Drzewa

Co to jest gleba dobrze odwodniona

Zobacz także

Masz dość gromadzenia się wody i obumierania roślin, krzewów i drzew na Twojej posesji? Zrozumienie, czym jest dobrze odwodniona gleba i jak ważną rolę odgrywa w utrzymaniu żywego krajobrazu, pomoże Ci podjąć działania w celu poprawy słabego odwodnienia gleby.

72tree.com zebrał następujące informacje na temat tego, czym jest dobrze odwodniona gleba, dlaczego jest ona niezbędna dla życia roślin i co możesz zrobić, aby poprawić jej odwodnienie.

Dobrze odwodniona gleba

zdefiniowana

Dobrze odwodniona gleba pozwala wodzie przemieszczać się przez nią szybko i nie gromadzić się. Stojąca woda lub nasycona gleba pozbawia korzenie tlenu i może prowadzić do gnicia korzeni, chorób i upadku (o ironio) z powodu hydraulicznej awarii systemu naczyniowego rośliny. Niektóre rośliny, krzewy i gatunki drzew są przystosowane do tolerowania nasyconych warunków dłużej niż inne, ale w końcu czeka je podobny los.

Objawy słabego odwodnienia gle

by

Oprócz gromadzenia się wody i erozji gleby, rośliny rosnące w słabo odwodnionej glebie cierpią z powodu braku tlenu, co prowadzi do obumierania korzeni i szybkiego upadku

rośliny.

Inne wskaźniki obejmują:

Zahamowany lub powolny wzrost z żółknącymi liśćmi
– Zgorzel liści lub oparzenie liści
– Obrzęk (plamy i pęcherze) może pojawić się na łodygach i liściach
– Korona rośliny może szybko usychać i gnić

Uwaga: Obrzęk jest zaburzeniem roślin spowodowanym przez korzenie pochłaniające więcej wody niż liście mogą przetransportować (powszechny problem wynikający ze słabego drenażu gle

by).

Ten nadmiar wody rozrywa komórki i pojawia się jako nasączone wodą plamy, które stają się skorkowate i nieestetyczne.

Gdy gleba jest niewłaściwie zagospodarowana, może dojść do jej zagęszczenia. Stan ten może wystąpić w trakcie i po zakończeniu budowy. Ruch pieszy i kołowy również ściska pory w glebie i ogranicza dostęp tlenu i wody, które w przeciwnym razie przemieszczałyby się przez glebę.

Jak mogę się dowiedzieć, czy moja gleba jest dobrze

osuszona

Oprócz obserwowania gromadzącej się wody i innych objawów, możesz sprawdzić i poprawić swoją glebę, wykonując następujące czynności:

1 – Wykop dziurę o szerokości około 12 cali i głębokości 12 cali

2

– Napełnij dziurę wodą

3 –

Po całkowitym osuszeniu, ponownie napełnij ją wodą i zaznacz czas

4

– Zanotuj, jak długo trwa os

uszanie

Poziom wody w glebie o doskonałym drenażu powinien spadać od 1 do 2 cali na godzinę. Dłużej, i należy podjąć kroki w celu poprawy gleby.

Jak poprawić

odprowadzanie wody z gleby

Gleba składa się z cząstek piasku, mułu i gliny o różnej wielkości. Piasek ma największy rozmiar cząstek, a glina najmniejszy. Gdy gleba zawiera duże ilości piasku, ma więcej przestrzeni porowej i jest lepiej zdrenowana (podobnie jak piaszczysta plaża). Gleba z dużą zawartością gliny ma znacznie mniej przestrzeni porowej. Zmniejszona przestrzeń porowa spowalnia odpływ wody i powoduje, że gleba dłużej zatrzymuje wodę. Rozważ następujące metody poprawy struktury gleby:

Popraw glebę kompostem – Dodaj materię organiczną, aby poprawić drenaż w słabo zdrenowanej glebie. Materia organiczna, taka jak kompost, poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie jej agregacji (agregaty glebowe to grupy cząstek gleby). Przestrzeń pomiędzy tymi cząstkami tworzy przestrzeń niezbędną do zatrzymywania i wymiany powietrza i wody.

Rozłóż kompost na powierzchni gleby na grubość 3 cali i wmieszaj go w górne 10 cali gleby za pomocą łopaty, wideł ogrodowych lub kultywatora.

Wskazówka: Zbyt częste używanie rototillera powoduje rozbicie agregatów glebowych, co niweczy Twoje wysiłki w zakresie poprawy jakości gleby.</>p> Rośliny okrywowe

– rośliny okrywowe mogą znacznie poprawić drenaż gleby poprzez zwiększenie ilości materii organicznej, a ich korzenie pomagają rozbijać lub rozszerzać zbitą glebę. Niektóre popularne gatunki roślin okrywowych to:

Alfalfa (Medicago sativa)
– Gryka (Fagopyrum esculentum)
– Owies (Avena sativa)
– Żyto ozime (Secale cereale)
– Koniczyna karmazynowa (Trifolium incarnatum)
– Gorczyca (Brassica napus

) Rośliny okrywowe

są czasami nazywane „zielonym nawozem” lub „żywą ści

ółką”.

Gatunki te mogą dodać azotu do gleby, poprawić drenaż i zwiększyć żyzność (bez stosowania nawozów chemicznych).

Napowietrzanie gleby – Napowietrzanie może pomóc w zmniejszeniu zagęszczenia gleby. Spulchniacz usuwa korki w glebie, pozostawiając otwory, które rozluźniają glebę, poprawiając drenaż i doprowadzając powietrze do korzeni.

Dodaj dżdżownice – dżdżownice w naturalny sposób i szybko poprawiają wielkość porów w glebie, szybkość przenikania wody, zawartość wody i zdolność zatrzymywania wody. Ich zagłębianie się w glebie sięga ponad 3 stopy w głąb, rozbijając stwardniałe gleby i promując ich głęboką strukturę i agregację.

Uwaga: gleba ze zdrową populacją dżdżownic odwadnia się do 10 razy szybciej niż gleba bez nich.

Dobrze odwodniona

gleba

W tym artykule poznasz informacje definiujące dobrze odwodnioną glebę, dowiesz się dlaczego jest ona niezbędna dla życia roślin oraz jak możesz odwrócić słaby drenaż

gleby.

Rozpoznanie, kiedy gleba nie jest prawidłowo odprowadzana, pomoże Ci podjąć szybkie działania w celu jej skorygowania i utrzymania roślin, krzewów i drzew żywych i kwitnących.

Twoje niezrozumienie drenażu gleby może prowadzić do hydraulicznego niepowodzenia w życiu roślinnym Twojego krajobrazu, pozostawiając Cię z chorymi, zanikającymi lub martwymi roślinami, krzewami i drzewami.

Źródła:
agebb.missouri.edu/agforest/archives/v10n2/gh14.htm
missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/pests-and-problems/environmental/overwatering
hort

news.

extension.iastate.edu/testing-and-improving-soil-drainage

dpi.

nsw.gov.au/agriculture/soils/guides/soil-biology/earthworms

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: https://www.72tree.com/what-is-well-drained-soil/

Powiązane artykuły
Drzewa

Czy firmy zajmujące się usuwaniem drzew pracują w deszczu?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Ochrona i odtwarzanie lasów w walce z kryzysem klimatycznym: Spostrzeżenia z ważnego badania w Nature

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Światowa Konferencja Klimatyczna COP 28: Oczekiwania wobec naszej delegacji

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.