Ptaki

Chough Symbolizm i znaczenie (+Totem, Spirit & Omens)

Zobacz także

Chough odnosi się do dwóch gatunków ptaków, które kiedyś uważano za spokrewnione z dudkami dzięki ich długim, zakrzywionym dziobom. W rzeczywistości puchacze są członkami rodziny krukowatych, do której należą wrony, kruki i sójki. Trzeci gatunek chough, australijski White-winged Chough, jest w rzeczywistości podobnie wyglądającym, ale genetycznie odrębnym ptakiem, który należy do swojego własnego rodzaju. (1)

Rodzina krukowatych jest szeroko rozpowszechniona i bardzo pospolita, jednak w ostatnich latach liczebność tego ptaka gwałtownie spadła z powodu wielu czynników, w tym zmieniających się praktyk rolniczych i prześladowań. Mimo że kaszaloty cieszą się czasem negatywną reputacją, wiele osób żyjących w ich malejących siedliskach uważa je za ukochane i ważne kulturowo. Puszczyki są częstym tematem w heraldyce i pojawiają się w herbach rodzinnych wielu europejskich rodzin. (2)

Współczesne działania ochronne mają na celu zachowanie i przywrócenie kaszalota do regionów, w których niegdyś występował licznie. W szczególności w Kornwalii świętowano powrót choughs, które w przeszłości występowały licznie, ale wyginęły w tym regionie. (3)

Symbolika i znaczenie

chough Chough

jest często uważany za symbol przemocy. Istnieje wiele mitów na temat przyczyn zaskakującego czerwonego koloru dzioba i stóp tego ptaka. Kilka mitów wiąże ten kolor z krwią i twierdzi, że kiedyś były to zwykłe wrony, które kąpały się we krwi i zostały przez nią splamione. Takie mity łączą Choughs z różnymi historycznymi śmierciami. W kolejnych rozdziałach przyjrzymy się dwóm takim przykładom, ale wystarczy powiedzieć, że Choughs są związane z męczeństwem, morderstwem, poświęceniem, szlachetnością i transformacją. (4)

Kaszaloty

niegdyś gnieździły się na klifach i są znacznie bardziej powszechne wzdłuż linii brzegowych, jednak żyją również w głębi lądu. Z tego powodu mogą reprezentować granicę między lądem a morzem. Kaszaloty są czasem łączone z przejściami i przestrzeniami granicznymi. (5)

Zdjęcie autorstwa użytkownika Wikimedia Commons Llywelyn2000 udostępnione na licencji Creative Commons License 4.0

Kornwalijska nazwa kaszalota oznacza „kopacz” i wywodzi się z jego zwyczaju przekopywania gleby w poszukiwaniu pożywienia. Choughs mogą reprezentować poszukiwanie lub odkrywanie. (6)

Choughs

pojawiają się w herbie Kornwalii. Historycznie rzecz biorąc, Kornwalia jest od wieków reprezentowana przez puchacze. Ten symbol heraldyczny jest powiązany z wieloma mitami dotyczącymi puchaczy, ale wystarczy powiedzieć, że puchacze są niezwykle ważne dla historii i kultury Kornwalii. Ikoniczny gąsiorek jest w rzeczywistości znany również jako Cornish Chough. Tak więc Chough może reprezentować Kornwalię lub kornwalijskie dziedzictwo. (7)

W przeszłości Choughs były przedmiotem prześladowań. Uważano je za ptaki szkodniki i obwiniano o kradzieże domowe. Jednym z głównych przestępstw związanych z Choughs było tak naprawdę podpalenie. Wierzono, że orliki noszą w dziobach płonące kije i zrzucają je na dachy domów krytych strzechą, powodując niszczące szkody. Nie ma prawdziwych podstaw tego przekonania i obecnie uważa się, że może mieć ono coś wspólnego z jaskrawą czerwienią dzioba i stóp puchaczy. Niezależnie od tego, Choughs zostały naznaczone negatywną reputacją, która kojarzy je z podpaleniami, kradzieżami i przestępczością. (8)

Symbolizm

Chough

Native American

Choughs nie występują w obu Amerykach

.

Jednak wśród plemion rdzennych Amerykanów krukowate mają często przerażające znaczenie. Wrony i kruki są czczone za swoją inteligencję, a wiele mitów traktuje je jako bohaterów, którzy przynoszą ważne zasoby do ziemi. Chociaż nie można tego bezpośrednio odnieść do Chough, można przynajmniej założyć, że Chough byłby scharakteryzowany podobnie. (9)

Zdjęcie autorstwa użytkownika Flickr Ross Elliott. Dostarczone przez Wikimedia Commons na licencji Creative Commons License 2.0

Symbolika chrześcijańska

W

symbolice chrześcija

ńskiej, kaszalot

kojarzony jest z męczeństwem, poświęceniem i pokutą. Mówi się, że czerwony dziób i stopy chough są związane z zabójstwem Thomasa Becketa. Thomas Becket był arcybiskupem Canterbury w XII wieku. Kiedy został powołany na to stanowisko, król Henryk II zaczął próbować wpłynąć na niego, aby uznał prawa króla do dominacji nad kościołem. Arcybiskup Tomasz Becket odmówił, a nawet zagroził ekskomuniką królowi, jeśli ten będzie próbował sprawować nienależną władzę nad kościołem. Kiedy Henryk II próbował ukoronować swojego dziedzica, nie pozwalając arcybiskupowi Canterbury na skorzystanie z przywileju koronacji, Tomasz Becket spełnił swoją groźbę i ekskomunikował trzech biskupów zaangażowanych w ten proces. Za swoje czyny Tomasz Becket został zabity przez ludzi Henryka II. Po śmierci Tomasz Becket został uznany za świętego i mówi się, że wrona przyleciała i wylądowała w przelanej przez niego krwi. Krew zabarwiła dziób i nogi wrony, która podobno stała się pierwszym Chough. Tomaszowi Becketowi przypisuje się herb, na którym widnieją trzy czerwonodzioby, kilkadziesiąt lat po jego śmierci. Śmierć Tomasza Becketa była ważnym wydarzeniem i stanowi tło Opowieści kanterberyjskich Chaucera, jednego z najbardziej popularnych i wpływowych peceów literatury średniowiecznej. (10)(11)

Poprzez swój związek ze świętym Tomaszem Becketem, Chough jest związany z pobożnością, odwagą i wiarą, jak również ze zdradą i przemocą, która spotkała zamordowanego świętego.

Symbolizm celtycki

Chough

Jak już wcześniej wspomniano, Chough jest ważny zarówno dla Kornwalii, jak i dla hagiograficznych tradycji chrześcijaństwa w Europie. Jeszcze ważniejsze jest jednak powiązanie kaszalota z jedną z najważniejszych postaci w historii celtyckich opowieści. Jest nią król Artur. W części tego artykułu poświęconej mitom zajmiemy się związkiem pomiędzy Kaszlakami a królem Arturem, ale wiedz, że czasami uważa się, że król Artur po śmierci przemienił się w Kaszaka. (12)

Zdjęcie autorstwa dr Raju Kasambe. Shared via Wikimedia Commons under Creative Commons License 4.0

Król Artur wywodzi się ze starożytnych walijskich tradycji mitologicznych i jest kluczowy dla tradycji literackich Europy, a nawet całego świata. Poprzez związek z legendarnym królem Arturem, choughs są kojarzone z królewskością, szlachetnością, mądrością, potęgą, majestatem i przywództwem.

Mity irlandzkie często łączą ptaki krukowate, takie jak wrony i kruki, z Morrigan. Morrigan jest boginią chaosu, która jest związana z nadprzyrodzoną mocą, kobiecością i triumfem. Morrigan jest często katalizatorem ważnych wydarzeń w irlandzkich mitach, a jej przychylność w wielu przypadkach decyduje o zwycięstwie w bitwie. (13)

Chough in

Dreams

Dreaming of a Chough may signify a transformation on the horizon. Choughs, które tworzą swoje domy w regionach przybrzeżnych

mogą być uważane za reprezentujące przemiany i metamorfozy.

Sen o Krzaku w kontekście ognia może odnosić się do niewinności lub oczyszczenia. Obecnie wiadomo, że jest mało prawdopodobne, aby koniki kiedykolwiek były winne wzniecania pożarów. Ogień często symbolizuje oczyszczenie, ale Chough może również oznaczać błędnie przypisaną winę.

Sen, w którym pojawia się obraz trzech Orłów może oznaczać poświęcenie lub zdradę.

Spotkania i

wróżby z kaszalotem

W wielu dawnych siedliskach kaszalota, zobaczenie go jest szczęśliwym wydarzeniem, które oznacza, że poświęcone wysiłki w zakresie ochrony przyrody przyniosły owoce.

Spotkanie z nim może oznaczać przeznaczenie. Ze względu na ich związek z królem Arturem, kaszaloty kojarzone są z takimi ideami jak królewskość, mądrość i potencjał. Spotkanie z nim może być znakiem, że należy w pełni wykorzystać swój potencjał.

Kaszalot

w mitologii i folklorze

W dalszej części artykułu przyjrzymy się zarówno roli kaszalota w mitologii greckiej, w micie o królu Arturze, jak i roli białoskrzydłego kaszalota (który nie jest prawdziwym kaszalotem, lecz niespokrewnionym australijskim ptakiem o podobnym wyglądzie) w mitologii australijskich Aborygenów.

Mitologia Aborygenów:

Według jednego z aborygeńskich mitów, Plejady, czyli gromada gwiazd „siedem sióstr”, były niegdyś grupą Białoskrzydłych Kaszalotów. Siostry te były pożądane przez samca sroki, który chciał je poślubić. Jedna z sióstr zgodziła się, ale jej mąż srokacz był leniwy i kazał żonie i jej siostrom wykonywać wszystkie prace. Pewnego dnia, gdy nadeszła burza, srokacze poprosiły srokę o zdarcie kory z drzewa, aby zbudować schronienie. Odmówił, więc siedem sióstr zaczęło robić to samodzielnie. Podczas pracy siostry śpiewały magiczną piosenkę, która sprawiała, że drzewo stawało się coraz wyższe. W końcu znalazły się na niebie wśród gwiazd. Siostry cieszyły się, że są wolne od Sroki i postanowiły pozostać na nocnym niebie na zawsze. (14)

Mitologia celtycka:

Według niektórych wersji legendy o królu Arturze, Artur został śmiertelnie ranny w bitwie, ale zanim mógł umrzeć, dusza wielkiego króla weszła w ciało Chough. Czerwony dziób i stopy kaszalota miały symbolizować krwawe okoliczności śmierci Artura na polu bitwy. Ta część mitologii była tak znana i popularna, że została nawet przywołana w Don Kichocie. Ponieważ mówi się, że Artur stał się Kaszlem, kultury celtyckie często twierdzą, że skrzywdzenie lub zabicie Kaszla jest równoznaczne z zaproszeniem nieszczęścia. (15)(16

) Photo by Wikimedia Commons user Alun Williams333 provided under Creative Commons License 4.0

Greek Mythology:

Według mitologii greckiej, Chough, który jest również określany tam jako „wrona morska” był święty dla tytana, Cronusa. Cronus był ojcem Zeusa i większości bogów olimpijskich. Bał się swoich dzieci i pożerał je, gdy się rodziły, dopóki Zeus go nie pokonał. Cronus jest związany z czasem. (17)

Chough Spirit

Animal

Jeśli Chough jest twoim zwierzęciem duchowym to prawdopodobnie jesteś inteligentny, ciekawy i cierpliwy. Choughs mogą być gromadnymi ptakami, jednak wydają się całkiem dobrze dogadywać ze sobą i wykazują mniejszą agresję niż podobne gatunki corvidów. (18)

Ludzie, których duchowym zwierzęciem jest Chough, to szlachetne dusze, które pragną sprawiedliwości i chcą, bardziej niż czegokolwiek innego, spełniać

nie wykorzystać swojego potencjału. Inni mogą uznać zwierzęta duchowe Chough za zbyt poważne, ale ludzie z tym zwierzęciem duchowym są po prostu zdeterminowani, aby osiągnąć swoje ambicje.

Zwierzę totemowe Chough Zwierzę totemowe Chough jest związane z przejściami. Jako strażnik bariery między lądem a morzem, Chough nadzoruje jedną z najbardziej znaczących przestrzeni przejściowych na ziemi. Ludzie z totemem Chough często przechodzą poważne transformacje w ciągu swojego życia. Totem Chough pozwala również ludziom pomagać innym w przejściu przez najważniejsze życiowe transformacje.

Zdjęcie autorstwa Gail Hampshire udostępnione przez Wikimedia Commons na licencji Creative Commons License 2.0

Osoby z totemem Chough są zwykle obdarzone zarówno empatią, jak i zdolnością przewidywania. Mając do dyspozycji te dwa narzędzia, totem Koguta jest szczególnie dobry w udzielaniu sensownych rad innym. Jest to moc, którą Chough ceni i z radością wykorzystuje na korzyść przyjaciół i bliskich.

Zwierzę

mocy Ch

ough

Zwierzę mocy Chough jest związane z poświęceniem, bezinteresownością i wytrwałością. Wiele mitów łączy Choughs z pięknymi darami wyłaniającymi się z gwałtownych okoliczności. Podobnie jak święty Tomasz Becket, zwierzę mocy Chough daje moc znoszenia cierpienia w imię tego, co słuszne, i tworzenia nowej, jasnej przyszłości z zamętu cierpienia.

Zwierzę mocy Chough daje perspektywę bycia prawdziwie bezinteresownym. Bezinteresowność opiera się na wizji i perspektywie. Umiejętność dostrzegania ogromnej wartości w rzeczach poza sobą jest potężną cnotą. Zwierzę mocy Chough pozwala poświęcić wszystko, co jest konieczne, aby zapewnić jaśniejszą przyszłość.

Znaczenie tatuażu

Chough Tatuaż Chough

może mieć wiele znaczeń w zależności od kontekstu. Ogólnie rzecz biorąc, tatuaże Chough często reprezentują królewskość, mądrość, ciekawość, dojrzałość i wgląd.

Tatuaż Chough w kontekście kornwalijskiej heraldyki może reprezentować samą Kornwalię, kornwalijską dumę lub ważną pracę konserwatorską wykonywaną w celu zachowania Choughs w Kornwalii.

Tatuaż przedstawiający trzy Choughs może reprezentować męczeństwo świętego Tomasza Becketa i może być wybrany z powodu religijnej obserwacji.

Tatuaż Chough może również reprezentować niesamowite mity otaczające legendarnego króla Artura. Taki tatuaż może reprezentować nadzieję i odrodzenie.

Podsumowanie

Zobacz także

Choughs nie są prawie tak powszechne i powszechne, jak niektóre z ich kuzynów corvid. Mimo to ich wpływ jest dalekosiężny i przejmujący. Od ochrony do odrodzenia, kaszaloty reprezentują ważną pracę, która chroni naturalne krajobrazy i ważne historie, które ukształtowały krajobraz literatury na całym świecie. Od świętych po królów, kaszalot przypomina nam, że dobry przywódca jest bezinteresowny, odważny i skłonny do poświęceń dla dobra swoich zwolenników!

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.