Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także

Cietrzew i cietrzew karoliński to jedne z najbardziej znanych i lubianych ptaków podwórkowych w Ameryce Północnej. Ale dla obserwatorów ptaków, którzy mieszkają na zachód od Gór Skalistych, dwie alternatywne sikory pełnią rolę ukochanego małego ptaka śpiewającego i gościa na podwórku. Są to cietrzew kasztanowaty i cietrzew górski. Kasztanowiec występuje na wąskim pasie terytorium wzdłuż wybrzeża Pacyfiku od Kalifornii po Alaskę. Jednak w szerszym pasie zachodnich Stanów Zjednoczonych króluje sikora górska. Ta mała i urocza kuzynka bardziej znanych członków rodziny sikorowatych, jak sama nazwa wskazuje, występuje zwykle w regionach górskich.

Sikory górskie, podobnie jak inne sikory, należą do rodziny sikorkowatych. Są to małe, okrągłe ptaki z czarno-białym upierzeniem na głowie. Cietrzewie są nazywane ze względu na ich nawoływania, a cietrzew górski nie jest wyjątkiem. Górskie lasy w całym ich zasięgu odbijają się echem od nawoływania chick-a-dee-dee-dee, które jest znakiem rozpoznawczym sikor.

Powiązany artykuł: Niezwykle rzadki ptak „pół samiec” i „pół samica” znaleziony w Kolumbii

Ciekawostki na temat sikory górskiej

Sikorka górska może nie jest tak kultowa jak jej wschodni kuzyni, ale ma równie wiele osobowości. Zapoznajmy się z kilkoma ciekawostkami na temat sikory górskiej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co sprawia, że ten niewielki ptak śpiewający jest tak sympatyczny!

Chickadee-dee-dee: Wesoła, brzęcząca piosenka, od której pochodzi nazwa sikory górskiej, to coś więcej niż tylko zabawna melodia. W rzeczywistości jest pełna informacji! Po pierwsze, sikory mają wiele różnych nawoływań i piosenek, których używają do komunikowania się ze sobą. Niektóre dźwięki są używane do ustalenia ich terytorium, podczas gdy inne mogą stanowić ostrzeżenie, że niebezpieczeństwo jest blisko. Zawołanie „chickadee-dee-dee” jest często używane jako sygnał alarmowy, który sygnalizuje, że w pobliżu znajduje się potencjalny drapieżnik. Jeszcze bardziej zdumiewające jest to, że liczba „dees” w zawołaniu może powiedzieć innym ptakom, jak poważne jest niebezpieczeństwo. Uważa się, że większa liczba „dees” na końcu „chickadee” oznacza bardziej niebezpiecznego drapieżnika!

Liczenie kalorii: Sikorki górskie to maleńkie stworzenia. Mają duże osobowości, ale podobnie jak inni członkowie rodziny sikor, ich całe ciała mają zaledwie kilka centymetrów długości. Z tego powodu nie potrzeba dużej ilości pożywienia, aby utrzymać sikorę górską w ruchu. Potrzebują one jedynie około 10 kal orii dziennie, aby przeżyć. Dla porównania, 10 kalorii to około połowa orzecha nerkowca.

Czas na księżniczkę Disneya: Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, by dziki ptak wylądował w twojej dłoni? Cóż, nie jest to najbardziej higieniczna praktyka, więc pamiętaj, aby dobrze umyć ręce i zachować bezpieczeństwo, ale jeśli Twoim celem jest ręczne karmienie dzikiego ptaka, pisklę górskie jest całkiem dobrym kandydatem. Ptaki te są towarzyskie i często lądują na ludziach, aby zjeść nasiona słonecznika lub inne przekąski z wyciągniętej dłoni. Cietrzewie górskie można przyciągnąć do siebie imitując ich nawoływania lub odtwarzając je na telefonie, ale należy zachować ostrożność. Istnieją etyczne obawy związane z używaniem ptasich nawoływań do wabienia ptaków, ponieważ może to je niepokoić lub pobudzać. Upewnij się, że to, co robisz, jest bezpieczne i legalne w Twojej okolicy i przeczytaj wiele przewodników, aby Twoje ptasie doświadczenia były bezpieczne dla ptaków!

Przyszłość cietrzewia górskiego

Cietrzewie górskie to pospolite ptaki, które nie są jeszcze zagrożone. Czerwona lista gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wymienia sikorę górską jako „najmniejszej troski” i „stabilną”. Mimo to grupy zajmujące się ochroną ptaków zaczynają zgłaszać obawy. Chociaż jest to gatunek pospolity, liczebność sikory górskiej spadła o 39% od 1966 r. i jest ona czasami określana jako ptak pospolity, którego liczebność gwałtownie spada. Ponieważ populacje ptaków na całym świecie spadają, nawet nasi najbardziej powszechni i wszechobecni pierzaści przyjaciele ucierpieli. Przyszłość cietrzewia górskiego to przyszłość całej populacji ptaków na naszej planecie; niepewna.

Zobacz także

Popularny artykuł: Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Powiązane artykuły
Ptaki

Jak znaleźć swoje zwierzę duchowe

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie przepiórki (+ zwierzę duchowe i totem)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wydry (+ zwierzę duchowe, totem i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.