Rośliny domowe

Rośliny fiołka afrykańskiego w pomieszczeniach: Pielęgnacja roślin domowych Saintpaulia

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Saintpaulia hybrids

Niezawodne rośliny kwitnące, jakimi są fiołki afrykańskie, znajdują się na szczycie każdej listy ulubionych kwitnących roślin domowych.

Mając do wyboru niezliczone odmiany, łatwo zrozumieć, dlaczego fiołkom afrykańskim nie można się oprzeć.

Poznaj fiołki afrykańskie

Drobne fiołki afrykańskie tworzą nisko rosnącą rozetę ciemnozielonych, zaokrąglonych liści. Kwiaty wznoszą się ponad liśćmi na mięsistych łodygach i są dostępne w całej gamie kolorów, od białego, różowego lub czerwonego, po wszystkie odcienie fioletu – niebieski i purpurowy, a także dwukolorowe.

Te popularne kwiaty są łatwe do znalezienia w szkółkach i sklepach florystycznych. O wiele więcej odmian znajdziesz, jeśli zamówisz fiołki afrykańskie online.

Tysiące kultywarów zostało wprowadzonych, zapewniając nam kilka spektakularnych nowych wyborów. Kwiaty mogą być pojedyncze, podwójne, obrzeżone bielą lub mieć duże, faliste płatki. Są też odmiany zwisające, miniaturowe i mikro. Wybierz tę, która Ci się podoba. Szukasz mini? ’Little Delight’ to miniaturowa hybryda o białych kwiatach obrzeżonych fioletem. Drobna odmiana ’ Love Bug’ ma karmazynowe, półdwukrotne kwiaty.

Znajdź dla nich miejsce, które zapewnia jasne, pośrednie światło, a będziesz cieszyć się żywymi bukietami przez wiele miesięcy. Aby zwiększyć siłę kwitnienia, należy zapewnić fiołkowi afrykańskiemu co najmniej 10 godzin jasnego, pośredniego światła każdego dnia.

Przy wystarczającej ilości światła można oczekiwać, że rośliny fiołka afrykańskiego będą kwitły prawie przez cały rok.

Pielęgnacja roślin fiołka afrykańskiego

Mogą one zostać uszkodzone przez nadmierne podlewanie, zimne przeciągi lub ostrego słońca latem, ale inaczej dbanie o afrykańskich fiołków jest łatwe. Utrzymywanie gleby w stanie wilgotnym, zapewnienie jej dużej ilości jasnego, pośredniego światła i regularne karmienie pomogą jej zachować zdrowie i kwitnienie.

Brązowe liście? Starsze liście usychają i brązowieją. Jest to normalne. Obetnij je, ponieważ mogą przyciągać grzyby.

Zastanawiasz się, czy przesadzić… czy nie? Rośliny fiołka afrykańskiego wolą być lekko związane z doniczką i w ten sposób najlepiej kwitną, więc przesadzanie jest zazwyczaj potrzebne tylko do odświeżenia gleby. Z reguły doniczki z fiołkiem afrykańskim powinny być o połowę szersze od rośliny.

Ostrożnie z wodą! Należy unikać zamoczenia aksamitnych liści fiołków afrykańskich. Zwłaszcza zimna woda pozostawi na liściach plamy, które nie zejdą. Jeśli liście wymagają czyszczenia, należy je delikatnie wyczyścić miękkim, suchym pędzlem, takim jak mały pędzelek.

Łatwa pielęgnacja i niezliczone odmiany sprawiają, że fiołki afrykańskie są coraz popularniejsze jako rośliny domowe.

Brak kwiatów? Prawdopodobnie roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości światła. W krótkich dniach zimy umieść ją pod sztucznym światłem, aby uzyskać więcej kwiatów. Nie ma powodu, aby fiołek afrykański nie kwitł przez cały rok.

Usuwaj zużyte kwiaty. W ten sposób uzyskasz więcej kwiatów. Usuń również wszelkie martwe lub uszkodzone liście, aby utrzymać je w zdrowiu i wyglądać jak najlepiej.

Szara, puszysta ple śń to prawdopodobnie botrytis, grzyb, który rozwija się na martwych kwiatach lub liściach, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Należy odciąć wszystkie dotknięte obszary i natychmiast podjąć leczenie. Utrzymywanie rośliny w cieple, z dobrą cyrkulacją powietrza pomoże zapobiec temu zjawisku.

Uważaj na szkodniki. FuNgus gnats są przyciągane do mokrych, torfowych mieszanek doniczkowych. Wyglądają jak małe, czarne muszki. Jednak nie latają – zobaczysz je pełzające, a może nawet skaczące po ziemi. Należy natychmiast zwalczać każdą infestację, ponieważ szybko się rozmnażają i mogą przenieść się na inne rośliny domowe.

Oszałamiające nowe hybrydy fiołka afrykańskiego oferują wiele urzekających wyborów.

African Violet Porady pielęgnacyjne roślin

Pochodzenie: Wschodnia Afryka

Wysokość: Do 15 cm.

Światło: Potrzebuje jasnego światła, aby zakwitnąć. Niskie pędy i brak kwiatów wskazują na to, że nie ma wystarczającej ilości światła. Niektóre bezpośrednie słońce w zimie jest w porządku, ale silne słońce latem będzie spalić liści fiołka afrykańskiego. Obróć roślinę co tydzień, aby zapewnić równomierną ekspozycję na światło słoneczne, w przeciwnym razie rośliny będą przechylać się w kierunku źródła światła. Rośnie dobrze pod światłem fluorescencyjnym. Ustaw rośliny około 6 cali (15 cm) pod lampami przez 14 do 16 godzin dziennie. Fiołki afrykańskie mogą również nie zakwitnąć, jeśli nie dostaną 8 godzin ciemności każdej nocy. (Te piękności też potrzebują odpoczynku).

Podlewanie: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie mokrą. Najlepiej podlewać rośliny od dołu, aby uniknąć gnicia łodyg. Podlewanie od dołu zapobiega także gromadzeniu się wody na liściach, co powoduje powstawanie brązowych plam. Pamiętaj, aby podczas podlewania roślin domowych zawsze używać wody o temperaturze pokojowej, ponieważ zimna woda jest dla nich szokiem.

Wilgotność: Umiarkowana do wysokiej; dąż do 50-60% wilgotności względnej. Dobrze jest używać miernika wilgotności zamiast zgadywać, ponieważ zimą poziom wilgotności może drastycznie spaść. Ustaw roślinę na tacy z mokrymi kamykami lub użyj nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką, aby podnieść wilgotność wokół niej. Nie należy stosować mgiełki, ponieważ woda może uszkodzić liście.

Temperatura: Średnia temperatura w pomieszczeniu 65-75°F/18-24°C przez cały rok.

Gleba: Na bazie mchu torfowego z dodatkiem perlitu i/lub wermikulitu, np. mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie nawozem o wysokiej zawartości fosforu, np. nawozem do fiołka afrykańskiego.

Rozmnażanie: Wiosną lub latem weź 1-2 in (2,5-5 cm) sadzonki z łodygi liści. Zanurz odcięty koniec w wodzie, a następnie zanurz go w hormonie ukorzeniania w proszku. Wetknij łodygę do wilgotnej mieszanki doniczkowej. Palcami usztywnij mieszankę wokół łodygi, tak aby stała w górze. Umieść doniczkę w szklanej osłonie lub terrarium, aby utrzymać wilgoć. Trzymaj sadzonkę z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Liście powinny wykształcić korzenie po około miesiącu, a po kolejnym miesiącu z podstawy sadzonki powinny powstać sadzonki.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.