Rośliny domowe

Ficus Triangularis 'Variegata’ jest piękny i łatwy w uprawie w pomieszczeniach.

Zobacz także

Fikus trójkątny Variegated Ficus triangularis oferuje dramatyczne wzory liści, dzięki czemu ta urocza roślina domowa jest wystarczająco efektowna, aby eksponować ją samodzielnie. Postaw młodą roślinę na stole, a gdy dojrzeje, pozwól jej błyszczeć jako roślinie podłogowej.

Jest także łatwa w uprawie, dając nam nowego ulubieńca z rodziny figowców. Jest idealna dla początkujących.

Urzekający styl i niskie wymagania – ten krzew ma wszystko. Zdjęcie © Elvira Kolomiytseva

Poznaj

figowca trójklapowego

Krzew figowca trójklapowego Ficus triangularis to bogactwo kolorów, faktur i form w jednym. Naturalnie zwarty pokrój sprawia, że jest to doskonała roślina do uprawy w pomieszczeniach.

Rośnie powoli, w końcu osiągnie kilka stóp wysokości, ale można ją dowolnie przycinać, aby kontrolować jej wielkość. Najlepszym momentem na przycinanie jest wiosna, kiedy roślina zaczyna swój najbardziej intensywny wzrost.

Ten niezwykle ozdobny krzew jest obficie pokryty liśćmi o wyraźnym trójkątnym kształcie i zaokrąglonych brzegach. Odmiana 'Variegata’ jest poszukiwana ze względu na wspaniałe, variegate, zielone liście z kremowobiałymi brzegami.

Czy figi rosną w pomieszczeniach? Tak, jest to jeden z niewielu gatunków figowca, który wytwarza owoce w pomieszczeniach, chociaż figi są małe i niejadalne.

Problemy z figowcami, rozwiązania i odpowiedzi

Zastanawiasz się kiedy przesadzić? Przesadź roślinę o jeden rozmiar (1 do 2 cali), gdy jej korzenie są zwinięte w doniczce lub wyrastają z otworów drenażowych. Użyj ciężkiego pojemnika dla większych roślin, aby pomóc zrównoważyć ich wagę. Wysokie rośliny są cięższe. Przesadzaj wiosną. Dowiedz się, jak przesadzać rośliny domowe tutaj.

Coś dokucza twojej roślinie? Zwróć uwagę na owady skalnice i mączniaki, które mogą zaatakować rośliny figowca. Szukaj ich wzdłuż łodyg i na spodniej stronie liści, gdzie lubią się ukrywać. Odizoluj zaatakowaną roślinę i potraktuj ją od razu mydłem owadobójczym.

Żółte, opadające liście są objawem nadmiernego podlewania. Jedną rzeczą, którą ta roślina nie toleruje jest mokra mieszanka doniczkowa. Użyj doniczki z otworami drenażowymi i opróżnij tackę drenażową po podlewaniu. Zobacz porady „Woda” poniżej.

Opadnięte liście są prawdopodobnie wynikiem niskiego poziomu oświetlenia lub nagłej zmiany oświetlenia. Ficus triangularis nie jest tak temperamentny jak jego członek rodziny, figa płacząca, ale nie lubi zmian światła, temperatury i … cóż, żadnych zmian. Należy uważać, aby nie podlewać nadmiernie figowca, który zrzuca liście, ponieważ może to pogorszyć problem. Podniesienie wilgotności wokół niego może pomóc.

Czy rośliny figowca są trujące? Tak, sok jest toksyczny dla zwierząt domowych, jeśli zostanie zjedzony. Może powodować podrażnienie skóry i oczu dla ludzi, którzy mają kontakt z sokiem. Jako środek ostrożności, dobrze jest nosić rękawiczki podczas przycinania lub przesadzania tej rośliny.

Zielony wzór w kształcie serca jest obramowany bielą. Zdjęcie © Wipavadee Boonyatha

Ficus Triangularis Pielęgnacja

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia

Wysokość: 4 do 6 stóp (1,2 do 1,8 m)

Światło: Jasne, pośrednie światło przez cały rok. Rośliny, które nie rosną zbytnio, zrzucają liście lub tracą swoje variegation, prawdopodobnie nie otrzymują wystarczającej ilości światła.

Woda: Podlewaj dokładnie, a następnie pozwól lekko wyschnąć pomiędzy podlewaniem. Fikus nie toleruje wilgotnej gleby. Utrzymuj glebę lekko suchą.

er w zimie, kiedy poziom światła jest niższy, a wzrost wolniejszy. Żółte liście są objawem nadmiernego podlewania.

Wilgotność: Poziom wilgotności względnej do 70% jest najlepszy dla Ficus triangularis. Dobrze jest używać miernika wilgotności w pobliżu rośliny, a nie zgadywać, ponieważ powietrze w pomieszczeniach może stać się bardzo suche w miesiącach zimowych, a my tego nie zauważamy. Najbardziej efektywnym sposobem zwiększenia wilgotności dla rośliny domowej jest nawilżacz pokojowy z chłodną mgiełką.

Temperatura: Średnia do ciepłej temperatura w pomieszczeniu (65-85°F/18-29°C). Ficus triangularis preferuje ciepłe temperatury, tak jak my, ale toleruje minimum 50°F/10°C. Trzymaj roślinę z dala od zimnych przeciągów i wentylatorów.

Gleba: Bezglebowa mieszanka doniczkowa

Nawóz: Zasilaj raz w miesiącu od wiosny do jesieni zrównoważonym nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Lub upuść granulki nawozu o przedłużonym działaniu na wierzchu podłoża doniczkowego przed podlewaniem. Nie zasilaj rośliny domowej zimą, kiedy wzrost jest wolniejszy.

Rozmnażanie: Ficus triangularis łatwo się ukorzenia z sadzonek z końcówką pędu. Wiosna jest najlepszym czasem na rozmnażanie sadzonek, ponieważ roślina ta zaczyna swój najbardziej energiczny okres wzrostu. Należy pobrać 3-calowe (8 cm) sadzonki z kilkoma liśćmi i umieścić je w podłożu dla roślin doniczkowych, lekko wilgotnym i ciepłym (około 70°F/21°C).

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.