Drzewa

Kudzu Vines zabija drzewa

Zobacz także

Chroń swoje drzewa przed pochłonięciem i zabiciem przez inwazyjne pnącza kudzu. Wiedza o tym, jak zatrzymać i kontrolować pnącza kudzu pomoże Ci uratować Twoje drzewa, krzewy i rośliny.

72tree.com zebrało następujące informacje na temat pnączy kudzu, aby pomóc Ci zrozumieć ich niszczycielską naturę i uchronić je przed spowodowaniem katastrofalnych szkód na Twoich drzewach.

Pnącza kudzu i drzewa

Pnącza kudzu mogą się wspinać lub tropić. Gdy wspinają się po drzewach, praktycznie przyklejają się do kory żywiciela. Po naruszeniu korony drzew pnącze szybko się rozprzestrzenia, powodując ekstremalne zacienienie drzewa.

Jeśli dotknięte drzewo nie zmniejszy się z powodu opasania, z pewnością umrze, gdy pnącze całkowicie przyćmi baldachim, chyba że podjęte zostaną natychmiastowe działania.

Jak bezpiecznie usunąć kudzu z drzewa – Poniższe kroki pomogą Ci powstrzymać pnącza kudzu od zabijania Twoich drzew.

– Zlokalizuj i wytnij najniższy wzrost pnącza u podstawy drzewa
– Zastosuj 50% roztwór triklopiru na pniu pnącza, aby zabić korzenie
– Pozwól pnączu umrzeć na drzewie. Wyrywanie jej może spowodować poważne uszkodzenia kory.

Podpowiedź: Wytrwałe odchwaszczanie, koszenie i/lub wypas (zwłaszcza w okresie wegetacji) powstrzyma winorośl przed ponownym rozrostem.

Kudzu – gatunki inwazyjne

Pnącza kudzu (Pueraria montana var. lobata) to szybko rosnące, zdrewniałe, owłosione, wleczone lub pnące się pnącza, które mogą osiągać długość do 100 stóp z masywnym korzeniem. Winorośl ma duże liście złożone z trzema szerokimi listkami. Roślina ma długie kiście późno kwitnących czerwonawych do fioletowych kwiatów i brązowe, owłosione, spłaszczone strąki nasion.

Wprowadzenie do USA – Kudzu, pochodzący z Azji, został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych w późnych latach 1800 jako środek kontroli erozji, pasza dla zwierząt i celów ozdobnych (wprowadzenie nastąpiło w 1876 roku na Philadelphia Centennial Exposition, gdzie został wystawiony jako ozdobny winorośli).

Rozmnażanie roślin – Kudzu rozprzestrzenia się głównie wegetatywnie poprzez zakorzenienie się w węzłach, gdzie pnącza stykają się z glebą, a następnie tworzą zupełnie nowe rośliny. Roślina może również rozprzestrzeniać się przez nasiona, ale niewiele żywotnych nasion znajdują się w każdym strąku.

Wzrost rośliny i siedlisko – Pueraria montana rośnie dobrze w wielu siedliskach i rodzajach gleby. Jego najbardziej agresywne tempo wzrostu występuje tam, gdzie zimy są łagodne, średnie temperatury latem są powyżej 80°F, a roczne opady osiągają lub przekraczają 40 cali. Jednak solidny system korzeniowy rośliny pozwala jej przetrwać letnie lub dłuższe okresy suszy. W miejscach, w których roślina z powodzeniem się zadomowiła, można ją znaleźć w dużej ilości na poboczach dróg, starych i opuszczonych polach, obrzeżach lasów i innych nasłonecznionych miejscach.

Od momentu wprowadzenia kudzu rozprzestrzeniło się bardzo szybko. Obecnie występuje od Nowego Jorku do Florydy i od prawie całego wschodniego wybrzeża aż do Arizony (w Oregonie i Waszyngtonie odnotowano również ograniczone przypadki występowania tego gatunku).

Klasyfikacja USDA – W 1953 roku Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) usunął ten gatunek rośliny z listy dopuszczalnych roślin okrywowych. Następnie w 1970 roku, kudzu zostało wymienione jako pospolity chwast południa.

Uwaga: Rosnąc do 12 cali dziennie, ten inwazyjny gatunek może konkurować i zabijać wszystko, od traw po dojrzałe drzewa, zagęszczając je i zacieniając.

Kontrola i zapobieganie kudzu

Skuteczne metody zwalczania Pueraria montana zależą od

d na wielkość i lokalizację infestacji. Weź pod uwagę następujące kwestie:

Small or Poorly-Established Patches – These can usually be eliminated by repeated weeding, mowing, and/or grazing during the growing season.

Duże lub dobrze rozwinięte plamy – Podczas gdy odchwaszczanie, koszenie i/lub wypas skutecznie spowalniają ten typ plagi, zazwyczaj nie zabijają korzeni większych roślin.

Te infestacje mogą być również kontrolowane za pomocą dolistnego roztworu 2% do 3% glifosatu lub triklopiru plus 0,5% niejonowego środka powierzchniowo czynnego, aby dokładnie zwilżyć wszystkie liście.

Po zwalczeniu roślinności powierzchniowej można wykopać i przeciąć centralny system korzeniowy i zastosować 50% roztwór glifosatu lub triklopiru na zranione korzenie.

Jeśli infestacja wkracza na pożądaną roślinność, należy unikać stosowania chemicznych metod zwalczania i ręcznie usunąć roślinę (rośliny).

Wskazówka: Wszystkie zabiegi powinny być monitorowane przez wiele sezonów wegetacyjnych, aby zapobiec ponownemu kiełkowaniu.

Uwagi: Stosując jakikolwiek herbicyd lub pestycyd należy przestrzegać wszystkich wskazówek/instrukcji zawartych na etykiecie. „Etykieta jest prawem!”

Kudzu (Pueraria montana var. lobata)

W tym artykule dowiedziałeś się istotnych informacji o pnączach kudzu, jak powstrzymać je przed zabijaniem drzew i jak je całkowicie wyeliminować

.

Podejmując szybkie działania w celu kontroli tego wysoce inwazyjnego gatunku rośliny, możesz zapobiec zarastaniu i usuwaniu drzew i krajobrazu.

Kiedy ignorujesz infestację kudzu, potencjalnie podpisujesz nakaz śmierci dla całej roślinności na jej drodze, od traw po dojrzałe, zdrowe drzewa.

Źródła:
ncforestservice.gov/publications/Forestry%20Leaflets/IS08.pdf
invasivespeciesinfo.gov/terrestrial/plants/kudzu
invasive.org/browse/subthumb.cfm?sub=2425&start=1
eddmaps.org/distribution/usstate.cfm?sub=2425
npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxon/taxonomydetail?id=314966

Zobacz także

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany na: http://www.72tree.com/kudzu-vines/

Powiązane artykuły
Drzewa

Choroba parcha jabłoni i jej leczenie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Nasiona transformacji: Spostrzeżenia Tamary Cibulkovej na temat odbudowy lasów przez społeczność z Plant-for-Ghana

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Drzewa

Przycinanie drzew a przycinanie

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.