Rośliny domowe

Roślina powietrzna Tillandsia ionantha: Jak uprawiać tę bromeliadę, porady pielęgnacyjne

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Tillandsia ionantha i inne gatunki Tillandsia

Roślina powietrzna jest epifityczna, co oznacza, że żyje dzięki wchłanianiu wody i składników odżywczych przez liście, a nie z gleby

.

W swojej ojczyźnie, Ameryce Środkowej i Południowej, Tillandsia rośnie na drzewach, używając swoich małych korzeni do zakotwiczenia się na gałęzi drzewa. Ze względu na powietrzny tryb życia w tropikach, ten rodzaj epifitu nie powinien być sadzony w zwykłej mieszance doniczkowej, która spowoduje gnicie jego małych korzeni.

Rośliny powietrzne mogą być uprawiane w szczelinach lub zagłębieniach sękatego kawałka drewna, przymocowane do wieńca gałązek z emaliowanym drutem florystycznym, lub schowane w muszli. Umieść korzenie rośliny na mchu sphagnum, aby zapobiec ich wysychaniu. Nie używaj impregnowanego drewna lub drewna dryfującego, które może zawierać sól morską.

Małe terraria, pokazane tutaj, stanowią łatwy dom dla Tillandsia ionantha.

Te pozbawione korzeni cuda pozwalają na wiele kreatywnych możliwości ich uprawy. Stylowe aranżacje z Tillandsia z pewnością przyciągną uwagę, gdziekolwiek je wyeksponujesz. Ja uwielbiam moją.

Ta tropikalna roślina domowa z rodziny Bromeliad rośnie w rozecie łukowato wygiętych, cienkich, zielonych liści, z głęboko różowymi lub czerwonymi przylistkami przypominającymi śliwki i fioletowo-niebieskimi kwiatami, które pojawiają się latem.

Brak kwiatów? Tillandsia, która nie kwitnie, jest prawdopodobnie po prostu zbyt młoda. Można się spodziewać, że roślina zakwitnie, gdy będzie dojrzała, co może zająć około 3 lat. Innym powodem braku kwiatów jest brak wystarczającej ilości światła. Przenieś roślinę do jaśniejszego miejsca, ale unikaj gorącego, bezpośredniego słońca, które może spalić liście.

Rośnij Tillandsia ionantha na kawałku drewna, tak jak jej rodzime środowisko.

Rośliny powietrzne kochają powietrze. Duża niespodzianka. Umieszczenie ich w miejscu, w którym będą miały dobrą cyrkulację powietrza, pozwala liściom wyschnąć pomiędzy podlewaniem, tak jak w naturze. Otwarte okno (gdy jest ciepło) lub wentylator sufitowy mogą pomóc.

Tillandsia żyje tylko przez około 5 lat, potem niszczeje po przekwitnięciu. Jednak wokół rośliny macierzystej wyrastają odrosty zwane pupilami. Pozostaw te poczwarki dołączone do czasu, aż będą o połowę mniejsze od rośliny macierzystej. Rozmnażanie młodych da ci ciągłą kolekcję pięknych roślin.

Tillandsia sp. i Supplies for Sale

Air Plant Care Tips

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i PołudniowaWysokość

: 6-12 in (15-30 cm)

Światło: Jasne, pośrednie światło. Te tropikalne piękności rozwijają się również pod lampami fluorescencyjnymi, co czyni je dobrymi roślinami biurowymi.

Woda: Spryskuj rośliny dwa razy w tygodniu, aż będą dokładnie mokre. Lub można wziąć je do zlewu i uruchomić letnią wodę nad nimi. Nie należy ich moczyć. Odwróć rośliny do góry nogami, aby nadmiar wody mógł spłynąć. Woda stojąca u podstawy liści spowoduje ich gnicie.

Wilgotność: Umiarkowana do wysokiej — 50% wilgotności względnej lub powyżej. Brązowe końcówki liści są spowodowane suchym powietrzem. Należy użyć tacy do nawilżania, nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką lub spryskiwać rośliny letnią wodą.

Temperatura: Wiosna do wczesnej jesieni, średnia do ciepłej 65-80°F/18-27°C. W zimie, chłodny re

st 60°F/16°C pomoże jej zakwitnąć następnego lata.

Gleba: Nie wymaga

Nawóz: Zasilać raz w miesiącu nawozem dolistnym specjalnie stworzonym dla roślin powietrznych.

Rozmnażanie: Odłączaj odrosty, gdy osiągną połowę wielkości rośliny macierzystej.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.