Zdrowie zwięrząt

Badanie mówi, że psy mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu u dzieci

Zobacz także

Czy dorastałeś z psem w domu? Nowe badanie z czasopisma PLOS One pokazuje, że spędzanie czasu z psami może pomóc obniżyć poziom stresu u dzieci.

Odkryto, że odbywające się dwa razy w tygodniu sesje z psem i jego opiekunem radykalnie obniżyły poziom kortyzolu u dzieci – hormonu stresu w organizmie – co oceniono na podstawie próbek śliny. Okazało się, że interwencja ta była bardziej skuteczna niż kierowane sesje relaksacyjne.

Kerstin Meints, profesor psychologii rozwojowej na Uniwersytecie w Lincoln w Anglii i jeden z badaczy powiedział: „Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że interwencje z udziałem psa mogą rzeczywiście prowadzić do obniżenia poziomu stresu u dzieci, zarówno ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i bez nich, w typowym okresie szkolnym.”

W badaniu przyjrzano się poziomom stresu u dzieci przed i po spędzeniu 20 minut z wyszkolonym psem i profesjonalnym przewodnikiem w Wielkiej Brytanii. Przez cztery tygodnie zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. Porównano to z grupą kontrolną dzieci, które nie wchodziły w interakcje z psami i grupą dzieci, które zamiast tego praktykowały medytację.

Wyniki obecnego badania są zgodne z wcześniejszymi badaniami. Według przeglądu badań z 2018 r., psy zapewniają redukcję stresu i wsparcie społeczne poprzez poprawę połączenia społecznego, złagodzenie samotności i depresji, a być może zwiększenie aktywności fizycznej.

Chociaż istnieje znaczne rozróżnienie między terapią psami a rodzajami nieoczekiwanych spotkań, które dzieci i psy mają, gdy po prostu spędzają razem czas w domu.

„Istnieje różnica między wyszkolonym zwierzęciem a domowym pupilem” – powiedział dr Arun Handa, psychiatra prowadzący z oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Children’s Hospital of Philadelphia. „To powiedziawszy, nie jest nierozsądne, że zwierzęta domowe mogą zapewnić pewien rodzaj komfortu i wsparcia”.

Dr Sandra Bonat, doradca lekarza pediatry w VIP StarNetwork, powiedział Healthline, że jeśli dziecko nigdy wcześniej nie było w pobliżu psa, kluczowe jest, aby dać dziecku trochę ekspozycji przed wprowadzeniem psa do gospodarstwa domowego.

Zobacz także

Badacze zauważyli również, że zabiegi z psami mogą skutecznie obniżyć poziom stresu u dzieci, ale stwierdzili również, że potrzebne są dalsze badania, aby odkryć najlepszą ilość czasu spędzonego z psami, aby zmniejszyć stres.

Powiązane artykuły
Zdrowie zwięrząt

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe dla zwierząt w USA: Wszystko, co musisz wiedzieć - Pet Blog

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

7 podstawowych wskazówek, jak dbać o zdrowie i kondycję kotów - Pet Blog

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zdrowie zwięrząt

7 wskazówek, jak zapobiegać lękowi separacyjnemu u psów

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.