem grzybobójczym przeznaczonym specjalnie do zwalczania czarnej plamistości. Dobra wentylacja pomoże zapobiec rozwojowi grzyba.

Na

szczęście nowsze hybrydy róż są coraz bardziej odporne na choroby.

Żółte liście, które odpadają mogą być objawem kilku rzeczy. Brak światła słonecznego, sucha gleba i suche powietrze spowodują, że róże zrzucą liście. Wznowienie dobrej opieki nad różami miniaturowymi pomoże im wrócić do zdrowia.

Porady dotyczące uprawy

róż miniaturowych

Pochodzenie: Mieszańce z rodzicami z ChinWysokość

:

Do 2 stóp (60 cm)

Światło: Jasne światło, z jak największą ilością bezpośredniego światła słonecznego podczas wzrostu rośliny.

Woda: Podlewaj dokładnie i pozwól, aby górna 1 w (2,5 cm) wyschła między podlewaniem. Utrzymać glebę ledwo wilgotne w zimie. Unikaj wody na liściach, co może powodować blackspot.

Humidity: Utrzymuj co najmniej 40-50% wilgotności względnej. Stosować tacę wilgotności lub nawilżacz pokojowy z chłodną mgiełką. Pąki róż, które kurczą się przed otwarciem, mogą cierpieć w suchym powietrzu ogrzewanego domu. Należy przyciąć uschnięte pąki i podnieść wilgotność wokół rośliny. Przeniesienie rośliny na zewnątrz może być tylko lekarstwem.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa 65-75°F/18-24°C będzie odpowiednia dla rosnących róż miniaturowych. Uznane rośliny tolerują różne temperatury. Jeśli przeniesiesz swoją roślinę na zewnątrz, nie martw się – zniesie ona upały.

Róże

są odporne na zimno, ale szczególnie rośliny doniczkowe wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem.

Gleba: Każda dobra mieszanka doniczkowa o neutralnym pH (pH 7).

Nawóz

: Zasilaj

co 2 tygodnie wiosną i latem nawozem o wysokiej zawartości fosforu (np. 6-12-6), zawierającym mikroelementy, rozcieńczonym do połowy.

Rozmnażanie

: Weź 4-calowe (10 cm) sadzonki końcówki łodygi we wczesnym lecie. Zanurzyć cięte końce w proszku hormonu ukorzeniania i sadzić je w wilgotnej mieszance doniczkowej. Utrzymuj wysoką wilgotność.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.