Psy

Przeprowadzka ze zwierzętami – od planowania do wprowadzenia się do nowego domu

Zobacz także

Przeprowadzka ze zwierzętami wiąże się z dodatkowym zestawem wyzwań i pytań. Dzięki tym wskazówkom cała rodzina przeniesie się do nowego domu z mniejszym stresem.

Skupiamy się głównie na pomocy w planowaniu ciekawych rodzinnych wakacji z udziałem zwierząt. Ale nie każda podróż może być spokojną wycieczką do ulubionego miejsca na wakacje. Co zrobić, jeśli przeprowadzasz się do nowego miasta, a nawet kraju? Mamy nadzieję, że te wskazówki dotyczące przeprowadzki ze zwierzętami pomogą ci przygotować się i zadomowić w nowym domu!

Przygotowanie do przeprowadzki ze zwierzętami

Przygotuj plan

Im wcześniej zaczniesz planować, tym lepiej! Wszyscy wolelibyśmy bezstresową przeprowadzkę. A kiedy przeprowadzasz się ze zwierzętami, jest wiele do zrobienia.

Zwierzęta są wrażliwe na zmiany w ich rutynie i zazwyczaj wyczuwają, że coś się zmienia. Nie zdziw się, jeśli twój pies lub kot okaże niepokój, zachowując się niespokojnie lub lgnąc do ciebie, gdy rozpoczniesz proces przeprowadzki.

Aby pomóc zwierzęciu czuć się bardziej komfortowo, najlepiej jest, jeśli jeden z członków rodziny weźmie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem podczas całej przeprowadzki. Posiadanie uspokajającego towarzysza na każdym przystanku po drodze zapewni psu lub kotu większą spójność i bezpieczeństwo.

Ponadto pomocne jest trzymanie się jego normalnego harmonogramu tak bardzo, jak to możliwe – zarówno w dniach poprzedzających przeprowadzkę, jak i podczas podróży do nowego domu.

Wreszcie, kontynuuj karmienie swojego zwierzaka w tym samym miejscu, zamiast wykorzystywać ten obszar do układania pudeł. I poczekaj tak długo, jak to możliwe, aby spakować ulubione rzeczy swojego zwierzaka, takie jak jego łóżko i zabawki.

Przygotowania do dnia przeprowadzki

Przeprowadzasz się przez miasto czy przez ocean? Samochodem czy samolotem? Transportujesz własne rzeczy czy wynajmujesz firmę przewozową? Decyzje te określą, jakie ustalenia zmniejszą stres Twojego zwierzaka w dniu przeprowadzki.

Lokalne przeprowadzki można zwykle zakończyć w ciągu jednego dnia, więc warto rozważyć umówienie się na opiekę dzienną. Możesz też zorganizować dla swojego zwierzaka czas z przyjacielem w tym wielkim dniu. Pozwoli to skupić uwagę na przeprowadzce.

Jeśli jedziesz samochodem do nowego domu, skorzystaj z naszego przewodnika Planowanie podróży przyjaznej zwierzętom, aby wyznaczyć trasę i znaleźć restauracje, parki dla psów i hotele po drodze.

Rezerwując zakwaterowanie, zawsze upewnij się, że polityka hotelu dotycząca zwierząt domowych pozwala na pobyt całej rodziny.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Sieci hoteli, w których zwierzęta mogą przebywać bezpłatnie

Jeśli przeprowadzka ze zwierzęciem wiąże się z podróżą samolotem, rezerwacji należy dokonać z dużym wyprzedzeniem. Każdym lotem można przewieźć tylko ograniczoną liczbę zwierząt, więc należy to zrobić jak najszybciej.

Istnieją pewne dokumenty, których zwierzę będzie potrzebować, aby wejść na pokład samolotu. Zbierz je i umieść w bagażu podręcznym, który pozostanie z Tobą podczas całej podróży. Jeśli przeprowadzasz się poza granice kraju, pomocne może być skontaktowanie się z agencją transportu zwierząt, która pomoże Ci w wypełnieniu wymaganych dokumentów.

Wskazówka dotycząca podróży: Upewnij się, że identyfikatory zwierzęcia są aktualne przed przeprowadzką. Umieść na nich swój numer telefonu komórkowego, aby można było się z Tobą skontaktować podczas podróży. Rozważ także wszczepienie mikroczipu swojemu zwierzakowi, aby pomóc mu wrócić do Ciebie, jeśli się zgubi.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Zasady dotyczące zwierząt w amerykańskich liniach lotniczych

Poznaj prawo

W większości stanów obowiązują przepisy dotyczące importu psów, kotów i zwierząt domowych.i inne zwierzęta domowe. Wymagania w niektórych stanach są bardziej uciążliwe niż w innych. Na przykład ograniczenia dotyczące podróżowania zwierząt domowych na Hawajach wymagają tygodni przygotowań, aby uniknąć długiej kwarantanny.

Niektóre stany mogą kontrolować zwierzęta na granicy lub prosić o okazanie świadectw zdrowia. Skontaktuj się z komisją ds. kontroli zwierząt w mieście, w którym będziesz mieszkać, aby ustalić, jakie dokumenty będą potrzebne i uzyskać informacje na temat licencjonowania zwierząt domowych.

Społeczności w całym kraju przyjęły również przepisy dotyczące konkretnych ras, zakazujące lub ograniczające ponad 100 różnych ras psów. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami przed przyjazdem z psem. Komisja Kontroli Zwierząt powinna również udzielić informacji na temat lokalnych przepisów.

Wskazówka dla podróżujących: Jeśli Twój pies podlega przepisom dotyczącym określonej rasy lub może zostać pomylony z rasą objętą ograniczeniami, przygotuj kaganiec, smycz i dowód ubezpieczenia. Jeśli nieumyślnie naruszysz prawo, bądź uprzejmy i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby dostosować siebie i swojego psa do przepisów. Nawet jeśli oznacza to natychmiastowe opuszczenie jurysdykcji.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Przepisy dotyczące pasów bezpieczeństwa dla zwierząt – które stany wymagają zapinania pasów?

Sprawdź się

W zależności od sposobu podróży do nowego domu, mogą być potrzebne pewne dokumenty dotyczące zdrowia zwierzęcia. Po określeniu wymagań, umów się na wizytę u weterynarza, aby wszystko było w porządku.

Przechowuj dokumenty w poręcznym miejscu podczas podróży, na wypadek gdybyś został o nie poproszony po drodze. Najczęściej wymaganymi dokumentami podczas przeprowadzki ze zwierzętami są:

Dowód szczepienia przeciwko wściekliźnie: Aktualny identyfikator wścieklizny i zaświadczenie o szczepieniu podpisane przez lekarza weterynarii to najważniejszy dokument podróżny Twojego zwierzaka. Za każdym razem, gdy podróżujesz ze swoim zwierzakiem, pamiętaj, aby mieć to zaświadczenie zawsze przy sobie.

Świadectwo zdrowia: Zaświadczenie podpisane przez lekarza weterynarii, opisujące zwierzę, wymieniające wszystkie szczepienia i wskazujące, że zwierzę jest w dobrym zdrowiu i wolne od chorób zakaźnych. Świadectwa zdrowia są ważne przez ograniczony czas – czasami tylko przez 10 dni. Należy więc upewnić się, że zwierzę dotrze do miejsca docelowego przed upływem terminu ważności świadectwa.

Wskazówka dotycząca podróży: Jeśli obawiasz się, że Twój zwierzak może mieć chorobę lokomocyjną, podczas wizyty zapytaj weterynarza o recepty, które pomogą złagodzić te objawy.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Mój pies nienawidzi samochodu – co teraz?!

Transport zwierzęcia

Przeprowadzka pojazdem silnikowym

Jazda samochodem to najtańszy sposób przeprowadzki ze zwierzętami. I może być również najbardziej zabawny! W końcu który pies nie uwielbia podróży samochodem?

Korzystanie z GoPetFriendly.com do planowania podróży pozwala zlokalizować przyjazne zwierzętom hotele, kempingi, restauracje i parki dla psów po drodze. A jeśli masz kilka dni do stracenia, zaplanuj odwiedzenie atrakcji przyjaznych zwierzętom wzdłuż trasy. To, co wydawało się obowiązkiem, może szybko stać się zabawną przygodą!

Bezpieczne dotarcie na miejsce jest zawsze priorytetem, więc zacznij od zabezpieczenia swojego zwierzaka podczas podróży. Przetestowana skrzynia, transporter lub uprząż samochodowa zapobiegną rozpraszaniu uwagi zwierzaka podczas jazdy. Ochroni je również przed obrażeniami w razie wypadku.

Pozwól swojemu pupilowiDaj sobie czas na przyzwyczajenie się do wybranej opcji, zaczynając od krótkich podróży. I nie zapomnij wyłączyć poduszki powietrznej w fotelu, w którym będzie siedział Twój zwierzak!

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Najlepsze przetestowane zderzeniowo szelki dla psa do podróży samochodem

Podróż samolotem

Wiele linii lotniczych zezwala na przewóz zwierząt na pokładzie swoich samolotów, ale niektóre z nich są bardziej przyjazne zwierzętom niż inne. Porównanie zasad, wymagań i opłat za zwierzęta pomoże ci dokonać wyboru.

Psy i koty, które mieszczą się w zatwierdzonym przez linię lotniczą transporterze, mogą lecieć z Tobą w kabinie. Większe zwierzęta i zwierzęta egzotyczne będą musiały lecieć w luku bagażowym samolotu lub zostać przewiezione jako ładunek. Wybierając linię lotniczą, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odpowiednich pojemników i instrukcjami dotyczącymi przygotowania zwierzęcia do transportu.

Należy również pamiętać, że warunki pogodowe mogą mieć wpływ na zwierzęta przewożone w luku bagażowym. Linie lotnicze nie będą przewozić zwierząt, gdy ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury mogą zagrażać ich zdrowiu. Może się więc zdarzyć, że pogoda wpłynie na lot Twojego zwierzaka – nawet jeśli nie wpłynie na Twój.

Wskazówka dotycząca podróży: O ile nie zaleci tego lekarz weterynarii, nie zaleca się uspokajania zwierzęcia przed transportem lotniczym.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Wskazówki dotyczące podróżowania ze zwierzętami

Torba podróżna dla zwierzaka

Zwierzęta potrzebują wielu rzeczy podczas podróży! Oto lista rzeczy, które należy spakować dla swojego zwierzaka:

 • Karma i smakołyki – W przypadku karmy w puszkach nie zapomnij o otwieraczu do puszek!
 • Woda pitna
 • Miski na jedzenie i wodę – przenośne miski można łatwo spakować i są świetne, gdy jesteś poza domem. Miski zapobiegające rozlewaniu wody są fantastyczne w samochodzie.
 • Numer telefonu do weterynarza i numer telefonu do Krajowego Centrum Kontroli Zatruć dla Zwierząt: (888) 426-4435.
 • Zdjęcia zwierzęcia – w przypadku rozdzielenia, aktualne zdjęcie pomoże szybko stworzyć plakaty.
 • Ręczniki papierowe na zabłocone łapy i inne zabrudzenia
 • Stary ręcznik na wypadek deszczu
 • Legowisko lub koc i kilka zabawek – posiadanie znajomych przedmiotów sprawi, że zwierzę będzie czuło się bardziej komfortowo, gdy spędzisz noc w nieznanych miejscach.
 • Wszystkie leki, witaminy, suplementy itp.
 • Worki na śmieci do zbierania
 • Apteczka pierwszej pomocy

Gdy będziesz już w drodze, przestrzeganie harmonogramu swojego zwierzaka pomoże złagodzić niepokój, jaki może odczuwać. Ustaw przypomnienie w telefonie, aby pomóc Ci śledzić pory karmienia i rób dużo przerw.

Wskazówka dotycząca podróży: Podczas jazdy dobrym nawykiem jest przypinanie smyczy zwierzęcia przed otwarciem drzwi pojazdu i odpinanie jej dopiero po ich zamknięciu. W nowych środowiskach zwierzęta mogą łatwo się wystraszyć i uciec – trzymanie smyczy podłączonej zapewni wszystkim większe bezpieczeństwo.

CZYTAJ WIĘCEJ ⇒ Co należy spakować podróżując z kotem?

Korzystanie z usług firmy transportowej dla zwierząt

Jeśli nie możesz towarzyszyć swojemu zwierzakowi podczas przeprowadzki, pomocne może być skorzystanie z usług agencji transportu zwierząt. Firmy te oferują usługę „od drzwi do drzwi”, odbierając zwierzę z domu i dostarczając je do miejsca docelowego.

W przypadku przewozu zwierzęcia bez opieki należy ustalić, czy to Ty lub wynajęty przez Ciebie agent będzie odpowiedzialny za następujące kwestie:

 • Dostarczenie pojemnika transportowego, który musi być oznaczony zarówno nazwiskiem właściciela, jak i odbiorcy.Imię, adres i numer telefonu
 • Dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów zdrowotnych
 • Dostarczenie zwierzęcia

 • do terminalu frachtu lotniczego na czas
 • Uiszczenie opłat przewozowych
 • Podpisanie dokumentów przewozowych
 • Odbiór zwierzęcia w miejscu docelowym

Osiedlenie się

Po przybyciu do nowego domu przygotuj spokojne miejsce dla swojego zwierzaka. Stworzenie azylu z jego legowiskiem lub skrzynią i kilkoma ulubionymi zabawkami w mało uczęszczanym miejscu pomoże mu się zrelaksować i zadomowić.

Psy i koty przechodzą podobny okres adaptacyjny jak ludzie, gdy przeprowadzają się do nowego domu. Dopóki nie zaznajomią się z nowym miejscem zamieszkania i sąsiedztwem, należy uważać, aby nie przestraszyły się i nie próbowały uciec.

Powoli zachęcaj swojego pupila do odkrywania nowych pomieszczeń, umieszczając w nich zabawki i smakołyki. Nie pierz koców, legowisk i zabawek przez kilka pierwszych tygodni. Ich zapach na rzeczach pomoże im się zadomowić.

Rozwijaj nową rutynę, karmiąc je o tej samej porze i w tym samym miejscu każdego dnia. W ciągu kilku tygodni powinny się przystosować i być zadowolone z nowego otoczenia.

Kiedy już złapiesz oddech, znajdź dobrego weterynarza i przekaż mu kopię dokumentacji medycznej swojego zwierzaka. Dostarczenie tych informacji pozwoli zaoszczędzić cenny czas, jeśli zwierzę będzie wymagało leczenia w nagłych wypadkach.

Gratulujemy wielkiej przeprowadzki! Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Tobie i Twoim zwierzakom szybko przejść przez okres przejściowy i cieszyć się nowym domem.

Zobacz także

(Odwiedzono 16 907 razy, 3 odwiedziny dzisiaj)

Powiązane artykuły
Psy

Przyjazne psom plaże, wycieczki łodzią, przejażdżki pociągiem i nie tylko na Florydzie!

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

Pomysły na przygody przyjazne zwierzętom jesienią i zimą

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Psy

6 kroków do skłonienia psa do pozowania do zdjęć

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.