Rośliny domowe

Lilia afrykańska aka lilia nilowa

Zobacz także

Efektowne, niebieskie kiście kwiatów zwieńczające wysokie łodygi lilii afrykańskiej od lat podbijają serca ogrodników. Ale czy wiesz, że możesz uprawiać tę olśniewającą piękność w domu? Lilie afrykańskie wspaniale rosną w pojemnikach.

Nazwa Agapanthus pochodzi od greckich słów agape oznaczającego miłość i anthos oznaczającego kwiat.

Poznaj Agapanthus africanus

Znana botanicznie jako Agapanthus africanus, lilia afrykańska to wieloletnia roślina tworząca kępy o długich lancetowatych liściach. Jedną z rzadkich odmian jest „Variegatus” o liściach w paski.

Na szczycie wysokich łodyg kwiatowych znajdują się zaokrąglone baldachy efektownych, 6-płatkowych kwiatów. Każdy kwiat ma około 4 cm długości. Chociaż większość lilii afrykańskich jest niebieska, lawendowa lub fioletowa, odmiana 'Albus’ ma kwiaty w kolorze czystej bieli.

Zapewnij roślinie dużo światła. Do zakwitnięcia tej pięknej rośliny potrzebne jest pełne słońce. A kiedy to nastąpi – kilka pędów kwiatowych będzie pękać chmurami niebieskich kwiatów przez całe lato.

Ten ulubieniec ogrodowy jest idealną rośliną doniczkową do słonecznego pokoju lub dowolnego pomieszczenia, które jest w pełni nasłonecznione. Należy obracać doniczkę co tydzień, aby zapewnić równomierne nasłonecznienie każdej strony.

Pielęgnacja lilii afrykańskich przez cały rok

Zasadź je w doniczce. Każda roślina wypuszcza kilka bezlistnych pędów kwiatowych otoczonych fontanną długich liści w kształcie miecza i potrzebuje miejsca do wzrostu. Posadź kłącza na głębokości 2,5 cm. Najlepiej sadzić po jednym na doniczkę, ponieważ rośliny ostatecznie rozrastają się na co najmniej 30 cm szerokości.

Przesadzać wiosną tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ta kwitnąca roślina kwitnie najlepiej, gdy jest związana z doniczką, więc utrzymuj mięsiste korzenie kłącza stłoczone w pojemniku. Użyj doniczki z otworami drenażowymi, aby zapobiec zawilgoceniu gleby.

Usuwanie zużytych łodyg kwiatowych. Po zakończeniu kwitnienia lilii afrykańskiej w danym sezonie, należy przyciąć łodygi kwiatowe w pobliżu podstawy rośliny. Pamiętaj, aby zawsze używać ostrych i czystych sekatorów.

Zastanawiasz się, czy przyciąć lilię afrykańską? Agapant afrykański to zimozielony gatunek, który nie wymaga przycinania. Można go pozostawić w spokoju, chyba że chcesz odciąć okazjonalny brązowy liść, aby go uporządkować.

A. af ricanus należyzimować w nasłonecznionym oknie. Jest to roślina zimozielona i potrzebuje światła słonecznego przez cały rok. Lilia afrykańska toleruje niskie temperatury, ale nie należy wystawiać rośliny na działanie temperatury 50°F/10°C lub niższej. Ogranicz podlewanie w miesiącach zimowych, ale nie dopuść do wyschnięcia gleby. Po zakończeniu kwitnienia należy zaprzestać nawożenia. Wczesną wiosną należy wznowić normalną pielęgnację.

Jeśli nigdy nie uprawiałeś lilii afrykańskich, spróbuj. Uprawa tych delikatnych bylin w pomieszczeniach jest łatwa, a przy dobrej pielęgnacji będziesz cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami rok po roku.

Czysto białe kwiaty sprawiają, że Agapanthus africanus 'Albus’ jest wart poszukiwań. Zdjęcie: Matthias Böckel

Wskazówki dotyczące zakupu lilii afrykańskiej

Agapanthus africanus można znaleźć w sprzedaży wiosną i latem w centrach ogrodniczych oraz niemal przez cały rok w niektórych szkółkach internetowych.

Chociaż większość z nich jest niebieska, jedna odmiana 'Albus’ jest czysto biała. Istnieje również odmiana karłowata – 'Peter Pan’ osiąga jedynie około 25 cm wysokości.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji lilii afrykańskiej

Pochodzenie: Afryka Południowa

Wysokość: 2-3 stopy (60-90 cm)

Światło: Lilie afrykańskie kwitną w pełnym słońcu. Jeśli roślina nie kwitnie zbyt obficie, należy przenieść ją w bardziej nasłonecznione miejsce. Przeniesienie lilii afrykańskiej na zewnątrz na lato zapewni jej światło słoneczne, którego potrzebuje.

Woda: Podlewaj obficie przez cały sezon wegetacyjny, utrzymując równomierną wilgotność gleby. Podlewaj oszczędnie po zakończeniu kwitnienia. Dobrym pomysłem jest użycie doniczki z otworami drenażowymi, ponieważ lilia afrykańska nie toleruje podmokłej gleby. Żółte liście są zwykle oznaką nadmiernego podlewania.

Wilgotność: Staraj się utrzymywać wilgotność względną na poziomie 40-50%. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką.

Temperatura: Średnia temperatura pokojowa 65-80°F/18-27°C. Jeśli przeniesiesz swój pojemnik na patio lub werandę na lato, nie martw się – wytrzyma upały. Te delikatne byliny tolerują temperatury do 50°F/10°C.

Gleba: Dobrej jakości, uniwersalna mieszanka doniczkowa

Nawóz: Nawozić co miesiąc wiosną i latem nawozem rozpuszczalnym w wodzie o wysokiej zawartości fosforu.

Rozmnażanie: Rośliny należy dzielić wiosną co 4 lata lub gdy zbytnio się zagęszczą. Wysiewać nasiona lilii afrykańskiej wiosną. Rośliny wyhodowane z nasion mogą potrzebować od 2 do 3 lat, aby zakwitnąć.

  1. Strona główna
  2. ’ Rośliny domowe A-Z
Zobacz także

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Ixora Coccinea: Uprawa kwiatów Flame of the Woods w doniczce

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja pelargonii bluszczolistnej: Jak uprawiać kwiaty pelargonii w pomieszczeniach?

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin Mandevilla, wskazówki dotyczące uprawy i treningu Mandevilla Vine

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.