Rośliny domowe

Korona cierniowa Pielęgnacja roślin: Jak uprawiać Euphorbia milii Indoors

Zobacz także

Nazwa botaniczna: Euphorbia milii

Euphorbia milii to jeden z rzadkich sukulentów, które mogą kwitnąć przez większość roku. Jest to również jeden z najłatwiejszych w uprawie sukulentów, który preferuje te same ciepłe warunki, co my.

Jasnozielone liście rosną wzdłuż jej grubych, kolczastych łodyg. Niższe liście naturalnie odpadają wraz z wiekiem rośliny – i nie odrastają. Jeśli roślina staje się zbyt wysoka i gibka, można ją wiosną przyciąć o połowę. Spowoduje to jej rozgałęzienie. Nowe pędy wyrosną spod miejsca cięcia, dzięki czemu sukulent stanie się krzaczasty i pełny.

Kwiaty to przylistki, które utrzymują się przez kilka tygodni, a kolorowy pokaz trwa przez kilka miesięcy. Przylistki te są dostępne w kolorze jasnoróżowym, łososiowym, brzoskwiniowym, czerwonym, białym lub żółtym.

Dzisiejsze hybrydy produkują więcej – nawet większe – kwiaty niż kiedykolwiek wcześniej. Korony cierniowe kwitną niezawodnie, gdy mają wystarczająco dużo światła. Wiosna i lato to zazwyczaj najlepsze pory roku na obfite kwitnienie. Jednak dzięki dużej ilości jasnego światła można utrzymać kwitnienie tego niezwykłego sukulenta aż do jesieni.

Daj Crown of Thorns odpocząć zimą. Krótsze godziny światła dziennego jesienią spowodują spowolnienie wzrostu rośliny. Ustaw roślinę w chłodniejszym miejscu (z dostępem do światła słonecznego) i oszczędnie podlewaj przez całą zimę. (Patrz wskazówki „Temperatura” i „Woda” poniżej).

Są łatwe w uprawie i odporne na suszę, preferują lekko suchą, piaszczystą glebę. Ten sukulent magazynuje wodę w swoich grubych łodygach, podobnie jak kaktus, więc można go podlewać rzadziej niż inne rośliny domowe. Jeśli jego liście żółkną i odpadają, zmniejsz podlewanie.

UWAGA: Noś grube rękawice podczas obchodzenia się z tą rośliną – te kolce są ostre! Uważaj też na jej toksyczny, mleczny sok, który może podrażniać skórę, oczy i usta.

Dużo światła słonecznego przyniesie na kwiaty. Zdjęcie autorstwa FuzzyDunlop

Korona cierniowa – problemy, rozwiązania i odpowiedzi

Brak kwiatów? Jeśli właśnie przyniosłeś ją do domu ze szkółki, daj jej trochę czasu. Młode rośliny prawdopodobnie nie zakwitną, dopóki nie skończą co najmniej roku. Wiosna jest najlepszym okresem na kwitnienie. Ten twardy sukulent nie potrzebuje wielu zachęt do kwitnienia – jeśli nie kwitnie, to znaczy, że nie dostaje wystarczająco dużo światła słonecznego.

Żółte liście? Przesadziłeś z podlewaniem. Grube, soczyste łodygi magazynują wodę, dzięki czemu Crown of Thorns może dłużej nie pić. Zimą podlewaj mniej, bo wtedy wzrost jest wolniejszy.

Przesadzajwiosną, prawdopodobnie co kilka lat lub gdy roślina stłoczy się w swojej doniczce. Użyj doniczki o 1-2 cale większej od starej, z otworem drenażowym, aby zapobiec zamoknięciu podłoża i gniciu korzeni. Utrzymuj podstawę rośliny na poziomie gleby, tak jak w starej donicy; nie zakopuj łodyg, bo zgniją. Większe krzewy można przesadzić, wymieniając kilka centymetrów mieszanki doniczkowej na świeżą.

Coś dokucza Twojej roślinie? Zwróć uwagę na małe owady wokół końcówek wzrostu. Mszyce przyciągają nowe przyrosty, wysysają soki roślinne i wydzielają spadź – lepką substancję. Natychmiast zwalczaj każdą plagę, ponieważ mszyce powodują uszkodzenia roślin, szybko się rozmnażają i mogą przenieść się na inne rośliny domowe.

Porady dotyczące pielęgnacji korony cierniowej

Pochodzenie: Madagaskar

Wysokość: 60 cm. Aby kontrolować wysokość rośliny, należy przyciąć jej końcówki.

Światło: Jasne światło do pełnego słońca. Rośliny, które nie kwitną, nie mają wystarczająco dużo światła. Przenieś Crown of Thorns do słonecznego okna, gdzie dostaje około 4 godzin bezpośredniego słońca każdego dnia. Co tydzień obracaj roślinę o ćwierć obrotu, aby wystawić wszystkie strony na działanie promieni słonecznych i zapewnić jej równomierny wzrost. Nie masz słonecznego okna? Ustaw ją pod lampą do uprawy, jeśli chcesz.

Podlewanie: Pozwól, aby górna 1 in (2,5 cm) gleby wyschła pomiędzy podlewaniem. Podlewaj oszczędnie zimą, gdy wzrost jest wolniejszy. Również uniknąć coraz wody na liście i łodygi, ponieważ mogą one zgnić, jeśli są zbyt mokre. Żółte liście, które odpadają, to znak, że roślina jest nadmiernie podlewana.

Wilgotność: Średnia pokojowa (około 40% wilgotności względnej).

Temperatura: Najlepiej rośnie przy średniej temperaturze pokojowej 65-75°F/18-24°C; chłodniejszy zimowy spoczynek (z minimum 55°F/13°C) pomoże promować kwiaty wiosną i latem. Jeśli przeniesiesz roślinę na zewnątrz na lato, nie martw się – zniesie ona upały. Crown of Thorns toleruje temperatury do 90°F/32°C.

Gleba: Najlepiej sprawdzi się szybko przesychające podłoże, takie jak mieszanka doniczkowa do kaktusów.

Nawóz: Zasilać co 2 tygodnie wiosną do jesieni zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie rozcieńczonym o połowę. Nie podawaj zimą, gdy kwitnienie jest zakończone.

Rozmnażanie: Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych jest łatwe, jeśli nie pokłujemy sobie palców ostrymi kolcami! Wiosną lub latem weź 3-calowe (7,5 cm) sadzonki na pniu. Zanurz odcięte końce w ciepłej wodzie na kilka minut, aby zatrzymać przepływ soków, a następnie pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny przed umieszczeniem w ledwie wilgotnej mieszance doniczkowej. Sadzonki ukorzenią się po około 6 tygodniach.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja wiśni jerozolimskiej: Uprawa Solanum pseudocapsicum w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.