Rośliny domowe

Fronty paproci mają zarodniki na spodniej stronie. Jaki jest ich cel?

Zobacz także

Zarodniki paproci to małe „plamki” na spodniej stronie liści. Czy kiedykolwiek zauważyłeś je i pomyślałeś, że twoja paproć ma poważny przypadek łusek? Niestety, łuski z reguły uwielbiają paprocie. Zobacz zdjęcia poniżej.

Liście paproci z łuskami

Poniższe zdjęcia przedstawiają paproć z ptasiego gniazda, której pozwoliłem nabawić się okropnych łusek. Zanim ją odkryłem, była już zbyt daleko, by ją uratować. Możliwe, że pozwoliłem, by jej stan pogorszył się na potrzeby zdjęć. Rany.

Jak widać, łuski są wszędzie na przedniej stronie tych liści. Są dojrzałe (duże brązowe), niektóre mniej dojrzałe, a także gąsienice. Gąsienice to łuski, które wciąż się poruszają, zanim znajdą miejsce, w którym chcą się osiedlić na roślinie. Następnie przyczepiają się, tworzą powłokę i zaczynają wysysać soki z rośliny.

Łuski na przedniej części liścia paproci

Sprawdzanie liści paproci

Częste sprawdzanie liści paproci pozwala na wczesne wykrycie łusek i opanowanie ich. Używam Bonide Systemic Houseplant Insect Control. Posypuję nim podłoże zgodnie ze wskazówkami na etykiecie i podlewam.

Zarodniki paproci mają wyraźny wzór na spodniej stronie liści, a łuski są rozrzucone gdziekolwiek chcą.

Czym są zarodniki paproci?

Zarodniki paproci są środkiem, za pomocą którego paproć rozmnaża się płciowo i są prostymi, jednokomórkowymi, mikroskopijnymi strukturami. Pojawiają się one na tylnej stronie liścia. Zwykle są one ułożone w swego rodzaju wzór w porównaniu do owadów łuskowych pokazanych powyżej.

Zarodniki występują w skupiskach, zwanych sori (singular-sorus). Skupiska zarodników to sporangia, które mogą mieć różne kształty, takie jak okrągłe, podłużne, nerkowate lub liniowe.

Dopóki zarodnie nie dojrzeją i nie będą gotowe do uwolnienia zarodników, pokrywa je indusium, ale nie wszystkie paprocie je posiadają.

Zarodniki paproci na grzbiecie liścia we wzorzeLiście paproci rogatej z zarodnikami pokrywającymi końcówkiPaprocie z ptasiego gniazda mają zarodniki w liniach

Co to jest indusium? Czy znajduje się na liściu paproci?

Indusium to błona, która pokrywa zarodniki i chroni je. Te, które zakreśliłem poniżej, nadal w pewnym stopniu chronią zarodniki. Brązowawe, pomarszczone po lewej są stare. Zarodniki zostały już zrzucone. Wszystkie zarodniki znajdujące się na jednym liściu mogą dojrzewać w różnym czasie.

Zwróć uwagę na osłonę zarodników, którą jest indusium.

Cykl życia zarodników paproci

Po pierwsze, zaczynamy od liścia paproci i rośliny, z której pochodzi. Wytwarza ona zarodnie na spodniej stronie liścia. Niektóre z tych zarodni mają wokół siebie rząd wyspecjalizowanych komórek zwanych pierścieniem.

Kiedy zarodniki dojrzewają, indusium kurczy się, a pierścień kurczy się. Zarodniki wydostają się na zewnątrz, tworząc kolejne paprocie.

Zarodnie na spodniej stronie liścia paproci Widoczne są różne etapy dojrzewania zarodni na spodniej stronie liścia paproci.

Czy wszystkie liście paproci mają zarodniki? Nie. Wszystkie liście paproci nie mają zarodników. Możesz mieć paproć z zarodnikami na niektórych liściach i bez zarodników na innych liściach.

Ten liść paproci nie ma zarodników, ale ładnie wygląda w słońcu.

Kiełkowanie

Kiedy zarodniki paproci wykiełkują, wyrasta mała „roślina” w kształcie serca, zwana protalusem. Zawiera ona archegonium i pylnik na spodniej stronie. Archegonium zawiera jajo, a pylnik zawiera plemniki.

Kluczem do procesu zapłodnienia jest woda. Jeśli nie ma wody, tPlemnik nie może dopłynąć do komórki jajowej w celu zapłodnienia. Jeśli jest wystarczająco dużo wody, plemnik i jajeczko łączą się i może wyrosnąć nowa roślina.

Moja roślina ZZ poniżej znajduje się pod paprocią niedźwiedziej łapy, a zarodniki z liści paproci pokryły liście. Kiedy to odkryłem, zabrałem ją pod prysznic, aby ją opłukać. Wyobraź sobie, jak dobrze może teraz fotosyntetyzować.

Liście mojej rośliny ZZ są pokryte zarodnikamiZarodniki wyglądają jak brud na liściach ZZPokryty zarodnikami liść nad moją rośliną ZZ poniżej

Liście paproci pojawiają się tam, gdzie chcą

Mam paproć szparagową w tym samym pomieszczeniu co paproć niedźwiedzia łapa. Pewnego dnia zauważyłem, że wśród łodyg paproci szparagowej wyrósł jeden liść. Nie posadziłem jej tam.

Zarodniki mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości na zewnątrz. Wewnątrz mojego domu przebyły kilka metrów do paproci szparagowej. Mogły zostać przeniesione na futrze kotka Henry’ego lub mogły być bliżej łapy niedźwiedzia, niż pamiętam. Tak czy inaczej, teraz paproć niedźwiedziej łapy rośnie w mojej paproci szparagowej.

Ta paproć niedźwiedziej łapy (Aglaomorpha) wyrosła w doniczce paproci szparagowej, która znajdowała się w tym samym pokoju

Ta paproć ostrokrzewu, Cyrtomium falcatum poniżej, rośnie w lokalnym szklarni, Graye’s Greenhouse. Rośnie w szczelinie między drewnianą ławką a odwróconym wiadrem. Za każdym razem, gdy tam idę, jestem nią zdumiony.

Paproć ostrokrzewuTa paproć ostrokrzewu rośnie w szczelinie, w której ławka stoi na wiadrze.

Niedojrzałe zarodniki paproci na liściu paproci

Ta paproć ostrokrzewu znajduje się w małej 4-calowej doniczce, a na jednym z liści zaczynają rozwijać się zarodniki. Zwróć uwagę na jasny kolor zarodników. W miarę dojrzewania zarodniki stają się czarne lub brązowe. Istnieją paprocie z żółtymi zarodnikami, ale wiem, że paprocie ostrokrzewu zmieniają kolor na brązowy.

To są niedojrzałe zarodniki paproci ostrokrzewu. Zauważ, że kolor jest jasny.

Zarodnikowanie lub pierwszy liść paproci

Zarodnik to pierwszy liść, który wyłania się z protallusa. Liść ten nie przypomina dojrzałych liści rośliny macierzystej. W miarę jak roślina rośnie i dojrzewa, prothallus rozpada się. Paproć zacznie wyglądać jak roślina macierzysta, gdy wypuści nowe liście.

Rozmnażanie

Czy zamierzam mówić o zbieraniu zarodników i zakładaniu własnych roślin? Nie. Jeśli zdecydujesz, że jest to coś, co chcesz zrobić, jestem pewien, że istnieje wiele informacji na ten temat. Na razie zostawię to profesjonalistom. Może kiedyś.

Oddzieliłem paproć, aby ją rozmnożyć, jak ta poniżej.

Oddzielanie młodej paproci od rośliny macierzystej

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się dziś czegoś o liściach paproci i zarodnikach. Często sprawdzaj swoje liście, ponieważ mogą to być łuski, ale jeśli plamy znajdują się tylko z tyłu, jesteś bezpieczny. Chyba że są one również na przedniej stronie ….. Po prostu bądź świadomy, że istnieje różnica i utrzymuj swoje rośliny w czystości i zdrowiu.

Życzę miłego tygodnia, roślinni przyjaciele!

Zobacz także

Linki w tym wpisie zawierają linki partnerskie. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem linku, otrzymam kilka centów. Dziękuję.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.