Ptaki

Słynny starszy loon ranny w romantycznej kłótni

Zobacz także

Miłość boli, przynajmniej jeśli jesteś samotnym, starym loonem. ABJ i Fe to para czapli zwyczajnych z Michigan, których historia miłosna stała się sławna. Mając odpowiednio 36 i 37 lat, oboje są uważani za najstarsze czaple siwe na świecie. Co więcej, ich 25-letni związek jest jednym z najdłuższych w historii. Przez 25 lat ABJ i Fe zajmowały „F Pool” w Seney National Wildlife Refuge w Michigan. Ich niesamowita passa dobiegła końca w maju 2022 roku, kiedy po tym, jak para została wyparta z miejsca lęgowego przez młodszą parę Common Loon, ABJ i Fe rozstali się. W tym samym sezonie Fe została zauważona, pozornie przygotowując się do gniazdowania z innym samcem loona, co oznaczało koniec epoki.

Powiązany artykuł: Papugi nazwane zwierzęcą maskotką San Francisco

Naukowcy spekulowali wówczas, że zdenerwowanie drugiej pary loonów przyczyniło się do ich rozstania. Innym możliwym czynnikiem był fakt, że ABJ i Fe powoli zaczęły nie produkować udanych gniazd. W 2022 roku ich ostatnie pisklę było już w 2020 roku. W każdym razie, kiedy Fe zaczął badać miejsca gniazdowania z innymi samcami, założono, że związek zakończył się na dobre.

Jak się okazało, nie była to prawda. W kwietniu 2023 roku ABJ i Fe zostali ponownie zauważeni razem. Co więcej, zakochane ptaki widziano pływające w „F Pool”, ich starym miejscu przez ostatnie dwie i pół dekady. Wydawało się wówczas, że najstarsza na świecie para czapli siwej na nowo rozpaliła dawną magię.

ABJ i Fe nie uniknęli jednak dramatu i namiętności, które towarzyszyły ich burzliwemu związkowi. Niedługo po ich ponownym spotkaniu, badacze zauważyli ABJ pływającego samotnie w „H Pool”. Fe nie było z nim i był ranny. Geriatryczny Common Loon został znaleziony z brakującą częścią górnego dzioba. Tego typu obrażenia są czasami obserwowane u samców w wyniku rywalizacji o samice. Agresywne samce chwytają się nawzajem za szyję swoimi dziobami, przerzucając rywala pod wodę, gdzie mogą wyczerpać, a czasem nawet utopić przeciwnika. Naukowcy przypuszczają, że ABJ stracił czubek dzioba podczas wykonywania jednego z tych manewrów.

Kilka samców z Seney National Wildlife Refuge odniosło tego typu obrażenia i udało im się w pełni wyzdrowieć. Tak długo, jak ABJ jest w stanie normalnie jeść, jego szanse nie są złe, chociaż w naturze nigdy nie ma żadnych gwarancji. Dla biednego ABJ’a oznacza to jednak, że spędzi on kolejny rok jako kawaler. Czy on i Fe pogodzą się w przyszłym roku, dopiero się okaże.

Zobacz także

Popularny artykuł: Mieszkańcy Phillip Island ograniczają sztuczne oświetlenie, aby pomóc pisklętom Shearwater

Powiązane artykuły
Ptaki

Badanie wskazuje, że lepsi śpiewacy mogą być również lepszymi myślicielami

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Niezwykle rzadki ptak "pół samiec" i "pół samica" znaleziony w Kolumbii

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Gatunki w centrum uwagi: Cietrzew górski

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.