Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Kos czerwonoskrzydły

Zobacz także

Amerykańskie mokradła i rosnące na nich wysokie trawy trzcinowe są rajem dla wielu ptaków, od eleganckich ptaków brodzących, przez gromadne stada kaczek i gęsi, po ruchliwe małe skupiska wróbli. W pewnym sensie ptaki są prawdziwymi mieszkańcami terenów podmokłych. Oczywiście, na obrzeżach amerykańskich dróg wodnych żyją owady, płazy i ssaki, ale spacer szlakiem mokradeł to obserwacja ptaków. A żaden ptak nie rządzi bagnami tak jak kos rudoskrzydły.

Błyszczące czarne pióra z uderzającą plamą czerwieni, płynne muzyczne pieśni i kakofoniczna obfitość to cechy, które najbardziej kojarzą mi się z kosem czerwonoskrzydłym. Jest to prawdziwy członek rodziny Icteridae kosów Nowego Świata; odważny i zabawny.

Powiązany artykuł: Gatunki w centrum uwagi: Dzioborożec nosorożec

Ciekawostki o kosie czerwonoskrzydłym

Kosy czerwonoskrzydłe to piękne ptaki pełne osobowości. Odkryjmy tę osobowość z kilkoma ciekawostkami o kosie czerwonoskrzydłym, które pomogą ci bardziej docenić następny spacer po mokradłach!

Romanse rodem z telenoweli: Kosy rudoskrzydłe są znane z poligynii. Oznacza to, że jeden samiec często ma więcej niż jedną samicę. W rzeczywistości samiec może bronić terytorium, na którym znajduje się nawet 15 samic. Brzmi to jak dużo i tak jest, ale prawda jest jeszcze bardziej skandaliczna. Aż połowa piskląt urodzonych na terytorium samca prawdopodobnie została spłodzona przez innego samca.

Zakamuflowane samice: Aby bronić swojego terytorium przed innymi samcami, samce kosów czerwonoskrzydłych siadają gdzieś wysoko i podczas śpiewu błyskają czerwonymi plamami na skrzydłach. Ten zuchwały pokaz wyraźnie kontrastuje ze strategią przetrwania samicy. Samice kosów czerwonoskrzydłych nie są ani czerwonoskrzydłe, ani czarne. Gatunek ten wykazuje dymorfizm płciowy, co oznacza, że samce i samice różnią się wyglądem. Samica ma smugowaty brązowy kolor, który pomaga jej wtopić się w trzciny i trawy bagien, gdzie ukradkiem buduje gniazdo.

Śmiech w obliczu niebezpieczeństwa: Jeśli kamuflaż nie wystarczy, aby ukryć samicę, jej partner może po prostu wkroczyć do akcji i jej bronić. Dla większości ptaków śpiewających walka z drapieżnikami jest trudnym zadaniem, ale kos rudoskrzydły nieustraszenie podejmuje wyzwanie. Ptaki te znane są z atakowania większych drapieżników. A kiedy mówię większe, mam na myśli większe. Samce kosów czerwonoskrzydłych czasami atakują nawet ludzi, którzy wejdą na ich terytorium lęgowe i podejdą zbyt blisko. Dla większości drapieżników atak kosa rudoskrzydłego jest na tyle irytujący lub rozpraszający, że odwraca ich uwagę od miejsca gniazdowania. Tak więc niebezpieczne ryzyko ataku na większe zwierzęta często się opłaca.

Ptaki z jednego pióra: Kos rudoskrzydły jest obecnie rekordzistą pod względem największej liczby ptaków jednego gatunku w ramach Christmas Bird Count. W Arkansas w 1964 roku naliczono ponad 40 milionów kosów czerwonoskrzydłych. Jest to ogromna liczba, ale gromadzenie się w dużych grupach nie jest jednorazowym zjawiskiem w przypadku kosa rudoskrzydłego. Ptaki te często łączą się w stada z innymi gatunkami Icteridae, w tym kraskami i szpakami, i można je znaleźć w stadach liczących ponad milion ptaków.

Przyszłość kosa rudoskrzydłego

Czerwona lista gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wymienia kosa rudoskrzydłego jako gatunek „najmniejszej troski”. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że Kosy czerwonoskrzydłe to niezwykle powszechny gatunek, którego populację szacuje się na ponad 200 milionów osobników. Jednak pomimo tej liczebności, populacja tych wszechobecnych ptaków wodno-błotnych spada. Przyszłość kosa rudoskrzydłego może być zapewniona jeszcze przez wiele lat w oparciu o samą gęstość populacji, ale ten spadek jest niepokojący i musi zostać zatrzymany, jeśli przyszłe pokolenia mają cieszyć się hałaśliwym śpiewem amerykańskich mokradeł.

Zobacz także

Popularny artykuł: Stanowy ptak Florydy może się wkrótce zmienić

Powiązane artykuły
Ptaki

Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Niezwykle rzadki ptak "pół samiec" i "pół samica" znaleziony w Kolumbii

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.