Rośliny domowe

Luty Prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym

Zobacz także

Prace ogrodnicze w lutym, w tym nasiona do wysiania, uprawy do zebrania, organizacja ogrodu zimowego i projekty dla ogrodu warzywnego. Zawiera wskazówki dotyczące mulczowania, wysiewu nasion, truskawek z gołym korzeniem i warzyw wieloletnich.

Ta strona może zawierać linki partnerskie. Jako Amazon Associate zarabiam na kwalifikujących się zakupach.

Luty to świetny miesiąc na rozpoczęcie prac w ogrodzie i stworzenie tegorocznego, wydajnego ogrodu warzywnego. Ten wybór prac ogrodowych w lutym pomoże ci nauczyć się wybierać i gonić ziemniaki, organizować nasiona i odkrywać nowe ekscytujące projekty, które pomogą ci osiągnąć obfite zbiory w późniejszym okresie roku. Na dole znajdziesz również listę zadań ogrodowych, które możesz wykorzystać, aby zachować porządek.

Dlaczego więc warto zająć się ogrodem teraz? Niektóre nasiona mają długi czas kiełkowania i potrzebują czasu pod przykryciem, aby dojrzeć do upraw letnich lub zimowych. Wyprzedzanie teraz jest ogromnie korzystne dla udanych zbiorów. Luty nie jest miesiącem uśpienia, ani czasem na próżniactwo. Te prace ogrodnicze w lutym przygotują Cię na nadchodzący rok, więc wyjdź na świeże powietrze i zajmij się ogrodnictwem.

Wykonaj lutowe prace w ogrodzie, aby przygotować się do zadań na następny miesiąc

Lista kontrolna

lutowych prac w ogrodzie

  • Uporządkowanie nasion i złożenie zamówienia na nowe
  • Nasiona do wysiania w lutym: pomidory, bakłażan, chili, jarmuż, liście sałaty zimowej, groszek, kiełkujące brokuły, pory, szpinak, kalarepa, karczochy.
  • Sadzimy szalotki i czosnek (jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią).
  • Porządkujemy i czatujemy na ziemniaki
  • Sadzenie drzew i krzewów owocowych z gołym korzeniem
  • Przycinamy drzewa i krzewy owocowe
  • Ściółkowanie warzyw wieloletnich
  • Co zbierać w lutym: Brukselka, pasternak, kapusta, kalafior, jarmuż, pory
  • Projekty ogrodnicze na luty: budowa grządek, montaż szklarni, tworzenie ścieżek ogrodowych, wyplatanie obrzeży z trzciny malinowej, budowa trejażu malinowego
  • Prace ogrodowe na luty: ściółkowanie bylin, usuwanie chwastów, tworzenie podłoża pod nasiona, porządkowanie ogrodu, obracanie kompostu.

Nie jest za późno na sadzenie czosnku w lutym

Nasiona do

wysiewu w lutym

Mimo że luty może być zimnym miesiącem, można wysiać wiele nasion zarówno pod osłonami, jak i na zewnątrz. Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, teraz jest czas na sadzenie szalotki, bobu i czosnku bezpośrednio do gleby. Każdy z nich korzysta z zimnej pogody, a czosnek z twardą szyjką nie utworzy nawet cebulek bez kilku tygodni prawie mroźnych temperatur. Chociaż wielu ogrodników sadzi czosnek jesienią, nadal masz czas, aby wprowadzić cebulki już teraz. Jeśli nie przewiduje się niskich temperatur, można umieścić czosnek w lodówce na dwa lub trzy tygodnie przed posadzeniem go w przyszłym miesiącu. W przeciwnym razie należy sadzić odmiany czosnku o miękkich szyjkach.

Wysiej nasiona wczesnego grochu, zieleni sałatkowej, porów i cebuli

Nasiona, które możesz wysiać teraz pod osłonami, to zimowe liście sałaty, kiełkujące brokuły, pory, szpinak, kalarepa, groch i cebula. Pod osłoną może oznaczać w nieogrzewanej szklarni, ale także na jasnym parapecie w domu. Każda z nich kiełkuje w stosunkowo niskich temperaturach (powyżej 45°F/7°C), ale w niższych temperaturach kiełkowanie może trwać długo. Aby przyspieszyć kiełkowanie, należy wysiać te nasiona na tacach lub w modułach utrzymywanych w temperaturze około 65-70°F (18-21°C).

Warzywa ciepłolubne należy wysiewać w propagatorach, na matach grzewczych i pod lampami uprawowymi

Nasiona ciepłolubnesiać w lutym

Jeśli zimy są długie i mroźne, to uprawa nasion pod osłoną zapewni ci przewagę nad delikatnymi roślinami. Propagatory i lampy hodowlane mogą pomóc we wczesnym rozpoczęciu uprawy nasion, zapewniając dodatkowe ciepło i światło, gdy oba te czynniki są niewystarczające. Rośliny można uprawiać pod osłonami przez kilka tygodni, a następnie zahartować i posadzić po ostatnich wiosennych przymrozkach w danym regionie. Nasiona, które można wysiać w lutym pod osłonami, to pomidor, papryka, bakłażan, karczoch i chili. Te ciepłolubne nasiona potrzebują ciepła (60-86°F (16-30°C)), aby wykiełkować, dlatego mogą potrzebować podgrzewanego propagatora, podkładki termicznej lub jasnego parapetu nad kaloryferem.

Pikantne odmiany chili wysiewaj na początku roku

Chili to niezwykle popularne nasiona do wysiewu w lutym i łatwe w uprawie. Przy tak wielu odmianach nie sposób nie doprawić swoich przepisów domowymi zbiorami. Zanim kupisz nasiona, sprawdź odmianę w skali Scoville’a, aby sprawdzić, jak bardzo jest pikantna. Popularne odmiany to „Habañero” i „Jalapeño” lub, dla łagodniejszych podniebień, „Anaheim” lub „Alam Paprika”.

Zamów i czituj ziemniaki w chłodnym, pośrednim świetle

Zamów i

czituj ziemniaki

Luty to świetny czas na zamówienie i czitowanie ziemniaków. Istnieją setki odmian ziemniaków, ale te, które najczęściej uprawiamy, dzielą się na kategorie pod względem rodzaju gotowania i czasu potrzebnego do zbiorów. Ziemniaki wczesne, zwane w Wielkiej Brytanii first earlies, potrzebują zazwyczaj około 55-70 dni od posadzenia do zbiorów. Ziemniaki średniowczesne, zwane też drugowczesnymi, potrzebują 70-90 dni, natomiast późne (maincrop potatoes) 90-110 dni do zbiorów.

Chociaż wiele osób uprawia ziemniaki z supermarketu, najlepiej jest zamówić dobrej jakości bulwy wolne od chorób (sadzeniaki) od producentów komercyjnych. Rozpoczęcie uprawy od zdrowych bulw pozwala uniknąć wprowadzenia chorób na teren uprawy. Jeśli w twoim regionie występuje zaraza późna, warto rozważyć również odmiany odporne na tę chorobę lub uprawę tylko wczesnych ziemniaków, aby zapobiec utracie plonów.

Chociaż w większości regionów luty to zbyt wczesny termin na sadzenie ziemniaków, można jeszcze przeprowadzić sadzonkowanie. Podsadzanie oznacza zachęcanie sadzeniaków do wypuszczania pędów przed sadzeniem, co może pomóc roślinom w szybszym wzroście. W tym celu należy ułożyć sadzeniaki w jednej warstwie na tacy w miejscu o chłodnym, pośrednim świetle. Idealny jest parapet lub szklarnia. Koniec bulwy z większością oczek należy ustawić pionowo, a w ciągu kilku tygodni rozwiną się „oczka” lub „czity”. Idealnie byłoby, gdyby na każdy sadzeniak przypadały dwa do trzech silnych, krótkich pędów przed posadzeniem ich późniejszą wiosną.

Uporządkuj nasiona i paczki

z nasionami

Luty to doskonały czas

na uporządkowanie nasion.

Wszyscy możemy być winni gromadzenia w szufladzie przypadkowych nasion, więc przejrzyjcie swoje zapasy i sprawdźcie daty przydatności. Większość z nich będzie miała dobry procent, który wykiełkuje po tej dacie, ale im więcej czasu upłynie, tym mniej nasion wykiełkuje.

Warto skategoryzować swoje nasiona, aby szybko je znaleźć i nie przegapić okna sadzenia, aby umieścić je w ziemi. Istnieje wiele sposobów, aby przejść o tym, ale niedawno zacząłem trzymać moje nasiona w tym przypadku przechowywania i kocham, jak proste jest użycie. Istnieje wiele sposobów na zorganizowanie nasion, chociaż. You can Pogrupuj je według miesiąca siewu, rodzaju nasion, takich jak pomidory, rośliny strączkowe, zioła, lub alfabetycznie – cokolwiek efektywnie działa dla ciebie. Organizowanie nasion pomoże ci osiągnąć sukces w sianiu i uprawie oraz sprawi, że nie zapomnisz ich wysiać.

Weź udział lub zorganizuj wymianę nasion

Kolejną rzeczą do rozważenia przy organizowaniu nasion jest bycie realistą co do tego, ile faktycznie możesz wyhodować. Może się okazać, że masz zapasowe nasiona, które możesz oddać do lokalnego klubu ogrodniczego, co jest świetnym sposobem na wykorzystanie nasion, zanim ich żywotność spadnie. Możesz też wymienić je na nasiona, które naprawdę chcesz i wykorzystasz w tym roku. Wymiana nasion to świetny sposób na zwiększenie liczby uprawianych odmian i dzielenie się nimi z innymi ogrodnikami. Jeśli nie masz możliwości uczestniczenia w wydarzeniach na żywo, możesz wziąć udział w wirtualnej wymianie nasion. Jeśli w okolicy nie ma żadnych wydarzeń, możesz również zorganizować własną wymianę nasion.

Gruntowne czyszczenie szklarni przed wiosną Luty

Luty to świetny czas na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu i rozpoczęcie pracy z czystym kont

em.

Zacznij od reorganizacji i gruntownego czyszczenia szklarni, doniczek, kloszy i etykiet. Sprawdź swój zestaw narzędzi i napraw, serwisuj i wymień uszkodzone narzędzia. Poświęć też czas, aby usiąść z podkładką i piórem i sporządzić plan ogrodu na ten rok. Pomoże Ci to wykorzystać przestrzeń najbardziej efektywnie i zdecydować, co chcesz uprawiać gdzie. Zmieniaj swoje uprawy, aby ograniczyć gromadzenie się szkodników i chorób oraz wyczerpywanie się składników odżywczych.

Późny luty to dobry czas na przerzucanie kompostu

Luty to świetny czas na usuwanie martwych liści, opadłych liści, połamanych doniczek i śmieci. Można również wykorzystać ten czas na obrócenie pryzmy kompostowej i dodanie do niej wszelkich odpadów ogrodowych. Inne prace obejmują rozłożenie czarnego plastiku na grządkach, aby ogrzać glebę przed wczesnym siewem, oraz dokończenie przycinania roślin na zimę. Jesienne maliny przycinamy aż do ziemi, aby zrobić miejsce dla nowych pędów. Można także przycinać jabłonie i grusze, jeżyny bez kolców, agrest, czarne i czerwone porzeczki, aby zachować produktywne ramy.

Sadzenie truskawek z gołym korzeniem na miejscu lub w doniczkach, aby rosły pod osłoną Sadzonki

truskawek z gołym korzeniem pojawiają się zwykle późną zimą i można je sadzić bezpośrednio w ogrodzie. Jeśli trzeba jeszcze oczyścić grządkę z truskawkami, można je także posadzić do doniczek, aby na razie rosły w szklarni. Kiedy ja tak robię, sadzę rośliny truskawek do ogrodu w kwietniu.

Co zbierać w lutym

Jest

wiele odpornych roślin jadalnych, które można zbierać w lutym. Rośliny odporne na zimę, takie jak rozmaryn, pasternak i jarmuż Taunton Deane, kwitną. Ponadto można zbierać pory, bardzo wczesne purpurowe kiełkujące brokuły, jarmuż i pierwszy wymuszony rabarbar – należy zwrócić uwagę na Timperley Early, ponieważ jest to jedna z najwcześniejszych odmian rabarbaru.

Zbieraj wczesne plony kiełkujących brokułów, rabarbaru i zieleni liściastej

W miejscach, w których zimy nie schodzą poniżej zera, warzywa korzeniowe, takie jak marchew, kapusta, seler i buraki, można przechowywać w ziemi do czasu, gdy będą potrzebne. W niektórych przypadkach liście nad ziemią obumrą, ale korzeń pozostanie smaczny pod ziemią. Ja również pozostawiam dojrzałe buraki w glebie do wczesnej wiosny, aby uzyskać wczesne plony zieleni buraczanej.

Planowanie przyszłorocznych warzyw zimowych

Warzywa wieloletnie są doskonałym wyborem, ponieważ wystarczy je zasadzić raz, aby uzyskać wieloletnie zbiory. Są niezawodne i wymagają mniej pracy, a niektóre z nich będą gotowe do zbioru w lutym w łagodniejszym klimacie. Obejmuje to jarmuż bylinowy i pierwsze liście szczypiorku czosnkowego. Jeśli jesteś fanem dzikiej żywności i rośnie ona w Twojej okolicy, możesz również zbierać pierwsze liście dzikiej rampy i dzikiego czosnku.

Zaplanuj przyszłoroczne warzywa zimowe, w tym wczesne zioła wieloletnie, takie jak szczypiorek czosnkowy

Uprawa warzyw zimowych wymaga planowania, a Ty wysiewasz wiele roślin późną wiosną lub wczesnym latem, aby uzyskać plon zimowy. Należy wygospodarować miejsce, ponieważ rośliny te będą znajdować się w ziemi przez wiele miesięcy. Należy zdecydować, co gdzie będzie rosło i przygotować glebę.

Praca w mulczowaniu w lutym

Luty

to idealny miesiąc na walkę z chwastami. Usuwając chwasty już teraz, można spowolnić coroczną inwazję niechcianych sadzonek, zanim wyrosną z nich nasiona i rozprzestrzenią się. Upewnij się, że wykopujesz korzenie, ale uważaj, aby uniknąć pojawiających się cebulek. W tym czasie byliny należy mulczować, obficie pokrywając je dobrze zmurszałą materią organiczną. Dwie do trzech cali kompostu ogrodowego lub starego obornika zapewni im odżywienie i ciepło, zmniejszy zachwaszczenie i poprawi strukturę gleby.

Mulch perennial fruit with a layer of nutrient-rich compost, seaweed, or aged manure

Another useful February garden job is to create a seedbed. Grządka to niewielki obszar odłożony w ogrodzie, przeznaczony do hodowania młodych roślin, zanim będą wystarczająco duże, aby przesadzić je do ostatecznego domu w warzywniku. Grządki pozwalają zmaksymalizować wydajność głównych grządek, dając dojrzałym roślinom więcej czasu na uprawę, podczas gdy młode rośliny mają miejsce na dojrzewanie. Tworzenie podłoża do siewu nie może być prostsze. Należy usunąć wszystkie chwasty i duże kamienie z danego obszaru, wygrabić glebę do drobnej warstwy i dodać grubą warstwę sterylnego kompostu. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do kompostu.

Oczyść grządki truskawek ze strzechy, niechcianych rozłogów i martwych liści Wysiew

innych nasion w lutym

Na

opakowaniach z nasionami zazwyczaj podany jest czas ich wysiewu, ale należy pamiętać, że ta sama paczka nasion może trafić w ręce osób o bardzo zróżnicowanych temperaturach zimą i wiosną. Informacje na odwrocie są ogólne i jeśli planujecie wysiać nasiona w lutym, najbezpieczniej jest przestrzegać terminów wysiewu warzyw dla danej strefy ogrodniczej.

Czas siewu można również ustalić ręcznie, znajdując datę ostatnich przymrozków w danym rejonie i odliczając czas potrzebny na wykiełkowanie nasion i dojrzenie sadzonek przed wysadzeniem. Dzięki temu najgorsza pogoda minie, gdy sadzonki będą już wystarczająco duże, aby zasadzić je na zewnątrz.

Prace ogrodowe na marzec

W

miarę jak luty będzie się kończył, niektóre z naszych zadań będą prowadzić nas do prac ogrodowych w marcu. Będziemy nadal siać nasiona w ogrzewanych propagatorach lub bezpośrednio pod kloszami, oczyszczać zarośnięte grządki truskawek, siać odporne warzywa, takie jak szpinak, oraz sadzić więcej cebul i szalotek. W marcu rozpoczyna się również odchwaszczanie nowo wyrosłych chwastów. To także świetny czas, aby pomyśleć o stworzeniu stawu dla dzikich zwierząt i założeniu grządki ze szparagami.

Zobacz także

Mamy nadzieję, że jesteście już gotowi na nadchodzący sezon, a żebyście mieli zajęcie, poniżej znajdziecie jeszcze więcej sezonowych inspiracji dla ogrodu warzywnego:

Powiązane artykuły
Rośliny domowe

Roślina kukurydzy cukrowej (Manettia inflata) Pielęgnacja winorośli petarda w pomieszczeniach

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin wiosłowych: jak uprawiać Kalanchoe Thyrsiflora Succulent Indoors

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Rośliny domowe

Terrarium wiszące - łatwe w pielęgnacji terraria z roślinami powietrznymi lub mchem

Zobacz także …
Czytaj artykuł
Newsletter
Bądź na bieżąco
Zapisz się na newsletter i otrzymuj nasze posty na skrzynkę mailową.