Rośliny domowe

Jak uprawiać lawendę: Wskazówki dotyczące pielęgnacji lawendy

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Lavandula species

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak uprawiać lawendę, będziesz zaskoczony, jakie to proste. Wszystkie odmiany lawendy preferują pełne słońce i piaszczystą, dobrze przepuszczalną glebę. Lawenda dobrze rośnie w pojemnikach w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Najpopularniejszą odmianą jest lawenda angielska (L. angustifolia). Oferuje ona kilka popularnych odmian.

Lavandula ang ustifolia oferuje kilka odmian, które są dobrymi roślinami domowymi. Lawenda ” Hidcote ” to kompaktowa roślina o bogatych fioletowych kwiatach, a „Munstead Dwarf ” to obficie kwitnąca roślina, która osiąga tylko 30 cm wysokości. Odmiana ” Alba Nana ” jest jeszcze bardziej kompaktowa, dorasta do 15-30 cm wysokości i jest rzadką odmianą o białych kwiatach.

Zastosowanie lawendy

Nazwa lawendy pochodzi od łacińskiego słowa lavare, które oznacza myć. W czasach starożytnych Rzymianie używali tego aromatycznego zioła do aromatyzowania wody do kąpieli.

Odurzający zapach lawendy sprawił, że zioło to od wieków jest ulubionym składnikiem perfum i lawendowych saszetek. Czysty olejek lawendowy jest stosowany w produktach do aromaterapii, takich jak świece, pot pourri i mydła. Jego kojący zapach ma działanie relaksujące. Lawendowe rękodzieła, takie jak wieńce lub inne kompozycje z suszonych kwiatów, są cenione zarówno za aromat, jak i piękno.

Czy wiesz, że…

Suszone pąki kwiatowe lawendy są jednym ze składników herbes de Provence, popularnej mieszanki ziół używanej do gotowania.

Odmiany lawendy

L. x intermedia to mieszańce L. angustifolia i L. latifolia, charakteryzujące się fioletowo-niebieskimi kwiatami. ’ Twickle Purple ’ to piękna, ciemnopurpurowa odmiana o intensywnym zapachu. Odmiana ’Hidcote ’ jest kompaktowa, osiąga 40 cm (16 cali) i idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Lawenda francuska (L. dentata) ma drobno ząbkowane, szaro-zielone liście i bladofioletowe kwiaty.

Lawenda hiszpańska (L. stoechas), pokazana poniżej, to gatunek charakteryzujący się krótkimi, grubymi kłosami ciemnofioletowych kwiatów zwieńczonych długimi przylistkami.

Dostępne są niezliczone odmiany, ale podstawy uprawy lawendy są takie same dla wszystkich. Zapewnij dużo słońca i utrzymuj glebę po suchej stronie.

Pielęgnacja roślin lawendy

Nie ma sztuczki, aby nauczyć się uprawiać lawendę. Jednak uprawa lawendy w pomieszczeniu może być wyzwaniem, jeśli nie masz dla niej słonecznego miejsca.

Pochodzące z basenu Morza Śródziemnego, to kochające słońce zioło potrzebuje jak najwięcej bezpośredniego światła. Może tolerować szeroki zakres temperatur, więc przeniesienie go na zewnątrz na lato może być najlepszym rozwiązaniem. Nie martw się o umieszczenie jej na gorącej werandzie lub patio – zniesie upały. Wystarczy przenieść ją z powrotem do domu na zimę. Większość odmian lawendy nie jest odporna na zimno.

Przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie zwarta. Po zakończeniu okresu kwitnienia należy skrócić roślinę o połowę.

Wskazówka dotycząca zbioru law endy: Jeśli chcesz zachować roślinę do suszenia, zbierz lawendę tuż po otwarciu kwiatów. Odetnij łodygi kwiatowe u podstawy.

Jak suszyć lawendę

Odetnij łodygi, gdy kwiaty są w pełni otwarte, pozostawiając łodygę o długości sunadaje się do wazonu, wieńca lub dowolnej kompozycji kwiatowej. Do szybkiego suszenia użyj ciemnego, suchego i przewiewnego pomieszczenia. Zwiąż łodygi w małe pęczki, a następnie powieś je do góry nogami podczas suszenia, aby zapobiec ich zginaniu.

Całkowite wyschnięcie kwiatów zajmie około tygodnia.

Jak uprawiać lawendę w pomieszczeniach

Pochodzenie: Morze Śródziemne

Wysokość: 30-90 cm (1-3 stóp), w zależności od odmiany

Światło: Pełne słońce. Roślinę należy obracać, aby zapewnić równomierny wzrost, ponieważ będzie miała tendencję do wzrostu w kierunku źródła światła. Uprawa lawendy na zewnątrz w ciepłych miesiącach zapewni jej światło słoneczne, którego potrzebuje.

Woda: Podlewaj dokładnie od wiosny do jesieni, pozwalając glebie lekko wyschnąć między podlewaniami. Zimą podlewaj oszczędnie. Użyj doniczki z otworem drenażowym, aby zapobiec rozmoczeniu podłoża, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Wilgotność: Przeciętne pomieszczenie (około 40% wilgotności względnej).

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa 60-80°F/16-27°C. Lawenda angielska(L. angustifolia) jest mrozoodporna do strefy USDA 5. Inne odmiany lawendy nie są odporne na zimno. Są one jednak doskonałymi roślinami pojemnikowymi i mogą być przenoszone do pomieszczeń na zimę.

Gleba: Użyj dobrze przepuszczalnej mieszanki doniczkowej, takiej jak 2 części uniwersalnej mieszanki doniczkowej i 1 część piasku. Lawenda nie lubi ciężkiej, słabo osuszonej gleby, która może powodować gnicie korzeni.

Nawóz: Nawozić co 2 tygodnie od wiosny do jesieni płynnym nawozem 10-20-20 rozcieńczonym o połowę.

Rozmnażanie: Wiosną pobrać sadzonki łodygowe o długości 7-10 cm i umieścić je w wilgotnej mieszance doniczkowej. W pierwszym roku należy uszczykiwać kwiaty, aby zachęcić roślinę do silnego wzrostu. Rozmnażanie lawendy z nasion jest zwykle trudne, jednak jedna z odmian L. angustifolia ’Lady ’ jest łatwa w uprawie z nasion i zakwitnie w pierwszym roku. Jak uprawiać lawendę z nasion: Wysiewać wiosną, ledwo przykrywając nasiona dobrze przepuszczalną glebą. Umieścić w pełnym słońcu.

  1. Strona główna
  2. ’ Wewnętrzne ogrody ziołowe
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.