Rośliny domowe

Guzmania lingulata 'Scarlet Star’ Pielęgnacja roślin

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Guzmania lingulata

Ta wspaniała czerwona roślina tropikalna jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych z rodziny bromeliowatych. Inne popularne odmiany mają jaskrawożółte lub pomarańczowe przylistki.

Cały czas wprowadzane są nowe odmiany Guzmania lingulata. Wybierz to, co lubisz – wszystkie są spektakularne. ’ Orange Star ’ ma długotrwałe pomarańczowe przylistki. ’ Luna ’ to popularna odmiana o fioletowych przylistkach. ’ Rana ’ to nowsza hybryda z nieco większym kłosem kwiatowym niż gatunek, w kolorze pomarańczowo-czerwonym.

Jej skórzaste, błyszczące, zielone liście rosną w rozecie, tworząc urnę, która musi być zawsze wypełniona wodą. Jest to jedyna znana mi roślina, którą należy podlewać w jej centrum i która nie gnije.

Po 3 lub 4 latach „Scarlet Star” wytwarza kwiatostan złożony z jaskrawoczerwonych przylistków, które wznoszą się w środku rośliny i utrzymują się przez około 5 miesięcy. Jej małe, białe prawdziwe kwiaty są prawie ukryte przez przylistki.

Bromelie dodają olśniewającego koloru i tropikalnego charakteru każdemu pomieszczeniu. Kup jedną do swojego biura i zrób odważne oświadczenie. Bromelia dobrze rośnie w świetle jarzeniowym w biurach. Należy trzymać ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec blaknięciu koloru przylistków.

Guzmania lingulata nie wymaga przesadzania, dopóki nie wytworzy odrostów. W rzeczywistości trzymanie jej w małym pojemniku pomaga promować kwitnienie.

Jeśli chcesz zakryć zwykłą doniczkę, po prostu umieść ją w ozdobnym pojemniku. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku małych kamieni na dnie pojemnika, aby utrzymać doniczkę nad wodą drenażową. Bromelie mają małe systemy korzeniowe i nie tolerują podmokłej gleby.

Rośliny kwitną raz, a następnie obumierają, co jest powolnym procesem trwającym do 3 lat. Rozmnażanie odrostów – lub szczeniąt – które rosną u podstawy rośliny, zapewni kolekcję kwitnącą rok po roku.

Wskazówki dotyczące uprawy Guzmania lingulata 'Scarlet Star’

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa

Wysokość: Około 30 cm wysokości. Liście mogą osiągać do 45 cm długości.

Światło: Umieść tę tropikalną roślinę domową w jasnym miejscu z dala od bezpośredniego słońca. Ekspozycja na słońce może powodować brązowe plamy na liściach. Będzie się dobrze rozwijać w jasnym świetle fluorescencyjnym w biurze.

Woda: Podlewaj środek rozety i utrzymuj 1 cal (2,5 cm) wody w urnie (środek rozety) przez cały czas. Bromy są wrażliwe na chlor i fluor w wodzie wodociągowej. Używaj wody destylowanej lub deszczówki i pozwól jej najpierw ogrzać się do temperatury pokojowej. Rośliny domowe nie znoszą zimnej wody! Podlewaj glebę tylko na tyle, aby korzenie były ledwo wilgotne. Opróżniaj starą wodę z urny co tydzień i natychmiast wymieniaj ją na świeżą.

Wilgotność: Preferuje wysoką wilgotność. Staraj się utrzymywać co najmniej 50% wilgotności względnej w pobliżu bromelii; najskuteczniejszym sposobem na to jest umieszczenie rośliny na tacy nawilżającej lub użycie nawilżacza pokojowego z chłodną mgiełką.

Temperatura: Średnia do ciepłej (65-80°F/18-27°C). Trzymaj roślinę z dala od zimnych podmuchów z okien i drzwi w okresie zimowym. Osłaniaj ją również przed nawiewami ciepła/klimatyzacji.

Gleba: Mieszanka doniczkowa do bromelii lub orchidei. Można też zmieszać równe części drobnoziarnistej kory jodłowej i uniwersalnej mieszanki doniczkowej.

Nawóz: Nawozić co miesiąc od wiosny do lata zrównoważonym nawozem rozpuszczalnym w wodzie rozcieńczonym o połowę w urnie rośliny, a następnie opróżnić ją po 1 tygodniu i napełnić wodą. Lub raz w miesiącu spryskać liście słabym nawozem dolistnym.

Rozmnażanie: Odetnij odrosty (młode osobniki), gdy osiągną wysokość 7,5 cm (3 cale) i posadź je w świeżej, ledwo wilgotnej mieszance doniczkowej. Przez pierwszy miesiąc należy utrzymywać wysoką wilgotność powietrza.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.