Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Bobolink – Ptaki świata

Zobacz także

Bobolink jest śpiewakiem otwartych łąk i pastwisk w dużej części Ameryki Północnej. Żółty grzebień tego czarno-białego ptaka wyróżnia się wśród tłumu, podobnie jak jego niesamowity śpiew. Bobolink należy do rodziny Icteridae, do której należą kosy, wilgi, łąkówki i kraski z Nowego Świata. Wielu jego kuzynów na drzewie genealogicznym Icteridae jest znanych ze swojego śpiewu, ale tylko Bobolink został nazwany na jego cześć.

„Bobolink” pochodzi od „Robert of Lincoln”, które zostało skrócone do „Bob o’ Link”. Robert of Lincoln to wiersz Williama Cullena Bryanta, który opisuje idylliczne życie Bobolinka i wywodzi nazwę „Robert of Lincoln” od dźwięku śpiewu Bobolinka. Chociaż być może nie słyszałeś wcześniej całego wiersza, powtarzająca się fraza „bobolink, bobolink, spink, spank, spink” może być znajoma.

Powiązany artykuł: Gatunki w centrum uwagi: Biegus większy

Ciekawostki na temat bobolinka

Bobolinki są wyjątkowo urocze i wywierają silne wrażenie na mieszkańcach regionów, w których występują. Poznajmy niektóre z najbardziej interesujących cech Bobolinka!

  • Elegancki ptak w odwróconym smokingu: Na pierwszy rzut oka upierzenie Bobolinka może wydawać się podobne do innych kosów; głównie czarne pióra, trochę bieli i odrobina koloru. Dodajmy do tego fakt, że samice i samce nielęgowe są brązowe i smugowate, a otrzymamy bardzo klasyczny wygląd Icteridae. Upierzenie Bobolinka jest jednak wyjątkowe. Jest to jedyny ptak śpiewający, który nosi smoking „od tyłu”. Zamiast czarnego grzbietu i białego brzucha, samiec Bobolinka ma czarny brzuch z białym grzbietem.
  • Bobolink za granicą: Kiedy myślisz o długich migracjach, prawdopodobnie wyobrażasz sobie jednego z tych wędrownych ptaków morskich, takich jak rybitwa arktyczna, która każdego roku nawiguje od bieguna do bieguna. Podróż Bobolinka nie może się równać z podróżą Rybitwy Arktycznej, ale ten niepozorny ptak śpiewający jest doświadczonym podróżnikiem. Każdego roku Bobolinki migrują z północnych Stanów Zjednoczonych aż do Ameryki Południowej, docierając aż do Argentyny, aby spędzić zimę ciesząc się umiarkowaną pogodą.
  • Poetycka muza: William Cullen Bryant nie jest jedynym poetą, którego zainspirował Bobolink. Emily Dickinson napisała dwa wiersze o tym ptaku i wspomniała o nim w innym, nazywając go „Rowdy of the Meadow”. XIX-wieczny poeta John Burroughs również napisał wiersz o Bobolinku.
  • Apetyt na ryż: Naukowa nazwa bobolinka to „Dolichonyx oryzivorus„. „Oryzivorus” pochodzi od łacińskich słów oznaczających „ryż” i „pożerać”. Jedną z alternatywnych nazw bobolinka jest „ptak ryżowy”. Jest to odpowiednia nazwa, ponieważ Bobolinki muszą jeść ogromne ilości pożywienia, często ryżu i innych ziaren, aby przygotować się do długich migracji. Niestety, czasami stawia je to w konflikcie z rolnikami.

Przyszłość bobolinka

Niegdyś wszechobecny mieszkaniec północno-wschodnich łąk, Bobolink od kilku dziesięcioleci podupada, a niektóre grupy zajmujące się ochroną przyrody podnoszą w ostatnich latach alarm w związku z ogólnym spadkiem liczebności ptaków łąkowych. Ponieważ ptaki te są zależne od tych użytków zielonych, praktyki zarządzania gruntami mają zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania. Jednym ze szczególnych czynników, który często niszczy populacje Bobolink, jest czas koszenia gruntów rolnych. Gdy trawy są koszone w sezonie lęgowym, Bobolinkiłączki, które budują swoje gniazda w trawie, doświadczają powszechnego niszczenia gniazd. Dostosowanie zarządzania gruntami rolnymi może być niezbędnym krokiem w kierunku zachowania przyszłości Bobolinka.

Zobacz także

Popularny artykuł: Sowy jarzębate po raz pierwszy rozmnażają się w Wyoming

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.