Rośliny domowe

Kiedy należy zacząć wysiewać nasiona? Lista najwcześniejszych do uprawy

Zobacz także

Przewodnik po wysiewaniu nasion pod osłonami w celu przyspieszenia wiosny. Zawiera informacje o tym, kiedy należy zacząć siać nasiona w oparciu o daty ostatnich przymrozków, strefy mrozoodporności i uzyskanie wcześniejszych plonów. Zawiera listę pierwszych nasion, które należy zasadzić w tegorocznym ogrodzie warzywnym.

Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako Amazon Associate zarabiam na kwalifikujących się zakupach.

Wiosną, kiedy dni są ciepłe, a rośliny rosną, dość łatwo jest rozrzucić kilka nasion w glebie i obserwować ich wzrost. Wiele nasion warzyw zaczyna się w ten sposób, a jeśli noce są wystarczająco ciepłe, to zanim się obejrzysz, wydadzą one bujne plony właśnie tam w ziemi. Szczególnie, jeśli zasiałeś szybko dojrzewające warzywa, takie jak rzodkiewka, sałata czy szpinak. Niektórzy ludzie mają nawet na tyle dobry klimat, że pozwalają sobie na uprawę w ten sposób przez większą część roku.

Wielu z nas musi jednak radzić sobie z długimi zimami i zimnymi wiosnami. Jeśli więc chcemy uprawiać rośliny o długim okresie dojrzewania, takie jak papryka, bakłażan i pomidory, to zaczynamy je wcześnie i pod osłoną. Nasiona wysiewamy również wcześnie, aby uzyskać przewagę nad szybciej rosnącymi roślinami, dzięki czemu, gdy tylko zrobi się wystarczająco ciepło, możemy je posadzić na zewnątrz i mieć świeże jedzenie na stole kilka tygodni wcześniej niż w przypadku siewu bezpośredniego.

Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jakie pierwsze nasiona możesz wysiać w roku ogrodniczym i dlaczego. Obejmuje on wyjaśnienie daty ostatnich przymrozków i jak to się ma do pierwszych nasion, które można śmiało wysiewać.

Kiedy zacząć

siać nasiona

Jednym z głównych wyzwań związanych z wczesnym siewem nasion, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych, jest uczucie FOMO (fear of missing out). Na początku roku, mam tendencję do zauważania ludzi dzielących się zdjęciami tac z pięknymi sadzonkami. Zdarza się to nawet w styczniu, a widok bujnej zieleni może napełnić cię takim podnieceniem. Młode, zielone rośliny wyciągające się w górę, szukające słońca. To taki optymistyczny widok! Wiem, że chcę po prostu strzelać do mojego magazynu nasion i zobaczyć, czy jest coś wartego rozpoczęcia.

Get Vegetable Seeds

Zanim przejdziemy dalej, wiedz, że możesz dostać 10% zniżki na wszystkie nasiona w MIgardener używając kodu LOVELYGREENS – ich nasiona są wysokiej jakości, tanie i wysyłają je do całej Ameryki Północnej, a nawet do Wielkiej Brytanii.

Sadzonki pomidorów rosnące wczesną wiosną w ogrzewanym propagatorze

Niestety, większość sadzonek wysianych zimą nie przetrwa. O ile oczywiście gleba i temperatury na zewnątrz (w dzień i w nocy) nie są wystarczająco ciepłe, aby posadzić je na docelowych stanowiskach w ciągu kilku tygodni. Jeśli nie, to muszą zostać w środku, rosnąc coraz bardziej, potrzebując więcej światła, więcej składników odżywczych i więcej miejsca dla swoich korzeni. W ten sposób zbyt wczesne wysianie nasion może spowodować więcej stresu, pieniędzy, czasu i wysiłku, niż jest to warte w terapii ogrodu wewnętrznego.

Sadzonki, które spędzają zbyt wiele czasu w pomieszczeniach lub w mniejszych pojemnikach mogą stać się chorowite i słabe. Jednakże, dając pierwszym nasionom roku przewagę poprzez uprawę pod osłonami, można również uzyskać znacznie wcześniejsze zbiory. Może też pomóc w uprawie roślin, które nigdy nie miałyby szansy w pełni dojrzeć, gdybyśmy rozpoczęli je wiosną na zewnątrz.

Pomidory rosnące w moim tunelu polowym, które powstały z sadzonek wyhodowanych pod przykryciem

Wysiewanie nasion przed wiosną to wyważony akt. Chcesz dać młodym roślinom dobry start bez konieczności utrzymywania ich w uprawie pod osłonami.

dłużej niż potrzebują. Dlatego właśnie tak ważne jest właściwe dobranie terminu siewu nasion.

Niektóre uprawy korzystają z wczesnego siewu

Głównym powodem rozpo

czynania

siewu

pod osłonami jest chęć rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego. Może to oznaczać wczesne zbiory wiosennych warzyw, takich jak sałata czy szpinak. Może to również oznaczać pielęgnowanie roślin, które potrzebują dłuższego czasu, aby urosnąć i wydać plon.

Młode bakłażany i papryki rosnące pod lampą do uprawy

Na przykład, uwielbiam uprawiać pomidory! Mieszkam jednak w Wielkiej Brytanii, w części, w której latem rzadko robi się cieplej niż około 75F (24C). Wiosny mogą być zimne, a jesienie mogą zaczynać się wcześnie. Oznacza to, że jeśli nie rozpocznę uprawy pomidorów pod osłonami, to najlepszym, co zobaczę, będzie zbiór zielonych pomidorów pod koniec lata. To dobrze, jeśli wszystko, co chcę jeść, to chutney z zielonych pomidorów, ale tak nie jest. Dlatego każdego roku zaczynam wysiewać nasiona pomidorów późną zimą. Jeśli chcę mieć bakłażana lub paprykę, muszę zacząć je jeszcze wcześniej niż pomidory.

Trochę wcześniejsze rozpoczęcie siewu to także świetny sposób na uzyskanie wczesnych plonów. Chociaż mogę wysiać wiele nasion bezpośrednio do gleby po dacie ostatnich przymrozków, mogę również zasadzić małe rośliny w tym samym czasie. Pod warunkiem, że są one zdrowe i zahartowane, małe rośliny będą produkować dużo szybciej niż nasiona. Nasiona rozpoczęte w domu często dają nam pierwsze zbiory szpinaku, rzodkiewki, sałaty i innych wiosennych warzyw.

Informacje na opakowaniach nasion nie są tak dokładne, jeśli chodzi o wczesne siewy

Czasy siewu pakiet

ów nasion

Zanim przejdziemy dalej, zajmijmy się prawdopodobnie najłatwiejszym punktem odniesienia, który można wykorzystać do określenia najwcześniejszego czasu siewu nasion: grzbietami opakowań nasion. Jednak niewielka ilość informacji, które firmy nasienne są w stanie umieścić na odwrocie swoich produktów jest uogólniona. Dokładne informacje o wczesnym terminie siewu nie są podawane, i nie bez powodu.

Nasiona cebuli korzystają z bardzo wczesnego startu

Najlepsze czasy siewu nasion opierają się na przygotowaniu roślin do zasadzenia w ciepłym i sprzyjającym środowisku do wzrostu. Pakiety nasion są produkowane masowo i sprzedawane w obszarach o dziko zróżnicowanym klimacie, zwłaszcza na dużych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone. Marcowe temperatury w Kalifornii są zupełnie inne niż w Illinois. Nawet w mniejszych krajach, takich jak Wielka Brytania, wczesny czas siewu w Londynie może być o kilka tygodni wcześniejszy od czasu siewu w Szkocji. Dlatego najlepiej jest zrozumieć, jak opracować czas siewu specyficzny dla danego regionu świata. Zarówno ty, jak i twoje rośliny będziecie dzięki temu szczęśliwsi i zdrowsi!

Silny mróz może całkowicie zabić liście

roślin

, takich jak te nowozelandzkie bataty

Zimno i mróz zabija młode rośliny

Jeśli zaczynasz uprawę nasion w domu i pod przykryciem, możesz nie przejmować się tym, co dzieje się na zewnątrz. Ale jeśli uprawiasz nasiona, które masz nadzieję posadzić na zewnątrz w ogrodzie, powinieneś. Moją ogólną zasadą jest wysiewanie nasion na około miesiąc przed planowanym wysadzeniem ich na zewnątrz. Niektóre rośliny, jak papryka czy bakłażan, rosną dłużej, ale wiele warzyw ma rozmiar, który wymaga wysadzenia w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia ich uprawy z nasion.

Rzecz w tym, że większość młodych roślin warzyw jednorocznych nie jest odporna na zimno i mróz. Jeśli posadzisz je na zewnątrz, zanim będzie wystarczająco ciepło, zwłaszcza przy n

ight, wtedy umrą lub zachorują. Mróz jest największym zabójcą roślin jednorocznych na obu końcach roku wegetacyjnego, a najmniejszy spadek temperatury może zniszczyć wszystkie rośliny. Albo zamienić je w słabe rośliny, które nie chcą się podnieść i rosnąć.

Dlatego też zrozumienie daty ostatnich przymrozków

w

ogrodzie jest kluczowe, aby wiedzieć, kiedy można bezpiecznie wysadzić sadzonki. Możesz liczyć od tego dnia, aby wiedzieć, kiedy będzie dobry czas na rozpoczęcie sadzenia.

Poznaj

daty ostatnich przymrozków Najlepszym miejscem do sprawdzenia średnich dat ostatnich przymrozków w Twoim regionie jest informacja o strefie USDA. Może to być nawet przydatne dla obszarów poza Stanami Zjednoczonymi, takich jak Kanada, Wielka Brytania i Europa. Daty ostatnich przymrozków podane dla Twojej strefy uprawy są wynikiem zapisów dokonywanych przez wiele lat i są dość wiarygodne. Wyszczególniłem te daty poniżej i możesz z nich skorzystać, aby ogólnie wiedzieć, kiedy można bezpiecznie rozpocząć sadzenie na zewnątrz.

Chociaż ogólne daty są dość wiarygodne, konkretna data ostatniego mrozu w danym roku może być inna. W przypadku szczególnie zimnej wiosny może ona wystąpić nawet kilka tygodni po przeciętnej dacie ostatniego przymrozku. Jest to część wczesnowiosennej gry ogrodniczej, w której trzeba zaryzykować i wysiać nasiona, zasadzić ziemniaki lub zasadzić młode rośliny. Miejcie więc oczy szeroko otwarte na prognozy pogody i bądźcie przygotowani, używając polarów, tuneli i innych metod ochrony upraw przed zimnem.

StrefaŚrednie daty ostatnich przymrozków
1Od 22 maja do 4 czerwca
215-22 maja
31-16 maja
4Od 24 kwietnia do 12 maja
57-30 kwietnia
61-21 kwietnia
722 marca – 3 kwietnia
813-28 marca
96-28 lutego
10-13Brak mrozu

Daty oparte są na metodzie USDA Hardiness Zone Proste ustawienie sadzonek przy jasnym oknie

Siew nasion w oparciu o datę ostatnich przym

rozków

Powyższa tabela podaje zakres dat dla średniej daty ostatnich przymrozków dla danej strefy. Jeśli wysiewasz nasiona na zewnątrz, użyj ostatniej podanej daty jako daty ostatniego mrozu. Użycie tej daty, wraz z poniższą tabelą, może pomóc w ustaleniu najlepszego czasu na wysiew nasion pod osłonami dla roślin, które chcesz uprawiać na zewnątrz.

Jeśli chodzi o mnie, mieszkającego w strefie 8, moja średnia data ostatniego mrozu to 28 marca. Oznacza to, że jeśli chcę zasiać nasiona sałaty na początku roku, mogę je wysiać pod osłonami do sześciu tygodni przed tą datą. Czyli około 14 lutego. Pomidory wysiewam dwa tygodnie przed ostatnim dniem mrozu, około 15 marca, ale z dolnym ociepleniem, aby pomóc w kiełkowaniu.

Rośliny pomidorów mogą stać się zbyt duże, jeśli zaczniesz je zbyt wcześnie. Te musiały przeczekać w szklarni, gdy mój Polycrub był budowany w zeszłym roku.

Jeśli jednak planowałbym uprawę niektórych z tych roślin w mojej polytunnel lub szklarni, mógłbym rozpocząć je kilka tygodni wcześniej niż podane czasy. Czasami, na przykład w przypadku roślin chili, wysiewam je nawet w styczniu. Im gorętsze chili, tym dłużej potrwa jego uprawa, więc jeśli masz wysokiej jakości miejsce pod przykryciem, w którym możesz je uprawiać, nie krępuj się.

sztuka je dość wcześnie. Rozumiem przez to solidną szklarnię, polytunnel lub pomieszczenie słoneczne z dużą ilością światła i ciepła. Szczególnie na początku roku wegetacyjnego.

Siew Czas przed ostatnim dniem mrozuWarzywa do rozpoczęcia uprawy pod osłonami
10 tygodni Bakłażan – w cieple i w świetle
Chilis (pikantne) – w cieple i w świetle
Nasiona cebuli i szalotki
8 tygodni Papryka (łagodny smak) – w cieple i pod lampami
6 tygodni Wczesne odmiany kapustne: brokuły, kapusta, kalafior, jarmuż kalarepa Zioła liściaste: bazylia, kolendra, koper, pietruszka, sałata, koper włoski, groszek na pędy, rzodkiewka, szpinak, cebula dymka, rzepa, rukiew wodna
4 tygodnie To samo co powyżej plus buraki i groszek ogrodowy
2 tygodnie To samo co wyżej plus seler i selery
Melony i pomidory z ciepłą

I sow pumpkin, squash, and cucumber seeds in mid-April

Don’t Start These Seeds Yet

The

list of the first seeds to sow above does not include a lot of the garden favourites that we know and love. To dlatego, że jeszcze nie czas na ich wysiew. Kukurydza, ogórki, dynie, melony i kabaczki to rośliny, które niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury. To sprawia, że nie nadają się do wczesnego wysiewu nasion.

Jeśli zaczniesz je zbyt wcześnie, rośliny mogą zatopić Twój dom lub szklarnię, ponieważ będzie zbyt zimno, aby posadzić je na zewnątrz. Duże rośliny nie nadają się do przesadzania do ogrodu, a z mojego doświadczenia wynika, że marnieją i nie rozwijają się. Faktem jest, że po przesadzeniu mniejsze rośliny rosną lepiej niż większe.

Poczekaj też z wysiewem nasion marchwi i pora. Marchew ma tendencję do rozwidlania się, jeśli jej małe korzenie dotykają ścianek doniczek lub modułów. Najlepszy jest dla nich siew bezpośredni do gleby. Pory wysiane zbyt wcześnie mogą zginąć wcześniej niż pory wysiane po ociepleniu. Brukselka również może czekać z wysiewem do około połowy kwietnia.

Jak zacząć wysiewać nasiona pod osłoną

Myślę, że jesteś dobrze przygotowany z informacjami na temat pierwszych nasion do wysiania w danym roku. Przejrzyjcie więc swoją kolekcję nasion, zróbcie kalendarz sadzenia i przygotujcie zapasy. Nieogrzewany propagator, tace na nasiona, świeża mieszanka do zaprawiania nasion i jasny parapet to wystarczająca konfiguracja, aby uzyskać nasiona jarmużu, kapusty, brokułów i cebuli pod osłonami. Podstawowe materiały do zapuszczania nasion można zazwyczaj kupić w lokalnym centrum ogrodniczym.

Można zakupić organiczną mieszankę do rozpoczęcia uprawy nasion, ale zrobienie jej samemu jest łatwe. Moja ulubiona mieszanka to około 75% drobnego kompostu z 25% wermikulitu. Możesz również użyć perlitu, pleśni liściowej i innych materiałów, aby stworzyć delikatne, ale dobrze odprowadzające wodę podłoże, w którym będą rosły Twoje nasiona.

Zobacz także

Jeśli chcesz poznać najlepsze sposoby na rozpoczęcie uprawy ciepłolubnych nasion pod osłoną, w tym informacje o lampach uprawnych, ogrzewanych propagatorach i opiece nad sadzonkami, odwiedź stronę How to Start Seeds Indoors During the Winter.

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.