Rośliny domowe

Jak dbać o kaktus Selenicereus chrysocardium.

Zobacz także

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę roślinę wiele lat temu, była w wiszącym koszu w lokalnym centrum ogrodniczym oznaczona jako paproć. To była duża roślina i poza moim zasięgiem cenowym. Etykieta wprawiła mnie w zakłopotanie, delikatnie mówiąc. Liście przypominały paproć, ale tekstura była gumowa jak sukulent. Nigdy nie dowiedziałem się, co to było aż do lat później i nigdy nie widziałem jednego na sprzedaż ponownie aż do niedawna. Chwyciłem go natychmiast! Jest to Selenicereus chrysocardium (dawniej Epiphyllum) lub kaktus o liściach paproci. Porozmawiajmy o tym, jak dbać o kaktus z liści paproci.

Kaktus z liśćmi paproci ma liście, które przypominają paproć.

Selenicereus ma kladody

Jak mówiliśmy w zeszłym tygodniu, te liście w kształcie paproci to cladodes. Kladody są łodygami, a nie liśćmi. Te zmodyfikowane łodygi funkcjonują jak liście, ponieważ fotosyntetyzują i wytwarzają pokarm dla rośliny. Korzenie są tym, co przywiązuje roślinę do drzewa (lub innego przedmiotu), na którym żyje, i zbierają składniki odżywcze dla roślin.

Liść jest kladodą lub spłaszczoną łodygą.

Selenicereus jest kaktusem epifitycznym

Ten kaktus jest jednym z wielu kaktusów dżungli, które rosną w zakrętach drzew. Ich korzenie przylegają do drzewa i wykorzystują składniki odżywcze produkowane z rozkładających się szczątków upuszczonych przez rośliny, ptaki i inne małe zwierzęta. Używamy nawozu w naszych domach, aby naśladować składniki odżywcze, które rośliny otrzymują od natury poprzez glebę lub jak w tym przypadku, gruz. Jest to prawdziwy kaktus choć ten konkretny jest odmianą bezkolcową.

Kaktus storczykowy z liśćmi paproci

Mieszanka doniczkowa

Ponieważ jest to prawdziwy kaktus i epifit, roślina ta wolałaby medium doniczkowe o wysokiej porowatości. Oznacza to, że lubi dużo powietrza wokół korzeni, więc kiedy przesadzę ją, użyję trochę kory orchidei zmieszanej z moją ziemią doniczkową, a także dodanego perlitu i wermikulitu. Ponieważ jest to kaktus z dżungli, wolałby nie wysychać całkowicie, jak jego pustynni kuzyni.

Preferencje świetlne

Jako epifit w swoim naturalnym środowisku, kaktus ten ma nad sobą baldachim drzew i liście, które go zacieniają. Oznacza to, że nie potrzebuje ani nie chce pełnego słońca, ale może żyć we wschodnim lub zachodnim oknie lub pod lampami bez problemu. Gdyby była w pełnym słońcu, np. w południowym oknie lub na zewnątrz latem, może rozwinąć brązowe plamy od oparzeń słonecznych.

Kwitnienie Selenicereus

Jeśli masz szczęście, aby mieć ten zakład kwitną, które nie zostały, to będzie biały kwiat, jak królowa nocy lub Epiphyllum oxypetalum. Mam szczęście, że królowa nocy kwitnie w moim domu. Uwielbiam ją! Poniżej zdjęcie mojego Epiphyllum oxypetalum kwitnącego w zeszłym miesiącu.

Królowa Nocy przyciąga nietoperze i ćmy, które ją zapylają.

Rozmnażanie

Ten kaktus jest łatwy do rozmnażania poprzez użycie szczepki. Wyciąłem około 3″ z końca łodygi i pozwoliłem jej odrosnąć lub wyschnąć przez kilka dni (to konieczność). Następnie włożyłem koniec do małej doniczki z nawilżoną mieszanką i czekam na nowe pędy pojawiające się za kilka tygodni.

Na poniższym zdjęciu widać, że kawałek kladu został włożony do gleby i wzrost następuje z brzegów.

Miejsce rozmnażania storczyka z liści paproci

Cieszę się, że ponownie znalazłem tę roślinę i mogłem ją kupić. Jest taka fajna i jeśli nigdy nie zakwitnie, to nie mam nic przeciwko temu. Czasami chodzi o liście! A wszyscy wiemy, że uwielbiam paprocie, więc kaktus z paprocią wydawał się być dla mnie koniecznością.

Zobacz także

Miłego tygodnia, roślinni przyjaciele!

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.