Rośliny domowe

Krótki przewodnik po uprawie warzyw w pojemnikach

Zobacz także

Nie każdy ma miejsce, glebę lub możliwości, aby uprawiać ogród warzywny w ziemi. Oto wskazówki, jak zamiast tego uprawiać żywność w ogrodzie kontenerowym. Obejmują one wskazówki dotyczące tego, czego będziesz potrzebować, najlepszych roślin do uprawy oraz sposobu wypełniania i pielęgnacji ogrodu warzywnego w pojemniku.

Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako partner Amazon zarabiam na kwalifikujących się zakupach.

Jeśli brakuje Ci miejsca, masz trudną glebę lub mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, możesz nie mieć możliwości uprawy ogrodu w ziemi. Na szczęście masz rozwiązanie w postaci uprawy warzyw w ogrodzie w pojemnikach! Większość warzyw można z powodzeniem uprawiać w doniczkach i pojemnikach, ale istnieje kilka wskazówek, którymi chciałbym się z Tobą podzielić, aby odnieść sukces w ogrodnictwie pojemnikowym. Obejmuje to najlepsze pojemniki do użycia i które odmiany warzyw najlepiej rosną w mniejszych przestrzeniach. Ponadto, wskazówki dotyczące odpowiedniego rodzaju mieszanki do wypełnienia pojemników i jak dbać o rośliny, które w nich uprawiasz. Może to być zupełnie inne niż uprawa w gruncie, ale równie owocne.

Ogrody w pojemnikach świetnie sprawdzają się na parapetach, tarasach, balkonach i dachach. Widziałem nawet ludzi bez ogrodów frontowych, którzy ustawiali pojemniki przed frontem swoich domów. Inni ludzie stosują mieszankę roślin w pojemnikach i nasadzeń w gruncie. Jako ogrodnik z dość dużą przestrzenią na ogród warzywny, nadal używam pojemników do uprawy niektórych roślin, które mogą być inwazyjne w ziemi. Niezależnie od sytuacji, istnieje rozwiązanie ogrodowe dla Ciebie!

Uprawa w doniczkach i donicach może dać ci o wiele więcej swobody podczas uprawy ogrodu. Można je na przykład zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. Możesz także przesuwać donice po swojej przestrzeni zewnętrznej, aby uzyskać lepsze oświetlenie lub po prostu dlatego, że chcesz coś zmienić. Innym wspaniałym aspektem ogrodów w pojemnikach jest to, że można je zaprojektować tak, aby nie trzeba było się schylać lub aby pojemniki były dostępne dla wózków inwalidzkich. Gdy zaczniesz uprawiać rośliny w donicach, jestem pewien, że twoja kreatywność zacznie działać i będziesz mieć obfite zbiory rosnące w każdej przestrzeni, jaką możesz im zapewnić.

Uprawa warzyw w pojemnikach

Zamierzamy szczegółowo omówić, jak uprawiać owoce i warzywa w pojemnikach, a jest wiele do omówienia. Oto kilka najważniejszych punktów, abyś miał przegląd tego, czego możesz się spodziewać i na co się przygotować:

 1. Większość roślin jadalnych może rosnąć w doniczkach, donicach i pojemnikach.
 2. Mniejsze odmiany, zwane również odmianami karłowatymi, mogą być lepsze do ogrodnictwa pojemnikowego.
 3. Pojemniki są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach; wybór odpowiedniego dla każdej uprawy jest ważny.
 4. Wypełnij pojemniki podłożem, które zapewnia odżywianie, a jednocześnie pozostaje wilgotne, ale nie podmokłe.
 5. Podlewaj pojemniki codziennie podczas upałów. W innych okresach należy wkładać palce do pojemników i sprawdzać ich stan każdego dnia. Podlewaj, jeśli wydaje się sucha na około centymetr w dół.
 6. Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają nawożenia raz w tygodniu podczas sezonu wegetacyjnego.
 7. Kraty i podpory mogą pomóc roślinom uprawianym w pojemnikach rosnąć pionowo.

Ogród na balkonie mojej przyjaciółki jest zarówno relaksujący, jak i daje dużo jedzenia!

Najlepsze warzywa do uprawy w pojemnikach

Wydaje mi się, że widziałem już prawie każdy rodzaj owoców, jagód, ziół i warzyw uprawianych w pojemnikach. Jeśli więc zastanawiasz się, czy mógłbyś wyhodować takie, którejest odpowiednia dla twojego klimatu, prawdopodobnie jest na to sposób! Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku każdej rośliny, jest to, ile miejsca potrzebują jej korzenie, aby móc wybrać doniczkę o odpowiednim rozmiarze. Musisz także wiedzieć, czy potrzebują określonego rodzaju podłoża i czy wymagają specjalnego wsparcia lub opieki. Niektóre rośliny wymagają dość dużych pojemników do wzrostu, a ich waga może nie być opcją, jeśli uprawiasz je na balkonie.

Papryczki chili wyjątkowo dobrze rosną w doniczkach.

Istnieją nawet sytuacje, w których pojemniki są najlepszą opcją do uprawy niektórych rodzajów roślin jadalnych. Na przykład, jeśli są rozsiewaczami i mogą być inwazyjne, jak w przypadku chrzanu, topinamburu i rodziny miętowatych. Borówki również przychodzą na myśl jako idealny kandydat do ogrodu w pojemniku. Najlepiej rosną w lekko kwaśnej glebie; jeśli w Twoim ogrodzie nie ma takiej gleby, możesz kupić kompost wrzosowy w lokalnym centrum ogrodniczym. Użyj go, aby umieścić je w pojemnikach o średnicy i głębokości co najmniej 24 cm, a będą szczęśliwe i produktywne. Oto niektóre z najlepszych warzyw do uprawy w pojemnikach:

Szczypiorek jest idealny do uprawy w pojemnikach.

 • Szczypiorek
 • Zielona cebula (dymka)
 • Rzodkiewka
 • Szpinak
 • Truskawki
 • Boćwina
 • Cebula walijska
 • Zioła, takie jak bazylia, kolendra, oregano, rozmaryn, pietruszka i tymianek.

„Just Add Cream” to mniejsza odmiana truskawek, która dobrze rośnie w doniczkach.

Odmiany karłowate lub miniaturowe

Jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać warzywa w pojemnikach, wybierz odmiany karłowate. Są to bardziej kompaktowe lub krótsze wersje standardowych roślin. Czasami są to nawet miniaturowe wersje, jak w przypadku Raspberry Yummy, którą uprawiam w worku z tkaniny. Rośnie na małych łodygach o wysokości około 18 cm i produkuje prawie normalnej wielkości jagody. Wspaniałą rzeczą w odmianach karłowatych jest to, że zwykle dają one plony tej samej wielkości, ale sama roślina jest znacznie mniejsza. Oznacza to, że potrzebuje mniej miejsca do uprawy i może być doskonale uprawiana w pojemnikach. Oto kilka odmian karłowatych, które polecam:

Marchew Paris Market jest krótka i dobrze rośnie w płytkich pojemnikach, takich jak ta podniesiona grządka z palet.

Ogrodnictwo wertykalne w pojemnikach

Wiele ogrodów w pojemnikach to po prostu doniczki umieszczone na twardej powierzchni z nisko rosnącymi roślinami, takimi jak boćwina czy sałata. Jeśli jednak masz do dyspozycji ścianę lub ogrodzenie, możesz uprawiać wyższe rośliny! Obejmuje to pnącza, takie jak fasola, groszek lub achocha, lub użycie pionowych sadzarek do uprawy roślin bezpośrednio na ścianie. Jedną z sadzarek, która świetnie się do tego nadaje, jest sadzarka Gardena NatureUp. Mam dwie takie donice, a kolejną podarowałam przyjaciółce, która ma ogród na balkonie. Ona absolutnie ją uwielbia! Na powyższym zdjęciu mam ją na półce zbudowanej przy ogrodzeniu w moim starym domu. Służył również jako ekran prywatności, ponieważ można było go zobaczyć przez listwy w ogrodzeniu.

Zbuduj samonawadniający się pionowy ogród DIY – źródło

Możesz także zbudować pionowe donice, a widziałem kilka sprytnych projektów wykorzystujących butelki po napojach, drewniane inscenizacje, palety, doniczki i woreczki z tkaniny. Jeśli masz podstawowe umiejętności majsterkowania, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i zmniejszyć ilość odpadów, tworząc własny pionowy ogród kontenerowy. Alternatywą są wiszące kosze, wykonane na zamówienie doniczki, które można przypiąć do szyn balkonowych, a także uchwyty na doniczki, które pomagają zamontować doniczki w pionowym ogrodzie.na balkonie.

Wreszcie, wykorzystaj paliki, drut i kraty na swoją korzyść. Pnącza chętnie będą wspinać się po nasłonecznionych ścianach, jeśli zapewnisz im miejsce do wzrostu. Możesz także wepchnąć klatkę na pomidory do sadzarki i używać jej do wszelkiego rodzaju upraw. Jeśli nie jesteś w stanie wywiercić lub zamontować wsporników na ścianie, możesz również użyć tych klipsów do mocowania roślin pnących, które przyklejają się do ściany.

W tym przydomowym ogrodzie kontenerowym ziemniaki rosną w plastikowych pojemnikach.

Zakładanie ogrodu warzywnego w pojemniku

Ogród warzywny w pojemniku to zbiór doniczek, donic i pojemników, w których można uprawiać rośliny jadalne w dowolnym miejscu. Uprawiane w nich rośliny są tak różnorodne, jak same pojemniki! Możesz uprawiać rośliny korzeniowe, liściaste, a nawet warzywa, które potrzebują pionowej przestrzeni do wspinania się, takie jak fasolka szparagowa. Ustawienie ogrodu w pojemniku wymaga jednak przemyślenia.

Używam szerokiej gamy pojemników do uprawy żywności, w tym tej sadzarki GreenStalk, którą można kupić w Epic Gardening. Użyj lovelygreens5, aby uzyskać 5% zniżki na zamówienia.

Jednym z najważniejszych aspektów zakładania ogrodu warzywnego w pojemniku jest światło. Większość owoców i warzyw potrzebuje co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia, aby uzyskać plony. Wybierz więc lokalizację swojego ogrodu z rozwagą i postaraj się zapewnić mu jak najwięcej światła. Niektóre rośliny liściaste i zioła mogą tolerować mniej światła, ale one również będą zdrowsze i bardziej produktywne, jeśli zapewnisz im jaśniejsze miejsce do życia.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest ekspozycja na wiatr. Ogrody w pojemnikach mogą bardzo szybko wysychać w wietrznych miejscach, a znajdujące się w nich rośliny mogą zostać uszkodzone. Rośliny można chronić przed wiatrem i zimnem za pomocą płotków, paneli ogrodzeniowych i innych konstrukcji. O ile nie blokują one zbyt wiele światła, można również użyć bambusowych paneli ogrodzeniowych do osłaniania roślin na balkonach. Jeśli jesteś w stanie zapewnić pojemnikom odrobinę schronienia, możesz naprawdę czerpać z tego korzyści. Uprawiam sporo roślin w pojemnikach w mojej szklarni, ale możesz kupić mniejszą szklarnię na taras lub balkon.

Domowa ziemia doniczkowa wykonana z kompostu, włókna kokosowego, perlitu i wermikulitu.

Ziemia doniczkowa dla warzyw

Często pomijane lub słabo rozumiane, podłoże, które umieszczasz w doniczkach i pojemnikach, ma znaczenie. Pierwszą zasadą jest nieużywanie ziemi. Brzmi to sprzecznie z intuicją, ale ziemia w doniczkach i pojemnikach powoduje więcej problemów niż jest warta. Jest ciężka, bardzo szybko wysycha i w mgnieniu oka zostaje pozbawiona składników odżywczych. Rośliny w pojemnikach cierpią, jeśli sadzisz je w ziemi, więc zostaw je w ziemi i zamiast tego użyj bezglebowej mieszanki doniczkowej odpowiedniej dla warzyw.

Mieszanki te są często nazywane ziemią doniczkową w USA lub kompostem w Wielkiej Brytanii. Można kupić gotowe worki lub przygotować własną mieszankę. Ta, którą zwykle robię, składa się w około 50% z kompostu (dojrzałego obornika lub kompostu ogrodowego), w 25% z włókna kokosowego i w 25% z materiałów drenażowych, którymi mogą być perlit, wermikulit, piasek i/lub bardzo drobny kamień. Mieszam pół filiżanki FBB (Fish Bone Blood) na pięć galonów (19 l) mieszanki doniczkowej w celu uzyskania nawozu organicznego o powolnym uwalnianiu.

Możesz również natknąć się na coś, co nazywa się mchem torfowym. Nie używam go i jestem wielkim zwolennikiem ogrodnictwa bez torfu. Pozyskiwanie mchu torfowego jest prawie zawsze szkodliwe dla środowiska, więc używam kompostowanych wiórów drzewnych, kory lub kory drzewnej.zamiast tego użyj włókna kokosowego.

Zapobiegaj wypadaniu podłoża, wykładając doniczkę gazetami.

Napełnianie pojemników

Podczas napełniania doniczek i pojemników nie przykrywam już otworu połamanymi kawałkami terakoty. Chociaż jest to długoletnia tradycja ogrodnicza, umieszczanie pęknięć na dnie doniczek zostało już mitem i może nawet sprawić, że doniczki będą bardziej podmokłe. Jeśli napełniam doniczki na powierzchni, którą chcę utrzymać w względnej czystości, zamiast tego umieszczam warstwę gazety na dnie pojemnika. W końcu ulegnie ona degradacji, ale utrzyma podłoże na miejscu przynajmniej przez pierwszy dzień.

Jeśli nie, nie zawracam sobie głowy wkładaniem czegokolwiek do środka przed wypełnieniem pojemnika podłożem. Ponieważ jest ona zazwyczaj dość lekka i puszysta, delikatnie wciskam ją do pojemnika, aby zmniejszyć szczeliny powietrzne. Następnie sadzę lub wysiewam nasiona na górnej powierzchni, która znajduje się około cala poniżej górnej krawędzi pojemnika. Dla wykończenia, czasami, ale nie zawsze, rozsypuję na wierzchu cienką warstwę kamyków lub żwiru ogrodniczego jako ściółkę. Pod pojemnikami używam również podstawek pod doniczki, aby zebrać nadmiar wody.

Oceń, czy podłoże w pojemniku wymaga podlania, dotykając go palcami.

Jak podlewać pojemniki

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących uprawy warzyw w pojemnikach jest to, jak często należy je podlewać. Odpowiedź na to pytanie sprowadza się do jednego – podlewasz, gdy podłoże zaczyna wysychać. Celem jest utrzymanie wilgotności, ale nie mokro przez cały czas, a jeśli to zrobisz, twoje rośliny będą się dobrze rozwijać. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy sadzarka wymaga podlania, jest włożenie palców do podłoża i wyczucie go. Czasami górna powierzchnia jest sucha, ale pod spodem jest dużo wilgoci.

Jeśli chodzi o ilość wody, rośliny rosnące w doniczkach o głębokości 24″ potrzebują średnio około 2″ wody tygodniowo, aby rosnąć. Będzie się to jednak różnić w zależności od tego, jak gorąco lub zimno jest, i nigdy nie zawracałem sobie głowy mierzeniem tego. Mam tendencję do podlewania powierzchni tak, aby utworzyła się zauważalna kałuża, a następnie pozwalam jej spłynąć. Zawsze podlewam też rośliny doniczkowe za pomocą przystawki Plant Surge. Używam jej od lat, a w tym roku przeprowadziłem próbę na młodych roślinach. Zdecydowanie przyspiesza wzrost i wigor! Są one również dostępne w Wielkiej Brytanii. Ponadto latem należy pamiętać, że konieczne może być codzienne podlewanie pojemników. Nie należy też polegać na deszczu, aby utrzymać podlewanie donic. Deszcz często nie wystarcza.

Nawożenie ogrodu warzywnego w pojemnikach

Mimo że ziemia doniczkowa może zawierać przyzwoite ilości składników odżywczych, może ona szybko zostać wyczerpana przez energicznie rosnące rośliny i odpływ wody z sadzarki. Dlatego też rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają dokarmiania raz w tygodniu nawozem rozpuszczalnym w wodzie. Można przygotować nawóz domowej roboty lub kupić go w dzbankach lub workach, ale tak czy inaczej, należy rozcieńczyć go do około 1:100 w zwykłej wodzie. Zazwyczaj jest to około 1,5 nakrętki na dwa galony wody, jeśli masz płynny nawóz. W przypadku innych rodzajów nawozów należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Bez tego płynnego nawozu rośliny mogą mieć trudności z zaspokojeniem zapotrzebowania na składniki odżywcze w pojemnikach.

Wybór sadzarek i pojemników

Jeśli jest jedna rzecz, której potrzebujesz, aby założyć ogród w pojemniku, to są to pojemniki. Występują one we wszystkich kształtach, rozmiarach, materiałach, głębokościach, wzorach i cenach, więc warto porozmawiać o różnicach między nimi. To dlatego, że nie każdyKażdy pojemnik jest odpowiedni dla danej uprawy i sytuacji, a niektóre pojemniki są lepsze od innych. Przed wyborem pojemników należy również pamiętać o potrzebach wzrostu roślin i klimacie, w którym będą one uprawiane. Pojemniki powinny być wystarczająco duże, aby pomieścić rośliny, zatrzymywać wodę, jeśli jest gorąco, oddychać, jeśli jest mokro, a także powinny być trwałe.

Nieszkliwione donice z terakoty mogą być najtrudniejsze w użyciu.

Poniżej przedstawię moje zalecenia dotyczące rodzajów pojemników, ale najpierw omówmy te, których nie polecam. Pierwszym z nich są nieszkliwione doniczki z terakoty. Są to standardowe gliniane doniczki, które można zobaczyć powyżej. Chociaż są one bardzo powszechne, są najmniej odpowiednie ze wszystkich doniczek do uprawy warzyw, ponieważ znajdująca się w nich mieszanka ogrodnicza szybko wysycha. Terakota jest porowata, co oznacza, że powietrze i woda mogą przemieszczać się przez doniczkę – terakota pochłania również wilgoć i wysysa ją bezpośrednio z podłoża. Sprawia to, że nieszkliwione gliniane doniczki są idealne dla roślin lubiących suchą glebę, takich jak kaktusy i sukulenty, a także do majsterkowania, ale nie tak idealne do ogrodów warzywnych w pojemnikach.

Ta zabytkowa sadzarka do zlewu, w której rosną rukola i kolendra, ma naturalny otwór drenażowy.

Metalowe pojemniki również nie są idealne do sadzenia bezpośrednio w środku, ponieważ z czasem rdzewieją i ulegają degradacji. Niedawno odpadło mi dno metalowej donicy! Trwało to kilka lat, zanim zgniło, ale mimo wszystko było to przykre. Innym rodzajem pojemnika, który odradzam, jest cokolwiek z wątpliwego materiału. Jeśli uważasz, że może on być toksyczny, unikaj go. Obejmuje to opony samochodowe i plastik, który mógł zawierać coś niebezpiecznego. Również drewno, które zostało pomalowane (i nie wiesz, jakiego rodzaju jest to farba) lub potraktowane kreozotem.

Miętę najlepiej uprawiać w pojemnikach, ponieważ ma tendencję do rozprzestrzeniania się.

Idealne rozmiary pojemników

Kiedy jestem pytany o pojemniki, zwykle mówię, że im większy, na jaki możesz sobie pozwolić, tym lepiej. Przeciętny pomidor potrzebuje głębokiego pojemnika o pojemności 5 galonów, a ziemniaki mogą rosnąć w takim samym lub większym pojemniku. Gdybym miał polecić standardowy rozmiar pojemnika dla większości owoców i warzyw, powiedziałbym, że należy wybrać te, które mają co najmniej dwie stopy średnicy i dwie stopy głębokości. W pojemnikach tej wielkości można uprawiać rośliny okopowe, takie jak marchew, ale także pojedyncze rośliny pomidora, bakłażana, cukinii, a nawet jagody, takie jak maliny.

Rukiew wodna rosnąca w małej doniczce z terakoty umieszczonej w zbiorniku z wodą.

Małe pojemniki o średnicy poniżej dwóch stóp mogą być przydatne do sadzenia sadzonek lub uprawy mniejszych roślin. Kilka sałat, kolendra, mięta lub rzodkiewka, na przykład, lub pojedyncze sadzonki truskawek. Mogą one również dobrze pasować do większych doniczek lub znajdować się na parapetach okiennych lub balkonach. Należy pamiętać, że jeśli pojemnik jest zbyt mały, będzie wymagał więcej podlewania i składników odżywczych, co może spowodować zahamowanie wzrostu rosnących w nim roślin. Zbadaj długość korzeni rośliny lub rozmiar bryły korzeniowej przed podjęciem decyzji o wyborze pojemnika.

Pojemniki Vegepods tworzą podniesione grządki w dowolnym miejscu. Ja uprawiam w nich marchew.

Najlepszy pojemnik, w którym uprawiam

W moim ogrodzie moje największe pojemniki nazywają się Vegepods i zasadniczo tworzą podniesione grządki o wysokości talii na moim tarasie. Mają plastikową podstawę, która jest idealna w gorącym klimacie i w szczycie lata, ponieważ minimalizuje utratę wody. Mają również ukryty zbiornik na wodę, który umożliwiamożna wykorzystać. W tym roku uprawiam w nich większość mojej marchewki, ponieważ są wystarczająco głębokie, a także podwyższone, aby utrzymać z dala od nich muchę marchewkową. Są one dostępne między innymi w USA i Wielkiej Brytanii, a kod rabatowy Vegepod na 10% zniżki to lovelygreens

Ten przydomowy ogród łączy rośliny doniczkowe z ogrodem naziemnym

Inne polecane pojemniki

Vegepody to pojemniki z najwyższej półki, a większość innych, które znajdziesz, jest mniejsza, mniej zaawansowana technologicznie i tańsza. Sadzarki i doniczki są dość powszechne i ogólnie można znaleźć ich dobry asortyment w centrach ogrodniczych i sklepach dla majsterkowiczów. Inne pojemniki pochodzą z recyklingu lub majsterkowania, a o ile materiał użyty do ich wykonania jest bezpieczny dla żywności i trwały w słońcu, będą działać świetnie. Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów pojemników i ich najlepsze zastosowania:

Ziemniaki i czosnek rosnące w workach do uprawy.

Worki do uprawy

Najtańszymi i najbardziej dostępnymi pojemnikami do uprawy żywności są worki do uprawy. Są to zazwyczaj torby wykonane z tkaniny syntetycznej lub tkanych włókien z tworzywa sztucznego, skonstruowane tak, aby miały wytrzymałe szwy i uchwyty. Mogą być również wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, takich jak te, które mam z Root Pouch. Wspaniałą rzeczą w workach do uprawy jest to, że są one naprawdę tanie w porównaniu do innych pojemników (w tej ofercie otrzymujesz ich dziesięć), a ponieważ są oddychające, ukorzeniają rośliny w środku, pomagając im powstrzymać wiązanie się korzeni.

Przetwarzaj plastikowe torby na worki do uprawy ziemniaków.

Kolejną rzeczą, którą w nich uwielbiam, jest to, że są fantastyczne do uprawy nieokreślonych ziemniaków – tych, które korzystają z uziemienia. Możesz zwinąć torbę po bokach podczas pierwszego sadzenia, a następnie rozwinąć ją, gdy chcesz napełnić torbę. Genialne! Chociaż są one mniej odporne na wilgoć niż inne rodzaje pojemników, nadal świetnie nadają się do uprawy roślin. Aby uzyskać wersję z recyklingu, można użyć jutowych worków na kawę lub worków na paszę lub przebić kilka otworów na dnie worków na kompost/glebę.

Pomidor o liściach ziemniaka w glinianej doniczce.

Glazurowane doniczki z terakoty

Chociaż zwykle nie polecam nieszkliwionych glinianych doniczek na warzywa, te, które są szkliwione, są w sam raz. Szkliwo jest często błyszczące i kolorowe, z wieloma różnymi wzorami do wyboru. Doniczki te doskonale nadają się do uprawy roślin, ponieważ glazura zapobiega parowaniu wilgoci z doniczki. W mniejszych można sadzić mniejsze rośliny i zioła, takie jak młode rośliny mięty, a większe, które są głębsze, są znacznie bardziej wszechstronne.

Sałata rosnąca w plastikowych donicach

Donice plastikowe

Najpopularniejszym rodzajem donic, jakie można znaleźć, są donice plastikowe. Plastikowe doniczki są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach i mogą być niedrogie i użyteczne! Powyższe dwie znalazłem w centrum recyklingu i zebrałem z nich przyzwoite plony, zanim rozdałem je podczas naszej corocznej wymiany nasion. Niektórzy ludzie mają awersję do plastiku, ale jeśli chodzi o doniczki do roślin, jest to przydatny materiał, ponieważ utrzymuje wilgoć w środku. Mogą one również przetrwać wiele lat, co czyni je trwałymi i użytecznymi. Zupełnie inaczej niż plastik jednorazowego użytku.

W moim zestawie Autopot uprawiam luffę i ogórki.

Doniczki samonawadniające

Jeśli uprawiasz wiele pojemników, martwisz się o podlewanie doniczek lub planujesz wyjazdy podczas sezonu wegetacyjnego, to doniczki samonawadniające będzie w sam raz. Mam zestaw czterech doniczek Autopot, w którym w zeszłym roku uprawiałem pomidory, a w tym roku ogórki i luffę. Doniczki mają pojemność 6,6 galona i są podlewane od dołu za pomocą linii kroplującej, która pochodzi z większego zbiornika na wodę. W zbiorniku wody można nawet umieścić płynny nawóz, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Uprawa roślin w tych donicach jest niemal bezwysiłkowa!

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na doniczkach samonawadniających, możesz je również wykonać samodzielnie lub skorzystać z zaawansowanego technologicznie rozwiązania o nazwie ollas. Pamiętasz, jak mówiłem ci, że terakota pozwala wodzie i powietrzu przepływać przez nią? Ollas wykorzystują ten aspekt terakoty i działają jak zbiorniki wodne, do których korzenie roślin mogą bezpośrednio wpływać. Na powyższym filmie pokazuję, jak wykorzystuję ollas w donicach.

Zobacz także

Książki i zasoby dotyczące ogrodnictwa pojemnikowego

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Blog o roślinach domowych

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin różowej lilii Calla: Uprawa Zantedeschia rehmannii w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

12 pomysłów na rozpoczęcie wysiewu nasion przy użyciu materiałów z recyklingu

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.