Drzewa

Kontrola i usuwanie ssawek drzew

Zobacz także

Zapobiegaj osłabianiu drzew przez ssawki i pędy wodne kradnące im wodę i składniki odżywcze. Wiedza na temat tego, jak i kiedy usuwać przyssawki, pomoże Ci zachować zdrowe i kwitnące drzewa.

Serwis 72tree.com zebrał następujące informacje na temat usuwania przyssawek i pędów wodnych, szkód, jakie wyrządzają one drzewom, oraz sposobów ich prawidłowego kontrolowania.

Usuwanie przyssawek

Pozostawienie przyssawek na drzewie spowoduje, że woda i składniki odżywcze zostaną odwrócone od drewna wegetatywnego i owocującego, które musi rosnąć silne i zdrowe. Ssawki należy usuwać, gdy tylko się pojawią, a rosną bardzo szybko.

Ssawki wyrastają z podstawy pnia lub z korzeni i trzeba je usuwać ręcznie. Najlepiej przycinać je z powrotem do miejsca, w którym wyrastają z korzenia lub podstawy drzewa. Rozważ następujące rozwiązanie:

– Używając packi ręcznej, odsłonić przyssawkę do miejsca, w którym wyłoniła się z korzenia.

– Odetnij ją u podstawy za pomocą ostrych nożyc ogrodowych (pozostaw kołnierz, w którym przyssawka styka się z drzewem, aby przyspieszyć gojenie się ran).

– Przykryj miejsce cięcia (ziemią) i pozwól mu się zagoić.

– Powtórz ten proces w przypadku pozostałych przyssawek.

Unikaj koszenia tych przyrostów. Koszenie może spowodować nieprawidłowy wzrost, a uszkodzony wzrost może stać się wektorem chorób i infekcji.

Wskazówka: Pozostawienie kikuta może pogorszyć problem, powodując powstanie wielu pędów. Aby dotrzeć do miejsca, w którym z korzeni wyrastają odrosty, należy je przekopać.

Uwaga: Gdy na drzewie zaczną się rozwijać odrosty, będą się one pojawiać do końca życia drzewa i trzeba je będzie regularnie usuwać.

Usuwanie pędów wodnych

Pędy wodne, podobnie jak przyrosty, są szybko rosnące i mają tendencję do wyrastania pionowo, z pnia lub z istniejącej gałęzi. One również odprowadzają wodę i składniki odżywcze z drzewa, blokują dostęp światła słonecznego i cyrkulację powietrza. Oto jak można je usunąć:

– Zidentyfikuj pędy wodne jako zbędny wzrost, który należy przyciąć.

– Odetnij je od drzewa za pomocą sekatora.

– Przycinaj je do miejsca, w którym wyrastają z pnia/gałęzi (ponownie pozostawiając kołnierz, w którym pęd wodny styka się z drzewem, aby przyspieszyć gojenie się ran).

– Pozwól, aby te rany zagoiły się jak inne rany po cięciu.

Wskazówka: pozostawienie czopu podczas usuwania pędów wodnych może pogorszyć problem, powodując powstanie wielu pędów.

Co powoduje powstawanie przyssawek i pędów wodnych?

Gdy drzewa są zestresowane lub doznały urazu, często reagują wytwarzaniem wyprostowanych pędów zwanych pędami wodnymi i ssawkami. Oto kilka zdarzeń, które mogą powodować ich wzrost:

– Uszkodzenie korzeni
– Utrata korzeni
– Uszkodzenie w wyniku burzy
– Utrata gałęzi
– Przycinanie wierzchołków
– Nadmierne/nieprawidłowe przycinanie
– Przyssawki
– Choroba
– Susza
– Zaraza
– Uszkodzenia spowodowane kosiarką/mechanizmem

Uwaga: Ssawki i pędy wodne mogą być oznaką starzenia się drzewa. Wiele drzew w miarę jak się starzeją, zaczynają się rozpadać lub nawet umierają.

Pędy wodne i przyssawki wyrastają z uśpionych pąków w korze i/lub korzeniach i są słabo przytwierdzone do drzew, chyba że pozwoli się im rosnąć przez wiele sezonów.

Wskazówka: Po wykryciu problemu z przyssawkami i pędami wodnymi zatrudnij arborystę, który oceni stan zdrowia Twojego drzewa (drzew).

Zwalczanie przyssawek i pędów wodnych

Istnieją produkty zawierające kwas naftalenowo-octowy (NAA) oznaczone do kontroli pędów na niektórych drzewach. Należy jeszcze przeprowadzić badania nad ich skutecznością w przypadku drzew krajobrazowych.

Produkty podobne do „Sucker Punch” firmy Bonide mają emulsję parafinową na bazie wody, więc po zastosowaniu działają do 6 miesięcy.

Podobnie, niektóre herbicydy są skuteczne w kontrolowaniu i tłumieniu wyrostków, ale nie są zalecane dla wszystkich odmian roślin i drzew. Podobnie, herbicydy stosowane na odrosty mogą poważnie zaszkodzić drzewu. Takie produkty powinny być stosowane przez certyfikowanego arborystę.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania powstawaniu pędów wodnych i przyrostów na drzewach jest utrzymanie ich w jak najlepszym stanie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu. Jeśli Twoje drzewa mają już wiele pędów, postaraj się dowiedzieć (lub wezwij profesjonalistę), co jest przyczyną stresu i jak go skorygować.

Ssawki i

pędy wodne

W tym artykule dowiedziałeś się o ssawkach i pędach wodnych, jakie szkody mogą wyrządzić Twoim drzewom i jak je prawidłowo usunąć

.

Wiedza o tym, dlaczego na drzewach rosną ssawki i pędy wodne, pomoże Ci ustalić, czy w drzewie występują poważniejsze uszkodzenia lub jakie kroki należy podjąć, aby zwiększyć jego wigor.

Ignorowanie problemu z pędami wodnymi i przyssawkami może sprawić, że drzewo z problemami będzie jeszcze bardziej zagrożone. W miarę upływu czasu woda i składniki odżywcze mogą się poważnie uszczuplić, prowadząc do kolejnych problemów z drzewem, infekcji, zakażeń i w końcu śmierci.

Źródła:
extension.unh.edu/blog/can-water-sprouts-and-suckers-be-prevented-trees
newswire.caes.uga.edu/story/5514/Root-Suckers.html
hig.ipm.illinois.edu/article.php?id=993
hort.ifas.ufl.edu/woody/cleaning.shtml

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/controlling-removing-tree-suckers/

Powiązane artykuły
Drzewa

Powrót do korzeni: Jak Felix, Alina i Elly inspirują kolejne pokolenie do sprawiedliwości klimatycznej podczas Solutionary Summit

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przyszłość w młodych rękach: Raport z obozu przyszłości w Wolfsburgu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Poznaj członków Global Board na lata 2024/25!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.