Psy

Borelioza i psy – co powinieneś wiedzieć

Zobacz także

Borelioza i psy – coś, co należy wziąć pod uwagę, jeśli mieszkasz lub podróżujesz do części kraju, w których występują kleszcze jelenia. Ale nie martw się. Mamy wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby chronić swojego psa!

Jak psy łapią boreliozę

Borelioza jest wywoływana przez bakterię przenoszoną przez kleszcze jelenie (znane również jako kleszcze czarnonogie). A kleszcze jelenie są malutkie! Średnio mają około 3 milimetrów szerokości. Lub mniej więcej wielkości ziarna sezamu.

Podczas wędrówek po lesie lub wysokiej trawie, te maleńkie groźne zwierzęta łapią przyczepę na Twoim psie. Kiedy ugryzą szczeniaka, aby pożywić się jego krwią, bakterie przedostają się do krwiobiegu psa. Tam bakterie przemieszczają się po całym organizmie, gdzie mogą powodować problemy w określonych narządach lub stawach, a także ogólne choroby.

Pies może być nosicielem bakterii boreliozy w swoim organizmie od dwóch do pięciu miesięcy przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. I uwierz mi, borelioza to jedna z pamiątek, których nie chcesz przywieźć do domu z wakacji!

Objawy boreliozy u psów

Wiele psów nigdy nie wykazuje objawów po zarażeniu się bakteriami wywołującymi boreliozę. Inne mają opuchnięte i bolesne stawy, kulawizny, osłabienie, letarg, utratę apetytu lub gorączkę.

Borelioza może również powodować problemy z nerkami i sercem, ale zdarza się to rzadko. Poważne objawy pojawiają się zwykle, gdy zwierzę cierpi na tę chorobę od dłuższego czasu. W najgorszym przypadku borelioza może być śmiertelna.

Objawy, jeśli się pojawią, mogą pojawić się nagle. Łatwo jest przypisać sztywność stawów zapaleniu stawów, zwłaszcza jeśli masz starszego psa.

Jednak sztywność spowodowana boreliozą może przenosić się z jednego stawu na drugi, czego nie można zaobserwować w przypadku zapalenia stawów. Jeśli więc Twój pies jednego dnia kuleje na prawą stronę, a następnego na lewą, a odwiedziłeś miejsce, w którym borelioza jest powszechna, będziesz chciał, aby weterynarz wykonał badanie krwi.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Co zrobić, gdy zwierzę zachoruje podczas podróży?

Gdzie często występuje borelioza?

Borelioza jest najczęściej diagnozowana na Środkowym Atlantyku, w Nowej Anglii i na Górnym Środkowym Zachodzie. Wydaje się jednak, że liczba zachorowań wzrasta również na północno-zachodnim Pacyfiku.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ 10 najlepszych plaż w Michigan przyjaznych psom

Leczenie psów z boreliozą

Typowym sposobem leczenia boreliozy jest kuracja antybiotykowa. Powszechnym wyborem jest doksycyklina. Lekarz weterynarii może również zalecić alternatywne terapie, które pomogą wesprzeć układ odpornościowy psa.

Niestety, pasożyt ten jest bardzo dobry w ukrywaniu się w organizmie, więc nie można liczyć na wyleczenie psa po leczeniu. Objawy mogą pojawić się ponownie miesiące lub lata później. Musisz więc być świadomy możliwości wystąpienia zaostrzeń.

Czy można zarazić się boreliozą od psa?

Borelioza nie może zostać przeniesiona bezpośrednio z psa na człowieka. Jeśli jednak kleszcz ugryzie psa, a następnie Ciebie, możesz się zarazić.

Ochrona psa przed boreliozą

Kiedy podróżujesz ze swoim zwierzakiem, warto przeprowadzić małe badania na temat rodzajów pasożytów, które możesz napotkać i być przygotowanym.

Przed wyjazdem

Dostępnych jest kilka szczepień przeciwko boreliozie psów, choć wszystkie szczepionki niosą ze sobą pewne ryzyko. Decyzja o tym, czy zaszczepić swojego zwierzaka, czy nie, jest zdecydowanie rozmową, którą należy przeprowadzić z lekarzem weterynarii.u lekarza weterynarii.

Na rynku dostępnych jest również wiele środków zapobiegających pchłom i kleszczom. Większość z nich twierdzi, że zabija kleszcze w ciągu 48 godzin od kontaktu z leczonym zwierzęciem. Według American Lyme Disease Foundation kleszcze zaczynają przenosić bakterie boreliozy średnio 36 do 48 godzin po przyczepieniu się. Tak więc leczenie zwierzęcia środkiem zapobiegającym pchłom i kleszczom może zmniejszyć jego szanse na zakażenie, choć nie jest to gwarancją.

A jeśli Twój pies jest wrażliwy na konwencjonalne środki zapobiegające pchłom i kleszczom, wypróbuj naturalny środek odstraszający owady.

Unikanie kleszczy podczas przebywania poza domem

Podczas wędrówek zachęcaj psa do trzymania się szlaków. Chociaż psy uwielbiają eksplorować niezadbane tereny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że złapią kleszcze w wysokiej trawie i zaroślach.

Jako dodatkową ochronę, wyszczotkuj psa po każdej wycieczce, na której mogą być obecne kleszcze. Następnie następnego dnia dokładnie sprawdź, czy nie przeoczyłeś żadnych małych robaków.

Łatwiej jest znaleźć kleszcze na psach o jasnej sierści i krótkiej sierści. Poświęć więc więcej czasu na sprawdzenie szczeniąt z podwójną sierścią lub ciemnym futrem.

Jeśli znajdziesz kleszcza, który przyczepił się do Twojego psa, ważne jest, aby go dokładnie usunąć. Odkryliśmy, że najlepszą metodą jest użycie kleszczołapki (link partnerski Amazon). Możesz nawet kupić przyrząd do usuwania kleszczy (link partnerski Amazon), który możesz nosić na breloczku do kluczy.

Ochrona przed kleszczami

Uważając na swojego psa, nie zapomnij zadbać również o swoje bezpieczeństwo! Zabezpiecz swoją odzież i sprzęt turystyczny produktami zawierającymi 0,5% permetryny (link partnerski Amazon). I wsuń nogawki spodni w skarpetki, aby zapobiec wpełzaniu kleszczy pod ubranie.

CDC zaleca również stosowanie DEET, pikarydyny, IR3535, olejku z eukaliptusa cytrynowego (OLE), para-mentanodiolu (PMD) lub 2-undekanonu do odstraszania kleszczy.

A po wycieczkach nie zapomnij również sprawdzić, czy nie masz kleszczy. Zwłaszcza na kolanach, we włosach, za uszami i wszędzie tam, gdzie jest dobra kryjówka dla natrętnych kleszczy.

Nie pozwól, aby borelioza dotknęła Twojego psa

Maj jest Miesiącem Świadomości Boreliozy. Przygotowując się do letnich przygód ze swoim pupilem, pamiętaj o ochronie psa (i siebie) przed boreliozą. Nie pozwól, aby jeden z tych małych szkodników zrujnował Ci zabawę!

Odwiedź nasz sklep Amazon, aby dowiedzieć się więcej o produktach, na których polegamy, aby podróżowanie ze zwierzętami było łatwiejsze, bezpieczniejsze i przyjemniejsze!

Amazon Affiliate Disclosure: GoPetFriendly.com LLC jest uczestnikiem programu Amazon Services LLC Associates Program, afiliacyjnego programu reklamowego mającego na celu zapewnienie właścicielom stron internetowych środków do zarabiania na opłatach reklamowych poprzez reklamowanie i linkowanie do amazon.com, audible.com i innych stron internetowych, które mogą być powiązane z programem Amazon Service LLC Associates Program. Jako partner Amazon, właściciel tej strony zarabia prowizję od kwalifikujących się zakupów.

Zobacz także

(Odwiedzono 517 razy, 1 wizyta dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Disney Vacation Club planuje pierwszy ośrodek przyjazny zwierzętom

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.