Drzewa

Armillaria Root Rot Identyfikacja, leczenie i zapobieganie

Zobacz także

Potrzebujesz pomocy, jak rozpoznać i powstrzymać zgniliznę korzeni, która zabije Twoje drzewa, krzewy i rośliny? Umiejętność szybkiego rozpoznania zgnilizny korzeni Armillaria pomoże Ci podjąć szybkie działania w celu wyeliminowania jej z krajobrazu.

Serwis 72tree.com zebrał następujące informacje na temat przyczyn, identyfikacji, leczenia i zapobiegania zgniliźnie korzeni Armillaria.

Co to jest Armillaria Root Rot?

Zgnilizna korzeni Armillaria jest poważną chorobą drzew i roślin drzewiastych. Armillaria może również zaatakować palmy, sukulenty, paprocie i inne rośliny zielne. Choroba ta jest wywoływana przez wiele grzybów z rodzaju Armillaria, znanych także jako shoestring root rot, oak root fungus, honey agaric lub honey fungus.

Uwaga: grzybnia Armillaria może żyć setki lat lub obumrzeć w ciągu kilku miesięcy. Długość życia Armillaria zależy od dostępności pożywienia. Tak długo jak pożywienie jest dostępne, a temperatura i wilgotność są odpowiednie, sieć grzybni Armillaria będzie produkować nowe sporofory (grzyby) w każdym sezonie owocowania (późne lato i jesień).

Co powoduje zgniliznę korzeni Armillaria?

Zgnilizna korzeni Armillaria jest powodowana przez kilka gatunków grzybów z rodzaju Armillaria. Choroba ta może wystąpić u wielu różnych gatunków wiecznie zielonych i liściastych drzew, krzewów i roślin. Armillaria może przetrwać wiele lat w szczątkach drewna, takich jak stare pniaki lub systemy korzeniowe. Do nowych infekcji dochodzi zazwyczaj, gdy zdrowe korzenie rosną w pobliżu lub szczepią się (inosculate) z chorymi korzeniami.

Identyfikacja infekcji Armillaria

W Ameryce Północnej występuje wiele znanych gatunków Armillaria, które nie są łatwe do odróżnienia od siebie. Najbardziej powszechnymi i patogennymi gatunkami dla drzew (szczególnie iglastych) są Armillaria mellea i Armillaria ostoyae.

Drzewa wykazują objawy i oznaki infekcji Armillaria w różnym tempie. Drzewa narażone na stres, np. podczas letnich upałów lub suszy, są bardziej podatne na infekcje i wykazują szybkie objawy spadku. Młode drzewa mogą wykazywać objawy i obumrzeć w ciągu kilku miesięcy lub dni w porównaniu do starszych drzew, które mogą wykazywać objawy przez wiele lat przed obumarciem. Objawy zazwyczaj pojawiają się w następujący sposób:

– Dramatycznie zmniejszony wzrost terminalny
– żółknięcie i brązowienie liści
– Białawy nalot żywiczny wokół podstawy drzewa
– Kremowo-białe wachlarze grzyba między korą a drewnem przy korzeniach
– Brązowe lub czarne kłącza grzybów (przypominające sznurowadła) pod korą, na korzeniach i w glebie
– Duże grupy grzybów w kolorze brązowym (grzyby miodowe) w pobliżu zbutwiałego drewna późnym latem i jesienią
– Nagła śmierć młodych drzew (często w grupach)

Uwaga: Liście drzew zakażonych Armillaria zazwyczaj więdną, żółkną i brązowieją, nie spadając z drzewa.

Jak rozprzestrzenia się zgnilizna korzeni Armillaria?

Niektóre gatunki Armillaria wytwarzają grzyby w pobliżu (lub na) zainfekowanych korzeniach lub pniach drzew. Podczas gdy nowe infekcje mogą być wynikiem unoszących się w powietrzu zarodników uwalnianych przez grzyby Armillaria, najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się tej choroby jest podziemny wzrost kłącza pochodzący z zainfekowanego drzewa, krzewu lub rośliny.

Wskazówka: Zainfekowane rośliny mogą przenosić tę chorobę na krzewy i drzewa z korzeniami w ich pobliżu (i odwrotnie).

Czy Armillarię można leczyć?

Nie. Po zainfekowaniu żywiciela nie ma skutecznego leczenia (lekarstwa) na zgniliznę korzeni Armillaria. Chorobę można opanować (w pewnym stopniu) poprzez konsekwentne usuwanie martwych drzew, krzewów, roślin, zainfekowanych pni i całych korzeni. systemy. Armillaria wymaga stałej wilgotności, aby przetrwać. W dużych drzewostanach lub zagajnikach wykopy wokół korony korzeni mogą być skutecznym środkiem odstraszającym, ale nie lekiem.

Czy drzewo może wyleczyć się z zgnilizny korzeni?

Spowolnienie procesu gnicia korzeni roślin, krzewów i drzew przez Armillaria jest możliwe dzięki usunięciu zaatakowanych korzeni i martwego drewna, jeśli liście są we wczesnym stadium gnicia korzeni lub jeśli choroba nie jest rozległa. Niestety, ponieważ wykopanie większych drzew w celu dotarcia do zbutwiałych lub martwych korzeni jest praktycznie niemożliwe, spowolnienie zgnilizny korzeni u ustabilizowanych drzew jest bardzo trudne.

Obecnie nie ma żadnych chemicznych metod zwalczania grzyba miodowego. Jedyną realną możliwością jest wykopanie zaatakowanej rośliny, krzewu lub drzewa wraz z wszystkimi korzeniami i spalenie ich.

Który fungicyd jest najlepszy do zapobiegania zgniliźnie korzeni?

Każdy z najskuteczniejszych fungicydów (te z tiofanatem metylu, poloksyną D, triflumizolem lub fludioksonilem) należy stosować zapobiegawczo na niezakażoną glebę. Gdy roślina, krzew lub drzewo zostaną zainfekowane zgnilizną korzeni Armillaria, grzybnia zanieczyszcza również otaczającą je glebę i jest bardzo odporna na działanie fungicydów i innych środków chemicznych.

Zwalczanie zgnilizny korzeni Armillaria

Jedyną bezwzględną metodą eliminacji zgnilizny korzeni Armillaria jest całkowite usunięcie i spalenie zainfekowanych roślin, krzewów i drzew, w tym ich liści, pni, łodyg i korzeni.

Eliminacja tego grzyba w skażonej glebie wymaga przedłużonego wysychania i wystawienia na działanie promieni słonecznych.

Uwaga: W przypadku sadzenia w uprzednio odsłoniętej glebie należy wybrać gatunki odporne na Armillarię. Do gatunków drzew odpornych na Armillaria należą:

– Ginkgo (Ginkgo biloba)
– Tulipanowiec (Liriodendron tulipifera)
– Jesion (Fraxinus)
– Cyprys (Cupressus)
– Wiśnia (Prunus avium)
– Jabłoń (Malus)
– Eukaliptus (Eucalyptus globulus)
– Jemioła (Ilex)
– Cyprysik Leylanda (Cuprocyparis leylandii)
– Klon (Acer)
– Śliwa słodka (Liquidambar)

Wskazówka: Zatrudnij certyfikowanego arborystę, który pomoże Ci całkowicie usunąć zainfekowane rośliny, krzewy i drzewa, wysterylizować skażoną glebę i posadzić w ich miejsce nowe, odporne gatunki. Znajdź arborystę z certyfikatem ISA (lub sprawdź jego referencje), odwiedzając stronę treesaregood.org/findanarborist.

Zgnilizna korzeni Armillaria

W tym artykule dowiedziałeś się istotnych informacji o zgniliźnie korzeni Armillaria i o tym, jak ją wyeliminować z Twojej posesji.

Wiedza na temat rozpoznawania i zwalczania zgnilizny korzeni Armillaria pomoże Ci usunąć i zniszczyć zainfekowane okazy oraz zachować nienaruszone drzewa, krzewy i rośliny.

Brak szybkiej identyfikacji i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zgnilizny korzeni Armillaria na terenie Twojej posiadłości spowoduje śmierć drzew, krzewów i roślin, pozostawiając Twoją ziemię praktycznie bezużyteczną.

Źródła:
fs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/stelprdb5187208.pdf
ipm.ucanr.edu/PMG/PESTNOTES/pn74171.html
extension.umn.edu/plant-diseases/armillaria-root-rot
extension.psu.edu/armillaria-root-rot
extension.unh.edu/blog/2022/02/inosculation-making-connections-woods

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na stronie: https://www.72tree.com/armillaria-root-rot-identification-treatment-and-prevention/

Powiązane artykuły
Drzewa

Choroba parcha jabłoni i jej leczenie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Nasiona transformacji: Spostrzeżenia Tamary Cibulkovej na temat odbudowy lasów przez społeczność z Plant-for-Ghana

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.