Rośliny domowe

Christmas Cactus Care: Uprawiaj Schlumbergera Bridgesii Indoors

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Schlumbergera bridgesii

Odpowiednia pielęgnacja kaktusa bożonarodzeniowego sprawi, że będzie on pięknie kwitł rok po roku.

Ten tropikalny kaktus nie występuje w naturze. Jest to hybryda Schlumbergera truncata i Schlumbergera russelliana , które rosną jako epifity w lasach deszczowych Ameryki Południowej, tworząc swój dom na gałęziach drzew.( Nazwa epifit pochodzi od greckich słów epi oznaczającego na i phyton oznaczającego roślinę).

Kaktus bożonarodzeniowy jest gwiazdą, która pięknie kwitnie na czas świąt.

Schlumbergera bridgesii ma ciemnozielone, spłaszczone łodygi składające się z segmentów połączonych w karbowany wzór. Kwiaty pojawiają się na końcach łodyg, mają około 5 cm długości. Kwiaty mają pręciki wystające z odchylonych do tyłu płatków, występują w odcieniach różu, czerwieni, purpury, żółci i bieli.

Istnieje ponad 200 odmian uprawnych. ’Christmas Flame’ jest złotożółta… ’Lavender Beauty’ jest fioletowo-biała… a ’White Christmas’ to tylko kilka z nich. Przy tak wielu urzekających kolorach do wyboru, dlaczego kupować tylko jeden? Nowsze odmiany łączą dwa kolory, oferując nowe, ekscytujące kombinacje.

Całoroczna pielęgnacja kaktusów bożonarodzeniowych

Co robić po kwitnieniu

Po wielkim pokazie kwiatów w sezonie świątecznym, ta piękność potrzebuje odpoczynku. Po zakończeniu kwitnienia należy oszczędnie podlewać i zaprzestać nawożenia na około dwa miesiące. Utrzymuj wilgotność powietrza. Normalną pielęgnację można wznowić po pojawieniu się nowych przyrostów, czyli na początku wiosny.

Jak przycinać i rozmnażać sadzonki kaktusa bożonarodzeniowego

Zastanawiasz się, czy przycinać? Nie jest to obowiązkowe, ale ten tropikalny kaktus w końcu stanie się „nijaki”, jeśli pozwolisz mu rosnąć.

Regularne przycinanie sprawi, że roślina zacznie się rozgałęziać w miejscu, gdzie została przycięta łodyga, tworząc pełniejszą roślinę. Ponieważ kwiaty rosną na końcach łodyg, w ten sposób można uzyskać więcej kwiatów. Najlepszym momentem na przycinanie jest wiosna, kiedy roślina zaczyna ponownie aktywnie rosnąć.

Wskazówka dotycząca przycinania: Używaj ostrych, czystych sekatorów, aby zapobiec rozdarciu łodyg. Odetnij łodygę pomiędzy segmentami (miejsce, w którym są one połączone środkowym żebrem).

Nie wyrzucaj tych sadzonek! Rozmnażaj je, aby uzyskać więcej roślin. Zobacz „Rozmnażanie” poniżej.

Pielęgnacja kaktusa świątecznego przez cały rok zapewni obfitość zimowych kwiatów.

Jak sprawić, by kaktus bożonarodzeniowy zakwitł ponownie?

Schlumbergera bridgesii jest często pobudzana do kwitnienia przez producentów szklarni, aby sprzedać ją przed świętami. Możesz oczekiwać obfitości kolorowych zimowych kwiatów każdego roku bez specjalnego traktowania, ale prawdopodobnie pojawią się one później w sezonie niż wtedy, gdy kupiłeś roślinę.

Chcesz ją pobudzić do wczesnego wzrostu? Tak myślałem. Jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zakwitła przed świętami.

  • Krótsze, chłodniejsze dni i noce przez około 8-10 tygodni są potrzebne, aby roślina zawiązała pąki. Przeniesienie go na zewnątrz jesienią jest idealne, tylko trzymać go z dala od bezpośredniego słońca. Przynieś roślinę z powrotem do środka przed pierwszym mrozem.
  • Utrzymuj glebę ledwo wilgotną, ale nie za suche. Skurczone, wiotkie łodygi są znakiem, że jest zbyt suchy.
  • Po przyniesieniu rośliny do domu, trzymać go w pokoju, który pozostaje całkowicie ciemny po zachodzie słońca, dając roślinę całkowitą ciemność dla 12-14 godzin w nocy. Przykryć kaktus z pudełka lub torby, w razie potrzeby dla tego ciemnego okresu każdej nocy.
  • Po rozpoczęciu pączkowania, przenieść roślinę do miejsca, gdzie chcesz wyświetlić go na sezon, i zachować go tam. Zmiany w świetle i temperaturze przez przeniesienie go spowoduje, że spadnie swoje pąki i kwiaty. Również trzymać go z dala od obszarów przeciągów, takich jak drzwi i otwory wentylacyjne ciepła.

Problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Opadły kwiaty? Ten świąteczny kaktus zrzuca pąki kwiatowe, gdy jest zestresowany suchą ziemią, słabym oświetleniem, podmuchami zimnego powietrza od strony drzwi lub przesadzaniem podczas kwitnienia. Gdy pąki się zawiążą, nie należy przemieszczać rośliny. Zmiany światła i temperatury (poza nocnymi wahaniami) mogą spowodować opadnięcie kwiatów.

Zastanawiasz się, kiedy przesadzać? Przesadzanie kaktusa bożonarodzeniowego jest zazwyczaj konieczne tylko co 2 do 3 lat. Kaktus bożonarodzeniowy woli być lekko związany z doniczką i w ten sposób najlepiej kwitnie. Z przesadzaniem należy poczekać do wiosny lub wczesnego lata – nigdy w czasie pączkowania i kwitnienia, co może spowodować ich opadnięcie. Użyj ciężkiej donicy, aby zrównoważyć wagę starszej, większej rośliny. Długie łodygi mogą przewrócić lekką donicę. Jeśli chcesz zakryć zwykłą doniczkę, włóż ją do cachepot – dekoracyjnego pojemnika bez otworów odpływowych.

Pomarszczone, opadające łodygi to zazwyczaj znak, że roślina jest spragniona. Należy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, ale też nie dopuścić do wyschnięcia podłoża w doniczce. Żółte ł odygi wskazują na zbyt dużą ilość wody. (Zobacz „Woda” w poradach poniżej).

Czy kaktus bożonarodzeniowy jest trujący? Nie. Chociaż nie jest dobrym pomysłem pozwalanie zwierzęciu na gryzienie roślin domowych, nie musisz się o to martwić. Według ASPCA jest on bezpieczny dla kotów i psów.

Żywe, czerwone kwiaty zdobią ten świąteczny kaktus, dzięki czemu jest on wyjątkowo uroczysty.

Porady dotyczące pielęgnacji kaktusa świątecznego

Pochodzenie: Mieszaniec Schlumbergera truncata i Schlumbergera russelliana, pochodzi z brazylijskich lasów deszczowych.

Wysokość: Do 2 stóp (60 cm)

Światło: Pielęgnacja kaktusa świątecznego obejmuje dużo jasnego, pośredniego światła. Ten tropikalny kaktus nie lubi gorącego, bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ będzie spalić liście. Łodygi, które zmieniają się w purpurowo-czerwone zostały narażone na zbyt wiele bezpośredniego światła słonecznego.

Podlewanie: Podlej dokładnie, a następnie opróżnij tackę drenażową. Pozwól, aby powierzchnia gleby wyschła przed ponownym podlaniem. Jedną z rzeczy, których ten kaktus nie toleruje jest wilgotna gleba, co może prowadzić do gnicia korzeni i ewentualnie gnicia łodyg. Miękkie, mięsiste lub żółte łodygi to objawy nadmiernego podlewania. Nie należy dopuszczać do przesuszenia podłoża w doniczce – łodygi wyschną i zwiędną, a pąki i kwiaty mogą opaść, jeśli będzie zbyt sucho. Po zakończeniu okresu kwitnienia należy oszczędnie podlewać roślinę do czasu, gdy wiosną rozpocznie się nowy wzrost.

Wilgotność: Staraj się utrzymać około 50% wilgotności względnej w pobliżu rośliny. Powietrze w pomieszczeniach może być bardzo suche w zimie, więc warto użyć miernika wilgotności, a nie zgadywać. Trzymaj rośliny tropikalne z dala od otworów wentylacyjnych i kominków. W razie potrzeby postaw doniczkę na naczyniu z mokrymi kamykami lub użyj nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką. Sprawdź te wskazówki, jak podnieść wilgotność.

Temperatura: Aby zawiązać pąki kwiatowe, roślina nW okresie wegetacyjnym 60-65°F/16-18°C w dzień i 45-55°F/7-13°C w nocy. Po zawiązaniu pąków 70-75°F/21-24°C w dzień i 60-70°F/16-21°C w nocy.

Gleba: Dobrze zdrenowane podłoże jest niezbędne. Wymieszać 1 część mieszanki doniczkowej na bazie mchu torfowego i 1 część drobnoziarnistej kory jodłowej.

Nawóz: Zasilaj co 2 tygodnie od wiosny do jesieni nawozem rozpuszczalnym w wodzie, który zawiera mikroskładniki odżywcze. Nie pomijaj tego – regularne zasilanie sprawi, że roślina będzie miała więcej energii do kwitnienia.

Rozmnażanie: Sadzonki kaktusa bożonarodzeniowego mogą być rozmnażane dla większej ilości roślin. Wiosną, weź sadzonki łodygi z 2-3 segmentów. Pozwól odciętym końcom wyschnąć na dzień lub dwa, a następnie umieść je pionowo w wilgotnej mieszance na bazie perlitu lub mchu torfowego.

  1. Strona główna
  2. ’ Roś

liny

  1. domowe A-Z
  2. ’ Rośliny świąteczne
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.