Rośliny domowe

Storczyki Cattleya: Pielęgnacja storczyków w pomieszczeniach

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Cattleya Gatunki i mieszańce storczykówDuże

, faliste płatki w przepięknych kolorach sprawiają, że Cattleya jest niewątpliwym faworytem wielu hodowców storczyków. Należą do rodziny Orchidaceae, a Cattleya jest jedną z najbardziej znanych. To właśnie ten rodzaj można znaleźć w bukietach na Dzień Matki.

Puszyste płatki i duża warga w kontrastującym kolorze to cechy charakterystyczne storczyków Cattleya.

Poznaj storczyki Cattleya

Chociaż istnieje ponad 50 gatunków cattleya, większość z nich to złożone hybrydy.

Storczyki Cattleya na sprzedaż najczęściej można znaleźć wiosną, kiedy większość z nich kwitnie. Jednak czas ich kwitnienia różni się w zależności od gatunku.

Cattleya kwitną zazwyczaj w skupiskach od 2 do 6 kwiatów. Znajdziesz je dostępne w różnych kolorach, w tym różowym, białym, żółtym, fioletowym i czerwonym. Ich kolory warg są zazwyczaj kontrastujące z resztą kwiatu. Możesz oczekiwać, że każdy kwiat będzie trwał około miesiąca.

Piękne początki

Cattleya (wymawiana

jako

cat-lee-a) labiata została odkryta w Brazylii przez WilliamaCattleya, ogrodnika, który przywiózł roślinę do Anglii w 1818

roku.

Jest to gatunek, na którym opiera się rodzaj i który wywołał pasję do uprawy kotków na początku XIX wieku.

Piękne kotki pochodzą z tropikalnych dżungli, gdzie rozwijają się w ciepłych, mglistych bryzach i przy słabym świetle słonecznym. W ich rodzimym środowisku kotki mieszkają w pobliżu koron drzew i potrzebują jaśniejszego światła niż wiele innych orchidei. Jak więc stworzyć w swoim domu zgodne środowisko? Na szczęście jest to łatwiejsze niż się wydaje.

Problemy z orchideami Cattleya, rozwiązania i specjalna pomoc

Storczyki Cattleya mogą nie zakwitnąć, jeśli nie mają wystarczająco dużo światła. Umieść swoje storczyki w dobrze wentylowanym miejscu, gdzie będą miały dużo światła, ale z dala od bezpośredniego słońca. Jeśli nie masz miejsca w pobliżu okna, świetnie sprawdzą się lampy fluorescencyjne. Użyj 1 ciepłej białej lampy i 1 chłodnej białej lampy pod reflektorem. Umieść swoje storczyki około 8 cali (20 cm) pod lampą i trzymaj lampy włączone przez 14-16 godzin dziennie. Ważne jest, aby zapewnić im ciemność w nocy. Rośliny też potrzebują odpoczynku.

Wspaniałe Cattleya są jednymi z najbardziej efektownych storczyków, jak również łatwymi dla początkujących. Zdjęcie ©Denis Doukhan Przesadzać…

lub nie. Mieszanka kory jodłowej po kilku latach się psuje i trzeba ją wymienić. Koty mogą mieć problemy z przesadzaniem w nieodpowiednim czasie. W rzeczywistości niektóre z nich nawet niechętnie trzymają się w doniczce. Jeśli jednak dobrze dobierzemy czas, storczyki wybaczą zakłócenia i zakwitną zgodnie z planem. Najlepszym momentem na przesadzenie orchidei jest początek nowego wzrostu, krótko po zakończeniu kwitnienia. Przesadź je do małego pojemnika; Cattleya kwitną najlepiej, gdy ich korzenie są ograniczone. Poza tym, zbyt duża donica będzie zatrzymywać zbyt dużo wilgoci, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Masz niechętnego do kwitnienia storczyka? Zapewnij swojej orchidei nieco niższe temperatury w nocy, aby pobudzić ją do kwitnienia. Wystarczy różnica 15°. Cattleya toleruje zmienne temperatury od 60° w nocy do 85° w dzień. Zazwyczaj kwitną raz w roku, przy dobrej pielęgnacji storczyków cattleya,

możesz spodziewać się kwitnienia rok po roku.

Coś dokucza twojej orchidei? Maczużniki czasami zamieszkują na roślinach domowych. Są one małe, białe i rozmyte. Możesz znaleźć mączniaki skupione u podstawy liści. Pozostawione same sobie, wysysają soki roślinne z orchidei, osłabiając ją. Usuń mączniaka delikatnie zeskrobując go z liści, a następnie potraktuj roślinę od razu środkiem owadobójczym, aby zapobiec przeniesieniu go na inne rośliny w pomieszczeniu.

Porady dotyczące uprawy orchidei Cattleya

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa

Wysokość: Gatunki są bardzo zróżnicowane

Światło: Jasne, pośrednie światło przez cały rok. Niektóre bezpośrednie słońce rano jest w porządku. Jasne, żółtozielone liście są oznaką zbyt dużego nasłonecznienia, należy przenieść storczyka w cieńsze miejsce.

Woda: Podlewaj dokładnie i pozwól, aby górny cal gleby wyschnął pomiędzy podlewaniem. Cattleya magazynuje wodę w swoich grubych liściach i pseudobulwach, dzięki czemu jest bardziej tolerancyjna na suchą glebę niż na mokrą.

Wilgotność: Umiarkowana do wysokiej, najlepiej 50-70% wilgotności względnej. Podnieś wilgotność, jeśli spadnie ona poniżej 50%. Użyj tacy wilgotności lub nawilżacza pokojowego, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Grupowanie roślin również pomaga utrzymać wilgotność wokół nich.

Temperatura: Nieco chłodniejsze (60-70°F/16-21°C) noce, i cieplejsze (75-85°F/24-29°C) dni wywołają kwitnienie.

Gleba: Mieszanka doniczkowa dla storczyków lub pół na pół mieszanka średniej klasy kory jodłowej i perlitu

Nawóz: Storczyki lubią stałą dietę składników odżywczych, a nawóz stworzony specjalnie dla storczyków zapewni im właśnie to, czego potrzebują do wzrostu i kwitnienia. Nawóz należy podawać co 2 tygodnie podczas wzrostu rośliny (wiosną i latem) i raz w miesiącu przez resztę roku.

Rozmnażanie: Podzielić pseudobulwy na kępy po 3 lub więcej i przesadzić do osobnych pojemników.

  1. Strona główna
  2. ’ Pielęgnacja storczyków
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.