Zwierzęta domowe

Dlaczego żołądek mojego psa wydaje odgłosy?

Zobacz także

Gurgle, gurgle. Rumble, rumble. Z pewnością słyszałeś już ten dźwięk od swojego pupila. Okazuje się, że istnieje słowo na ten gadający brzuszek: Borborygmus (wymawiane bore-bore-IG-mus), lub borborygmi, to wymyślne słowo na odgłosy z żołądka. Ten dudniący hałas powstaje, gdy gaz przemieszcza się przez jelita. Chociaż często są to normalne dźwięki żołądka, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego żołądek Twojego psa wydaje ten głośny dźwięk i kiedy może to wskazywać na problem. Jeśli zastanawiasz się, „Dlaczego żołądek mojego psa wydaje dźwięki?” i „Co powinienem zrobić, jeśli żołądek mojego psa bulgocze?”, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Dlaczego żołądek mojego psa wydaje odgłosy? Powszechne przyczyny

Podobnie jak to, czego mogłeś doświadczyć, brzuszek psa może regularnie wydawać dźwięki. Niektóre dudnienia są oczekiwane, ponieważ gaz odgrywa normalną rolę w przewodzie pokarmowym psa. Normalne dudnienie brzucha Twojego psa jest zwykle spowodowane przez jedną z dwóch rzeczy:

1. Zużycie powietrza

Chociaż psy nie piją napojów gazowanych tak jak ludzie, to jednak nadal zużywają swoją porcję powietrza. Masz szybko jedzącego psa? Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej pies je, tym więcej powietrza połyka w trakcie procesu. To powietrze musi się gdzieś podziać, a jeśli nie jest wypróżnione, pokonuje drogę wzdłuż przewodu pokarmowego i oznajmia swoją obecność w postaci dudniącego brzucha. Nie jest to problem medyczny, ponieważ jelita są zbudowane w taki sposób, że część gazu przemieszcza się przez nie w ramach normalnego przetwarzania żywności.

2. Bóle głodowe

Jak żołądek psa opróżnia i przygotowuje się do następnego posiłku, soki jelitowe są często uwalniane w przygotowaniu. Uwolnienie tych soków trawiennych i ruch w obrębie przewodu jelitowego powoduje warczenie brzucha, które kojarzymy z głodem. Pusty brzuch często może wydawać nieco głośniejsze dźwięki niż pełny, po prostu dlatego, że w jelitach nie ma jedzenia, które mogłoby wchłonąć lub zablokować część objętości.

Dlaczego żołądek mojego psa wydaje odgłosy? Mniej powszechne przyczyny

Czasami, bardziej znaczące przyczyny mogą powodować borborygmi. Wszystko, co wpływa na przewód pokarmowy psa może powodować zwiększenie lub zmniejszenie ruchów jelit i związanych z tym hałasów. Niektóre z bardziej powszechnych chorób związanych z szumami żołądkowymi obejmują:

 • Zapalna choroba jelit (IBD)
 • Pasożyty jelitowe
 • Stres
 • Choroby hormonalne
 • Rak jelita, taki jak chłoniak
 • Blokada przewodu pokarmowego spowodowana przez ciało obce
 • Krwotoczne zapalenie jelit (HGE)
 • Opuchlizna lub rozszerzenie żołądka (GDV)
 • Połknięcie substancji toksycznej
 • Nowe lekarstwo
 • Nowy pokarm

Dodatkowo, być może słyszałeś, jak jedzenie trawy może powodować bulgotanie w żołądku Twojego psa. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, psy nie zawsze czują się źle, gdy jedzą trawę. Psy mogą jeść trawę, ponieważ są znudzone, lubią jej teksturę lub smak albo szukają niezaspokojonej potrzeby żywieniowej. Jednak jedzenie trawy nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju.

Rozwiązania domowe

Jeśli myślisz sobie: „Żołądek mojego psa często burczy” lub jeśli zauważysz, że Twój pies szybko je, możesz spróbować kilku prostych rozwiązań. Wiele misek do jedzenia dla psów jest dostępnych z zamiarem spowolnienia ich jedzenia. Jednym z przykładów jest miska „Brake-Fast”. Gdy pies porusza się po wbudowanej w miskęsowe „przeszkody”, jedzą wolniej, żują więcej i połykają mniej powietrza, co prowadzi do zdrowszego przewodu pokarmowego i mniej wyraźnych odgłosów jelitowych.

Czasami pies może potrzebować więcej karmień rozłożonych w ciągu dnia, jeśli rutynowo słyszysz odgłosy z żołądka między posiłkami. Częściej jednak częstszego karmienia mogą wymagać tylko młodsze psy.

Kiedy należy szukać pomocy weterynaryjnej?

Samo w sobie nie ma powodu do niepokoju, jeśli słyszysz bulgotanie w żołądku swojego psa. Należy zwrócić się do lekarza weterynarii, gdy burczeniu w brzuchu towarzyszą inne objawy fizyczne. Niektóre z bardziej powszechnych oznak, które wskazują na problem to:

 • Zmniejszony apetyt
 • Spadek energii
 • Luźne stolce
 • Wymioty
 • Hipersalacja (oznaka rozstroju żołądka)
 • Niespokojność
 • Wyprostowana lub modląca się postawa, z tylną częścią ciała wyżej niż przednie ćwiartki, co jest oznaką bólu brzucha.

Jeśli kwestionujesz odgłosy z brzucha swojego psa, ogólną zasadą jest dać łagodnemu objawowi 24 godziny, aby zobaczyć, czy się poprawi. Jeśli jakiekolwiek oznaki GI pogorszą się – lub rozwiną się inne oznaki GI – nie czekaj całe 24 godziny. Wizyta u lekarza weterynarii może wiele zmienić w prowadzeniu szczęśliwego i zdrowego życia z twoim futrzanym przyjacielem.

Bio autora

Dr Laci Schaible

Zobacz także

Dr Laci Schaible jest wybitnym lekarzem weterynarii małych zwierząt i uważana jest za lidera w dziedzinie weterynaryjnej telezdrowia i prawa weterynaryjnego. Otrzymała tytuł doktora weterynarii w Texas A&M College of Veterinary Medicine oraz tytuł prawnika w Wake Forest University School of Law. Mieszka na Florydzie wraz z synem, największym na świecie pudlem standardowym i dwoma kotami, które potrafią załatwiać się w toalecie.

Powiązane artykuły
Zwierzęta domowe

Dlaczego koty wystawiają język? │ Hill's Pet

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zwierzęta domowe

Schroniska dla zwierząt i możliwości adopcji kota

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Zwierzęta domowe

Powody, dla których adoptowane koty wracają do schronisk

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.