Rośliny domowe

Gerbera Daisy Care: Gerbera jamesonii roślina domowa

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Gerbera jamesonii

Pielęgnacja stokrotek jest tak prosta, że nic dziwnego, iż te przyciągające wzrok kwiaty stały się obowiązkowymi roślinami domowymi. Wiosną i latem w kwiaciarniach można znaleźć wiele kolorowych roślin z rodziny gerberowatych.

Poznaj stokrotki Gerbera

Duże, aksamitne kwiaty gerbery są efektowne i trwałe. Są umieszczone na grubych, bezlistnych łodygach nad dużymi, głęboko żyłkowanymi liśćmi. Liście mają około 15 cm długości, a od spodu są miękkie i pokryte futerkiem.

Gerbery można znaleźć na sprzedaż wiosną i wczesnym latem. Kolory stokrotek gerbery wahają się od delikatnego różu, bieli i bladej żółci do jasnych odcieni różu, pomarańczu, purpury i czerwieni. Nowsze hybrydy są kompaktowe i produkują do 6 kwiatów na raz, co czyni je idealnymi do uprawy w pomieszczeniach.

Nowa roślina? Kiedy przynosisz do domu świeżą doniczkę ze stokrotkami gerbera, jak najszybciej zdejmij z niej ozdobne opakowanie. Nadmiar wody będzie gromadził się w foliowym lub plastikowym rękawie zamiast odpływać, zamulając korzenie. Zobacz porady dotyczące wody poniżej. Chcesz zakryć zwykłą doniczkę z przedszkola? Wsuń ją do cachepot – ozdobnego pojemnika bez otworów odpływowych. Dobrym pomysłem jest umieszczenie małych kamieni na dnie cachepotów, aby utrzymać wewnętrzną doniczkę powyżej wody drenażowej.

Oddychaj łatwiej. Stokrotki gerbera są nie tylko piękne, ale także dobre dla Ciebie. Gerbery należą do najlepszych roślin poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach. Mają jeden z najlepszych wskaźników usuwania toksyn, takich jak formaldehyd i benzen z zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach.

Gerbera Daisy Care: Problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Zapewnij roślinie gerbery trochę powietrza. Umożliwienie dobrej cyrkulacji powietrza wokół rośliny pomoże zapobiec plamistości liści. Ten grzyb pojawi się na liściach w postaci brązowych plam otoczonych jasnymi obwódkami. Odizoluj roślinę i odetnij wszystkie dotknięte liście. W razie potrzeby zastosuj fungicyd przeznaczony do zwalczania plamistości liści.

Sprawdź, czy nie ma robaków. Regularnie sprawdzaj rośliny domowe pod kątem obecności mszyc. Mają one tendencję do zawieszania się na pąkach kwiatowych i łodygach. Jeśli znajdziesz infestację, traktuj roślinę od razu, ponieważ te małe szkodniki mogą uszkodzić rośliny. Mokre, torfowe mieszanki doniczkowe czasami przyciągają grzybowe gnaty; wyglądają one jak małe, czarne muchy, które skaczą lub pełzają po glebie.

Zdobądź więcej kwiatów. Gdy kwiat zblednie, należy odciąć łodygę u podstawy rośliny. Usuwanie zużytych kwiatów, zwane deadheading, zachęca gerbery do dalszego kwitnienia.

Nie przesadzaj z podlewaniem. Czy Twoja stokrotka gerbera zwiędła? Jeśli podlewasz regularnie, a cała roślina i tak się przewraca, może to oznaczać, że doszło do gnicia korzeni. Wyjmij roślinę z pojemnika i przyjrzyj się jej korzeniom. Czy są miękkie, mięsiste i brązowe? Jeśli tak, to roślina ma gnicie korzeni. Wyrzuć ją, bo jest zbyt zniszczona.

Czy stokrotki gerbery są trujące? Zastanawiasz się, czy Gerbera jamesonii jest bezpieczna dla kotów i psów? Nie martw się, według ASPCA jest nietoksyczna.

Porady dotyczące pielęgnacji stokrotek Gerbera

Pochodzenie: Południowa Afryka

Wysokość: Do 60 cm (2 stopy). Odmiany karłowe mają wysokość od 15 do 30 cm.

Światło: Jasne światło do pełnego słońca. Umieść Stokrotki gerbery należy umieścić na jasnym parapecie, gdzie będą miały dostęp do bezpośredniego światła słonecznego. Innym rozwiązaniem jest uprawa stokrotek na patio, pod warunkiem, że temperatura nie przekracza 75°F/24°C.

Podlewanie: Zanurz i wysusz. Podlewaj dokładnie. W przypadku stokrotki gerbery należy uważać, aby nie dopuścić do powstania suchych kieszeni wokół korzeni, co może spowodować więdnięcie rośliny. Podlewaj, aż zobaczysz wodę wypływającą z otworu drenażowego i wyrzuć wodę pozostałą w spodku. Nie podlewaj ponownie, aż górny 1 cal (2,5 cm) gleby będzie suchy.

Wilgotność: Średnia pokojowa (około 40% wilgotności względnej) lub wyższa. Jeśli w Twoim domu jest sucho, użyj nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką w pobliżu rośliny.

Temperatura: Chłodna do średniej 55-75°F/13-24°C

Gleba: Mieszanka doniczkowa na bazie mchu torfowego z dodatkiem perlitu i/lub wermikulitu dla szybkiego drenażu. Idealna jest mieszanka doniczkowa dla fiołka afrykańskiego.

Nawóz: Co 2 tygodnie podczas kwitnienia zasilać zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie.

Rozmnażanie: Podział lub nasiona

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.