Rośliny domowe

Pielęgnacja paproci z ptasiego gniazda – Jak uprawiać Asplenium Nidus Indoors

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Asplenium nidusBird N

est

Fern jest jednym z najłatwiejszych rodzajów paproci do uprawy w pomieszczeniach. Ta pochodząca z tropików roślina szybko rośnie i przy odpowiedniej pielęgnacji będzie żyła przez wiele lat.

Dowiedz się, ile światła, wody i wilgotności potrzebuje oraz kiedy przesadzić tę piękną roślinę domową.

Poznaj paproć Bird Nest

W swoim naturalnym środowisku paproć ta rośnie jako epifit (roślina rosnąca na drzewach) w ciepłych, wilgotnych, tropikalnych lasach deszczowych.

Pomimo swoich tropikalnych początków, paproć Bird Nest dobrze przystosowuje się do bycia rośliną domową. Umieść paproć w doniczce w miejscu, gdzie nie będzie ona narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i z dala od przeciągów, które mogą poparzyć jej liście. Zapewnij jej wilgotność, a będziesz ją utrzymywać w zdrowiu.

Ta wyjątkowa paproć rośnie w formie głębokiej rozety dużych, błyszczących, włóczkowatych frontów. Ze środka rośliny rozwijają się nowe liście. Jej liście są delikatne, więc umieściłbym tę paproć w miejscu, gdzie przechodnie nie będą się o nią ocierać.

W swoim rodzimym siedlisku może osiągnąć 1,2 m długości.

Problemy z paprocią Bird’s Nest, rozwiązania i odpowiedzi

W

miarę starzenia się paproci Bird Nest, najstarsze, zewnętrzne liście stają się brązowe. Jest to normalne. Można je przyciąć u podstawy, aby roślina wyglądała schludnie.

Te wyprostowane pędy mają tendencję do przyciągania kurzu. Szerokie, błyszczące liście należy chronić przed kurzem, spryskując je wodą i delikatnie przecierając wilgotną szmatką. Nigdy nie używajmy do paproci środków do czyszczenia liści, ponieważ mogą one poważnie uszkodzić ich delikatne fronty.

Młode rośliny przesadzaj wiosną, co kilka lat lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Jeśli okaże się, że korzenie są przytwierdzone do doniczki, należy przejechać nożem po jej wnętrzu, aby je poluzować, zanim będzie można usunąć bryłę korzeniową. Być może trzeba będzie rozbić donicę, aby ją usunąć. Dobrze jest użyć pojemnika z otworami drenażowymi, aby uniknąć zamoknięcia ziemi. Należy uważać, aby nie ubić mieszanki doniczkowej; paproć Bird’s Nest lubi luźną mieszankę.

Problemy z tą paprocią są nieliczne. Należy uważać na owady skalnice, które wyglądają jak małe, brązowe krążki na liściach. Jeśli zauważycie inwazję tych szkodników, spryskajcie ją wodą z mydłem, a następnie czystą wodą. Nie używaj środków owadobójczych na paprociach, ponieważ są one łatwo uszkadzane przez chemikalia.

Paproć Ptasie Gniazdo otrzymuje swoją nazwę od rozwiniętych liści w środku rośliny, które wyglądają jak jajka w gnieździe. W swoim rodzimym środowisku, te liściaki szybko osiągnąć 4 ft (1,2m) długości.

Paproć Bird Nest Porady pielęgnacyjne

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Azja i tropikalna AustraliaWysokość

: 60 cm w pojemniku w pomieszczeniu

Światło: Zapewnij roślinie jasne, pośrednie światło słoneczne. Nie należy wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą przypalić jej liście. Obróć doniczkę o ćwierć obrotu co tydzień, aby uzyskać równomierny wzrost.

Woda: Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu. Podlewaj mieszankę doniczkową, a nie środek rozety, w przeciwnym razie może ona łatwo zgnić. Podlewaj mniej zimą, kiedy wzrost jest wolniejszy. Żółte liście są często oznaką nadmiernego podlewania.

Wilgotność: Ta tropikalna paproć lubi wilgotne powietrze. Jeśli wilgotność względna spadnie poniżej 50%, należy użyć tacy nawilżającej lub nawilżacza do pomieszczeń z chłodną mgiełką, aby dodać wilgoci do powietrza.

wokół paproci. Brązowe końcówki liści to oznaka suchego powietrza.

Temperatura: Lekko chłodna do średniej temperatura pokojowa (60-75°F/16-24°C) odpowiada tej tropikalnej paproci jak najbardziej.

Gleba: Na bazie mchu torfowego, np. mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie wiosną i latem zbilansowanym (np. 10-10-10 NPK) nawozem rozpuszczalnym w wodzie w połowie mocy.

Rozmnażanie: Bird’s Nest Fern jest rozmnażana przez zarodniki, co jest trudne do wykonania dla domowego hodowcy.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.