Ptaki

800-letnia tradycja królewska ujawnia wpływ ptasiej grypy na populację łabędzi w Wielkiej Brytanii

Zobacz także

Czy kiedykolwiek słyszałeś zabawny fakt, że wszystkie łabędzie w Anglii należą do królowej? Jeśli nie, to jeszcze bardziej może zaskoczyć Cię fakt, że jest to prawda. Niedawna śmierć królowej Elżbiety II oznacza, że tradycja ta została odziedziczona przez jej syna, króla Karola III. Tradycja ta sięga 800 lat wstecz do czasów, w których łabędzie nieme w Wielkiej Brytanii były cennym towarem, a ich mięso było cennym posiłkiem na królewskich ucztach. Aby uniemożliwić innym kradzież lub roszczenie sobie praw do łabędzi rodziny królewskiej, ustalono, że każdy nieoznakowany łabędź w Anglii był własnością Korony. Oznaczało to, że właściciele łabędzi byli zobowiązani do oznakowania swoich łabędzi, aby udowodnić swoją własność.

Powiązany artykuł: Łabędzie czarnodziobe zauważone w Pensylwanii i Kolorado

Mięso łabędzie może nie jest towarem, którym było kiedyś, ale tradycja królewskiej własności łabędzi utrzymuje się w formie corocznego „Swan Upping”. Jest to letnia tradycja, podczas której królewscy „Swan Markers” wiosłują w górę Tamizy, mierząc i licząc wszystkie młode cygnetów. Kilka bardzo starych brytyjskich firm, które roszczą sobie prawo do niektórych oznaczonych łabędzi, również bierze udział w tej tradycji.

Swan Upping nie jest już tak ważny dla utrzymania władzy i majątku rodziny królewskiej, jak kiedyś. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ zabijanie łabędzi zostało całkowicie zakazane w latach 80-tych XX wieku, co oznacza, że ci, którzy nadal chcieliby je zjeść, nie mogą tego robić. Mimo to tradycja nabrała nowego ekologicznego celu. Jest to okazja do oceny wielkości i stanu zdrowia populacji łabędzi na Tamizie.

W ubiegłym roku tradycja ta przyniosła niezadowalające wyniki, a uczestnicy zgłosili wiele łabędzi zmarłych z powodu epidemii ptasiej grypy, która nadal pustoszy Europę i większość świata. W tym roku Swan Upping jest szczególnie tragiczny. Liczniki odnotowały w tym roku 94 pisklęta, w porównaniu do 155 w roku ubiegłym. Chociaż nie jest to najgorszy rok dla łabędzi na Tamizie, jest to dramatyczny spadek o 40%.

Swan Markers donoszą, że policzone i zbadane cygnets i łabędzie wydają się być w dobrym zdrowiu. Chociaż ta królewska tradycja może wydawać się ekscentryczna, jest to cenna okazja do zbadania wpływu ptasiej grypy i innych zagrożeń na brytyjskie drogi wodne i ich ptasich mieszkańców. Miejmy nadzieję, że Karol III będzie posiadał znacznie więcej łabędzi w przyszłości, ponieważ populacje ptaków przetrwają zagrożenie ptasią grypą i rozpoczną trudny proces powrotu do zdrowia.

Zobacz także

Popularny artykuł: Badanie UC Berkeley bada spożycie alkoholu przez kolibry

Powiązane artykuły
Ptaki

Symbolika i znaczenie łabędzia (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie wilgi (+Totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Ptaki

Symbolika i znaczenie kawki (+ totem, duch i znaki)

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.