Drzewa

5 najlepszych drzew owocowych do domu

Zobacz także

Unikaj spożywania owoców naszpikowanych pestycydami lub ograniczania się do tego, co możesz uprawiać, ponieważ nie mieszkasz w regionie tropikalnym. Wiedza na temat uprawy drzew owocowych w domu pomoże Ci wyeliminować niezdrową chemię i umożliwi czerpanie radości z uprawy własnych owoców.

72tree.com zebrał następujące informacje na temat uprawy i pielęgnacji pięciu gatunków drzew owocowych, które można z powodzeniem uprawiać w pomieszczeniach.

Gatunki drzew owocowych do uprawy w pomieszczeniach

Poniższe 5 gatunków drzew owocowych dobrze przystosowuje się do uprawy w pomieszczeniach, nie wymagając przy tym zbyt intensywnej pielęgnacji:

1. Karłowe drzewka cytrynowe Meyer (Citrus × meyeri)

Karłowe drzewka cytrynowe Meyer to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych do uprawy w pomieszczeniach. Jak większość drzewek cytrusowych, ten gatunek jest samopylny, co zwalnia z konieczności posiadania drugiego drzewka do zapłodnienia.

Owoce – Drzewa cytrynowe Meyer zazwyczaj owocują po 2 lub 3 latach, w zależności od środowiska, w którym rosną. Drzewa są samopylne, ale można zwiększyć plony, używając małego pędzla do delikatnego rozprowadzania pyłku z kwiatu na kwiat, gdy drzewo kwitnie.

Wymagania glebowe – Najbardziej odpowiednia gleba do uprawy zdrowych drzewek cytrynowych Meyera jest lekko kwaśna (pomiędzy 5,5 a 6,5) i gliniasta (2 części piasku do 2 części mułu do 1 części gliny).

Podlewanie – należy utrzymywać glebę lekko wilgotną, nie dopuszczając do jej całkowitego wyschnięcia. (Przy podlewaniu należy pamiętać, że drzewa cytrusowe wolą letnią temperaturę od mroźnej).

– Ze względu na zawartość soli w wodzie z kranu można nieumyślnie doprowadzić do minimalnego przypalenia liści lub zmniejszyć zdolność drzewa do wchłaniania wody
– Drzewa cytrusowe wolą wodę letnią niż zimną lub mroźną
– Drzewa cytrusowe lubią podwyższoną wilgotność powietrza, do 50 procent wilgotności (zazwyczaj górny próg wilgotności w domu)
– Można symulować takie środowisko, regularnie spryskując je przefiltrowaną wodą z butelki z rozpylaczem.

Miejsce uprawy – Gatunki drzew cytrusowych potrzebują światła słonecznego. W rzeczywistości 8 do 12 godzin dziennie.

– Umieść drzewko w najbardziej nasłonecznionym oknie, jakie masz, a jeszcze lepiej, jeśli będzie to pomieszczenie z podwójną ekspozycją
. Jeśli masz trochę miejsca na zewnątrz, kilka tygodni latem na świeżym powietrzu będzie dobrze służyć Twojemu drzewku.

Uwaga: Te same wskazówki dotyczące pielęgnacji, które dotyczą #1 – karłowatych cytryn Meyera, dotyczą także #2 – karłowatych limonek Key Limes i #3 – karłowatych drzewek pomarańczowych.

2. Karłowe limonki (Citrus aurantifolia)

Karłowe limonki to kolejny popularny wybór wśród drzew owocowych do uprawy w pomieszczeniach (wygodny dla tych, którzy lubią robić ciasto limonkowe). Ten gatunek zwykle rośnie od 2 do 4 stóp wysokości, jest samopylny i owocuje w ciągu 1 do 3 lat.

3. Karłowe drzewa pomarańczowe (różne rodzaje Citrus)

Kilka odmian słodkich pomarańczy, w tym pomarańcze pępkowe (Citrus sinensis), pomarańcze Valencia, pomarańcze Mandarynka (Citrus reticulata) i pomarańcze Blood (Citrus sinensis 'Moro’), można znaleźć na karłowatych podkładkach do uprawy w pomieszczeniach.

– Drzewa te osiągają wysokość od 6 do 12 stóp
– Są samopylne i potrzebują od 2 do 4 lat, aby zaowocować
– Jest to istotne, ponieważ odmiany drzew pomarańczowych uprawiane z nasion mogą potrzebować do 15 lat, aby zaowocować.

Należy przestrzegać dodatkowych wskazówek dotyczących pielęgnacji karłowych cytryn Meyera, limonek i drzewek pomarańczowych trzymanych w pomieszczeniach:

– Słaby drenaż czabijają drzewka cytrusowe. Nie tolerują one stojącej wody w żaden sposób
– Nadmierne podlewanie również może zabić drzewka cytrusowe
– Używaj doniczek z terakoty, które ciemnieją, gdy gleba jest wilgotna, i głęboko podlewaj drzewka, gdy gleba jest sucha, pozostawiając dużo miejsca na spodek, aby cały nadmiar wody mógł spłynąć
– Lekka do ciężkiej chloroza, Lekka lub poważna chloroza, opadające liście i opadające liście wskazują na niedobór azotu (nawoź, aby to zrekompensować)
– W miesiącach zimowych codziennie zamgławiaj swoje drzewka cytrusowe lub zainwestuj w specjalny nawilżacz
– Nie wystawiaj drzewek cytrusowych na działanie zimnych przeciągów. Otwarcie drzwi lub okna dla nich w zimny dzień może stresować drzewka cytrusowe (i wszystkie inne rośliny)
– Zestresowane rośliny są podatne na choroby i szkodniki

#4. Karłowe drzewko bananowe (Musa acuminata)

Drzewa bananowe są samopylne, nie wymagają drugiego drzewa do zapylania.

Owoce – Zanim drzewo zacznie kwitnąć, minie od 9 do 15 miesięcy, a następnie dodatkowe dwa do sześciu miesięcy, zanim banany będą gotowe do zbioru.

Wymagania glebowe – Bananowiec karłowy w pomieszczeniu potrzebuje bogatej, próchniczej i dobrze przepuszczającej wodę gleby. Należy ją nawozić co miesiąc, aby utrzymać jej rozkwit.

Podlewanie – Lubią dużo wody ze względu na ich ogromne liście, ale będziesz chciał pozwolić glebie wyschnąć dokładnie między podlewaniem. Liście można zamgławiać, aby symulować wilgotny klimat.

Miejsce uprawy – Bananowce, podobnie jak większość roślin tropikalnych, potrzebują dużej ilości światła słonecznego i wilgoci.

– Bananowiec powinien być w pełni nasłoneczniony przez 8-12 godzin dziennie
– Idealne jest okno o południowej ekspozycji
– Należy często obracać bananowca, aby wszystkie strony były dobrze naświetlone.

Uwaga: Karłowe odmiany, takie jak Dwarf Lady Finger, Super Dwarf Cavendish, czy Dwarf Red szczególnie dobrze nadają się do pojemników i mogą produkować owoce znacznie szybciej niż inne odmiany, czasami tylko 8 do 10 miesięcy po posadzeniu.

#5. Karłowe wiecznie kwitnące drzewo morwy (Morus nigra)

Samopylące karłowe odmiany morwy czarnej (m.in. Morus Alba pendula, Morus serrata i Morus australis) są najłatwiejsze do uprawy w pomieszczeniach. Drzewa te kwitną od wiosny do lata i nieustannie wydają owoce (od późnej wiosny do lata).

Owoce – Owoce morwy (wyglądem przypominają jeżyny, ale są nieco mniejsze) należy zbierać, gdy tylko dojrzeją. Owoce tego drzewa dojrzewają z czasem, a nie wszystkie naraz.

– Rozpoczynanie uprawy od nasion może nie być najlepszym rozwiązaniem
– Dojrzewanie drzewa do owocowania może trwać od 4 do 10 lat
– Jeśli jednak weźmiesz sadzonkę z dojrzałego drzewa morwy, będzie ona w tym samym wieku (genetycznie) co drzewo rodzicielskie
– Używając sadzonek, możesz mieć jagody już w pierwszym sezonie.

Wskazówka: W przypadku sadzonek usuń wszystkie jagody, które zaczynają rosnąć w pierwszym sezonie. Zabierają one energię z produkcji zdrowych korzeni. Następnie, po posadzeniu i zakorzenieniu, można zbierać dojrzałe jagody.

Wymagania glebowe – zwykła, dobrze zdrenowana ziemia doniczkowa będzie odpowiednia dla tego gatunku. Drzewa morwy rosną powoli i dobrze się czują w dużych donicach.

Podlewanie – drzewa morwy powinny otrzymywać równowartość 1 cala wody deszczowej tygodniowo, aby zapewnić sobie najlepszy wzrost i produkcję owoców. Owoce mogą przedwcześnie opadać, jeśli nawadnianie jest niewystarczające.

Miejsce uprawy – Im więcej bezpośredniego światła słonecznego, tym więcej morwyim więcej światła dostaje roślina, tym silniej rośnie i tym większe zbiory jagód będzie produkować.

– Morwy powinny mieć zapewnione około 6 godzin światła dziennie.

Drzewa owocowe w pomieszczeniach

Szukając idealnego drzewa owocowego do uprawy w pomieszczeniu, należy pamiętać o kilku rzeczach. Zanim kupisz drzewo, rozważ następujące kwestie:

Czy mam miejsce (przy oknie w moim domu), które dostaje co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego dziennie?

Jeśli tak, to w tym oświetlonym miejscu będziesz chciał hodować swoje drzewa owocowe.

Jeśli nie, drzewa owocowe rosną najlepiej w naturalnym świetle, które możesz im zapewnić, kompensując je za pomocą oprawy oświetleniowej zawierającej żarówkę o pełnym spektrum. Żarówki te wytwarzają równowagę między światłem chłodnym i ciepłym, odwzorowując naturalne widmo słoneczne.

Czy mam problem z podwyższoną wilgotnością lub wzrostem pleśni w moim domu?

Jeśli tak, użyj osuszacza powietrza, aby zmniejszyć wilgotność w domu. Zatrudnij profesjonalną firmę zajmującą się usuwaniem pleśni, aby usunąć ją z domu. Zapewni to zdrowsze powietrze dla jego mieszkańców i zminimalizuje ewentualny wzrost pleśni na roślinach i drzewach w pomieszczeniach.

Uwaga: Idealna wilgotność względna dla zdrowia i komfortu w domu wynosi gdzieś pomiędzy 30-50%. Uprawa roślin i drzew w pomieszczeniach może potencjalnie zwiększyć wilgotność względną w domu.

Czy moje pozostałe rośliny w pomieszczeniach są wolne od chorób i szkodników?

Przed zainwestowaniem w drzewo owocowe w pomieszczeniu należy sprawdzić, czy rośliny w pomieszczeniu są wolne od chorób i szkodników. Niektóre choroby często występujące u roślin domowych to:

– mączniak rzekomy
– zgnilizna korzeni
– sadza
– rdza

Niektóre powszechne szkodniki roślin domowych obejmują:

– Wciornastki
– Mszyce
– Przędziorki
– Owady łuskowate
– Łuszczaki
– Grzybice

Wskazówka: Przed wprowadzeniem drzewa owocowego do domowego ekosystemu należy zastosować naturalne pestycydy, takie jak olej neem lub ziemia okrzemkowa, aby wyeliminować szkodniki i choroby roślin domowych.

Sadzenie drzew owocowych w pomieszczeniach na zewnątrz

Jeśli zdecydujesz się usunąć swoje drzewko owocowe z pomieszczenia, oto jak posadzić je na zewnątrz, nie zabijając go:

– Aklimatyzuj drzewo do pogody zewnętrznej, pozostawiając je na zewnątrz w coraz większych odstępach czasu wiosną, latem i w połowie jesieni (przynieś je na zimę i posadź na zewnątrz następnej wiosny).
– Nie przesadzaj go. Pozostaw ją w doniczce i chroń przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (zwłaszcza przed zimnem).

Uwaga: Zasadzenie drzewa w pomieszczeniu na zewnątrz może być niemożliwe. Jeśli zimą w Twoim regionie temperatury spadną do lub poniżej zera (32°F), drzewo może obumrzeć, jeśli zostanie pozostawione na zewnątrz.

Wskazówka: Jeśli masz wątpliwości co do sadzenia drzew w pomieszczeniach na zewnątrz lub wykazują one niewytłumaczalne oznaki słabego zdrowia, zatrudnij arborystę z certyfikatem ISA, który oceni je i udzieli fachowych wskazówek.

Uprawa drzew owocowych w pomieszczeniach

W tym artykule przedstawiono informacje o uprawie i pielęgnacji pięciu gatunków drzew owocowych w pomieszczeniach oraz o tym, kiedy można się spodziewać, że zaczną owocować.

Uprawianie drzew owocowych w pomieszczeniach zamkniętych zapewnia czystą żywność, gdy owocują, czystsze powietrze i fantastyczny materiał do rozmów dla przyjaciół i rodziny.

Nie mogąc uprawiać własnych owoców, jesteś ograniczony i narażony na spożywanie żywności narażonej na działanie szkodliwych substancji chemicznych.

Źródła:
extension.umn.edu/house-plants/growing-citrus-indoors
edis.ifas.ufl.edu

/publication/mg243
extension.illinois.edu/blogs/rhonda-ferrees-ilriverhort/2018-09-04-go-tropical-ornamental-bananas
extension.iastate.edu/news/yard-and-garden-growing-fruit-trees

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/5-best-indoor-fruit-trees/

Powiązane artykuły
Drzewa

Powrót do korzeni: Jak Felix, Alina i Elly inspirują kolejne pokolenie do sprawiedliwości klimatycznej podczas Solutionary Summit

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przyszłość w młodych rękach: Raport z obozu przyszłości w Wolfsburgu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Poznaj członków Global Board na lata 2024/25!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.